Komentarze na stronach www – jak je dodawać oraz jak nimi zarządzać?

Komentarze na stronach www - jak je dodawać oraz jak nimi zarządzać?

Komentarze to wypowiedzi, których celem jest odniesienie się do aktualnie poruszanego tematu (np. pod jakimś artykułem).

Wiele osób – zwłaszcza właścicieli stron internetowych – zupełnie nie docenia ich roli. Są one bardzo pomocne nie tylko w komunikacji, lecz także znaczą wiele pod kątem SEO.

Co dokładnie dają komentarze, jaki system komentowania jest najlepszy oraz w jaki sposób nimi zarządzać – informacje m.in. na te tematy poznasz dzięki niniejszemu wpisowi.

Jaką rolę na stronach internetowych odgrywają komentarze?

Komentarze na stronach www przede wszystkim stanowią kolejną platformę, za której pośrednictwem można porozumiewać się z innymi.

Po pierwsze mogą stanowić zarzewie dyskusji. Czasem tak bywa, że użytkownicy chcą się wypowiedzieć na dany temat. Momentami komentujący są ze sobą na ogół zgodni, z kolei przy innej okazji zdania bywają różne – trafiają się osoby będące zarówno po jednej, jak i drugiej stronie barykady. Wszystko to może prowadzić do powstawania naprawdę interesujących i wartościowych rozmów, z których można wiele wynieść.

Baczną uwagę powinni zwracać na nie przede wszystkim administratorzy czy też właściciele stron internetowych, na których prowadzone są tego typu dyskusje. Można z nich czasem wyłowić bardzo cenne informacje, dotyczące np. nowych pomysłów na teksty, poprawiania znalezionych błędów itp. Nigdy nie wiadomo, do jakich wniosków mogą prowadzić przeróżne rozmowy.

Po drugie niosą one za sobą korzyść pod kątem SEO. Ogółem przyjmuje się, że im więcej wartościowej treści na stronie internetowej, tym lepiej. Dodanie nowego komentarza to nic innego jak poszerzenie zawartości danej podstrony. Dlatego też każda kolejna wypowiedź (zwłaszcza jak jest na temat i odznacza się także dużą wartością merytoryczną) wpływa pozytywnie na kondycję witryny.

Reasumując, komentarze przydatne są zarówno pod kątem merytorycznym, jak i technicznym.

Które rozwiązanie jest lepsze – komentarze wewnętrzne czy też zewnętrzna usługa?

Już od dłuższego czasu panuje pewnego rodzaju „spór” – wdrażać komentarze na stronach www za pośrednictwem usług zewnętrznych (typu Disqus), czy też pozostawać przy natywnych rozwiązaniach (np. w przypadku WordPressa)?

Obie strony przedstawiają swoje argumenty. Przyjrzyjmy się im na wspomnianym przykładzie: natywny WordPress kontra Disqus.

Komentarze za pośrednictwem Disqus – dlaczego to rozwiązanie może okazać się lepsze?

Disqus przyciąga przede wszystkim swoim wyglądem – przez wiele osób jest odbierany jako profesjonalne rozwiązanie. Jego zasada działania pozwala także na gromadzenie się społeczności nie tylko wokół danych stron internetowych, ale ogólnie wokół całych kategorii i dziedzin tematycznych.

Charakteryzuje się także zaawansowaną integracją z mediami społecznościowymi, możliwością wyróżniania i oceniania komentarzy, jest w pełni responsywny, a także niemal do zera likwiduje spam.

Wiele osób swego czasu obawiało się (i obawia się nadal), że roboty wyszukiwarek mogą mieć problemy z indeksowaniem treści generowanej przez Disqus. Nic bardziej mylnego – google’owskie roboty radzą sobie bardzo dobrze z „trawieniem” takich komentarzy.

Dlaczego niektórzy wolą trzymać się natywnych wordpressowych komentarzy?

Ich główną zaletą jest to, że są integralną częścią WordPressa. Są zatem przechowywane w bazie danych strony internetowej. Owszem, Disqus również ma możliwość synchronizowania swojej treści w ten sposób, jednakże wielu administratorów stron internetowych (zwłaszcza po wprowadzeniu reklam przez Disqus) sygnalizuje, że dla ich serwisu funkcja ta nagle przestała działać. Trzymanie całkowitej kontroli nad komentarzami jest jednak opcją bardziej bezpieczną i pewną. W końcu niejednokrotnie jest to spory „kawał” treści.

Bez żadnego problemu można również ingerować w ich wygląd. Wystarczy edytować odpowiedni szablon motywu, a także pliki CSS i voila. Co więcej, ich funkcjonalność można rozszerzyć na wiele sposobów z użyciem przeróżnych wtyczek do WordPressa.

Dla wielu osób zwykłe wordpressowe komentarze wydają się też łatwiejsze i mniej skomplikowane. Zazwyczaj formularz oraz cała przestrzeń z komentarzami nie są tak rozbudowane optycznie, jak w przypadku Disqusa, co może bardziej zachęcać do komentowania.

Disqus czy natywne komentarze? Które rozwiązanie jest lepsze?

Wszystko zależy od tego, na czym danej osobie bardziej zależy.

Jeśli chcesz mieć możliwość dowolnej ingerencji w funkcjonalność systemu komentarzy oraz ich wygląd, nie mieć żadnych reklam, a także czuć po prostu większą pewność z uwagi na to, że dane będą przechowywane u Ciebie – wybierz komentarze natywne.

Jeżeli jednak cenisz sobie niskie ryzyko występowania spamu, profesjonalny wygląd oraz mnogość dodatkowych funkcji Disqusa, a także, jeśli nie przeszkadzają Ci reklamy w darmowej wersji – Disqus powinien być optymalnym wyborem.

Oczywiście mogą zdarzyć się mniejsze lub większe odstępstwa od poszczególnych aspektów charakteryzujących oba rozwiązania. Po czasie może się okazać, że funkcja, na której bardzo Ci zależało, ostatecznie nie okazała się tak istotna. Dlatego też najlepiej będzie, jeśli po prostu przetestujesz dostępne możliwości i o słuszności wyboru przekonasz się samodzielnie.

Jak we właściwy sposób dodawać komentarze na stronach www?

Przejdźmy do kilku wskazówek wchodzących w skład swoistej etykiety na temat tego, jak publikować komentarze na stronach www innych niż Twoja:

 1. Odnoś się do meritum sprawy.
 2. Nie spamuj odnośnikami do swojej strony internetowej – chyba że faktycznie wspominany link wnosi coś wartościowego do dyskusji.
 3. Pamiętaj o tym, że dyskusje na tematy wrażliwe lub personalne (religia, polityka itp.) lepiej jest prowadzić (o ile w ogóle) personalnie, a nie jako oficjalny głos Twojej firmy.
 4. Nie wdawaj się w dyskusje z „trollami” i osobami, którym zależy tylko na sianiu zamętu.
 5. Nie używaj wielkich liter bez potrzeby, gdyż pisanie wyrazów czy też zdań z ich użyciem oznacza „krzyczenie”.
 6. Miej na uwadze to, że dodając gdzieś komentarz, de facto jesteś gościem danego serwisu.
 7. Jeżeli zamierzasz wypowiedzieć się w krytycznym tonie w stosunku do komentowanego tekstu, zrób to możliwie najbardziej rzeczowo i kulturalnie.

Tak naprawdę komentarze na stronach www należy publikować po prostu z uwzględnieniem dobrych manier, którymi przecież staramy się kierować w życiu codziennym. Fakt, że jest to środowisko internetowe, gdzie występuje większa doza anonimowości, nie oznacza, że można z tych zasad rezygnować.

W jaki sposób zarządzać komentarzami na własnej stronie internetowej?

Dawno temu opublikowałem na łamach naszego bloga tekst, który po dziś dzień należy do najchętniej czytanych u nas artykułów. Mowa o radzeniu sobie z negatywnymi komentarzami w internecie. Rozszerzmy nieco tę kwestię oraz zastanówmy się nad tym, jak podchodzić do komentarzy od strony administracyjnej:

 1. Nie dopuszczaj do publikacji komentarzy obraźliwych i agresywnych, w szczególności kierowanych ad personam. Mają one zerową wartość merytoryczną i jedynie niepotrzebnie psują atmosferę na Twojej stronie internetowej.
 2. Jeśli ktoś krytykuje Twój tekst, odnieś się merytorycznie do takiego komentarza.
 3. Staraj się powierzać moderację jednej osobie, aby była jasność w kwestii tego, kto ma się danymi wypowiedziami zajmować. Jednej osobie również zdecydowanie łatwiej jest wpoić kilka zasad na temat tego, jakie powinno być oficjalne stanowisko firmy w pewnych sprawach.
 4. Odpowiadaj w sposób profesjonalny, wyważony i bez zbędnych emocji.
 5. Staraj się rozpatrywać ewentualne problemy w sposób indywidualny. Raczej nie stosuj zautomatyzowanego słownictwa, gdyż nikt nie lubi, gdy traktuje się do niczym pionka spośród tysięcy innych.

Wszystko sprowadza się do zachowywania profesjonalizmu w każdym calu. Najważniejsze jest to, aby nie dać ponieść się emocjom, równocześnie mając głowę na karku i umiejąc odpowiednio filtrować napotykane sytuacje.

Informacje na temat komentarzy na stronach internetowych – podsumowanie tekstu

Nie da się ukryć, że komentarze na stronach www są po prostu ważne. Począwszy od ich niebagatelnego znaczenia merytorycznego, poprzez rolę doboru odpowiedniego systemu komentarzy, aż po istotność traktowania wypowiedzi – zarówno będąc po stronie komentującego, jak i zarządzającego komentarzami.

Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak zachęcić Cię do… zostawienia komentarza pod tym tekstem!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Aneta

  Fajny artykuł. Szukam jednak podpowiedzi; co zrobić by inni chcieli komentować moj artykuł. Może kilka podpowiedzi?

  Odpowiedz
 2. Pole

  Co mam zrobic aby móc dodawac komentarze pod artykułami. Mimo iż komentuję dany artykuł komentarze moje nie są dodawane.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Jest to najwidoczniej zależne od serwisu, w którym dodajesz komentarz.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!