Kampania marketingowa na Święta – 4 kroki do sukcesu

Kampania marketingowa na Święta

Ostatnio na naszym blogu poruszaliśmy tematykę dotyczącą przygotowania sklepu internetowego na Święta. Postanowiliśmy kontynuować temat Świąt, które jak wiadomo, zbliżają się wielkimi krokami. Tym razem prezentujemy poradnik, w którym opiszę, jak powinna przebiegać kampania marketingowa na Święta.

Przedstawię Ci cztery kroki, które musisz wykonać, aby przeprowadzić skuteczną kampanię marketingową na Święta. Pokażę też kilka technik i strategii, dzięki którym wyprzedzisz konkurencję oraz dotrzesz do nowych klientów, tak aby Twoja kampania świąteczna przyniosła oczekiwane rezultaty. Zaczynamy!

Kampania marketingowa na Święta – 4 proste kroki

Krok 1: Planowanie kampanii i oferty.

Kampania marketingowa na Święta musi posiadać jakiś cel, który zamierzasz osiągnąć. Najlepiej, jeśli Twoje cele są w tak zwanej koncepcji SMART, czyli są szczegółowe, mierzalne, atrakcyjne, realistyczne i terminowe. Przykładem takich celów w koncepcji SMART może być:

 • Wygenerowanie 1000 osób zainteresowanych świąteczną ofertą do dnia 20 grudnia 2015 r.
 • Sprzedaż powyżej 5000zł z oferty świątecznej do dnia 23 grudnia 2015 r.
 • Pozyskanie 200 nowych subskrybentów newslettera z kampanii do połowy stycznia następnego roku.

Mając określone cele, można przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest określenie grupy docelowej. Określenie tego jest ważne, ponieważ nigdy nie ma rzeczy „dla wszystkich”. Trzeba jasno określić, dla kogo dokładnie jest oferta, produkt czy usługa. Poznanie grupy docelowej przyczyni się lepszego zaplanowania całego przedsięwzięcia.

Tworzenie oferty

Kampania marketingowa na Święta nie może się udać bez skutecznej oferty, która jest centralnym punktem kampanii. Forma prezentacji oferty jest dowolna, może to być plik w formacie .pdf, specjalnie zaprojektowania strona (tzw. landing page) albo podstrona w sklepie internetowym, zawierająca produkty biorące udział w kampanii. Wszystko jest uwarunkowane od tego, czego będzie dotyczyć Twoja kampania marketingowa na Święta.

Kampania marketingowa na Święta - oferta

Przykład podstrony, która zawiera produkty z oferty świątecznej. Źródło: Avon.

Pamiętaj, że oferta ma być atrakcyjna dla odbiorcy i konkurencyjna. To trzon i główny wyznacznik atrakcyjności kampanii. Pomyśl o zamieszczeniu korzyści wynikających ze skorzystania z Twojej oferty oraz przedstaw to, co Cię wyróżnia na tle konkurencji. Tak, kampania marketingowa na Święta jest okazją do wyróżnienia siebie.

Tworzenie landing page

Dobrym rozwiązaniem w kampanii świątecznej jest stworzenie specjalnej strony (landing page), na której przedstawiona jest Twoja oferta. Taka specjalnie zaprojektowana strona może być bardziej atrakcyjna dla potencjalnego klienta.

Decydując się na tego typu rozwiązanie pamiętaj, aby zamieścić na takiej stronie następujące informacje:

 • Przekonujące nagłówki – przyciągające potencjalnych klientów oraz przykuwające ich uwagę.
 • Atrakcyjny projekt strony – pamiętaj, że landing page to nie tylko fala tekstu. Zadbaj o projekt nowoczesnej strony internetowej.
 • Przedstaw korzyści wynikające z oferty.
 • Formularz kontaktowy – daj klientom możliwość kontaktu z Tobą na temat oferty.

Krok 2: Zadbaj o promocję kampanii.

Po wykonaniu kroku pierwszego, czyli ustaleniu celów, grupy odbiorców oraz formy prezentowania oferty, czas rozpocząć reklamę kampanii marketingowej na Święta.

E-mail marketing

Jeśli jeszcze nie budujesz bazy mailingowej – zrób to jak najszybciej. Dzięki temu Twoja kampania marketingowa na Święta zyska dodatkowy kanał marketingowy. Przeczytaj nasz poprzedni wpis na temat budowania bazy adresów e-mail i przekonaj się, jakie to łatwe.

Mając już na własnej stronie internetowej newsletter oraz bazę adresów e-mail, należy to wykorzystać, wspierając kampanię świąteczną mailingiem. Wystarczy wysłać maila do obecnych subskrybentów z informacją o przygotowanej akcji reklamowej. Poprawnie zbudowany, atrakcyjny mail nakłaniający do skorzystania z oferty, powinien zawierać następujące elementy:

 • Tytuł maila – wyjaśniający, czego dotyczy otrzymany od Ciebie mail.
 • Treść wiadomości – główna treść wiadomości powinna być krótka oraz zgrabna. Powinna zawierać krótkie streszczenie oferty z nastawieniem na przedstawienie jej korzyści i plusów.
 • Możliwość podzielenia się treścią – nie zapomnij o przyciskach umożliwiających podzielenie się wiadomością z innymi osobami.

Blogowanie

Kolejną metodą na to, aby Twoja kampania marketingowa na Święta dotarła do szerszego grona odbiorców, jest blogowanie. Wpisy na blogu to efektywny element kampanii, który przyciąga potencjalnych klientów do Twojej oferty. Masz kilka możliwości dotarcia do klientów poprzez wpisy blogowe, np. poprzez własny blog, wpisy gościnne czy płatne wpisy sponsorowane.

Social media

Kolejną metodą na promocję Twojej treści są media społecznościowe. Jeśli chcesz dotrzeć do dużej ilości nowych klientów, skorzystaj z reklamy na Facebooku. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość bardzo szczegółowego wybrania grupy docelowej, do której będzie adresowana Twoja reklama promująca kampanie marketingową.
Tematykę dotyczącą prowadzenia czy reklamowania się na Facebooku poruszaliśmy na naszym blogu wielokrotnie. Zobacz, ile pomocnych i praktycznych wskazówek dla Ciebie mamy: poradniki na temat social media.

Kampania AdWords

Mówiąc o reklamie w internecie, nie mogę nie wspomnieć o płatnej reklamie Google AdWords. Jej ogromną zaletą jest fakt, że Twoja kampania marketingowa na Święta może w szybki i skuteczny sposób dotrzeć do nowych odbiorców, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Dlatego też reklama AdWords polecana jest szczególnie na takie okazje, kiedy oczekuje się szybkich efektów w krótkim czasie. Warto o tym wiedzieć, kiedy użytkownicy wpadają w tak zwane „zakupowe szaleństwo przedświąteczne”.

Kampania marketingowa na Święta z AdWords

Reklama w internecie jest nieodłącznym elementem skutecznej kampanii świątecznej. Bez niej ciężko pozyskiwać i docierać do nowych klientów. Poznaj inne sposoby reklamy w internecie, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Krok 3: Wystartowanie z gotową kampanią świąteczną.

Teraz gdy wszystko jest zaplanowane i poukładane tj. cele, grupy docelowe, oferta/landing page, promocja kampanii – czas ją wdrożyć.

Ważne jest również, aby przetestować cała kampanię. Sprawdzić, czy stworzona oferta nie zawiera błędów czy niedopatrzeń, które mogą zniechęcić potencjalnego odbiorcę kampanii. Jeśli wszystko prawidłowo funkcjonuje, to można oficjalnie uznać, że kampania marketingowa na Święta działa właściwie.

Krok 4: Monitorowanie kampanii.

Monitorowanie jest ostatnim krokiem w kampanii, który jest prawdopodobnie najważniejszy. Teraz należy wyciągnąć wnioski i spostrzeżenia. Pamiętasz cele, które obrano na początku? Właśnie przyszedł czas na zweryfikowanie ich założeń. Czy wszystkie zostały osiągnięte? Jeśli nie, to dlaczego? Analiza pozwoli przygotować się lepiej do kolejnej kampanii i wyłapać powstałe błędy w obecnej. Należy również przeanalizować formę użytych reklam. Które okazały się najskuteczniejsze oraz które najmniej się sprawdziły? Tu podobnie należy wyciągać wnioski ze skuteczności działań marketingowych.

Okres świąteczny to doskonała szansa na pozyskanie nowych klientów. Szczególnie na tym mogą skorzystać wszystkie działalności, które oferują wszelkiego rodzaju produkty, które można komuś dać jako prezent świąteczny. Dlatego też dziś pokazałem Ci cztery proste kroki, które sprawią, że kampania marketingowa na Święta będzie udana i owocna.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Matka Puchatka

  Patrzę na te zabiegi od strony konsumenta i akurat w święta w ogóle mi one nie przeszkadzają 🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.