To, w jaki sposób reagujemy na daną stronę internetową, ściśle zależy od przekazu, jaki się do nas kieruje.
Jego nieodłącznymi elementami są język i narracja na stronie internetowej. Użycie odpowiedniego słownictwa może sprawić, że odwiedzający bardzo szybko polubią Twój serwis. Z kolei zastosowanie nieodpowiadającego im stylu z taką samą skutecznością (lub nawet jeszcze większą) odepchnie użytkowników.
Jak więc znaleźć złoty środek? Jakich zasad się trzymać, by kreować przekaz odpowiedni dla odwiedzających?
Zapraszam do lektury niniejszego wpisu, w którym podrzucam kilka wskazówek na ten temat.
Jak powinny wyglądać język i narracja na stronie internetowej?
1. Określ, dla kogo konkretnie tworzysz przekaz.
Pierwszym i najważniejszym ze wszystkich krokiem jest uzmysłowienie sobie, jak wygląda grupa docelowa, do której przekaz ma być kierowany.
Inaczej pisze się teksty mające oddziaływać na wędkarzy, blogerki modowe i potencjalnych gości restauracji.
Każda grupa odbiorców cechuje się swoimi własnymi potrzebami. Ma pewne określone kryteria, dzięki którym jest w stanie ocenić, czy dana strona internetowa przypadnie im do gustu, czy też nie.
Określ zatem w bardzo konkretny sposób pewien idealny typ odbiorców, do którego zamierzasz trafić.
Mając to na uwadze, tworzenie jakichkolwiek tekstów będzie ukierunkowane właśnie na nich.
2. Zadbaj o podstawy SEO.
Roboty wyszukiwarek internetowych analizują to, co wpisujemy w okienko wyszukiwania. Są to słowa. To właśnie za ich pomocą domyślają się, czego szukamy.
Nie ma więc takiej możliwości, aby strona internetowa przedszkola miała topowe pozycje na słowa skojarzone np. z jakimś warsztatem samochodowym (chyba że będzie je łączyć wspólna nazwa, lecz jest to zupełnie odrębny przypadek).
Zmierzam do tego, że roboty wyszukiwarek „wiedzą”, o czym dana strona internetowa traktuje. To właśnie dlatego język i narracja na stronie internetowej są tak niezwykle istotne.
Jeżeli chcesz, aby Twoja strona internetowa pojawiała się w wyszukiwarce (na razie nie mówimy o konkretnych pozycjach, chodzi po prostu o wytworzenie szansy na to) na określone frazy, to Twój serwis musi je zawierać.
Oczywiście zupełnie inną bajką jest stworzenie właściwego kodu strony internetowej, który będzie przyjazny wyszukiwarkom, lecz bazą pod wszystko jest treść nasycona odpowiednimi słowami. Miej to na uwadze podczas tworzenia tekstów, które ostatecznie mają znaleźć się na konkretnych podstronach Twojego serwisu.
Polecam Ci również lekturę tego tekstu: jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO?
3. Zacznij od najważniejszych informacji.
Ci, którzy wchodzą na Twoją stronę internetową, szukają konkretnych informacji.
Nikomu z nas nie chce się przedzierać przez setki słów, zanim dojdziemy do konkretu.
Wszystkie najważniejsze informacje staraj się umieszczać jak najwcześniej. Tak, aby odwiedzający nie tracili czasu na szukanie tego, na czym im najbardziej zależy.
4. Nie owijaj w bawełnę.
Rozwinięciem poprzedniego punktu jest sposób, w jaki informacje należy przekazywać.
Oczywiście fajnie jest czasem puścić wodze fantazji i spróbować użyć jakichś zgrabnych słów czy też całych zdań, jednak w większości przypadków taki zabieg nie wywoła wśród czytelników tego, co zamierzasz.
Konkret. Tylko to się liczy.
Jeżeli Twoja strona internetowa nie jest w jakiś sposób specyficzna i nie wytwarzasz na niej jakiegoś tajemniczego lub charakterystycznego klimatu, odpuść sobie owijanie w bawełnę.
Pisanie zdań trafiających wprost do celu jest tak samo ważne, jak zamieszczanie konkretów możliwie najwcześniej.
5. Wykorzystuj jasne i zrozumiałe słownictwo.
Język i narracja na stronie internetowej muszą być dla wszystkich klarowne.
Może niezupełnie dla wszystkich, lecz dla tych, na których Ci najbardziej zależy. Mowa oczywiście o idealnej grupie docelowej.
Osoby te muszą od razu po wejściu na stronę internetową orientować się, o co na niej chodzi.
Nie stosuj zatem zwrotów, z którymi użytkownicy nie będą zaznajomieni. Pisz ich językiem.
6. Pamiętaj o tym, że wiele osób jedynie skanuje wzrokiem treść.
Tak już mamy, że nie zapoznajemy się ze stronami internetowymi od deski do deski.
Nasz wzrok „lata” po witrynach, wyłapując jedynie te najważniejsze informacje.
W jaki sposób sprawiać, aby czytelnicy zauważali to, na czym nam zależy?
Poprzez stosowanie odpowiednich chwytów, polegających głównie na dzieleniu wielkich bloków tekstu na mniejsze akapity. Wszystko po to, aby strona internetowa zawierała małe „porcje” tekstów, które w pigułce mogą przekazać jakąś myśl.
Dobrym pomysłem jest także stosowanie na podstronach wszelkich nagłówków, które mogą tematycznie grupować zawartość. Starczy nam wtedy rzut oka na nagłówek, aby mniej więcej wiedzieć, czego dotyczy tekst znajdujący się pod nim.
Strony internetowe nie są książkami, gdzie tolerujemy monotonną treść. Nasz moment uwagi w sieci trwa bardzo krótko, mamy jedynie chwilkę na to, aby przykuć czyjąś uwagę do tego, na czym nam zależy.
Miej to na uwadze i projektuj tekst w taki sposób, aby osoby jedynie na szybko skanujące wzrokiem treść mogły wyłapywać te najistotniejsze informacje.
7. Pisz konkretne, krótkie zdania.
Staraj się w możliwie najbardziej zwięzłej formie zawierać to, co chcesz przekazać innym.
Owszem, czasem nie da się za bardzo uniknąć rozwlekania zdań na wiele wyrazów, jednak ogółem dobrze jest się trzymać tej zasady.
Dla internautów liczy się konkret. Odwiedzają daną stronę internetową, aby wynieść z tego jakieś korzyści. Nie każ im zatem przedzierać się przez fantazyjne teksty i staraj się możliwie najszybciej przechodzić do meritum.
Ponadto krótkie zdania czyta się dynamicznie. Szybko łapiemy jedną myśl po drugiej. Nie mamy wtedy za bardzo szans na to, aby zgubić wątek gdzieś w środku bardzo rozbudowanego zdania.
8. Postaraj się, aby język współgrał z wyglądem strony.
Jest to poniekąd rozwinięcie punktu szóstego, w którym wspomniałem, że treść powinno się projektować pod osoby skanujące ją wzrokiem.
Otóż język HTML daje nam mnóstwo możliwości:
- tekst w różnych rozmiarach
- pogrubienia
- środkowanie tekstu
- podkreślenia
- tekst w różnych kolorach
- listy punktowane i numerowane
- przeplatanie tekstu obrazami itp.
Zmierzam do tego, że treść to nie jedynie czarny tekst na białym tle. Treścią można swobodnie manipulować i kształtować ją tak, by była przyjemna dla oka.
Język i narracja na stronie internetowej muszą zatem idealnie pasować do całej otoczki. Wszystko musi stanowić jedną, zgraną całość.
9. Uczyń treść wokół formularzy przejrzystą.
Zakładam, że na Twojej stronie znajdują się formularze, których zwieńczeniem jest realizowanie jakichś istotnych dla Ciebie akcji.
Musisz zatem „namówić” użytkowników do tego, aby z nich korzystali.
Jak?
Poprzez właściwą otoczkę tekstowo-wizualną.
Klarownie wskazuj, do czego dane formularze służą. Niech wszelkie nagłówki i podnagłówki im towarzyszące będą krótkie, zwięzłe oraz zachęcające do skorzystania z formularzy.
Równie ważne są inne teksty – te, które znajdują się na przyciskach oraz te, które pełnią funkcję etykiet i tzw. placeholderów. Nie mogą pozostawiać żadnego pola do domysłów. Użytkownicy od razu mają wiedzieć, do czego służą.
Jeśli jesteś zainteresowany zgłębieniem tego tematu, podrzucam Ci odnośnik do jednego z moich poprzednich wpisów: formularze na stronach internetowych – jak je efektywnie projektować?
Dlaczego język i narracja na stronie internetowej są tak istotne?
Ponieważ stanowią podstawę perswazji.
Produkty i usługi trzeba odpowiednio ubierać w słowa oraz umiejętnie wskazywać, jakie korzyści odniesie się poprzez ich wybór.
Dlatego też uczyń wszystko, aby język i narracja na stronie internetowej były w Twoim serwisie na naprawdę najwyższym możliwym poziomie.
Trafny artykuł. Ważne jest także przestawienie się na pisanie pozytywne o czymś niż wywoływanie negatywnych emocji.