Jak zwiększyć widoczność małej firmy w internecie?

Jak zwiększyć widoczność małej firmy w internecie?

Obecnie ciężko jest znaleźć niszę, w której działa bardzo mało firm. W zdecydowanej większości przypadków nowo powstałe przedsiębiorstwa muszą liczyć się z obecnością konkurentów o ugruntowanej pozycji.

W takiej sytuacji może pojawić się problem polegający na tym, jak zwiększyć widoczność małej firmy w sieci. Jak to zrobić, jeżeli wokół prężnie działają inni?

Cóż, każdy kiedyś zaczynał. Początki mogą być trudne, jednak podstawowa kwestia dotyczy tego, aby podejmować skuteczne działania. Efekty prędzej czy później przyjdą, jeśli poszczególne kroki będą wykonywane w odpowiedni sposób.

Ważne jest to, że samej stronie internetowej powinien przyświecać jakiś cel. Nie może być ona utworzona tylko po to, aby bezczynnie „wisiała” w sieci. Skuteczna witryna to odpowiednia mieszanka użytecznej treści, przyjemnego wyglądu oraz właściwej technicznej konstrukcji.

Sprawdź zatem, jak zacząć budowanie wizerunku w internecie, aby jak najszybciej zyskać rozpoznawalność w sieci.

Jak zwiększyć widoczność małej firmy w internecie? – 6 porad

1. Rozbuduj treść na stronie internetowej.

Niestety, ale pomimo upływu lat oraz stale rozwijającej się technologii, nadal można spotkać strony internetowe stworzone po prostu dla formalności. Na zasadzie: „pani Grażynko, nie mamy strony internetowej – niech się pani tym zajmie”. Mija kilkadziesiąt dni, strona powstaje i… to wszystko. Nie jest w żaden sposób zmieniana przez miesiące lub lata. Zresztą, po co to robić, gdy wymóg jej posiadania jest już spełniony.

Problem ten dotyczy w szczególności firm, które działają lokalnie, zaś ich wizerunek w internecie nie jest w żaden sposób zadbany. Jeśli taki stan rzeczy występuje, to należy go koniecznie zmienić.

Strona internetowa wiele mówi o samym przedsiębiorcy. W końcu ktoś „na górze” zaakceptował jej treść i wygląd oraz uznał za dostatecznie reprezentujący firmę.

Sęk w tym, że nie da się już w żaden sposób zahamować rozwoju internetu oraz jego znaczenia. Sieć jest coraz mocniej związana z naszym życiem, zatem wizerunek firm w internecie powinien być po prostu godny.

Zadbaj zatem o rozbudowaną treść na swojej stronie internetowej:

  • Na stronie głównej przedstaw swoją firmę. Nie skupiaj się na wychwalaniu przedsiębiorstwa. Zamiast tego postaw na wyszczególnienie korzyści, które potencjalny klient może zyskać dzięki współpracy właśnie z Tobą, a nie z Twoimi konkurentami.
  • Nieco bardziej szczegółowe informacje możesz zamieścić w sekcji „O nas”. Jeżeli ktoś wszedł na tę podstronę, to przyświecał mu konkretny cel – chce Cię poznać. Spraw zatem, aby znalazł w tej zakładce interesujące go wiadomości.
  • Podstrona kontaktu musi zawierać bardzo jasne i klarowne informacje. Musisz przygotować się na to, że różne osoby mogą chcieć skorzystać z odmiennych form kontaktu – wizyty osobistej w lokalu, wykonania telefonu do Ciebie czy też wysłania wiadomości mailowej lub nawet skontaktowania się za pośrednictwem np. Facebooka. Niech każda z dostępnych opcji będzie odpowiednio widoczna.
  • Dobrze jest również stworzyć oddzielną podstronę dla przedstawienia oferty. Rozpisz wszystko dokładnie i pokaż, co masz do zaoferowania, w sposób możliwie najbardziej precyzyjny.

    Jak wspomniałem wcześniej, skup się nie na przechwałkach, zaś na tym, co można zyskać poprzez współpracę z Tobą. Jeśli Twój biznes w jakiś istotny sposób odróżnia się od konkurencji – zaakcentuj różnice i postaraj się przekonać potencjalnych klientów, żeby nawiązali kontakt właśnie z Tobą.

  • Dobrze jest mieć również sekcje CTA (call to action), czyli przyciski lub inne elementy nakierowujące użytkowników strony internetowej na wykonanie konkretnej akcji. Tę akcję może stanowić np. przejście do podstrony kontaktu lub formularza szybkiej wyceny. Tym sposobem poniekąd nakazujesz odwiedzającym skorzystanie z odgórnie obranej ścieżki postępowania.

Dobrze jest przeprowadzić audyt treści na stronie internetowej, który może jasno wskazać, w jaki sposób należy ją usprawnić, aby była bardziej przystępna dla potencjalnych klientów.

2. Dodaj funkcję bloga.

Blog to doskonała metoda na to, jak zwiększyć widoczność małej firmy. Co prawda nie należy do gatunku szybkich rozwiązań, za to – przy odpowiednim prowadzeniu bloga – daje świetne, długofalowe efekty.

W swoim ostatnim tekście wymieniłem wiele korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym. Choć wpis ten jest skupiony głównie wokół tematyki e-commerce, to jednak da się w nim znaleźć wiele powodów, dla których blogowanie jest korzystne także w przypadku „zwykłych” stron internetowych.

Jedna z głównych zalet dotyczy tego, że blog daje bardzo szerokie pole manewru. O ile od podstron typu „O nas”, „Oferta” czy „Kontakt” można spodziewać się raczej oczywistych treści, o tyle blog jest bardzo wszechstronny. Tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, co będziesz na nim publikować.

Zamieszczać można wiele – począwszy od tekstów szczegółowo charakteryzujących Twoje produkty, poprzez luźne wpisy dotyczące branży, na eksperckich artykułach skończywszy.

Ponadto, jak zwiększyć widoczność małej firmy, jeśli z reguły strony internetowe małych przedsiębiorstw nie są zbyt rozbudowane? Blog przychodzi z pomocą, gdyż każdy kolejny dodany wpis zwiększa liczbę stron, które trafiają do indeksu wyszukiwarek internetowych. Tym samym rośnie szansa na znalezienie za pośrednictwem wyszukiwarki jakiejkolwiek podstrony należącej do serwisu firmowego.

3. Usprawnij SEO strony.

Strony stworzone tylko po to, aby po prostu „były”, zazwyczaj charakteryzują się podstawowymi błędami dotyczącymi SEO.

Nadal można spotkać strony internetowe, na których widnieją teksty ewidentnie przesycone słowami kluczowymi. Ba, do dziś widuje się nawet ciągi typu: „metaloplastyka Warszawa, Otwock, Wołomin, Pruszków, Piaseczno, Nowy Dwór Mazowiecki, Żyrardów, Sochaczew, Legionowo” itp.

Jest to bardzo sztuczne. Nie tylko dla nas, użytkowników, ale także dla robotów wyszukiwarek – tych, które w domyśle mają się „łapać” na chwyty w stylu wyżej podanego.

SEO dla małego biznesu nie jest trudne. Spełnienie absolutnie podstawowych norm (m.in. poprawne meta-tagi, właściwe nagłówki H1, H2 i H3, przyjazne adresy URL, brak uszkodzonych linków, odpowiedni dobór słów kluczowych w treści) nie jest zadaniem czasochłonnym, a może dać znaczną przewagę nad rywalami, którzy kwestie dotyczące SEO kompletnie ignorują.

Nawiąż zatem współpracę z odpowiednim człowiekiem lub firmą, aby SEO Twojej strony było odpowiednie. Mając pewność, że pod kątem technicznym wszystko jest w porządku, będziesz mógł zająć się np. rozbudową bloga lub pozyskiwaniem wartościowych linków prowadzących do Twojej strony.

4. Bądź aktywny w mediach społecznościowych.

Sytuacją nagminną wśród osób, które niedawno ruszyły ze swoją działalnością, jest zakładanie wielu kont na różnych portalach społecznościowych. Oczywiście rozumiem cel, jaki temu przyświeca – jest to chęć zdobycia jak największego zasięgu.

Jednak nie ma sensu tracić czasu na te kanały promocji, które mają być traktowane w dłuższej perspektywie po macoszemu.

Skup się tylko na tych portalach, gdzie faktycznie możesz aktywnie działać oraz wchodzić w interakcje z innymi użytkownikami. Dzięki temu zdobędziesz zaufanie w mediach społecznościowych.

Przy okazji muszę wspomnieć także o negatywnych komentarzach w social media, które – prędzej czy później – przytrafią się każdemu przedsiębiorcy.

Otóż sztuką jest radzić sobie z nimi w odpowiedni sposób. Pamiętaj o tym, że każda odpowiedź musi być merytoryczna, profesjonalna oraz wyważona w emocjach. Nie ma nic gorszego, niż zbyt pochopna odpowiedź, której ton może narazić na szwank opinię o całej marce.

Koniecznie przeczytaj wspomniany tekst, jeśli interesuje Cię ten temat. Ponadto warto jest go przejrzeć jeszcze z jednego powodu – pomimo upływu czasu artykuł ten jest jednym z najchętniej czytanych tekstów przez naszych czytelników.

5. Współpracuj z autorytetami w Twojej branży.

Współpraca z osobami uznanymi w Twojej branży to jedna z najbardziej skutecznych metod na to, jak zwiększyć widoczność małej firmy.

Nic dziwnego, bowiem dobrze wiemy, iż znane nazwiska przyciągają. Istotne jest jednak to, z kim dokładnie współpracujesz.

Każda branża ma swoich ekspertów. Osoby doceniane za swoją fachowość i wiedzę.

Zaproponuj im wzięcie udziału w artykule eksperckim, czyli wpisie gromadzącym wypowiedzi wielu autorytetów. Zaplanuj stworzenie tekstu na jakiś istotny temat oraz poproś znane osoby o wyrażenie swojej opinii. Zyskasz dzięki temu materiał, który będzie miał szansę na gromadzenie choćby udostępnień w mediach społecznościowych, co przełoży się na większy ruch na stronie.

6. Dodawaj wpisy gościnne.

Jak zwiększyć widoczność małej firmy przy pomocy wpisów gościnnych?

Przejrzyj dokładnie uznane strony w Twojej branży. Zanotuj te, które prowadzą bloga. Zwróć się z zapytaniem, czy możesz opublikować za ich pośrednictwem swój tekst z linkiem do swojej strony. Wiele serwisów zgadza się na taki układ, gdyż zapewnia to sytuację typu win-win.

Inaczej mówiąc, jest to zysk dla obu stron. Ty zapewniasz wartościowy materiał dla właściciela strony, z kolei on publikuje Twój tekst z odnośnikiem do Twojego serwisu.

Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie, gdyż do dogadania pozostają jeszcze kwestie ewentualnego wynagrodzenia oraz typu linka (zwykły czy nofollow). Jednak ostatecznie chodzi o to, aby informacje dotyczące Ciebie lub Twojej marki zataczały coraz szersze kręgi, a wpisy gościnne właśnie to umożliwiają.

Jak zwiększyć widoczność małej firmy w internecie? – podsumowanie

Nie da się ukryć, że początkującym właścicielom małego biznesu bywa trudno o zauważenie ich działalności w sieci.

Dlatego też niezwykle istotne są kwestie wymienione w tym wpisie – w szczególności te, które dotyczą konstrukcji firmowej strony internetowej.

To właśnie ona najczęściej stanowi główną oś, za której pośrednictwem pozyskuje się klientów. Spraw zatem, aby była ona godną platformą, która z dumą będzie reprezentowała Twój biznes.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.