Kary od Google – za co można dostać i jak ich unikać?

Jak uniknąć kary od Google?

Google nakłada kary za wszelkiego rodzaju niedozwolone praktyki, które mają na celu nieuczciwe zwiększenie pozycji danej strony w wynikach wyszukiwania. Firma z Mountain View musi po prostu trzymać pieczę nad prawidłowym działaniem całego ekosystemu wyszukiwarki. Dlatego też na różne strony internetowe nakładane są czasem kary pod postacią filtrów. Można wyróżnić dwie kategorie kar ze strony Google:

 • Algorytmiczna – automatycznie nałożona kara przez algorytm wyszukiwarki. Istnieje kilka algorytmów Google, które są na bieżąco aktualizowane. Działania wbrew ich wytycznym skończyć się mogą nałożeniem kary.
 • Ręczna – ręcznie nałożona kara przez pracownika Google, który doszukał się stosowania nieuczciwych technik. Według statystyk Google, takich kar w miesiącu nakłada się około 400 tysięcy.

Warto zaznaczyć, że w zależności od rodzaju kary, można uzyskać spadek pozycji w rankingu wynoszący od 10% do 50%, a w szczególnych przypadkach jeszcze większy. Poznaj zatem kilka sposobów na to, jak uniknąć kary od Google:

1. Optymalizacja linków wewnętrznych.

Linki wewnętrzne są linkami, które możesz kontrolować w pełni. W odróżnieniu od zewnętrznych, które pozyskuje się z innych stron. Linki te można stosować tak, aby podlinkowana podstrona wzmacniała inną, pokrewną zakładkę. Istnieje tutaj pewna reguła. Linkujemy z podstrony A do tematycznie powiązanej podstrony B. Nie zaś do losowej. Czyli pisząc np. o „jabłkach” linkujemy do innych podstron właśnie o jabłkach (rodzaje jabłek, odmiana, uprawa), nie zaś do „gruszek”, które nie są powiązane z tematyką podstrony.

Aby nie otrzymać kary od Google za profil linków wewnętrznych strony, pamiętaj o:

 • Utrzymywaniu odpowiedniej hierarchii oraz struktury linków wewnętrznych.
 • Dbaj o krótki anchor text (tzw. tekst kotwicy, nazwa linka) składający się najlepiej z jednego słowa, nie zaś z długiego, opisowego zwrotu.

2. Dbanie o użytkowników mobilnych.

Obecnie jednym z najbardziej laickich sposobów na uzyskanie kary od Google jest zapomnienie o użytkownikach mobilnych stron internetowych. Aktualnie posiadanie responsywnej strony www to podstawa. W kwestii RWD musisz pamiętać o wykonaniu testu mobilnego i przeanalizowaniu błędów, jakie wykaże test.

Za co dokładnie można dostać filtr od Google poprzez brak dostosowanej strony pod urządzenia mobilne?

 • Niedostosowanie czcionek (najczęściej są za małe), co utrudnia czytanie treści.
 • Brak skalowalnych obrazów.
 • Zbyt małe odstępy pomiędzy elementami witryny internetowej czy linkami, co powoduje podwójne kliknięcia.
 • Niezmieniający się układ strony wraz ze zmianą rozdzielczości ekranu.

Pełną listę uwag znajdziesz w naszym artykule na temat stron responsywnych i technologii RWD.

3. Monitorowanie negatywnych aspektów SEO.

Konkurencja lub wrodzy Tobie użytkownicy nawet dla zabawy mogą nadszarpnąć Twój autorytet w Google. Mogą to uzyskać, tworząc negatywne linki spamowe do danej strony internetowej. Tylko dzięki kontroli linków zwrotnych można wykryć tego typu działalność. Kiepskiej jakości linki – czy to ze stron spamerskich, czy też z domen o podejrzanej historii – negatywnie wpływają na Twoją pozycję w rankingu. Aby uniknąć tego typu ataków, pamiętaj o:

a) używaniu narzędzi do monitorowania linków zwrotnych

Jest to najlepszy sposób, jednak aby zrobić to w pełni profesjonalnie – kosztowny. Są jednak darmowe metody, dzięki którym możesz sprawdzić profil linków przychodzących. Mogę polecić choćby BacklinksWatch czy też Rank Signals.

Informacji na temat linków przychodzących udzielić może także samo Google. Do tego celu możesz wykorzystać Google Search Console lub nawet samą wyszukiwarkę! Wpisz w wyszukiwarkę poniższe polecenie:

link:nazwastrony.pl -site:nazwastrony.pl

Otrzymasz wtedy różne wzmianki o danym serwisie.

Z kolei najlepszymi profesjonalnymi narzędziami służącymi nie tylko do tego celu, ale także do wieeelu innych są np. Majestic i Ahrefs.

b) usuwaniu niechcianych linków

Usuwaj niechciane oraz niskiej jakości linki zwrotne przy pomocy Google Disavow Tool. Narzędzie to pozwala na zrzekanie się linków o nieznanym dla nas pochodzeniu. Dzięki temu szybko można zareagować na podejrzane działania.

4. Dbanie o UX.

Google kładzie bardzo duży nacisk na aspekty związane z komfortem czy odczuciami użytkownika podczas przeglądania strony www. Żeby uniknąć kary od Google ważne jest to, aby strona była dobrze zbudowana pod względem technicznym. Takie czynniki jak CTR (ilość kliknięć w porównaniu do wyświetleń), wysoki wskaźnik odrzuceń, krótki czas spędzony na stronie użytkownika czy niski współczynnik powrotu odwiedzających mogą bardzo wpłynąć na Twój wynik w rankingu wyszukiwania. Strona musi być dobrze zbudowana, żeby osiągać wysokie pozycje. Nie może być dużej dysproporcji pomiędzy wyglądem, treścią, a linkami do strony. Te trzy aspekty muszą współgrać.

Miej na uwadze następujące wnioski:

 • Jeśli masz wysoki wskaźnik odrzuceń, konieczna jest przebudowa strony www. Dlaczego? Ponieważ aktualny wygląd, układ czy treść są na tyle zniechęcające dla użytkownika, że nie przejawia on chęci na przeglądanie serwisu.
 • Zadbaj o nawigację na stronie internetowej. Musi być przejrzysta i jasna od pierwszego wejścia na witrynę. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie tak zwanych okruszków (z ang. breadcrumbs).
 • Optymalizuj czas ładowania strony. Głównym czynnikiem długiego wczytywania się serwisu są zdjęcia. Zadbaj o prawidłową optymalizację grafiki na stronie www.

5. Brak przesady z danymi strukturalnymi.

Znaczniki schema czy dane strukturalne to świetny sposób na poprawę widoczności strony w wynikach organicznych. Jest to również spore ułatwienie dla robotów Google indeksujących stronę.

Jednak jeśli owe znaczniki są używane źle lub w zbyt dużej ilości – może to spowodować kary ze strony wyszukiwarki. Aby postępować zgodnie z wytycznymi, należy pamiętać o następujących kwestiach:

 • Przeprowadź test narzędziem do testowania danych strukturalnych.
 • Śledź na bieżąco zmiany w Search Console w sekcji „Dane strukturalne”. Pokazywane są tam błędy i uwagi, o których powinno się wiedzieć.
 • Zapoznaj się z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi stosowania danych strukturalnych.

6. Optymalizacja treści strony.

Kary mogą również wyniknąć za sprawą treści, jakie znajdują się na stronie internetowej. W kwestii treści, różnego rodzaju kary od Google przyznawane są za:

 • Ukrywanie treści poprzez pisanie jej bardzo małymi literami lub w kolorze takim jak tło treści. Ma to na celu upychanie słów kluczowych. Takiej treści nie widzi użytkownik, jednak widzi ją robot indeksujący stronę. Bezwzględnie unikaj takich praktyk!
 • Uważaj również na dublowanie treści na stronie (z ang. duplicate content). Umieszczenie tej samej treści zaczerpniętej z innej strony jest bardzo niemiło widziane przez Google. Treść musi być wysokiej jakości oraz powinna być unikalna i niepowtarzalna. Twórz własną. Nie kopiuj cudzej, aby uniknąć ukarania ze strony Google.
 • Nie stosuj również tzw. mieszarek słów, czyli najogólniej mówiąc – treści generowanej automatycznie przez program. Jest to oczywiste, że taka treść jest niskiej jakości. Z pewnością nie wpłynie ona pozytywnie na budowanie zaufania w oczach najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej.

Kary od Google – podsumowanie

Główną przyczyną otrzymania filtra czy kary od Google są niechciane i nieetyczne techniki stosowane po to, aby oszukać wyszukiwarkę. Lepiej nie przekraczać pewnej granicy i stosować się do wytycznych, jakie preferuje Google. Śledzenie zmian kolejnych aktualizacji algorytmów to najlepszy sposób na to, by być na czasie w sprawach pozycjonowania. Jeśli nie jesteś pewny co do niektórych działań na własną rękę w sprawach SEO, lepiej zgłoś się do specjalistów, aby uniknąć ukarania przez Google za nieuczciwe praktyki. Niestety, ale różnego rodzaju przewinienia można popełnić nawet nieświadomie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Krzysztof Milewski

  Witam
  Gruszki to też owoc jak jabłko, więc dla ogrodnika amatora może to być ciekawy artykuł. Ja mam w WordPressie wtyczkę do powiązanych artykułów i czasem zdarza się, że wydaje mi się, że powiązany artykuł nic nie ma wspólnego z głównym artykułem ale może algorytm wtyczki wie lepiej 🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.