Jak zwiększyć popularność bloga? – lista sprawdzonych porad

Jak zwiększyć popularność bloga?

Na naszym blogu firmowym bardzo lubimy publikować teksty zawierające porady dla blogerów. Ostatnio napisaliśmy wpisy m.in. o sposobach na zaciekawienie czytelników, promocji nowych blogów, a także o najczęstszych błędach blogerów.

Zresztą, jeśli interesujesz się tematyką szeroko pojętego blogowania, to kategoria Blogi jest właśnie dla Ciebie.

Oczywiście porad na temat blogowania można napisać bardzo wiele. W tym wpisie postarałem się zebrać 12 uniwersalnych wskazówek na temat tego, jak zwiększyć popularność bloga. Uwierz mi, żadna z nich jeszcze długo nie straci na wartości.

Sprawdź więc, co możesz zrobić, aby Twój blog przyciągał szerszą publikę i był bardziej rozpoznawalny.

Sposoby na to, jak zwiększyć popularność bloga:

1. Zwracaj uwagę na trendy.

Pisanie tekstów poruszających świeże i popularne tematy jest bardzo dobrą strategią. Dzięki temu możesz „wbić się” w obowiązujące trendy.

Jeśli tylko Twój wpis będzie ciekawy oraz pokażesz go dostatecznie dużej (i zarazem stosownej) grupie odbiorców – sukces murowany.

W jaki sposób możesz znaleźć popularne tematy? Bardzo przydatne jest narzędzie o nazwie Trendy Google, wielokrotnie polecane na naszych łamach. Dzięki niemu z pewnością znajdziesz zyskujące na popularności tematy.

2. Znajdź właściwe kanały promocji.

Jeśli myślisz o tym, jak zwiększyć popularność bloga, to promocja jest sprawą kluczową. Bez niej bardzo ciężko jest cokolwiek zdziałać, gdyż do osiągnięcia sukcesu siłą rzeczy potrzebujesz przede wszystkim publiki.

Zdaję sobie sprawę z tego, iż hasła typu „promocja” czy „reklama” u wielu osób powodują niechęć. Powód jest prosty – myślimy wtedy tylko o tym, że najprawdopodobniej będzie to nas zbyt dużo kosztowało. Nic bardziej mylnego.

Uwierz mi, nawet kilka złotych przeznaczonych na reklamę pojedynczego posta na Facebooku może wiele zdziałać. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od tego, czy tekst ten będzie na tyle dobry, że przyniesie Ci zakładane profity. Naturalnie trzeba też dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców, gdyż w przeciwnym razie środki przeznaczone na reklamę mogą faktycznie okazać się zmarnowane.

Czy Facebook to jedyne miejsce, w którym możesz się promować? Absolutnie nie! Koniecznie sprawdź też inne media społecznościowe. Jednakże pamiętaj o tym, aby nie wybrać zbyt wielu dróg. Czasem lepiej jest postawić na jeden lub dwa kanały, niż przeznaczać czas na wszystko dookoła.

3. Dbaj o poprawną polszczyznę.

Wydawałoby się – podstawa. Jednak jakże często ignorowana.

Oczywiście nikt nie wymaga od Ciebie tego, aby tworzyć eseje w iście pisarskim i wysublimowanym stylu. Nie o to chodzi. Po prostu staraj się eliminować literówki lub inne podstawowe błędy, gdyż często świadczą one po prostu o niedbalstwie.

Jednym z podstawowych sposobów na kontrolowanie poprawności tekstu są oczywiście wszelkie narzędzia typu „autokorekta” lub „sprawdzanie pisowni”. Polecam także LanguageTool – bardzo uniwersalny dodatek, który działa na wielu platformach. Pozwoli Ci on znaleźć nie tylko błędy ortograficzne i interpunkcyjne, ale także wskaże np. pleonazmy lub elementy tzw. języka urzędowego.

4. Nie ignoruj SEO.

Zaraz, zaraz… Polszczyzna – w porządku. Reklama – niech będzie. A teraz jeszcze SEO? Czy naprawdę wymagana jest znajomość aż tylu kwestii?

Nie chodzi o to, aby przeprowadzać istną rewolucję na blogu. Istnieją jednak pewne absolutnie podstawowe zasady, których po prostu warto się trzymać podczas tworzenia treści. O jakich zasadach mowa?

 • uzupełnianie atrybutów ALT w obrazkach
 • wplatanie słów kluczowych
 • używanie różnorodnych nagłówków (H1, H2 itd.)
 • dbanie o poprawne (czyli nie za długie oraz zawierające słowa kluczowe) URL-e pojedynczych wpisów

Stosowanie ww. zasad zajmuje dosłownie kilka minut. Bardzo często jednak stanowią niemal o być albo nie być danego wpisu w wyszukiwarce.

Jest to oczywiście tylko część kwestii, o których warto pamiętać w trakcie tworzenia wpisu blogowego. Więcej na ten temat przeczytasz w naprawdę solidnym i bogatym w grafiki tekście Jakuba Ozorowskiego o SEO copywritingu.

5. Buduj publikę.

Jeśli myślisz o tym, jak zwiększyć popularność bloga, to koniecznie musisz pamiętać o swojej grupie odbiorców.

Po pierwsze – musisz ją zdefiniować. Wolisz pisać dla mężczyzn, czy jednak dla kobiet? A może płeć nie ma tu znaczenia? Skoro tak, to czy istotny jest wiek Twojego idealnego odbiorcy? Są to raczej młode osoby, czy jednak starsze? Czy istotne są zainteresowania Twoich odbiorców? Chcesz trafić do sportowców, lekarzy, czy też może do muzyków?

Po drugie – w jakiś sposób trzeba do tych ludzi trafić. Reklama w social media? Budowanie listy mailingowej na Twojej stronie? Publikowanie w innych serwisach?

Pytań jest wiele. Musisz jednak je sobie zadać, jeśli chcesz określić typ odbiorców, do których chcesz docierać. Istotny jest także wybór kanału, przez który chcesz to robić.

6. Dziel się wiedzą.

Czytelnicy doceniają twórców, którzy lubią dzielić się swoją wiedzą z innymi. Tym bardziej, jeśli dana osoba faktycznie ma coś ciekawego do przekazania.

Jeśli ktoś zaczerpnie jakąś naukę z Twojego wpisu – doskonale. Plus dla Ciebie. Zwiększasz przez to szanse na bycie zapamiętanym. Warto jest robić wszystko, aby utkwić w czyjejś świadomości. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu.

7. Dbaj o oprawę wizualną.

Jak zwiększyć popularność bloga poprzez kwestie typowo estetyczne? Odpowiedź jest prosta – wpis blogowy musi mieć przyjemną dla oka oprawę:

 • adekwatny do treści wpisu obrazek główny
 • przejrzysty design strony
 • odpowiedniej wielkości czcionki (lub dla językowych purystów – fonty)
 • przyjemne dla oka formatowanie tekstu
 • ciekawe grafiki wplatane w treść

Wszystkie powyższe zabiegi sprawią, że Twój tekst będzie miał miłą oprawę. W związku z tym nie będzie męczył czytelnika podczas czytania. Ba, zostanie nawet lepiej zapamiętany!

8. Publikuj w różnych miejscach.

Wiele osób w trakcie zastanawiania się nad tym, jak zwiększyć popularność bloga, decyduje się na publikację swoich tekstów w wielu różnych miejscach.

Podstawą jest naturalnie Twój blog. Jednakże rozważ też inne opcje. Dobrym pomysłem może być publikacja tekstów na innych stronach internetowych. Skontaktuj się z właścicielami tych serwisów, które uważasz za wartościowe. Istotna jest także zgodność tematyczna z Twoimi tekstami.

Dzięki wpisom gościnnym zyskasz większą popularność i dotrzesz do większej liczby osób. A o to przecież chodzi.

9. Buduj markę.

Ten podpunkt wynika bezpośrednio z poprzedniego.

Warto jest budować markę wokół siebie lub swojej działalności. Oczywiście łatwo powiedzieć, ciężej zrobić.

Chodzi przede wszystkim o to, aby „obijać się innym o oczy”. Aby czytelnicy widzieli Twoje teksty w różnych miejscach. Dzięki temu po prostu polepszysz swój wizerunek oraz stworzysz w oczach innych obraz eksperta. Jest to samonapędzające się koło.

10. Pamiętaj o linkach.

Ponownie wracam do spraw dotyczących SEO.

Jak zwiększyć popularność bloga z użyciem linków? Cóż, odpowiedź poniekąd zawarta jest w samym pytaniu.

Linki mają duży wpływ na to, jak odbierana jest dana strona przez wyszukiwarkę. Mowa tu zarówno o linkach znajdujących się wewnątrz serwisu, jak i o tych, które łączą między sobą różne strony internetowe.

Jeśli prowadzisz bloga, to Twoim celem powinno być zdobywanie linków z innych stron. Im bardziej adekwatne tematycznie do Twojego serwisu, tym lepiej. Ważna jest też oczywiście jakość linków. Nie sztuką jest stworzenie na szybko kilkunastu blogów na darmowych platformach i linkowanie do tego głównego. Nie o to w tym chodzi.

Pamiętaj też o tym, aby przy okazji wspominać o swoich innych wpisach. Jeśli w swoim najnowszym tekście masz szansę odwołać się do swojego archiwalnego wpisu – zrób to, umieszczając odpowiedni link.

11. Wspomagaj się reklamą.

Wracam jeszcze do wspomnianej wcześniej reklamy na Facebooku.

Z doświadczenia wiem, że „wzmocnienie” linka udostępnianego na Facebooku budżetem wynoszącym co najwyżej kilka złotych skutkuje. Naprawdę. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby cyklicznie wspierać swoje publikacje tego typu reklamą. Zobaczysz, jak zwiększa się zasięg takiego tekstu oraz jak wpływa to na ogólną liczbę wejść.

Jeśli jeszcze umiejętnie dobierzesz swoją grupę odbiorców, tym lepiej. Wydane na reklamę środki nie pójdą na marne, gdyż zostaną spożytkowane przez wejścia osób potencjalnie zainteresowanych Twoją publikacją.

12. Dokształcaj się.

Jest to wskazówka z kategorii tych najbardziej ogólnych, jednak jakże ważna.

Wiedza to podstawa. Tym bardziej, jeśli poruszasz się w branży, która ulega bezustannym zmianom. Brak zdobywania nowych umiejętności czy też poszerzania swojej wiedzy może skutkować za jakiś czas np. wypaleniem spowodowanym brakiem weny i ogólnym zawężeniem tematów, na jakie jesteś w stanie napisać tekst. Nie dopuść do takiej sytuacji.

Jak zwiększyć popularność bloga?

Przede wszystkim poprzez stosowanie się do wymienionych wyżej porad. Są one ponadczasowe i nie ma takiej możliwości, aby zdezaktualizowały się w najbliższym czasie.

Tak jak wcześniej wspomniałem, są to jedynie przykładowe sposoby na rozszerzanie świadomości o Twoim blogu. Jeśli znasz jakieś inne – śmiało podziel się nimi z nami w komentarzach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Piękno24

  Bardzo cenne rady 🙂

  Odpowiedz
 2. Tysiąc Żyć Czytelnika

  Jeju! Cudowny post!
  W końcu ktoś mówi aż tyle na temat. Od razu zacznę się stosować do twoich porad, bo są genialnie opisane. Zrobiłam sobie screena twojego bloga i gdy tylko wrócę do domu to przejrzę ten post bardziej dogłębnie (a może także i inne mnie zaciekawią). 😀

  Bardzo dziękuję!
  Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Bardzo dziękujemy za pochwały i zapraszamy również do przeczytania naszych innych wpisów. 🙂

 3. Paulina mylittlepage

  A co zrobić jeśli to wszystko nadal nie pomaga? 😀

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Paulino, wszystko zależy od tego, co konkretnie udało Ci się wykonać. 😉 Zadanie zadaniu nierówne, istotne są przede wszystkim metody, grupa docelowa, zasięg itp. Czynników jest zbyt dużo, aby jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Ponadto zauważ, że ten tekst ma ponad 3 lata – przez ten czas na naszym blogu pojawiło się sporo wpisów, które dokładniej precyzują punkty zawarte w niniejszym artykule. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi, być może okażą się przydatne.

 4. gdziekolwiekjestes.com.pl

  Niektóre rady są po prostu ponadczasowe. Pamiętajmy jednak, że promocja jest ważna ale najważniejsza jest treść. Dzięki za artykuł!

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.