Jak zwiększyć widoczność bloga w wyszukiwarce? – 8 pomysłów

Jak zwiększyć widoczność bloga w wyszukiwarce?

Blog jest świetnym podłożem pod pozycjonowanie.

Wynika to z faktu, że regularnie blogowanie zapewnia stałe dodawanie nowej treści na stronie. Sprawdź to na naszym przykładzie.

Gdybyśmy nie mieli bloga, to – powiedzmy – mielibyśmy około 12 podstron widocznych w Google. Mowa o O nas, Oferta, Kontakt itd. Jednak z racji tego, że od kilku lat regularnie blogujemy, mamy w tym momencie 722 opublikowane artykuły. Oznacza to, że poza tymi typowymi stronami, mamy dodatkowo ponad 700 innych, które można odnaleźć w Google.

Tym samym zasięg w kwestii odnalezienia nas w wyszukiwarce znacznie wzrósł. Z tych kilku stron na początku, aż do zawrotnej liczby ponad 700 stron.

Można również stwierdzić, że każda z tych stron występuje na inne słowo kluczowe. Dlatego też według rankingu SENUTO mamy 9. miejsce w Polsce pod kątem liczby słów kluczowych w TOP 10.

Tutaj właśnie widzimy potencjał SEO pomiędzy stroną firmową a blogiem, który stale buduje bazę wpisów.

Sprawdźmy zatem, co można wykonać, aby poprawić widoczność bloga w wyszukiwarce. Zapewne będą to bardziej podstawowe informacje, aby większość z nich każdy bloger mógł wprowadzić samodzielnie i niewielkim nakładem pracy.

Jak zwiększyć widoczność bloga w wyszukiwarce? – 8 dobrych praktyk

1. Dobierz słowa kluczowe.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, na jakie słowa kluczowe powinien pojawiać się w Google Twój wpis. Z pewnością pomocny okaże się tutaj nasz inny tekst, nawiązujący do tego, jak dobrać słowa kluczowe. W artykule wymienione są narzędzia i sposoby, aby zrobić rozeznanie na ten temat.

Tutaj warto podzielić słowa kluczowe na te związane z nazwą strony, czyli mogą to być frazy w stylu blog o pozycjonowaniu. To słowo kluczowe warto wymienić kilka razy w obrębie bloga. Warto, aby ta fraza znalazła się w nagłówku, tytule czy też treści strony.

Pamiętaj tylko, żeby zachować rozsądek i umiar. Spamowanie nie sprawi, że widoczność bloga w wyszukiwarce się zwiększy, a wręcz może nawet zaszkodzić.

Drugim rodzajem wartościowych słów kluczowych są poszczególne wpisy. Pamiętaj, żeby dany wpis był tworzony w obrębie jakiegoś słowa kluczowego. Tak samo, jak powyżej – staraj się tę frazę wykorzystywać w treści wpisu.

2. Meta dane.

Kolejną rzeczą wartą optymalizacji jest konieczność dbania o tzw. meta tytuł i meta opis.

Meta-tytuł i meta-opis

Na powyższym obrazku widać wspomniany tytuł (niebieski kolor) oraz opis – szary, dłuższy tekst.

Tutaj warto, aby znalazły się słowa kluczowe, o których mowa w powyższym punkcie. Z kolei po więcej wskazówek odsyłam Cię do tekstu na temat meta opisu.

3. Adres URL.

Kolejna istotna sprawa związana jest z dbaniem o poprawność adresów URL.

Jeśli np. korzystasz z WordPressa, to przede wszystkim upewnij się, że w Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki masz zaznaczoną opcję Nazwa wpisu. W ten sposób Twój adres nie będzie zawierał żadnej daty ani innych, dziwnych znaków.

Drugą rzeczą dotyczącą WordPressa jest to, że domyślnie bezpośredni odnośnik jest nazwą wpisu. W większości przypadków nazwa ta jest za długa, wiec warto ją po prostu skracać. Krótsze adresy są przyjaźniejsze zarówno dla użytkowników, jak i robotów indeksujących.

Tak więc ogółem trzeba dążyć do tego, aby adres wyglądał mniej więcej tak:

nazwabloga.pl/jak-pozycjonowac-blog

Tutaj wszystko jest czytelne, jasne i po samym adresie łatwo jest zrozumieć, czego dotyczy wpis.

Pamiętaj więc o tym, aby:

 • adres był krótki
 • najlepiej, jeśli byłby zbudowany ze słowa kluczowego
 • nie zamieszczaj tam polskich znaków
 • słowa oddzielaj znakiem myślnika

4. Tytuł.

Tytuł wpisu blogowego jest bardzo istotną rzeczą, ponieważ tuż po głównym obrazie jest kolejnym elementem, który użytkownik widzi w spisie tekstów blogowych. Musi więc spełniać dwa podstawowe założenia:

 • być przyjaznym pod kątem SEO
 • być zachęcającym dla użytkowników

Tylko dwie rzeczy, a jednak trudno to pogodzić, ponieważ te dwa warunki nierzadko się ze sobą gryzą.

Trzeba więc umiejętnie połączyć to, żeby wyszukiwarka zrozumiała, co zawiera tekst, ale jednocześnie użytkownik był w jakimś stopniu zaciekawiony tematem.

Tym razem znowu odsyłam Cię do naszego archiwum wpisów, gdzie widnieje (na ten moment) 4-letni wpis na temat pisania idealnych tytułów, choć wciąż aktualny.

5. Nagłówki.

Kolejna sprawa, aby postarać się zwiększyć widoczność bloga w wyszukiwarce, to dbanie o stosowanie nagłówków w treści.

Niech Twój tekst blogowy nie będzie tworzony jednolitym pismem, ponieważ jest wtedy trudniejszy w przeczytaniu oraz pod kątem SEO-wym jest to kiepskie rozwiązanie.

Znacznie lepiej jest stosować nagłówki. Są one numerowane następująco: H1, H2, H3 itd. Zasada jest taka, że im mniejsza cyfra, tym nagłówek jest istotniejszy. Poprawny przykład prezentuje się następująco:

 • H1: tytuł
 • H2: podtytuł lub nazwa rozdziału
 • H3: „pod podtytuł” lub składowa rozdziału

Taki podział widać idealnie w naszych wpisach. W ten sposób możesz łatwiej zrozumieć, czego dotyczy treść i przeczytać tylko interesujące Cię fragmenty tekstu. Z kolei wyszukiwarka również w ten sposób lepiej rozumie treść.

Takie stopniowanie nagłówków można porównać do rozdziałów w książce.

6. Zdjęcia.

Co mają zdjęcia do widoczności w Google? Na ogół dodawanie zdjęć do wpisu podnosi jego wartość – docenia to Google oraz użytkownik, który ma jakiś przerywnik od czytania.

Zdjęcia ponadto angażują bardziej niż tekst, więc jest większa szansa, że użytkownik zatrzyma się dłużej na blogu.

Pamiętaj tutaj o kilku zasadach:

 • Wstawiaj zdjęcia w odpowiednim rozmiarze. Na przykład zdjęcie wykonane w telefonie ma – powiedzmy – rozmiar 3000×2000 pikseli. Na stronie nie potrzebujemy aż takiej wielkości, więc spokojnie można je przyciąć do – powiedzmy – 1000×667 pikseli. Nie marnujemy miejsca w ten sposób, a wpis blogowy się szybciej wczytuje, a to również ma swoje przełożenie na SEO-we sprawy.
 • Dodawaj do zdjęć atrybut ALT. Najlepiej zamieścić tam kombinacje słów kluczowych w formie krótkiego zdania.
 • Redukuj wagę rozmiaru bez utraty jakości. Stosuj w tym celu np. ten serwis: TinyPNG.
 • Na koniec dobra praktyka, aby nazywać zdjęcia podobnie jak adresy URL. Unikaj wrzucania zdjęć na zasadzie „DCIM_324_09_2018.jpg”, lepiej jest korzystać z nazw pokroju „ala-ma-kota.jpg”. Pozwoli Ci to zachować porządek i łatwiej je można w przyszłości użyć lub wyszukać.

7. Linki wewnętrzne.

Kolejna drobna cegiełka do tego, jak zwiększyć widoczność bloga w wyszukiwarce, odnosi się do dbania o linkowanie wewnętrzne. Z czasem z pewnością napiszesz tyle wpisów, że nie sposób będzie tę kwestię omijać.

Spójrz zresztą, ile razy odesłałem Cię do innych naszych materiałów. Jest to korzystny zabieg dla czytelnika, ale również dla wyszukiwarki. Jeśli jakiś temat był szerzej poruszany, to warto o tym wspomnieć.

Tutaj właściwie jest jedna główna zasada. Trzeba dbać o tzw. anchor – czyli słowo lub frazę, która jest linkowana.

Zasada jest taka, że lepiej, aby nie robić tych anchorów tak „brzydko”. Słowo tutaj (lub fraza kliknij tu) nie mówi nic użytkownikowi, a robot wyszukiwarki uznaje to za mało wartościowe. Dlatego lepiej jest linkować słowa opisowe, np. jak w tym tekście pisania idealnych tytułów, meta opis, czy ranking SENUTO. Taki zestaw słów wygląda o wiele korzystniej.

8. Treść.

Oczywiście podstawą widoczności w wyszukiwarce jest tekst, ponieważ to na bazie tekstu robot jest w stanie nam zaserwować jakiś wynik. Zastanówmy się zatem, który tekst dla wyszukiwarki będzie wydawał się atrakcyjniejszy i który będzie chciała pokazać wyżej w wynikach wyszukiwania.

Wpis A:

 • Liczba słów: 300.
 • Brak obrazów.
 • Adres URL wygląda tak: mobiletry.com/?p=102.
 • Brak formatowania w tekście.
 • Brak linków wewnętrznych.

Wpis B:

 • Liczba słów: 1500.
 • 3 obrazy z atrybutem ALT ze słowem kluczowym.
 • Adres URL wygląda tak: mobiletry.com/jak-pozycjonowac-blog
 • Treść jest atrakcyjna dla użytkownika (ma krótkie akapity, pogrubienia, punktowania, są również nagłówki).
 • Jest dodanych kilka linków wewnętrznych.

Odpowiedź jest oczywista. Staraj się zatem dążyć do wariantu B, aby choć trochę polepszyć sytuację i widoczność bloga w wyszukiwarce.

Jak zatem zwiększyć widoczność bloga w wyszukiwarce?

Jak widzisz, podstawa dbania o widoczność bloga w wyszukiwarce jest raczej prosta.

Starałem się tu przedstawić dość podstawowe informacje, aby tworzone wpisy w samodzielny sposób można było jakkolwiek „podrasować”.

Wiadomo, że cały proces ustalania rankingu w wyszukiwarce jest złożony (istotną rolę grają linki), ale przestrzeganie tych powyższych reguł nie zaszkodzi. Jest to dobra praktyka i dobre podłoże pod dalsze działania.

 • Jak zwiększyć widoczność bloga w wyszukiwarce? – 8 pomysłów
  4.3 (85.71%) głosów: 7

 • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej KiljanBartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

5 dni temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy
Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

Miesiąc temu

Jak korzystać z Google Analytics? – przegląd panelu

Dzięki Google Analytics można odczytać dane, jakie zostawiają użytkownicy na stronie. Sprawdź zatem, jak zainstalować i korzystać z Google Analytics.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Miesiąc temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

Miesiąc temu

kk Star Ratings – jak wyróżnić się w wynikach Google?

Poznaj sposób na przyciągnięcie wzorku użytkowników w wynikach wyszukiwania. Dzięki kk Star Ratings umożliwisz ocenianie treści, które będzie widoczne w Google.