Jak zwiększyć liczbę subskrybentów listy mailingowej? – 6 porad

Jak zwiększyć liczbę subskrybentów listy mailingowej?

To, że wysyłanie maili nakłaniających do zakupów jest niezwykle kluczowe dla sklepów internetowych, nie powinno nikogo dziwić. W końcu mailing jest doskonałą możliwością dotarcia zarówno do dotychczasowych, jak i przyszłych klientów.

Adresy e-mail zazwyczaj pozyskuje się poprzez sprzedaż (gdyż użytkownicy podczas dokonywania zakupów siłą rzeczy muszą udostępniać swoje adresy) oraz dzięki newsletterom. Ten wpis skupia się przede wszystkim na tym drugim sposobie.

Jak zwiększyć liczbę subskrybentów listy mailingowej? Istnieje wiele odpowiedzi na to pytanie, jednak ich skuteczność zależna jest od konkretnego przypadku. Dlatego też koniecznie zapoznaj się z poniższą listą wskazówek. Jestem pewien, że niektóre z nich z powodzeniem zastosujesz we własnym sklepie internetowym.

Sposoby na to, jak zwiększyć liczbę subskrybentów listy mailingowej

1. Daj powód do subskrybowania.

Szukasz pomysłu na prezent urodzinowy dla bliskiej Ci osoby. Przeglądasz więc internet w poszukiwaniu inspiracji.

Dlaczego to robisz?

Ponieważ masz powód. Zaistniała jakaś sytuacja, w której wyniku wykonujesz określone czynności.

Dokładnie tak samo działają newslettery. Zapisujesz się na listę mailingową tylko i wyłącznie wtedy, gdy widzisz w tym jakiś cel. Nie zrobisz przecież tego, nie mając w tym żadnego interesu. W końcu potencjalnie możesz być zasypywany spamem, więc podejmowane ryzyko musi być czymś powodowane.

Podejmujemy tematykę newsletterów w sklepach internetowych, a więc jak zwiększyć liczbę subskrybentów listy mailingowej z wykorzystaniem „powodu”? Istnieje kilka opcji:

  • darmowa dostawa – wiele osób subskrybuje newsletter po to, aby otrzymać np. kupon na darmową dostawę
  • oferta sezonowa – czasem ma miejsce jakieś specyficzne wydarzenie, które ma sens tylko i wyłącznie w danym okresie – użytkownicy chcą więc skorzystać z okazji
  • nowy użytkownik – jeśli nie dokonywałeś wcześniej zakupów w danym sklepie, czasem możesz natknąć się np. na okienko pop-up z propozycją przyznania Ci rabatu na pierwsze zakupy w zamian za pozostawienie swojego adresu mailowego
  • porzucony koszyk – niektóre sklepy proponują zniżki w zamian za dokończenie nieukończonych zakupów

Jak widać, masz wiele możliwości w kwestii wyświetlania okienka pop-up. Tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, z której opcji skorzystasz.

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zachęcam do przeczytania naszego tekstu o optymalizacji procesu zakupowego w e-commerce. Zostały w nim poruszone m.in. wyżej wymienione „powody”.

2. Spraw, aby formularz zapisu przykuwał uwagę.

Kwestie typowo graficzne są doskonałą metodą na to, jak zwiększyć liczbę subskrybentów listy mailingowej. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta: opakowanie odgrywa kluczową rolę. Właściwie w każdej dziedzinie naszego życia, gdyż nie da się ukryć, że reagujemy na to, co jest ładne i przykuwające uwagę.

W swoim tekście na temat optymalizacji formularza na stronie Bartłomiej Kiljan wymienił kilka sposobów udoskonalania okienek subskrypcyjnych.

Warto skierować się w stronę minimalizmu, bardzo popularnego zwłaszcza ostatnio. Ta zasada pozwala na skierowanie uwagi użytkowników w odpowiednie miejsca:

  1. Na tekst namawiający do zapisania się na listę mailingową.
  2. Na prosty formularz służący do zapisu.

I nic więcej. Należy pozbyć się wszystkich tych elementów, które jakkolwiek mogą rozpraszać użytkowników i odwodzić ich od określonych przez Ciebie celów.

Kolejna kwestia dotyczy umiejscowienia formularza. Okienko pop-up? Koniec wpisu blogowego? Pasek boczny? Tuż nad stopką? Jak widzisz, istnieje sporo możliwości.

W tym przypadku istotna jest specyfika konkretnej strony internetowej. Formularz musi być odpowiednio wpleciony w cały design. W określaniu najlepszych miejsc mogą być pomocne np. testy A/B.

3. Bądź ekspertem w swojej dziedzinie.

Bardzo dużo sklepów internetowych ma zakładkę „Blog”. Jednak co z tego, jeśli wiele sklepów nie rozwija własnego bloga w odpowiedni sposób?

Niedawno na stronie internetowej pewnego sklepu natrafiłem na wpisy blogowe traktujące o tematyce „z życia firmy”. Publikowane są tam tylko i wyłącznie aktualności. W mojej opinii jest to stracona szansa na budowanie sensownej, szerokiej siatki słów kluczowych. Dlaczego?

Ponieważ na wielu stronach blog odgrywa rolę platformy eksperckiej, za której pośrednictwem publikowane są fachowe teksty na konkretne tematy.

Dzięki temu tworzy się wartościowe materiały dla użytkowników, które mają duże szanse na zyskiwanie udostępnień w mediach społecznościowych.

Dodatkowo takie artykuły eksperckie mogą być urozmaicane poprzez rozmaite call to action czy właśnie formularze zapisu do newslettera.

Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak zwiększyć liczbę subskrybentów listy mailingowej, to być może prowadzenie bloga eksperckiego jest pomysłem godnym rozważenia.

4. Reaguj na bieżące święta i okazje.

Świąteczna kampania marketingowa jest doskonałą okazją do tego, aby pozyskać nowych subskrybentów.

Wiele sklepów internetowych w takich „specjalnych” okresach nieco modyfikuje swój asortyment, aby dopasować się do panującej sytuacji.

Przykładem może być końcówka jakiegoś sezonu w branży modowej lub bardziej specyficznie – obuwniczej. Wtedy warto jest spróbować strategii z okienkami pop-up, które proponują rabat w zamian za kupienie określonych produktów (np. obniżki cen sandałów w momencie, gdy zbliża się jesień).

5. Dopasuj się do oczekiwań swojej grupy docelowej.

Wielokrotnie na naszym blogu wspominaliśmy o tym, że poprawne określenie grupy docelowej jest niezwykle ważne dla każdego biznesu.

Jak się okazuje w praktyce, nie zawsze udaje się ten cel w pełni zrealizować.

Miej to na uwadze, gdy myślisz o tym, jak zwiększyć liczbę subskrybentów listy mailingowej. Do czego zmierzam?

Otóż Twój wabik (nie bójmy się używać tego słowa, gdyż de facto nakłanianie kogoś do subskrybowania listy mailowej najczęściej jest powiązane z proponowaniem czegoś w zamian) musi odpowiadać potrzebom Twoich odwiedzających.

Jaka może być to potrzeba? Cóż, wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Zazwyczaj szukamy czegoś, co ma rozwiązać nasz problem. Szukamy więc sposobów na uzyskanie jakichś korzyści, poprawy naszej sytuacji. Każdy właściciel sklepu internetowego powinien doskonale wiedzieć, jakich „bonusów” oczekują jego potencjalni klienci. I nie zawsze musi być to np. rabat 10% na dowolny zakup. Czasem trzeba postawić na bardziej konkretne rozwiązania.

6. Zastanów się nad przeprowadzeniem konkursu.

Zgadza się, konkursy również są dobrą metodą na zwiększenie liczby subskrybentów.

Wystarczy przeprowadzić konkurs, który wymagał będzie pozostawienia swojego adresu mailowego na liście. W wielu przypadkach jest to bardzo skuteczne rozwiązanie.

Jakie nagrody możesz zaproponować w takim konkursie? Dobrym pomysłem może okazać się jakaś paczka tematyczna. W jej skład wchodzić mogą ściśle powiązane ze sobą produkty, na przykład:

  • zestaw kosmetyków danej firmy
  • kosz zdrowej żywności
  • kilka książek konkretnego autora

Taka propozycja na pewno przyciągnie osoby ściśle związane z daną marką lub produktami, a na pewno zainteresuje również tych, którzy po prostu chcieliby spróbować swojego szczęścia.

Innym pomysłem może być np. kupon rabatowy wielokrotnego wykorzystania (np. nie na jeden zakup, a na pięć czy dziesięć) lub nawet zniżka czasowa (np. darmowa dostawa przez dany okres). Wszystko zależy od wyobraźni oraz naturalnie kalkulacji opłacalności.

Jak zwiększyć liczbę subskrybentów listy mailingowej?

Jak widać, sklepy internetowe mają bardzo szerokie pole manewru w kwestii pozyskiwania dodatkowych subskrybentów newslettera.

Sukces ma tutaj kilka składowych, gdzie najważniejszymi są bez wątpienia same pomysły przekonywania użytkowników do zapisywania się oraz oczywiście możliwości finansowe, gdyż ktoś w jakiś sposób musi wspomniane pomysły wdrażać w życie.

Mam nadzieję, że wymienione w tekście porady zainspirują Cię do skutecznych działań, dzięki którym poszerzysz swoją listę subskrybentów.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.