Kiedy należy przebudować stronę internetową? – 6 oznak

Kiedy należy przebudować stronę internetową?

W życiu każdej strony internetowej przychodzi taki moment, w którym właściciel zastanawia się nad jej przebudową. Raz stworzona strona internetowa nie będzie nam służyć przez całe życie. Po latach możemy potrzebować aktualizacji treści na stronie, dostosować ofertę do klienta, czy po prostu zmienić jej przestarzały oraz niedostosowany do obecnie panujących trendów wygląd.

Każda strona internetowa musi mieć jakiś cel istnienia. Aby trafnie określić, kiedy należy przebudować stronę, dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy obecna strona realizuje założone cele?”. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to warto znaleźć tego przyczynę, co oczywiście nie jest proste, ponieważ trzeba mierzyć przeróżne zachowania użytkowników na stronie i je analizować.

Poniżej przedstawiłem kilka oznak, które sugerują, kiedy należy przebudować stronę internetową. Zapoznaj się więc z nimi i oceń stan własnego serwisu.

Zaczynamy!

Kiedy należy przebudować stronę internetową? – 6 wskazówek

Słowem wstępu – korzyści z posiadania nowej strony

Zanim przejdę do konkretów, zastanówmy się, co można zyskaćprzebudowując starą stronę na nową. Jest to w pewnym sensie inwestycja, która po kilku latach funkcjonowania strony jest konieczna i obowiązkowa.

Oto korzyści:

  • dopasowanie strony do obecnych trendów
  • poprawa odczuć i zachowań użytkowników w serwisie
  • szansa na większe zainteresowanie ze strony odbiorców
  • pokazanie, że marka jest rozwojowa i idzie z duchem czasu
  • dodanie nowych funkcji, treści, oferty czy możliwości
  • zwiększenie liczby potencjalnych klientów
  • zwiększenie przychodów

Jak widać, nowa odsłona strony internetowej może mieć pozytywny wpływ na odbiorców, ich zachowanie, a przede wszystkim na ich liczbę.

Przejdźmy zatem do meritum i sprawdźmy oznaki mówiące nam, kiedy należy przebudować stronę www na nową.

1. Wysoki współczynnik odrzuceń.

Użytkownicy, przeglądając stronę internetową, zostawiają całą masę danych, które można wykorzystać do analizy ich zachowań i tym samym wysnuwać wnioski na temat różnych aspektów strony. Jednak do tego celu potrzebne są takie narzędzia jak chociażby mapy ciepła, mapy głębokości przewijania strony, rejestracja ruchów myszy, liczba kliknięć poszczególnych przycisków na stronie itp. Większość stron nie jest wyposażona w takie rozwiązania i ogranicza się tylko do gromadzenia statystyk z Google Analytics.

Jakie dane będą najpotrzebniejsze w tej usłudze, aby stwierdzić, kiedy należy przebudować stronę? Otóż jest to współczynnik odrzuceń. Określa on, jaki procent odwiedzających opuściło stronę bez przechodzenia do jakiejkolwiek innej części serwisu. Na przykład użytkownik wchodzi na stronę główną serwisu, po czym przewija kilka sekund, a następnie klika „Wstecz” w przeglądarce.

Takie zachowanie nie jest korzystne, ponieważ odbiorca nie podejmuje żadnej próby interakcji ze stroną. Jest to więc sygnał, że coś jest nie tak. Oczywiście jest to w dalszym ciągu bardzo orientacyjna diagnoza i z pewnością nie dostarczy nam takich wnikliwych danych jak np. mapa ciepła. Jednak zawsze to jakiś punkt zaczepienia i znak, że użytkownicy nie czują się dobrze na stronie. Są czymś zniechęcani, nie znajdują tych informacji, których szukali lub przedstawiona treść jest na tyle nieczytelna, że odbiorca woli opuścić serwis, aniżeli go przeglądać.

2. Brak responsywnej strony.

Jest to obecnie chyba najczęstszy bodziec do podjęcia decyzji o tym, kiedy należy przebudować stronę internetową. Zignorowanie użytkowników mobilnych to jeden z największych błędów. Jest to niekorzystne dla wyszukiwarki Google, która nie pochwala takiego stanu rzeczy, a przede wszystkim jest to duże utrudnienie podczas przeglądania serwisu dla użytkowników mobilnych.

Mało tego, według statystyk zgromadzonych w Hosting Facts, liczba użytkowników przeglądających internet z urządzeń mobilnych jest większa od liczby odbiorców korzystających z internetu na tradycyjnym laptopie czy komputerze. Z jednej strony trudno w to uwierzyć, a z drugiej pomyśl przez chwilę – ilu masz znajomych, którzy nie noszą na co dzień w kieszeni smartfona? No właśnie.

Nawet jeśli strona jest responsywna, warto sprawdzić dokładnie, czy font jest wystarczająco czytelny na niewielkim ekranie smartfona, czy przyciski są łatwo klikalne oraz czy z łatwością można nawiązać kontakt bezpośrednio z urządzenia.

3. Mało intuicyjna nawigacja.

Według danych z kolejnego raportu, aż 50% użytkowników po załadowaniu się danej strony patrzy w pierwszej kolejności na menu, aby określić, w jakim miejscu się znajdują. Intuicyjne menu jest więc istotnym elementem na stronie, pozwalającym określić, gdzie aktualnie jesteśmy lub gdzie możemy przejść do następnych sekcji serwisu.

O ten aspekt powinny zadbać przede wszystkim strony z wielopoziomowym menu lub sklepy internetowe, które w menu mają zazwyczaj więcej elementów za sprawą m.in. koszyka lub rozbudowanych kategorii produktów.

4. Przestarzały wygląd.

Jeden z najpopularniejszych powodów mówiących, kiedy należy przebudować stronę. Trendy, które były modne parę lat temu, obecnie są kompletnie wyparte przez nowinki. Nawet jeśli użytkownik nie orientuje się i po prostu nie wie, jak ma wyglądać nowoczesna strona, to po kilku odwiedzinach różnych stron będzie miał ogląd na ten temat i będzie w stanie wskazać bardziej nowoczesną stronę od tej kilkuletniej.

Do wyglądu użytkownicy i właściciele stron przykładają dużą wagę. W dalszym ciągu pierwsze wrażenie jest istotne oraz fakt, że „oceniamy książkę po okładce” nakłania do tego, aby strona po prostu dobrze wyglądała. Poniekąd jest to wizytówka firmy i w wielu przypadkach miejsce do pozyskiwania klientów. Trzeba zatem należycie o nie dbać.

5. Poprawa kwestii SEO.

Kolejny sygnał o tym, kiedy należy przebudować stronę, to poprawienie kwestii SEO. Działania wokół poprawy pozycji w rankingu dzielą się na kwestie zewnętrzne (np. zdobywanie linków) oraz wewnętrzne (przeredagowanie treści, nagłówków, linkowania wewnętrznego itd.). Zdarza się, że strona jest na tyle przestarzała, że przy okazji poprawienia kwestii SEO-wych, warto przebudować i zmodernizować jej wygląd.

Czasami lepiej, szybciej i taniej jest postawić stronę na nowo, aniżeli poprawiać coś, co i tak po krótkim czasie ponownie wymagałoby dodatkowego nakładu pracy.

6. Brak nowych klientów.

Kolejny powód, aby podjąć decyzję o przebudowie witryny to po prostu brak nowych klientów. Jak wspomniałem na początku, strona musi posiadać jakiś cel. W większości przypadków ma generować nowych klientów. Tak więc, jeśli ilość zapytań ofertowych jest coraz mniejsza lub ich nie ma, to warto zastanowić się nad nowym wyglądem, który zaciekawi odbiorców. Być może obecna witryna za bardzo odstaje od konkurencyjnych stron, nie buduje zaufania, nie zachęca do współpracy oraz jest mało przyjemna w odbiorze. Warto to zmienić i prezentować potencjalnym odbiorcom godną uwagi stronę.

Sygnały mówiące, kiedy warto przebudować stronę internetową

Jak widać, prócz oczywistych faktów, takich jak przestarzały wygląd, są jeszcze inne sygnały świadczące o potrzebie posiadania nowej wersji strony. Dobrze je znać i wiedzieć, kiedy powinno się myśleć o zmianach. Tego typu operacje są z czasem koniecznością, aby nie wyjść z obiegu i cały czas utrzymywać wysoki poziom. Użytkownicy są wzrokowcami, więc nawet najlepsza treść na stronie nie zostanie zauważona w nieestetycznym opakowaniu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.