Jakie są korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym?

Jakie są korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym?

Właściciele sklepów internetowych bardzo często generują ruch poprzez wykupowanie płatnej reklamy oraz organizowanie promocji. Tymczasem istnieje jeszcze jedna droga, za której pomocą można zyskać nowych odwiedzających. Jest to prowadzenie bloga.

Blog, umiejętnie zarządzany, może skutecznie zwiększyć sprzedaż. W jaki sposób?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku, gdyż poszczególne zalety blogowania są mniejsze bądź większe w kontekście różnych branż.

Blog firmowy to doskonała platforma do rozmów z potencjalnymi klientami, miejsce publikacji wpisów o ważnych wydarzeniach oraz szansa na dostarczanie wartości osobom szukającym rozwiązań na dręczące ich problemy.

Poniżej przedstawiam, jakie są korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym. Koniecznie sprawdź tę listę, gdyż jestem pewien, że niektóre z wymienionych argumentów mogą skutecznie przekonać Cię do inwestycji w prowadzenie wartościowego bloga.

Korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym – 10 zalet

1. Więcej odwiedzin.

Blogowanie przede wszystkim sprawia, że Twój sklep internetowy jest większy.

Ma więcej podstron, w dodatku są one tworzone cyklicznie. Tym samym rośnie liczba słów, które pojawiają się w poszczególnych częściach Twojego sklepu.

Dodawanie nowych postów rozrasta swoistą pajęczynkę wyrazów, jakie można zaobserwować na stronie. Dzięki temu zwiększa się szansa na to, że użytkownicy znajdą jakąkolwiek podstronę Twojego sklepu poprzez wyniki wyszukiwania.

Ponadto inne osoby mogą zamieszczać na swoich stronach odnośniki do Twojego sklepu. Zyskujesz linki zwrotne do bloga, które korzystnie wpływają na widoczność strony internetowej.

Sukces sklepu internetowego mierzy się także z udziałem liczby osób, które go odwiedzają i dokonują w nim zakupów, zatem pozyskiwanie dodatkowych wejść jest niewątpliwie jednym z największych plusów posiadania bloga.

2. Poprawa SEO.

Korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym dotyczą również lepszej możliwości umiejętnego linkowania wewnętrznego.

Blogerzy zazwyczaj poruszają się w jednej niszy tematycznej. Niejednokrotnie tworzone przez nich artykuły w różnym stopniu dotyczą poprzednio dodanych wpisów.

W takich sytuacjach dobrze jest stosować linki wewnętrzne, które mogą służyć użytkownikom za odnośniki do powiązanych ze sobą tekstów.

Przyjrzyj się wpisom dodawanym na naszym blogu. Każdy z nich w treści ma od kilku do kilkunastu linków, które są ściśle związane z podobnymi tematycznie tekstami.

Pamiętaj, że możesz dodawać nie tylko linki w nowych artykułach. Równie dobrze da się edytować starsze podstrony w celu dodania do nich nowszych odnośników. Wszystko to ma na celu wytworzenie sieci tematycznych powiązań, które są korzystne dla SEO.

Korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym dotyczą również tego, że masz możliwość dodania nowych typów danych strukturalnych, a dokładniej tych, które są ściśle powiązane z blogowaniem.

3. Możliwość udostępniania wpisów pomiędzy użytkownikami.

My, internauci, bardzo lubimy wartościowe materiały. Bardzo często dzielimy się nimi z innymi osobami za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Mowa o wszelkich poradnikach, artykułach, recenzjach, listach itp. itd.

Prowadząc bloga, masz platformę do zamieszczania tego typu tekstów. Tylko od Ciebie zależy, jak dużą wartość dla Twoich odwiedzających będą miały tworzone materiały.

Jeśli będą odpowiadały na potrzeby czytelników, wtedy istnieje spora szansa na to, że będą oni korzystali z funkcji „Udostępnij”, którą implementuje się na wielu blogach pod postacią różnego rodzaju przycisków social media.

Koniecznie zaopatrz swoją stronę w odpowiednie wtyczki służące do dzielenia się wartościowymi materiałami z innymi osobami. Na pewno przyczyni się to do wzrostu popularności Twojego sklepu.

4. Platforma do dyskusji.

Blog, niczym starożytne forum, może służyć za miejsce spotkań. Oczywiście tych wirtualnych.

Wielu użytkowników internetu ma swoje ulubione blogi, które z chęcią odwiedzają. Co więcej, na większości z nich istnieje możliwość komentowania wpisów.

To właśnie funkcja komentarzy na blogu sprawia, że użytkownicy mają miejsce, w którym mogą zostawić swoją opinię na dany temat.

Istnieje wiele zalet wynikających z posiadania komentarzy na stronie:

 • zbieranie pochwał i krytyki (pierwsze utwierdzają w przekonaniu, że obrany kierunek jest odpowiedni, zaś drugie dają pole do poprawy)
 • zwiększanie aktywności odwiedzających (poprzez komentowanie użytkownicy napędzają się wzajemnie do dyskutowania)
 • zyskiwanie nowej treści (każdy komentarz to więcej słów, które znajdują się na danej podstronie; jest to korzystne dla SEO)
 • dodatkowa wartość intelektualna (możemy dowiedzieć się czegoś nowego)
 • zaufanie (dając możliwość komentowania, jasno pokazujesz, że nie boisz się krytyki i jesteś otwarty na opinie innych)

Jeśli w Twoim sklepie nie ma jeszcze funkcji komentarzy, koniecznie ją wprowadź.

5. Rola eksperta.

Niewątpliwie jest to jedna z największych korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym.

Blog to miejsce, które może być głosem marki. Jest to przecież platforma, za której pośrednictwem możesz publikować dowolne treści. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia (i zdrowy rozsądek).

Poprzez tworzenie treści eksperckich, o wysokiej jakości, zwiększasz zaufanie do Twojej marki. Masz szansę na przekazywanie innym materiałów przydatnych – takich, które jakkolwiek pozytywnie wpłyną na życie czytelników.

Dostarczaj innym wartość. Stąd droga do zostania ekspertem w danej dziedzinie jest zdecydowanie prostsza.

Możesz również skorzystać z pomocy autorytetów, czyli osób uznanych w Twojej branży. Znane nazwiska przyciągają, zatem poprzez artykuły eksperckie masz dodatkową szansę na promocję swojej działalności.

6. Więcej okazji do wstawiania CTA.

Każda strona internetowa powinna mieć swój cel. To samo tyczy się poszczególnych funkcji każdego serwisu, m.in. bloga.

Nie można pisać tekstów „w powietrze”. W końcu prowadzisz bloga po to, aby coś z tego mieć. No właśnie – na przykład co takiego?

Właścicielom sklepów najczęściej chodzi o zwiększenie sprzedaży. Dedukcja jest tutaj bardzo prosta: jest blog, zatem będzie więcej odwiedzin, co ostatecznie przełoży się na większą sprzedaż.

Sęk w tym, że użytkowników trzeba na zamierzony przez Ciebie cel nakierować. Tak jest, właśnie po to eksperci od user experience wypruwają sobie żyły, aby odwiedzający „z automatu” poruszali się po stronie według odgórnie zaplanowanych ścieżek.

Jednym z podstawowych elementów, które pomagają w realizacji założonych celów, jest przycisk CTA. Poprzez mierzenie klikalności takich przycisków można poznać wartość współczynnika konwersji.

Wstawiaj przyciski CTA do wpisów blogowych. Mogą one widnieć w wielu miejscach:

 • w nagłówku strony
 • w tzw. sticky menu
 • na pasku bocznym
 • w stopce strony
 • tuż za artykułem
 • oraz oczywiście bezpośrednio we wpisie

Dzięki temu masz szansę na wskazanie użytkownikom kolejnego kroku, jaki powinni podjąć po przeczytaniu artykułu na Twoim blogu.

7. Dostarczanie wartości użytkownikom.

Jedna z głównych korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym, o której już wspomniałem nieco wcześniej, dotyczy dostarczania wartości.

Internet przeglądamy zawsze w jakimś celu. Najczęściej szukamy rozrywki lub też odpowiedzi na dręczące nas pytania.

Dlatego też blog, jako platforma bardzo uniwersalna, może dostarczać wysoką jakość dla tych, którzy jej poszukują.

Jeśli dobrze znasz swoją grupę docelową, to wiesz, z jakimi problemami najczęściej spotykają się Twoi odwiedzający.

Wykorzystaj to i pisz takie teksty, które będą odpowiadały na pytania użytkowników.

Ma to mnóstwo zalet: od zwykłej ludzkiej wdzięczności, poprzez dzielenie się rozwiązaniami z innymi, aż po szerzenie pozytywnej opinii o danej marce.

8. Możliwość opowiedzenia historii marki lub produktów.

Być może Twoja marka wyróżnia się czymś szczególnym. Ma wyrazistą identyfikację wizualną, wyjątkowe produkty czy też rewolucyjne, unikatowe rozwiązania.

Jeśli tak jest, to nie ma lepszego od bloga miejsca na opowiedzenie fantastycznej historii o tym, co wyróżnia Cię spośród innych.

Nic nie stoi na przeszkodzie w tworzeniu ciekawych wpisów traktujących np. o historii powstania firmy czy też o poszczególnych produktach.

Pamiętaj tylko o jednym – coś, o czym chcesz opowiedzieć, musi być ciekawe. Nie warto marnować czasu na coś, co w gruncie rzeczy nie jest czymś wyjątkowym, gdyż poczynione starania najpewniej przejdą bez echa.

9. Miejsce na publikację poradników.

Jak wcześniej wspomniałem, w sieci bardzo często szukamy odpowiedzi na dręczące nas kwestie.

Tyczy się to wielu dziedzin: zdrowia (choć lekarze cały czas podkreślają, że internet to kiepskie miejsce do szukania diagnozy), kulinariów (np. przepisy), turystyki (m.in. opinie o hotelach czy też relacje innych osób z odwiedzin w danym miejscu) itp. itd.

Być może oferowane przez Ciebie produkty mogą stać się elementem jakichś przyjaznych poradników, tutoriali czy też artykułów typu „krok po kroku”.

Jeśli tak jest, to koniecznie skorzystaj z tej możliwości. Pamiętaj, że lubimy bardzo proste i klarowne ścieżki postępowania w określonych przypadkach. Twoi odwiedzający z pewnością docenią to, że w przejrzysty sposób wyjaśniasz im dane zagadnienia.

10. Informowanie o ważnych wydarzeniach.

Ostatnią spośród wymienionych w tym tekście korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym jest fakt, iż blog z racji swojej wszechstronności może również służyć za miejsce do publikacji informacji o wszelkich ważnych wydarzeniach dotyczący Twojej marki.

Nie musisz ograniczać się do okienek pop-up czy też wpisów na profilach w mediach społecznościowych.

Informuj np. o konferencjach branżowych, otrzymywanych wyróżnieniach i nagrodach. Jeśli odnosisz sukcesy warte uwagi – chwal się tym!

Blog to doskonała okazja do tego, by publikować na nim tego typu treści.

Również nic nie stoi na przeszkodzie, aby ewentualnie promować je później np. w mediach społecznościowych.

Poznaj korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym

Mam nadzieję, że wymienione w tekście korzyści posiadania bloga w sklepie internetowym przekonają Cię do tego, by zainwestować w porządny blog.

Pamiętaj tylko o tym, że na sukces bloga składają się głównie trzy elementy:

 • wygląd (musi być po prostu przejrzysty i zachęcający do przeglądania go)
 • funkcje (typu kategorie, tagi, wyszukiwarka, wygodne stronicowanie – blog musi być nie tylko ładny, ale przede wszystkim użyteczny)
 • oraz najważniejsza z nich, czyli treść – dostatecznie atrakcyjna dla Twoich odwiedzających

Jeśli zaserwujesz swoim użytkownikom ww. składowe w odpowiedniej jakości, jesteś zdecydowanie bliższy osiągnięcia sukcesu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.