Jakie elementy zamieścić na stronie głównej? – 11 podpowiedzi

Jakie elementy zamieścić na stronie głównej?

Strona internetowa może wyglądać absolutnie dowolnie. Teksty, kolory, wygląd i ułożenie poszczególnych elementów – wszystko to można w pełni modyfikować.

Dlatego też zaprojektowanie poszczególnych podstron witryny jest niełatwym zadaniem, ponieważ bez ustalenia konkretnego planu działań (czyli teorii) nie ma co zabierać się za projektowanie (czyli praktykę).

Nie da się ukryć, że to właśnie strona główna najczęściej jest najistotniejszą częścią całego serwisu. Zatem jakie elementy zamieścić na stronie głównej, aby była ona – krótko rzecz ujmując – skuteczna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od potrzeb oraz celów danej witryny. Inaczej wyglądają serwisy typowo informacyjne, inny wygląd mają strony firmowe, a jeszcze odmiennie prezentują się sklepy internetowe.

Jest jednak pewien zbiór elementów, które – zazwyczaj – dobrze jest mieć na stronie głównej. Przyjrzyjmy się im.

Jakie elementy zamieścić na stronie głównej, aby była ona przydatna użytkownikom?

Sprawa wręcz oczywista. Jednakże wielu właścicieli stron internetowych popełnia podstawowe błędy związane z logo. Wydawałoby się, że tak podstawowy element nie powinien przysparzać problemów, jednak – jak się okazuje – bywa z tym różnie.

Dlaczego?

Polecenie stworzenia większego logo stało się już wręcz memem w środowisku web developerów. Nic dziwnego, bowiem powiększenie logo zazwyczaj zadowala tylko i wyłącznie właściciela strony. Dla wszystkich innych użytkowników zabieg ten jest kompletnie zbędny, gdyż nie wnosi realnej wartości, dodatkowo pogarszając wygląd strony pod kątem estetycznym.

To samo z umiejscowieniem logo. Coraz częściej można zauważyć różne eksperymenty polegające na przerzucaniu tego elementu w różnych kierunkach wbrew naszym przyzwyczajeniom (w większości przypadków oczekujemy obecności logo w lewym górnym rogu strony).

Podstawa to kierowanie się estetyką oraz przyzwyczajeniami użytkowników. Nie własnym gustem, nie chęcią „poszerzania świadomości marki poprzez większe logo”, nie chęcią eksperymentowania na odczuciach ludzi.

Strona ma służyć tym, którzy będą ją odwiedzać – pamiętaj o tym.

2. Menu.

Jeśli myślisz o tym, jakie elementy zamieścić na stronie głównej, to obecność menu jest również oczywista.

Jest to w końcu podstawowy element nawigacyjny, bez którego ciężko jest sobie wyobrazić przechodzenie pomiędzy poszczególnymi częściami witryny.

Podstawowa zasada dotyczy tego, aby menu było:

 • możliwie najkrótsze (w sensie, że ma mieć możliwie najmniej elementów)
 • klarowne (czyli pozycje menu muszą być z łatwością rozumiane przez użytkowników)
 • widoczne
 • wygodne w obsłudze na urządzeniach mobilnych

Zdecydowanie więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w naszym tekście o projektowaniu menu strony internetowej.

3. Sekcja „hero”.

Pisząc o sekcji „hero” (czy też o „hero image”), mam na myśli coś takiego:

Przykład sekcji hero

Źródło: Dribbble, autor: George Olaru.

Krótko sprawę ujmując, jest to sekcja, która ma łączyć w sobie estetykę z bardzo jasnym, klarownym przekazem.

Jest ona widoczna od razu po wejściu na daną stronę internetową. Treść dostępna jest bez potrzeby przewijania obszaru roboczego w dół (czyli znajduje się „above the fold”, tzn. powyżej „linii zgięcia”).

Sekcja „hero” bardzo często wykorzystywana jest na stronach głównych wielu serwisów. Najczęściej można na niej znaleźć:

 • ładny obraz w tle (alternatywnie jednolite tło sekcji wraz z mniejszą grafiką znajdującą się obok tekstów)
 • nagłówek (informujący, o czym jest dana strona)
 • śródtytuł (dopowiadający kontekst)
 • czasem także dodatkowy tekst, nieco dłuższy i zaprezentowany z użyciem fontu o mniejszym rozmiarze (tłumaczący dokładniej, czego użytkownik może oczekiwać po danej witrynie)
 • niejednokrotnie również jakieś przyciski nawigacyjne, np. przycisk CTA („call to action” – wzywający do działania)

Być może zapytasz: „a co ze slajdami?”. Obecnie coraz częściej odchodzi się od wykorzystywania tzw. sliderów. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o tym, czy warto stosować slajdy na stronie głównej.

4. Wezwanie do działania.

Tekst na temat tego, jakie elementy zamieścić na stronie głównej, nie może obyć się bez wzmianki o wezwaniach do działania.

Mowa o przyciskach, których zadaniem jest nakierowywanie odwiedzających na wykonanie jakiejś akcji.

Jak zachęcić do kontaktu na stronie poprzez CTA?

Zwróć uwagę na przycisk „Contact Us”. Źródło: dr.cash.

Tego typu przyciski:

 • wyróżniają się innym kolorem tła spośród reszty elementów
 • umiejscawiane są tam, gdzie można łatwo je dostrzec
 • zawierają zachęcające do kliknięcia teksty

Jeżeli masz na swojej stronie jakieś przyciski wzywające do działania, które nie przynoszą zadowalających rezultatów, śmiało mogę polecić Ci jeden z naszych artykułów o przyczynach nieklikania przycisków CTA.

5. Produkty lub usługi.

Gdy prowadzisz stronę biznesową, logiczne jest to, że chcesz zaprezentować wszystkie świadczone przez Ciebie usługi.

W jaki sposób najczęściej się to robi?

Zazwyczaj poświęca się im zupełnie odrębne sekcje (jeżeli usług tych jest stosunkowo mało) lub prezentuje się je razem, np. w oddzielnych kolumnach.

Niejednokrotnie pojedynczej usłudze towarzyszy:

 • jej nazwa
 • krótki opis
 • obraz lub ikona kojarząca się z daną usługą
 • czasem nawet przyciski kierujące do pojedynczych podstron, poświęconych każdej usłudze z osobna

Wiele ciekawych wskazówek na ten temat przeczytasz w naszym tekście o atrakcyjnym prezentowaniu oferty na stronie internetowej.

6. Korzyści.

Pisząc „korzyści”, mam na myśli krótkie scharakteryzowanie usług lub produktów pod kątem tego, co może z ich użytkowania wynieść potencjalny nabywca.

Wielokrotnie w naszych tekstach podkreślamy to, że tak na dobrą sprawę nie kupujemy samych przedmiotów. Chcemy zdobyć możliwość realizacji celów, jakie sobie postawiliśmy.

Chęć nabycia jakiejś rzeczy motywowana jest potrzebą. Chcę biegać? Zatem zakupię buty i inne elementy stroju. Chcę pracować przy komputerze, sporo podróżując? Kupię sobie laptopa. I tak dalej.

Optymalną (i zarazem najczęściej spotykaną) metodą prezentowania korzyści na stronach internetowych jest stosowanie sekcji w dwóch rodzajach.

Pierwszym z nich jest sekcja, która jest poświęcona każdej korzyści z osobna. Najczęściej jest to po prostu wiersz, gdzie jedna kolumna zawiera tekst, zaś druga pasujący do danej korzyści obraz.

Drugim zaś jest tego typu widok:

Lista korzyści

Źródło: ThemeForest.

Czyli po prostu poświęcenie wszystkim korzyściom zupełnie odrębnej sekcji.

Swoją drogą, czy wiesz, co oznacza termin „język korzyści”? Jeśli nie jesteś pewien lub chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz sprawdzić nasz wpis dedykowany specjalnie językowi korzyści.

7. Projekty.

Każdy, kto pracuje w branży jakkolwiek powiązanej z tworzeniem projektów, chce prezentować w sieci swoje portfolio.

Jest to bardzo ważne, ponieważ przy pomocy próbek umiejętności można choć trochę ocenić, czy dana osoba lub firma spełnia nadzieje pokładane w niej przez potencjalnego klienta.

Jakie elementy zamieścić na stronie głównej, aby godnie zaprezentować projekty?

Zazwyczaj dla portfolio tworzy się zupełnie odrębną podstronę i wydaje się, że jest to słuszny kierunek. Umieszczanie wszystkich prac na stronie głównej po pewnym czasie prowadziłoby do nadmiernego rozrostu takiej sekcji, a przecież nie każdy odwiedzający chce od razu zapoznawać się ze wszystkimi projektami.

Spróbuj zatem stworzyć podstronę typu „Portfolio”, „Realizacje” czy też „Projekty”. Z kolei na stronie głównej – jeśli w ogóle masz taki zamiar – umieść jedynie np. trzy ostatnie prace lub też kilka wybranych przez siebie (w domyśle najlepszych).

Również i przy tej okazji mogę podrzucić Ci ciekawy tekst na temat projektowania skutecznego portfolio na stronie internetowej.

8. Dowody społeczne.

Dowody społeczne, czyli tzw. social proof, to elementy, które mają przekonać odwiedzających do tego, by wybrali właśnie Ciebie.

Zaliczyć można do nich np. opinie klientów. Zawierające przekonujące teksty oraz wzbogacone realnymi zdjęciami osób, które są zadowolone ze współpracy z Tobą, mogą zdziałać cuda.

Elementem dowodów społecznych są także wszelkie logo firm, z którymi nawiązałeś współpracę. Jeżeli wśród tych przedsiębiorstw znajdują się rozpoznawalne marki, na potencjalnych klientach może wywrzeć to bardzo pozytywne wrażenie.

Korzystne będą także wszelkie wzmianki o prestiżowych nagrodach czy też istotnych osiągnięciach. One również mogą świadczyć o tym, że warto jest Ci zaufać.

9. Ostatnie wpisy blogowe.

Prezentacja najnowszych tekstów na blogu również często jest rozważana w kontekście tego, jakie elementy zamieścić na stronie głównej.

Oczywiście ma to sens jedynie wtedy, gdy prowadzisz bloga w miarę regularnie.

Istotna jest również jakość wpisów, gdyż na pewno nie chciałbyś prezentować na stronie głównej odnośników do tekstów, które z małą szansą podobałyby się Twoim odwiedzającym.

Niektórzy decydują się na stworzenie takiej sekcji z uwagi na SEO, a dokładniej na linkowanie wewnętrzne. W pewnych przypadkach zamieszczenie linków do wpisów blogowych bezpośrednio na stronie głównej może być korzystnym zabiegiem.

10. Zespół.

„O nas” czy też „Zespół” to również często spotykane podstrony na wszelkich witrynach biznesowych.

Czasem można także napotkać dedykowane pracownikom sekcje bezpośrednio na stronach głównych niektórych firm.

Ogółem informacje o zespole raczej nie są tym, czego użytkownicy szukają w trakcie decydowania się na właśnie tę firmę, a nie na inną. Są one pewnym dodatkiem, „smaczkiem” – czymś, co rozszerza dostępne w sieci informacje o danym przedsiębiorstwie.

Aczkolwiek w niektórych przypadkach prezentowanie zespołu na stronie głównej może okazać się trafnym pomysłem.

Ma to sens szczególnie wtedy, gdy członkowie ekipy wyróżniają się czymś szczególnym lub po prostu, gdy masz zabawny pomysł na zaprezentowanie ich szerszej publice bezpośrednio na stronie głównej.

Jak stworzyć ciekawą podstronę zespołu? – również i na ten temat znajdziesz tekst w naszych zbiorach.

11. Stopka.

Wiele osób traktuje stopkę niczym śmietnik.

To poważny błąd.

Stopka jest przede wszystkim miejscem na informacje ważne, lecz nie na tyle istotne, aby eksponować je gdzieś wyżej.

To świetny sposób na zaprezentowanie dodatkowych linków do wielu podstron. W szczególności dotyczy to sklepów internetowych, gdzie menu górne wypełnione jest przeważnie kategoriami, z kolei dół strony okupują linki pokroju FAQ, polityki prywatności, kosztów przesyłki itp. itd.

W tym miejscu bardzo często prezentuje się również dane kontaktowe i odnośniki do mediów społecznościowych.

Na ten temat mógłbym napisać sporo więcej, lecz zdecydowanie lepszym pomysłem będzie polecenie Ci artykułu Bartłomieja Kiljana o roli stopki na stronach internetowych. Znajdziesz w nim aż 13 cennych wskazówek.

Jakie elementy zamieścić na stronie głównej, by przyciągnąć uwagę odwiedzających?

Skup się przede wszystkim na tym, co będzie niosło realną wartość dla użytkowników.

Strona główna ma zachęcić do zrealizowania zamierzonego przez Ciebie celu – najczęściej po prostu skontaktowania się z Tobą.

Dobrze jest zatem zamieścić na niej nieco „próbek” tego, co odwiedzający mogą znaleźć na innych podstronach.

Mam nadzieję, że powyższe rady rozwieją nieco wątpliwości na temat tego, jakie elementy zamieścić na stronie głównej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.