Kilka faktów o hashtagach

Hashtag - rzecz stosunkowo nowa, ale bardzo popularna i mająca wielką moc. Warto wiedzieć o nich więcej. Poznaj zatem kilka ciekawych faktów o hashtagach.

Choć hashtagi stosowane są już od kilku lat, to do dziś nierzadko używane są w niewłaściwy sposób. A szkoda, ponieważ skuteczne wykorzystanie możliwości, jakie niesie za sobą właściwie dobrany hashtag może poprawić Twoje wyniki. Prezentuję zatem kilka użytecznych faktów o hashtagach – dowiedz się, po co są wykorzystywane oraz w jaki sposób uczynić z nich skuteczną broń.

Czym są hashtagi?

Hashtag to nic innego jak słowo poprzedzone znakiem # – czyli płotkiem, kratką, hashem (stąd nazwa, od angielskiego słowa hash). Przykładowym hashtagiem jest np. #samochód.

Hashtagi zostały wprowadzone po to, aby grupować treść o tej samej (lub podobnej) tematyce. Spójrz np. na ten tekst:

Kupiłem dzisiaj nowe auto! #zakupy #samochód

Z powyższego tekstu dowiadujemy się, że autor zakupił nowy samochód. Dodatkowo wypowiedź ta została oznaczona dwoma hashtagami: #zakupy oraz #samochód. Dlaczego? Na portalach społecznościowych hashtagi są odnośnikami – kliknięcie takiego słowa powoduje, że naszym oczom ukazuje się spis wszystkich wiadomości, do których dołączono ten konkretny hashtag. Inaczej mówiąc, hashtag jest swoistym workiem, do którego trafiają wszystkie powiązane wypowiedzi. W wyżej podanym przykładzie przejście do #samochód spowoduje, że będziemy mieli przed sobą listę różnorakich treści powiązanych z samochodami. To samo tyczy się hashtagu #zakupy – naszym oczom w takiej sytuacji ukazałyby się np. zdjęcia z galerii handlowych lub fotografie nowo zakupionych rzeczy.

Po co stosuje się hashtagi?

Tak jak wspomniałem wcześniej, hashtagi można traktować jako worki. Wrzucane są do nich treści mające wspólny mianownik. Możliwe, że korzystasz z Instagrama – czy Twoje zdjęcia, na samym początku istnienia profilu, mogłyby zdobyć popularność bez hashtagów? Raczej nie, ponieważ to właśnie odpowiednie oznaczanie fotografii powoduje, że użytkownicy mogą znaleźć ścisłą, interesującą ich treść.

Hashtagi skutecznie dostarczają nam bardzo sprecyzowanych informacji. Przytaczając kilka faktów o hashtagach warto jest wspomnieć o następującej sytuacji. Jeżeli w danym momencie trwa mecz Polska – Niemcy, to na Twitterze wśród tych najpopularniejszych w danej chwili możemy odnaleźć hashtag typu #POLvsGER czy #PolskaNiemcy. Takim słowem oznaczane są wtedy wszystkie wiadomości dotyczące tego meczu. Jeżeli w trakcie transmisji masz ochotę podzielić się z innymi osobami wrażeniami z danego spotkania, wybierasz dany hashtag i włączasz się w dyskusję.

Jeżeli posiadasz konto na Instagramie i jesteś np. weganką, to do zdjęć przedstawiających smacznie wyglądające posiłki dołączasz hashtag #vege, #vegemanka lub podobne. Robisz to po to, aby inne osoby zainteresowane takim trybem życia odnalazły Twój profil. Nawiązujesz znajomości, poszerzasz listę kontaktów, wymieniasz się doświadczeniami. To oczywiste.

Jak używać hashtagów?

Hashtagi to bardzo przydatne narzędzia – wykorzystywane poprawnie mogą sprawić, że Twoje wiadomości dotrą do zdecydowanie szerszego grona odbiorców. Jak efektywnie korzystać z hashtagów?

1. Używaj kilku hashtagów.

Jedna z ważniejszych kwestii odnośnie do faktów o hashtagach: nie wolno przesadzać z ich ilością. Z reguły wystarczą dosłownie dwa lub trzy, ponieważ większa liczba może wprowadzać zamieszanie do Twojej treści. Więcej o optymalnej ilości hashtagów w treści możesz przeczytać w naszym artykule dotyczącym tworzenia treści łatwej do udostępniania.

2. Wykorzystuj hashtagi do nawiązania dyskusji.

Przypomnij sobie mój przykład dotyczący używania hashtagów w trakcie trwania ważnego meczu piłkarskiego. Takie działanie pozwoli Ci nawiązać dyskusję na gorący w danym momencie temat.

3. Poszerzaj grono swoich odbiorców.

Hashtagi to doskonałe narzędzie służące poszerzaniu kręgu osób, które czytają Twoje wiadomości. Prowadząc własną firmę, możesz w ten sposób zyskać nowych czytelników, którzy mogą zostać Twoimi klientami w przyszłości.

4. Wyszukuj popularne hashtagi.

Nawet nie wiesz, jak krótka potrafi być żywotność hashtagu. Niejednokrotnie wykorzystuje się je tylko przez kilka godzin. Ich popularność po zakończeniu wydarzenia, do którego się odnoszą, najczęściej staje się zerowa. Aby znaleźć najpopularniejsze hashtagi, możesz wykorzystać serwisy Hashtagify, Hashtags czy Top-Hashtags.

Jak nie używać hashtagów?

Powyższe pytanie jest jednym z głównych celów, które przyświecały mi podczas planowania tego tekstu. Hashtagi wydają się łatwym w użyciu narzędziem, jednak bardzo często można spotkać sytuacje, w których wykorzystuje się je niepoprawnie.

1. Nie twórz zbyt długich hashtagów.

Przyznasz, że #dlugiehashtagiciezkosieczyta? Powinny być koniecznie krótkie i zwięzłe. Poza tym tworząc tak dziwną konstrukcję, najprawdopodobniej występuje ona tylko i wyłącznie w tej konkretnej wiadomości – Twój hashtag będzie osamotniony, a przez to nieprzydatny.

2. #Mnóstwo #hashtagów #wewnątrz #wiadomości.

Takie działanie po pierwsze sprawia, że wiadomość staje się nieczytelna. Po drugie – każdy hashtag ma określone znaczenie, #rozbijanie #normalnego #zdania #w #ten #sposób nie ma sensu, ponieważ każde ze słów jest osobnym workiem, wiązanie ich razem jest bezcelowe. Poza tym – jaki przekaz niesie za sobą hashtag #w?

3. Dodawanie popularnych hashtagów bez wcześniejszego rozeznania się.

Jeżeli już sprawdzasz, jakie hashtagi są w danej chwili popularne, to nie umieszczaj ich na siłę w swoich wiadomościach. Może się okazać, że chcąc wybić się poprzez wykorzystanie popularnego hashtaga, powiążesz się z tematem, z którym nie chcesz mieć nic wspólnego.

4. Nie wprowadzaj odbiorcy w błąd.

Do wiadomości dołączaj tylko te hashtagi, które są powiązane z tematyką Twojej wypowiedzi. Wstawianie bezsensownych hashtagów może sprawić, że niektórzy czytelnicy odwrócą się od Ciebie.

Hashtagi w biznesie

Czy stosowanie hashtagów może pomóc w trakcie prowadzenia biznesu? Oczywiście, że tak! Istnieje wiele powodów, dzięki którym możesz przekonać się do ich używania. Rzuć okiem na kilka faktów o hashtagach odnośnie do biznesu.

Po pierwsze, stosowanie hashtagów wpływa na zasięg Twoich wiadomości. Jeżeli Twoja firma posiada profil na portalu społecznościowym, to warto niektóre informacje właściwie oznaczyć hashtagami.

Od dzisiaj happy hours w naszej restauracji! Codziennie, po godzinie 20:00, 50% zniżki na wszystko! #happyhours #taniejedzenie #promocja

Spójrz na użycie hashtagów w powyższym przykładzie. Wiadomość ta dotrze nie tylko do osób śledzących profil restauracji, ale też do tych, którzy w danym momencie szukają promocji lub zniżek na dobrą kolację.

Jako usługodawca, masz szansę stworzyć swój unikalny hashtag. Taki, który ściśle będzie wiązał się z Twoim produktem lub usługą. Przy odpowiednim wsparciu ze strony innych mediów masz szansę wypromować takie jednowyrazowe hasło i uczynić je rozpoznawalnym magnesem na klientów.

Prowadząc biznes, skupiasz się na konkretnych odbiorcach. Masz opracowany typ ludzi, którzy są dla Ciebie grupą docelową. Wykorzystaj to! Hashtagi traktują w większości o bardzo wąskich sprawach, ich tematyka jest mocno ograniczona. Można powiązać te fakty ze wspomnianym przeze mnie wcześniej profilem potencjalnego odbiorcy. Dzięki temu masz szansę dotrzeć do specyficznej grupy osób.

Kilka faktów o hashtagach – wnioski

Jeżeli korzystasz z hashtagów, ale nie przywiązujesz do nich większej wagi – spróbuj poświęcić im nieco więcej czasu. Być może uda Ci się stworzyć z nich skuteczną broń do zwiększenia zasięgu publikowanych przez Ciebie treści. Jeżeli zaś nie zdarzyło Ci się z nich korzystać – najwyższy czas, aby to zmienić.

Kilka faktów o hashtagach
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 7)

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: