Kluczowe umiejętności w content marketingu

Kluczowe umiejętności w content marketingu

Nie da się ukryć, że na świecie jest coraz więcej różnych zawodów. Każdy człowiek zajmujący się daną dziedziną powinien posiadać pewne cechy charakteru, które pozwolą mu być lepszym na danym stanowisku. Innych cech charakteru wymaga się od osoby zajmującej się bezpośrednim kontaktem z klientem, a jeszcze innych od inżyniera pracującego przy stanowisku z komputerem. Zajmijmy się zatem wyselekcjonowaniem cech czy umiejętności, które trafnie określałyby zawód content marketingowca.

Jakie są kluczowe umiejętności w content marketingu?

1. Umiejętność poprawnego pisania.

Na początek coś oczywistego. Osoba zajmująca się marketingiem treści musi po prostu umieć poprawnie pisać. Kropka. Content marketing polega przecież na tworzeniu treści, w dodatku na wysokim poziomie, więc umiejętność pisania jest Twoim najważniejszym punktem wyjścia.

Wbrew pozorom, nie jest to łatwa kwestia. Niektórzy mogą twierdzić, że wystarczy połączyć ze sobą kilka wyrazów. Jednak, aby zrobić to dobrze, wymagana jest wprawa i przede wszystkim analiza tworzonej treści. Pisząc, komunikujemy się z czytelnikiem i należy dążyć do tego, aby komunikacja ta była możliwie najprostsza, ale i zarazem zrozumiała. Największym wzywaniem jest tworzenie treści obejmujących trudne zagadnienia, jednak przedstawiając je w taki sposób, aby były zrozumiałe i przystępne dla większości osób.

Jeśli chcesz wyróżnić się jako content marketingowiec, musisz posiadać tę umiejętność w możliwie najbardziej dopieszczony sposób.

Na kluczowe umiejętności w content marketingu składa się też tzw. lekkie pióro, czyli umiejętność stworzenia ciekawego tekstu ad-hoc, z doskoku. Warto zaznajomić się też z pojęciem takim jak storytelling.

2. Tworzenie treści pod presją.

Treść tworzy się głównie dla odbiorców. Twoja publiczność domaga się regularnych, wysokiej jakości treści. Jeśli już zdobędzie się swoją publiczność, jest się pod pewną presją dostarczania kolejnych materiałów. Musisz być w pełnym gazie cały czas, aby nie zwalniać tempa i dostosowywać się do ciągle zmieniających się trendów.

W kluczowe umiejętności w content marketingu, zwłaszcza podczas tworzenia treści pod presją, doskonale wpisuje się umiejętność gromadzenia zasobów. Mając zebrane w jednym miejscu wszelkie przydatne materiały, jesteś w stanie tworzyć szybciej i skuteczniej. Dowiedź się więcej o content curation.

3. Odporność na krytykę.

Jak napisałem wyżej, treści, które tworzy content marketingowiec są dla odbiorców, czyli internautów. Nie od dziś wiadomo, że fala tzw. hejtu w internecie jest zatrważająca. Tworząc treści, musisz być odpornym na zawistne komentarze. Musisz umieć sobie z nimi radzić i wiedzieć, czy chcesz z nimi walczyć, czy też nie.

Z kolei na konstruktywną krytykę powinno się umieć odpowiednio zareagować. To coś zupełnie innego niż sytuacja opisana powyżej. Budujące, wartościowe komentarze, które nie mają na celu urażenia, tylko poprawienie sytuacji, są jak najbardziej na miejscu. Nie każdy potrafi na nie odpowiednio zareagować, a dobry content marketingowiec powinien przyjąć je do wiadomości i następnym razem mieć na uwadze wytknięte niedopatrzenia.

Jak widać, kluczowe umiejętności w content marketingu nie składają się wyłącznie z aspektów technicznych, ale również (i właściwie przede wszystkim) z kwestii mentalnych.

4. Umiejętność bycia przekonującym.

Content marketing jest sposobem reklamy. Reklamą jest tu treść, poprzez którą marketingowiec chce nakłonić odbiorców do sprzedaży. Zupełnie tak, jak ma to miejsce w stacjonarnym sklepie, tylko że głównym bodźcem do zakupu jest właśnie treść. Dlatego też treści content marketingowe powinny być przekonujące i powodujące w odbiorcy chęć zakupu. Nie jest to łatwa rzecz. Prócz samego tekstu, ważnym czynnikiem jest tutaj poznanie samego funkcjonowania odbiorcy.

Jako marketingowiec, powinno się stale szkolić i czytać na temat tego, co Twoich czytelników motywuje, pobudza emocjonalnie i psychicznie. Należy też zrozumieć, jak czytelnicy reagują w pewnych sytuacjach. Tak więc, jak wspominałem wcześniej, prócz samej wartościowej treści, powinno się również znać pewne czynniki z dziedziny psychologii.

5. Organizacja!

Bycie zorganizowanym znacząco ułatwia pracę. Planowanie zadań i ich dokładna realizacja to ważna umiejętność, która przyda się porządnemu content marketingowcowi. Jest to kolejny klucz do Twojego sukcesu. Wszystko oczywiście zależy od tego, ile publikujesz i jak publikujesz swoje treści. Jednakże spraw, o których musisz pamiętać, jest na pewno dużo – niezależnie od intensywności zadań.

Jeżeli uważasz, że warto jest poprawić swoją organizację pracy, sprawdź nasze teksty na temat zwiększania produktywności w pracy oraz sposobów na pisanie wartościowych artykułów w krótkim czasie.

6. Znajomość aktualnych trendów ze swojej branży.

Każdy twórca treści ma swoje dziedziny, w których jest mocy i w których pisze. Jest to zazwyczaj jedynie kilka dziedzin, bo przecież nie sposób być ekspertem w każdej z nich. W związku z czym musisz znać aktualne trendy w danej dziedzinie i być na bieżąco ze wszystkimi nowościami. Dlatego też czytanie i śledzenie treści o podobnej tematyce jest ważnym i rozwijającym zadaniem marketera treści.

W kwestii trendów obecnie modne jest tworzenie tzw. treści wiecznie żywej. Jeżeli nie wiesz, co oznacza wymienione pojęcie, przeczytaj nasz artykuł na temat evergreen content, czyli treści wiecznie żywej.

7. Docieranie do odbiorców.

Samo dostarczenie tekstu odbiorcy to nie wszystko, należy trafić do jego świadomości. Nie wystarczy po prostu tworzyć dla samego tworzenia – Twoim kluczem jest dostarczanie takiej treści, aby była ona jakościowa i pomocna. Nikt nie będzie czytał tekstu, jeżeli nie niesie on żadnej wartości.

Koniecznie słuchaj swoich odbiorców! Co oznacza słuchanie? Czy jest to tylko i wyłącznie reagowanie na otwarte opinie typu „tekst jest dobry” lub „tekst jest zły”? Nie. Wsłuchiwanie się w odbiorców oznacza także umiejętne rozpoznawanie sygnałów. Takim sygnałem może być np. duża ilość wejść w Twój artykuł, połączona jednak z bardzo dużym współczynnikiem odrzuceń i krótkim średnim czasie spędzanym na stronie przez użytkowników. Jest to jasny sygnał, że z tekstem lub z platformą go prezentującą jest coś nie tak.

8. Świadomość mocy treści wizualnej.

Na temat grafiki sporo pisaliśmy swego czasu na naszym blogu. O tym, jak ważna jest treść wizualna w social media marketingu, pisałem w jednym ze swoich poprzednich artykułów. Również Michał Ziółkowski stworzył tekst na temat kolorów na stronach internetowych.

Kluczowe umiejętności w content marketingu to przede wszystkim zdolności myślenia wizualnego, kreatywnego. Nie oszukujmy się, większość popularnych stron internetowych i mediów społecznościowych opiera się na treściach wizualnych. Dodajmy do tego jeszcze popularne ostatnio infografiki. Content marketingowiec musi umieć tworzyć dzieło na podstawie innych dzieł. Wykorzystując zgromadzone dane, umieć przekształcić je na inną, bardziej przystępną i trafiającą do świadomości formę. Pamiętaj o tym.

9. Umiejętność zadawania pytań.

Kluczowe umiejętności w content marketingu wymagają odpowiadania na różne pytania. Jednak nie chodzi tutaj wyłącznie o pytania kierowane do Ciebie przez Twoich czytelników. Content marketingowiec powinien stawiać pytania samemu sobie. Czego chce mój czytelnik? Czego potrzebuje? Jak mogę uprościć swój przekaz? Pytań jest wiele, odpowiedzi powinno być z kolei jak najmniej.

Jeżeli kiedykolwiek przytrafi Ci się zacięcie, nie będziesz w stanie wpaść na ciekawy pomysł odnośnie do tematu, przychodzę z pomocą. Skąd czerpać inspiracje na tematy na bloga? – sprawdź jeden z moich poprzednich artykułów.

10. Przywracanie życia starym treściom.

Content marketingowiec jest swego rodzaju czarodziejem. Tak, brzmi to dość groteskowo, jednak w gruncie rzeczy jest to prawdą. Przyznaj, czego Ci najbardziej brakuje? Środków czasowych lub pieniężnych. Dobry specjalista wie, w jaki sposób wykorzystać stary content, aby przywrócić mu życie na nowo. Takie podejście jest bardzo wartościowe. Nie musisz wynajdować koła na nowo, przez co oszczędzasz czas, a zarazem środki, które należy przeznaczyć na tworzenie. W kwestii środków nie musi dotyczyć to Ciebie, może dotyczyć równie dobrze firmy, która nie musi przeznaczać budżetu na stworzenie nowej treści. A materiały przecież często kosztują i to sporo.

Jeżeli już wywołałem temat korzystania ze starych materiałów, przeczytaj mój poprzedni wpis o odświeżaniu starych wpisów na blogu. To podejście pozwala na zachowanie świeżego contentu, a to przecież bardzo lubi wujek Google.

Na zakończenie – zajrzyj jeszcze do naszej content marketingowej checklisty, aby mieć pewność, że za każdym razem podczas tworzenia wartościowej treści pamiętasz o wszelkich niezbędnych kwestiach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.