Jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji?

Jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji?

Stworzenie czasowej oferty specjalnej dla klientów może być świetną metodą na wygenerowanie większej sprzedaży. Zwłaszcza wtedy, gdy panuje ogólna moda na wszelkiego rodzaju promocje (importowane Black Friday i Cyber Monday lub inne przedświąteczne wyprzedaże). To właśnie w takich momentach pojawia się myśl: „jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji?”.

E-commerce w 2017 roku ujawnia kilka trendów, których warto jest się trzymać. To dzięki nim okazyjna promocja pozwala osiągnąć większy zysk przy jednoczesnym zadowoleniu klientów.

To właśnie klienci definiują sukces (lub jego brak) sklepu internetowego. W niniejszym tekście dowiesz się, jakie udogodnienia można wprowadzić we własnym sklepie internetowym, aby klienci to po prostu docenili.

Wskazówki na to, jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji

1. Wcześnie rozpocznij przygotowania.

Dylemat w rodzaju „jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji” będzie tym mniejszy, im wcześniej rozpoczniesz przygotowania do takiego wydarzenia.

Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to dość oczywista porada, jednak wiele razy zdarza się, że zapomina się o takich podstawach. Proces planowania powinien być rozpoczęty możliwie najwcześniej, aby mieć po prostu więcej czasu na realizowanie punktów planu krok po kroku.

Komfort czasowy i psychiczny jest szczególnie ważny przy okazji organizowanych promocji, gdzie wiemy, że w kulminacyjnym momencie czeka nas mnóstwo pracy.

2. Upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi możliwościami.

Co mam na myśli poprzez określenie „odpowiednie możliwości”?

Po pierwsze musisz upewnić się, że Twój sklep internetowy jest gotowy na wzmożony ruch. Odpowiednio szybki serwer, wystarczający zapas transferu, zdolność do obsłużenia wielu klientów przebywających na stronie jednocześnie – wszystkie te cechy powinien spełniać Twój hosting.

Nie można dopuścić do sytuacji, w której sklep będzie działał bardzo wolno lub – co gorsza – nie będzie działał w ogóle.

Po drugie miej na względzie fizyczne możliwości swoich pracowników. Kontakt z klientami, realizowanie zamówień, wysyłanie przesyłek – jest wiele operacji logistycznych, które muszą być sukcesywnie spełniane. Upewnij się, że dysponujesz odpowiednim „zapleczem”, zanim zorganizujesz wielką promocję.

3. Zastanów się nad zmianami tematycznymi.

Jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji z wykorzystaniem panującego klimatu? To proste!

Daj odczuć swoim odwiedzającym, że jest pewna specjalna okazja. Jeśli szykujesz reklamę na Black Friday, wtedy spraw, aby kolor czarny był tym dominującym. Gdy przygotowujesz coś na Cyber Monday, to postaw na czysto elektroniczny, techniczny klimat.

Z kolei świąteczna kampania reklamowa siłą rzeczy musi nawiązywać do święta Bożego Narodzenia. Wskazane są wtedy wizerunki prezentów, reniferów, choinek itp.

Nawet Google modyfikuje swoje logo stosownie do okazji, stosując różne doodles.

Wszystko to ma na celu wytworzenie odpowiedniego klimatu, który pomoże odwiedzającym identyfikować dane wydarzenie z Twoim sklepem internetowym.

4. Wprowadź tzw. zasadę rzadkości.

Zasada rzadkości ma na celu sprawienie, że odwiedzający będą bardziej skłonni coś od Ciebie kupić. Aby wywołać taką chęć, stosuje się wiele technik:

  • odliczanie czasu do końca promocji
  • pokazywanie stanu magazynowego w odpowiedni sposób („pozostało już tylko 10 sztuk!”)
  • ujawnianie, jak dużo osób kupiło dany produkt
  • pokazywanie procentowej różnicy między cenami („aż 50% zniżki!”)

Te oraz wiele innych technik (wraz z obszernymi wyjaśnieniami i przykładami) znajdziesz w moim tekście na temat rzadkości w e-commerce. Kwestia ta staje się szczególnie aktualna wtedy, gdy zastanawiasz się nad tym, jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji.

5. Nie zapomnij o mediach społecznościowych.

Social media są logicznym wyborem, jeżeli chodzi o propagowanie informacji na temat nadchodzącej promocji. Zwłaszcza wtedy, gdy Twoim działaniom mogą towarzyszyć różnego rodzaju dodatki wizualne.

Filmy, ciekawe infografiki, przykuwające uwagę banery – wszystko to angażuje użytkowników mediów społecznościowych dużo bardziej, niż czysty tekst. Dobrze poprowadzona kampania reklamowa sprawi, że dotrzesz do wielu osób należących do Twojej grupy docelowej. Dzięki temu zaangażujesz użytkowników, którzy mogą zamienić się z odwiedzających w kupujących.

6. Wykorzystaj potencjał bloga.

Oto rada w kwestii tego, jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji z wykorzystaniem bloga.

Otóż blog jest bardzo uniwersalnym narzędziem. W porównaniu do innych podstron nie uwiązuje tak bardzo, jeżeli chodzi o treść. Stanowi pewną platformę, za której pośrednictwem możesz publikować treści nieco „luźniejsze” (jednak nadal powiązane z Twoją marką).

Czasem w sieci można natknąć się na różnego rodzaju teasery, które cyklicznie ujawniają cząstkę informacji na temat zbliżającego się wydarzenia. Za każdym razem dodatkowo budują napięcie i sprawiają, że człowiek nie może doczekać się nadejścia dnia premiery.

Nie bez powodu łączę teasery z blogiem, ponieważ blog (w połączeniu z social media) jest perfekcyjnym miejscem do publikowania tego typu skrawków informacji.

Posłużę się pewnym przykładem. Firma Blizzard (producent gier) ma w zwyczaju swoiste kuszenie graczy przed premierą nowych dodatków do swoich produktów. Dodatki do gier ma swoje specjalne, dedykowane podstrony. Cyklicznie publikowane są na nich nowe informacje, tak aby za każdym razem uchylać użytkownikom rąbka tajemnicy (jednak nie podając kompletu informacji).

Zdaję sobie sprawę z tego, że wspomniana firma jest gigantem w kwestii rozmiarów przedsiębiorstwa i nie sposób porównywać jej możliwości finansowe ze zdecydowaną większością sklepów internetowych, jednak chodzi o kontekst i sposób promocji. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby pójść tym tropem i cyklicznie publikować na blogu informacje na temat nadchodzącego wydarzenia.

W ten sposób możesz ujawniać, które produkty będą podlegały promocji, w jaki sposób będzie przebiegała cała akcja, a także jakie inne atrakcje będą czekały na Twoich odwiedzających. Wszystko to dzięki uniwersalności bloga, który pozwala na wiele, nadal będąc integralną częścią Twojego serwisu.

7. Łącz produkty w zestawy.

Klienci bardzo często nie wiedzą, na co się zdecydować. Mają pewne pomysły, jakiś zarys poszukiwanego produktu, jednak do podjęcia decyzji jeszcze daleka droga. Co wtedy?

Wtedy Ty wkraczasz do akcji. Skoro ktoś nie może podjąć decyzji, musisz mu w tym pomóc.

Mechanizm proponowania powiązanych produktów lub sugerowania gotowych zestawów sprawdza się w takich przypadkach wręcz znakomicie. Bywa, że gdy widzimy konkretnych produkt oraz to, jak wiele dodatków można do niego dokupić, czasem decydujemy się na poszerzenie naszej listy zakupów.

8. Podrzucaj pomysły odwiedzającym.

Świąteczna kampania marketingowa skupiona jest wokół prezentów. To oczywiste. Spraw więc, aby Twoi odwiedzający również myśleli pod tym kątem.

Możesz stworzyć na stronie głównej nową sekcję, nazwaną „Idealne na prezent” lub „Pomysły na prezenty dla Twoich bliskich”. Jest to świetny sposób na to, jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji. Sugerujesz gotowe rozwiązania, proponujesz przydatne rzeczy, podsuwasz pomysły.

Wszystko to jest szczególnie ważne wtedy, gdy w sieci widzimy ogrom możliwości, okazji i promocji. Czasem czujemy się wręcz zagubieni poprzez tak wielki wybór. Rola konkretnych sugestii jest wtedy silnie oddziałująca.

Jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji? – podsumowanie

Mam nadzieję, że osiem powyższych porad pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na kwestię, jak zwiększyć zysk sklepu online w czasie promocji. Warto jest dobrze się przygotować do takiej akcji, ponieważ wbrew pozorom wymaga ona wiele uwagi i poświęcenia. Jednak – przeprowadzona z głową – może stanowić doskonałą platformę startową do zwiększenia zysków w sklepie internetowym na stałe.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.