Kilka faktów o hashtagach

Kilka faktów o hashtagach

Choć hashtagi stosowane są już od kilku lat, to do dziś nierzadko używane są w niewłaściwy sposób. A szkoda, ponieważ skuteczne wykorzystanie możliwości, jakie niesie za sobą właściwie dobrany hashtag może poprawić Twoje wyniki. Prezentuję zatem kilka użytecznych faktów o hashtagach – dowiedz się, po co są wykorzystywane oraz w jaki sposób uczynić z nich skuteczną broń.

Czym są hashtagi?

Hashtag to nic innego jak słowo poprzedzone znakiem # – czyli płotkiem, kratką, hashem (stąd nazwa, od angielskiego słowa hash). Przykładowym hashtagiem jest np. #samochód.

Hashtagi zostały wprowadzone po to, aby grupować treść o tej samej (lub podobnej) tematyce. Spójrz np. na ten tekst:

Kupiłem dzisiaj nowe auto! #zakupy #samochód

Z powyższego tekstu dowiadujemy się, że autor zakupił nowy samochód. Dodatkowo wypowiedź ta została oznaczona dwoma hashtagami: #zakupy oraz #samochód. Dlaczego? Na portalach społecznościowych hashtagi są odnośnikami – kliknięcie takiego słowa powoduje, że naszym oczom ukazuje się spis wszystkich wiadomości, do których dołączono ten konkretny hashtag. Inaczej mówiąc, hashtag jest swoistym workiem, do którego trafiają wszystkie powiązane wypowiedzi. W wyżej podanym przykładzie przejście do #samochód spowoduje, że będziemy mieli przed sobą listę różnorakich treści powiązanych z samochodami. To samo tyczy się hashtagu #zakupy – naszym oczom w takiej sytuacji ukazałyby się np. zdjęcia z galerii handlowych lub fotografie nowo zakupionych rzeczy.

Po co stosuje się hashtagi?

Tak jak wspomniałem wcześniej, hashtagi można traktować jako worki. Wrzucane są do nich treści mające wspólny mianownik. Możliwe, że korzystasz z Instagrama – czy Twoje zdjęcia, na samym początku istnienia profilu, mogłyby zdobyć popularność bez hashtagów? Raczej nie, ponieważ to właśnie odpowiednie oznaczanie fotografii powoduje, że użytkownicy mogą znaleźć ścisłą, interesującą ich treść.

Hashtagi skutecznie dostarczają nam bardzo sprecyzowanych informacji. Przytaczając kilka faktów o hashtagach warto jest wspomnieć o następującej sytuacji. Jeżeli w danym momencie trwa mecz Polska – Niemcy, to na Twitterze wśród tych najpopularniejszych w danej chwili możemy odnaleźć hashtag typu #POLvsGER czy #PolskaNiemcy. Takim słowem oznaczane są wtedy wszystkie wiadomości dotyczące tego meczu. Jeżeli w trakcie transmisji masz ochotę podzielić się z innymi osobami wrażeniami z danego spotkania, wybierasz dany hashtag i włączasz się w dyskusję.

Jeżeli posiadasz konto na Instagramie i jesteś np. weganką, to do zdjęć przedstawiających smacznie wyglądające posiłki dołączasz hashtag #vege, #vegemanka lub podobne. Robisz to po to, aby inne osoby zainteresowane takim trybem życia odnalazły Twój profil. Nawiązujesz znajomości, poszerzasz listę kontaktów, wymieniasz się doświadczeniami. To oczywiste.

Jak używać hashtagów?

Hashtagi to bardzo przydatne narzędzia – wykorzystywane poprawnie mogą sprawić, że Twoje wiadomości dotrą do zdecydowanie szerszego grona odbiorców. Jak efektywnie korzystać z hashtagów?

1. Używaj kilku hashtagów.

Jedna z ważniejszych kwestii odnośnie do faktów o hashtagach: nie wolno przesadzać z ich ilością. Z reguły wystarczą dosłownie dwa lub trzy, ponieważ większa liczba może wprowadzać zamieszanie do Twojej treści. Więcej o optymalnej ilości hashtagów w treści możesz przeczytać w naszym artykule dotyczącym tworzenia treści łatwej do udostępniania.

2. Wykorzystuj hashtagi do nawiązania dyskusji.

Przypomnij sobie mój przykład dotyczący używania hashtagów w trakcie trwania ważnego meczu piłkarskiego. Takie działanie pozwoli Ci nawiązać dyskusję na gorący w danym momencie temat.

3. Poszerzaj grono swoich odbiorców.

Hashtagi to doskonałe narzędzie służące poszerzaniu kręgu osób, które czytają Twoje wiadomości. Prowadząc własną firmę, możesz w ten sposób zyskać nowych czytelników, którzy mogą zostać Twoimi klientami w przyszłości.

4. Wyszukuj popularne hashtagi.

Nawet nie wiesz, jak krótka potrafi być żywotność hashtagu. Niejednokrotnie wykorzystuje się je tylko przez kilka godzin. Ich popularność po zakończeniu wydarzenia, do którego się odnoszą, najczęściej staje się zerowa. Aby znaleźć najpopularniejsze hashtagi, możesz wykorzystać serwisy Hashtagify, Hashtags czy Top-Hashtags.

Jak nie używać hashtagów?

Powyższe pytanie jest jednym z głównych celów, które przyświecały mi podczas planowania tego tekstu. Hashtagi wydają się łatwym w użyciu narzędziem, jednak bardzo często można spotkać sytuacje, w których wykorzystuje się je niepoprawnie.

1. Nie twórz zbyt długich hashtagów.

Przyznasz, że #dlugiehashtagiciezkosieczyta? Powinny być koniecznie krótkie i zwięzłe. Poza tym tworząc tak dziwną konstrukcję, najprawdopodobniej występuje ona tylko i wyłącznie w tej konkretnej wiadomości – Twój hashtag będzie osamotniony, a przez to nieprzydatny.

2. #Mnóstwo #hashtagów #wewnątrz #wiadomości.

Takie działanie po pierwsze sprawia, że wiadomość staje się nieczytelna. Po drugie – każdy hashtag ma określone znaczenie, #rozbijanie #normalnego #zdania #w #ten #sposób nie ma sensu, ponieważ każde ze słów jest osobnym workiem, wiązanie ich razem jest bezcelowe. Poza tym – jaki przekaz niesie za sobą hashtag #w?

3. Dodawanie popularnych hashtagów bez wcześniejszego rozeznania się.

Jeżeli już sprawdzasz, jakie hashtagi są w danej chwili popularne, to nie umieszczaj ich na siłę w swoich wiadomościach. Może się okazać, że chcąc wybić się poprzez wykorzystanie popularnego hashtaga, powiążesz się z tematem, z którym nie chcesz mieć nic wspólnego.

4. Nie wprowadzaj odbiorcy w błąd.

Do wiadomości dołączaj tylko te hashtagi, które są powiązane z tematyką Twojej wypowiedzi. Wstawianie bezsensownych hashtagów może sprawić, że niektórzy czytelnicy odwrócą się od Ciebie.

Hashtagi w biznesie

Czy stosowanie hashtagów może pomóc w trakcie prowadzenia biznesu? Oczywiście, że tak! Istnieje wiele powodów, dzięki którym możesz przekonać się do ich używania. Rzuć okiem na kilka faktów o hashtagach odnośnie do biznesu.

Po pierwsze, stosowanie hashtagów wpływa na zasięg Twoich wiadomości. Jeżeli Twoja firma posiada profil na portalu społecznościowym, to warto niektóre informacje właściwie oznaczyć hashtagami.

Od dzisiaj happy hours w naszej restauracji! Codziennie, po godzinie 20:00, 50% zniżki na wszystko! #happyhours #taniejedzenie #promocja

Spójrz na użycie hashtagów w powyższym przykładzie. Wiadomość ta dotrze nie tylko do osób śledzących profil restauracji, ale też do tych, którzy w danym momencie szukają promocji lub zniżek na dobrą kolację.

Jako usługodawca, masz szansę stworzyć swój unikalny hashtag. Taki, który ściśle będzie wiązał się z Twoim produktem lub usługą. Przy odpowiednim wsparciu ze strony innych mediów masz szansę wypromować takie jednowyrazowe hasło i uczynić je rozpoznawalnym magnesem na klientów.

Prowadząc biznes, skupiasz się na konkretnych odbiorcach. Masz opracowany typ ludzi, którzy są dla Ciebie grupą docelową. Wykorzystaj to! Hashtagi traktują w większości o bardzo wąskich sprawach, ich tematyka jest mocno ograniczona. Można powiązać te fakty ze wspomnianym przeze mnie wcześniej profilem potencjalnego odbiorcy. Dzięki temu masz szansę dotrzeć do specyficznej grupy osób.

Kilka faktów o hashtagach – wnioski

Jeżeli korzystasz z hashtagów, ale nie przywiązujesz do nich większej wagi – spróbuj poświęcić im nieco więcej czasu. Być może uda Ci się stworzyć z nich skuteczną broń do zwiększenia zasięgu publikowanych przez Ciebie treści. Jeżeli zaś nie zdarzyło Ci się z nich korzystać – najwyższy czas, aby to zmienić.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Sylwia Falkiewicz

  Świetnie, właśnie dzisiaj postanowiłam poświęcić więcej uwagi hashtagom i proszę, tekst jak na zamówienie 🙂 Lubię to szczerze.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Bardzo dziękujemy! Tym lepiej, że udało nam się trafić w aktualne potrzeby.

 2. Wojtek

  Od dawna stosuję hashtagi na Instagram i pośrednio na Facebook. Jeśli tylko są dobrze dobrane i odzwierciedlają treść zdjęcia pozwalają przyciągnąć dodatkowych falowersów na profil. Dzięki temu rozwijamy naszą małą społeczność skupioną wokół profilu i treści jakich na nim publikujemy.

  Odpowiedz
 3. Szymon Owedyk

  Super te wskazówki. Muszę jak najszybciej wdrożyć u siebie 🙂

  Odpowiedz
 4. behe

  Dobry tekst, jednak… zastanawia mnie jedna kwestia – jeżeli My mamy problem ze stosowaniem hashtagów, to skąd przekonanie, że zwykli użytkownicy potrafią z nich korzystać i faktycznie odnaleźć Nasze treści? Ja np. nigdy nie szukam niczego po hashtagach (np. na Facebooku), chyba dosłownie raz mi się zdarzyło przypadkiem kliknąć, by zobaczyć co to i po co to. Kim są ci ludzie, którzy szukają np. promocji w Facebooku?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Fakt, na Facebooku hashtagi nie są zbyt popularne. Jeśli o to chodzi, oczywiście Twitter wiedzie tutaj prym. Aczkolwiek są ludzie, którzy tu i ówdzie śledzą hashtagi – głównie te, które są powiązane z konkretną, interesującą dane osoby frazą.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.