Jak zwiększyć zasięg w social media? – 9 sposobów

Jak zwiększyć zasięg w social media?

Zasięg treści (czyli liczba osób, do których docierają dane informacje) spędza sen z powiek wielu osobom. Wszystkim zależy na tym, aby był on jak największy. Nic dziwnego, ponieważ wtedy szansa na zaangażowanie (polubienie, komentarz, czy też udostępnienie) znacząco rośnie. Każda taka akcja „rozsiewa” informacje na temat danego profilu dalej, sprawiając, że poszczególne marki są w większym stopniu znane użytkownikom.

Zasięg a SEO

Od pewnego czasu wszystkie osoby aktywnie udostępniające treść poprzez media społecznościowe zastanawiają się nad tym, jak zwiększyć zasięg w social media. Obserwuje się różnego rodzaju spadki zasięgu, zmiany algorytmów oraz zmieniające się podejście portali do udostępnianych treści. Widać tutaj pewną analogię, prawda? Tak jest – chodzi o SEO.

Google od dawna stawia sobie za cel zwiększanie użyteczności wyszukiwarki. Zauważ, że serwowane nam wyniki są coraz dokładniejsze. Oczywiście można na to wszystko wpływać, właśnie po to jest SEO. Jednak polityka firmy Google zmierza w jednym kierunku – nasze zapytania kierowane do wyszukiwarki mają zwracać możliwie najbardziej trafne dla nas wyniki.

Dużą aktywność w tym kierunku wykazuje Facebook. Treść, którą mamy przed swoimi oczami, ma być dla nas atrakcyjna. Jeżeli coś na nas oddziałuje, wtedy szansa na naszą reakcję rośnie. O to właśnie chodzi autorom portali społecznościowych, aby dzielić się treścią dalej i dalej…

Rola płatnego marketingu

Znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że zasięgi spadają na łeb na szyję z powodów czysto biznesowych. „Winowajcą” takiego stanu rzeczy ma być ten wredny Facebook, którzy wręcz zmusza nas do tego, abyśmy dopłacali do udostępnianych treści i promowali je dzięki dodatkowym środkom z budżetu. Czy na pewno?

Takie podejście nie powinno nikogo dziwić, ponieważ Facebook jest biznesem jak każdy inny i on również ma generować możliwie największe dochody.

Zamiast doszukiwać się różnych przyczyn, lepiej jest po prostu działać w sposób, który na pewno zagwarantuje poprawę dotychczasowych osiągów. Dowiedz się więc, jak zwiększyć zasięg w social media poprzez stosowanie kilku prostych, aczkolwiek istotnych zasad:

Jak zwiększyć zasięg w social media?

1. Trafiaj do odpowiednich osób.

Jednym z najczęstszych błędów podczas prowadzenia profilu na Facebooku jest nieodpowiednie kierowanie treści. Jeżeli masz w swojej ofercie nową kolekcję szpilek, to niestety nie zainteresuje to mężczyzn. Jeśli zaś rozszerzasz swój asortyment o nowe rodzaje spławików, oferta będzie z pewnością mniej atrakcyjna dla kobiet. Są to oczywiście bardzo skrajne przypadki, jednak jasno uświadamiają, że warto jest kierować treść do grupy docelowej, na której zależy twórcom profilu.

Czasem, zamiast serwować treść absolutnie wszystkim, można posłużyć się zawężeniem grupy docelowej. Możliwość taka istnieje np. na Facebooku. Gdy dodajesz nowy post, kliknij ikonę celownika znajdującą się poniżej okienka, w które wpisuje się tekst. Jeśli nie jest ona u Ciebie widoczna – włącz ją. Jest to możliwe poprzez wejście do ustawień strony, wybranie karty „Ogólne”, a następnie włączenie funkcji „Grupa odbiorców aktualności i widoczność postów”. Wypróbuj tę opcję i badaj z jej wykorzystaniem zasięgi swoich treści.

2. Wybieraj odpowiednie platformy.

We wpisie o zasadach budowania strategii marketingowej w social media wspomniałem, iż nie warto jest wybierać na siłę platform, w których planuje się rozszerzać świadomość swojej marki. Zastanów się dokładnie nad tym, czy Twoja firma musi istnieć wszędzie – na Facebooku, Twitterze, Pintereście, Google+ itd.

Najlepsze rozwiązanie to postawienie tylko na te portale, które przynoszą realne korzyści. Do korzyści zaliczają się wszelkie reakcje użytkowników, a jak wiadomo – im jest ich więcej, tym lepiej. Skup więc swoje wysiłki tam, gdzie zwrot zainwestowanego przez Ciebie czasu jest możliwie największy.

3. Stawiaj na treść aktualną przez długi czas.

Bartłomiej Kiljan na łamach naszego bloga opublikował kilka miesięcy temu tekst o roli evergreen content, czyli treści wiecznie żywej. Zaliczają się do niej wszelkie teksty i grafiki, które rozwiązują powszechne problemy. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zwiększyć zasięg w social media, to treść wiecznie żywa będzie bardzo dobrym wyborem. Zajrzyj do wspomnianego tekstu, a dowiesz się, które rodzaje contentu zaliczają się do tej kategorii.

4. Dbaj o informacje zamieszczone w profilach.

Wydaje się, że jest to absolutna podstawa, jednak wiele osób zapomina np. o aktualizacji profili firmowych, gdy w biznesie zachodzą znaczące zmiany.

Koniecznie dbaj o to, aby informacje, które zamieszczasz w mediach społecznościowych, były prawdziwe. Nikt przecież nie lubi, gdy się go wprowadza w błąd. Dodaj też elementy budzące ciekawość. Wpływają one korzystnie na zaangażowanie użytkowników. Dobrze jest też zadbać o odpowiednią jakość grafik. Treść wizualna jest przecież szybciej przez nas dostrzegana w porównaniu do czystego tekstu. Odwiedzający Twój profil powinni mieć zapewniony jak najwyższy poziom wrażeń podczas przeglądania w social media informacji o Twojej firmie.

5. Eksperymentuj z rodzajami treści.

Jeżeli nikt nie udostępnia Twoich postów, to być może treść, którą serwujesz użytkownikom, jest zbyt monotonna.

W sieci można znaleźć wiele badań dowodzących o wyższości jednego rodzaju contentu nad drugim. Są one przeprowadzane z wykorzystaniem przeróżnych parametrów, które dla innego ich zestawu mogą generować zupełnie różne wyniki.

Sprawdzając, jak zwiększyć zasięg w social media, skorzystaj z różnorodności. Zobacz, w jaki sposób oddziałują na Twoich odbiorców np. filmy wideo. Następnie przetestuj możliwości obrazów. Innym razem sprawdź, jak na użytkowników działa zwykły link. Kombinuj i eksperymentuj, a na pewno dojdziesz do ciekawych wniosków.

6. Dbaj o właściwe interakcje z użytkownikami.

O tym, jak istotna jest funkcja osoby odpowiedzialnej w firmie za social media, przekonywałem w tekście dotyczącym negatywnych komentarzy w mediach społecznościowych.

Po pierwsze, użytkowników nie można ignorować. Jeśli ktoś opublikuje na Twoim profilu komentarz – odpowiedz na niego. Jeżeli zaś pojawi się jakieś udostępnienie – podziękuj. Każdy lubi być dostrzeżonym.

Chodzi tutaj przede wszystkim o reputację. Dobrze jest sprawiać wrażenie firmy, która nie ignoruje osób tworzących jej społeczność. Co więcej, jeszcze ważniejszy jest sposób, w jaki się odpowiada. Zajrzyj do wpisu, który wymieniłem na początku tego podpunktu, a z pewnością dowiesz się z niego kilku ciekawych rzeczy.

7. Nie reklamuj się cały czas.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zwiększyć zasięg w social media, dobrym pomysłem będzie szybki rzut oka na najpopularniejsze profile w mediach społecznościowych. Co w miarę szybko da się zauważyć? Choćby to, iż giganci nie ograniczają się do samej reklamy. Pomyśl, czy nie byłoby to nudne, gdyby McDonald’s za każdym razem wspominał tylko i wyłącznie o zmianach w ofercie? Czy Sprite, wychwalający ciągle smak swojego napoju, generowałby tak duże zainteresowanie?

Każdy popularny fanpage na Facebooku różnicuje treść, którą udostępnia. Nie mam na myśli tego, że wrzuca zarówno tekst, jak i treść wizualną. Liczy się zmienny przekaz. Musisz znaleźć odpowiedni balans pomiędzy treściami czysto reklamowymi (np. prezentującymi Twoje usługi) oraz takimi, które będą dla użytkowników przydatne. Wszelkie artykuły, poradniki i przepisy są jak najbardziej wskazane. To właśnie one budują duże zaangażowanie, przyczyniając się do wzrostu zasięgu.

8. Promuj się.

Jeżeli posiadasz profile w mediach społecznościowych, to świat musi się o nich dowiedzieć. Dobry sposób na to, jak zwiększyć zasięg w social media, to umożliwienie użytkownikom dzielenia się Twoją treścią z innymi. Służą do tego chociażby przyciski mediów społecznościowych, które możesz spotkać niemal na każdej w miarę aktualnej stronie internetowej.

Jeżeli już poruszamy tematykę udostępniania, przeczytaj koniecznie tekst o tym, jak tworzyć treść łatwą do udostępniania – być może znajdziesz w nim kilka ciekawych pomysłów.

9. Odpowiednio dysponuj czasem.

Niejednokrotnie okazuje się, że czas jest zdecydowanie bardziej wartościowy od pieniędzy. Warto jest więc mądrze nim dysponować.

Pamiętaj, że w social media jakość ważniejsza jest od ilości. Jeżeli będziesz co chwila publikować nowe treści, nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Możesz mieć pewność, że nie wszystkie posty trafią do odbiorców. Szanuj więc czas i przeznacz go na dopracowanie treści, które udostępniasz. Jeden, ale celny wpis, będzie bardziej wartościowy od kilku nieprzemyślanych.

Jeżeli masz problemy z tym, aby kontrolować to, na co przeznaczasz swój czas, przeczytaj mój tekst o zwiększaniu produktywności w czasie pracy. Na pewno Ci się przyda!

Jak zwiększyć zasięg w social media? – podsumowanie

Podsumujmy punkty zawarte w tym tekście:

 1. Zadbaj o właściwą grupę docelową.
 2. Postaw tylko na te portale, które przynoszą realne korzyści.
 3. Wypróbuj publikowanie evergreen content.
 4. Zaktualizuj informacje zamieszczone w profilach.
 5. Wypróbuj różnego rodzaju treści.
 6. Postaw na właściwą komunikację z użytkownikami.
 7. Zastosuj balans pomiędzy reklamą a treściami przydatnymi dla osób, które Ciebie obserwują.
 8. Umieść informację o Twoich profilach w social media w wielu różnych miejscach.
 9. Zadbaj o to, aby nie marnować swojego czasu.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, aby zwiększyć zasięg publikowanych przez siebie treści w social media. Jeżeli masz jeszcze jakieś pomysły, których tutaj zabrakło – podziel się nimi w komentarzach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Gabriela

  Bardo przydatny post 😉

  Odpowiedz
 2. Magda | Skrytka na kulturę

  Nie miałam pojęcia, że można dla aktualności ustawić grupę docelową 🙂 Ta wiedza mi się bardzo przyda! Dzięki!

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.