Kiedy publikować wpisy na blogu? – poradnik blogera

Kiedy publikować wpisy na blogu?

Określona pora dnia i sam dzień tygodnia mają ogromny wpływ na to, ile osób przeczyta Twój artykuł oraz udostępni Twoje teksty w mediach społecznościowych.

Publikacja wpisów o określonym dniu i godzinie jest bardzo ważnym elementem strategii marketingowej każdego blogera.

Ten wpis wyjaśni Ci, kiedy publikować wpisy na blogu tak, aby dotrzeć do jak największego grona odbiorców.

Kiedy internauci czytają wpisy na blogach?

Żeby zapewnić internautom materiały do czytania, które będą czytać każdego dnia, musisz się upewnić, że docierasz do nich o właściwej porze dnia.

Już kilkukrotnie zmienialiśmy godziny publikacji naszych wpisów z godzin rannych na wieczorne i odwrotnie, a wyniki były bardzo różne.

Musisz zrozumieć, że tak naprawdę nie ma idealnej pory na publikację wpisów na blogu. Sukces i poczytność wpisu zależą od wielu czynników.

Niekiedy napiszesz wspaniały wpis i opublikujesz go w piątek wieczorem, a internauci i tak będą go czytać, mimo że jest to najgorsza pora, jaką mogłeś wybrać.

Z drugiej strony, opublikujesz wpis o optymalnej porze i w odpowiednim dniu tygodnia, a wpis i tak będzie miał mizerne statystyki.

Bazowanie na statystykach, które określają, kiedy publikować wpisy na blogu, ma na celu podać Ci „pomocną dłoń” i zwiększyć szansę na odniesienie sukcesu artykułu i powiększenia grona Twoich czytelników.

Dlaczego piątek nie jest dobrym dniem dla wpisów?

Jeżeli jest teraz piątek, to włącz w TV jakiś program, który transmituje wiadomości na żywo i zauważ, że właśnie w piątek podawane są niewygodne informacje i wiadomości, których media nie chcą, aby ludzie w jakiś sposób zapamiętali i zauważyli.

Wobec tego, jeżeli masz słaby wpis i musisz go opublikować, to z pewnością piątek będzie dobrym dniem, ponieważ mało kto go przeczyta i zapamięta.

Piątek poprzedza weekend

Spójrzmy teraz na piątek z innej strony.

Ludzie w poniedziałki myślą w zasadzie tylko o pracy i o zadaniach, które muszą wykonać w ciągu całego tygodnia.

Piątek to ukochany dzień, który zapowiada weekend. Każdy czuje się już rozluźniony i pragnie odpocząć zwłaszcza od komputera i dzwoniących telefonów.

Dlaczego Twoi czytelnicy mieliby być inni?

Niektórzy ludzie nawet nie pracują w piątki, ponieważ przez cały dzień spoglądają na zegarek i odliczają godziny oraz minuty do upragnionej godziny, która kończy ich pracę.

Jak już wspomniałem na początku, może się zdarzyć, że Twój blog idealnie wpasowuje się w piątkowy i weekendowy nastrój oraz właśnie w te dni będzie miał najwięcej odwiedzin.

Przykład?

W Polsce mamy prawie 90% katolików, a praktykujących jest – przyjmijmy – połowa z nich.

Jest piątek, godzina 8:00. Zastanawiasz się, kiedy publikować wpisy na blogu, których tematyką są przepisy dotyczące bezmięsnych dań obiadowych.

W takim przypadku opublikowanie wpisu z przepisami w piątek rano lub maksymalnie do godziny 15:00 jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ właśnie wtedy ludzie szukają przepisów na obiad, które nie zawierają mięsa.

Kolejny przykład.

Jeżeli tematyką Twojego bloga są wiadomości polityczne z całego świata, to czas ich publikacji nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie to, jak szybko podasz internautom najświeższe wiadomości, zanim zrobią to popularne stacje telewizyjne lub portale internetowe.

Porada! Jeżeli chcesz być szybszy w podawaniu newsów, niż wiadomości w TV oraz znane portale internetowe, obserwuj popularne hashtagi na Twitterze oraz pierwszą stronę Reddita. Często są tam podawane najświeższe informacje, zanim popularne media zwrócą na nie swoją uwagę.

Kiedy publikować wpisy na blogu?

Zacznijmy od pory dnia.

Jeżeli już jakiś czas prowadzisz blog, to możesz spojrzeć na swoje statystki odwiedzin. Prawie w 80% przypadków najlepszą porą dnia na publikowanie wpisów na blogu są godziny poranne (9:00 – 11:00).

Dlaczego?

Jest to czas, gdy większość ludzi jest już przy komputerze czy telefonie lub zamierza być online.

Dlaczego nie należy publikować wpisów jeszcze wcześniej, np. o 7:00 – 8:00?

Głównym powodem, dla którego trzeba trzymać się godzin 9:00 – 11:00 jest to, że wcześniej ludzie przeglądają nieodebrane e-maile oraz nieprzeczytane wiadomości w social media itd.

Jako bloger, który chce dotrzeć swoim nowym wpisem do jak największej liczby osób, chcesz publikować swoje wpisy wtedy, gdy ludzie zrobili już najważniejsze rzeczy i są online, a nie wtedy, gdy dopiero włączają swój komputer.

Jeżeli Twój blog odnosi się tematycznie do jakiejś rozrywki lub dostarcza treści rozrywkowych, to najlepszą porą na publikację są godziny wieczorne.

Do tego czasu większość Twoich czytelników już skończyła swoją pracę i wygodnie siedzi sobie w domu, przegląda Facebooka, ogląda śmieszne memy itd.

Najlepszy dzień na publikowanie wpisów na blogu.

Większość analiz, które przeprowadziliśmy, bazując na rocznych statystykach blogów klientów, wykazuje wzrost ruchu czytelników, zaczynając od niedzielnej nocy i kończąc w środę pomiędzy godziną 17:00 a 19:00.

Niektóre blogi miały większą liczbę odwiedzin dopiero w poniedziałek rano, ale spadek pojawiał się w piątek.

Jeżeli szukasz idealnego dnia tygodnia dla swojego bloga, to w naszej ocenie optymalnym dniami, aby publikować wpisy na blogu, są: niedziela, poniedziałek, wtorek oraz środa i ewentualnie czwartek.

Niestety wymienione przeze mnie dni tygodnia nie będą pasować dla każdego.

Jeżeli dysponujesz dużą ilością danych na temat liczby odwiedzin swojego bloga, to przeanalizuj statystki i wyciągnij własne wnioski na temat tego, kiedy publikować wpisy na blogu.

Zaskakująca prawda

W wielu przypadkach publikacja wpisu o określonej porze dnia i tygodnia może nie mieć nawet znaczenia.

Dlaczego?

Istnieją inne, ważniejsze czynniki:

 • Jakość treści wpisu. Dobry wpis czy artykuł ma większą szansę na dotarcie do dużej liczby odbiorców pomimo tego, że nie został opublikowany o optymalnej porze dnia i tygodnia.
 • Pora dnia i tygodnia, kiedy udostępniasz wpis w social media. Kogo obchodzi, kiedy klikniesz „Publikuj”? Tutaj chodzi o to, kiedy udostępnisz w social media informację o tym, że napisałeś wpis.
 • Częstotliwość i systematyczność publikacji wpisów. Jeżeli Twoi czytelnicy przyzwyczają się do tego, że publikujesz wpisy o tej godzinie i w tym danym dniu, wpadną w „rytm” i sami będą odwiedzać Twój blog bez jakichkolwiek przypomnień z Twojej strony.

Kiedy publikować wpisy na blogu? – podsumowanie informacji

Następnym razem, kiedy będziesz chcieć opublikować artykuł, z którego jesteś bardzo dumny, pomyśl o porze dnia i tygodnia.

Korzystając z naszej wiedzy oraz danych, które podałem w tym wpisie, możesz dowiedzieć się, jaki jest najlepszy moment, w którym powinieneś publikować wpis na swoim blogu.

Pamiętaj, że liczba odwiedzin zależy od wielu czynników, o które trzeba zadbać, a optymalna pora dnia i tygodnia na publikację wpisów jest tylko jednym z nich.

Jeżeli zaczniesz sam analizować swoje statystki w celu zwiększenia liczby odbiorców, to z pewnością wyciągniesz odpowiednie wnioski, które będą idealnie pasować do charakteru Twojego bloga oraz czytelników.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Artur

  Bardzo dobry wpis. Zauważyłem, że nie ma jednej konkretnej godziny i dnia do wrzucania wpisów. Na moim blogu mogę stwierdzić, że niedziela lub środa to najlepsze dni.

  Odpowiedz
 2. Rolaka

  Zgadzam się ze wszystkim. Dla mnie, osoby która prowadzi bloga z opowiadaniami, ważna jest przede wszystkim systematyczność. Ale robiłam eksperymenty i np. niedziela (szczególnie popołudniem) okazała się najgorszą porą. A za to piątek po południu najlepszą. Dlaczego? podejrzewam, że to zależy od odbiorców. U mnie głównymi czytelnikami są ludzie młodzi: uczniowie i studenci, który w niedzielę wieczorami albo sie uczą na poniedziałek, albo wracają do miast studenckich. Z kolei piątek po południu to czas, w którym jest wolność, piąteczek! I mimo powszechnej opinii, że wszyscy imprezują w piątek, to sporo siedzi w necie i wtedy czyta różne rzeczy. W sobotę też nie jest dobrze wstawiać u mnie, więc jak widać, to różne dni zależą od różnych odbiorców.

  Odpowiedz
 3. erra mood

  Ja robie wpisy o ruznych porach dnia i tygodnia. W zasadzie nie widzę wielkiej różnicy

  Odpowiedz
 4. Skowronpisze

  Dziękuję za cenne informacje 🙂
  Czas na naukę!

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!