8 niezwykle ważnych kwestii do rozważenia przed założeniem bloga

Ważne kwestie do rozważenia przed założeniem bloga

O tym, że istnieje wiele kwestii do rozważenia przed założeniem bloga, blogerzy najczęściej dowiadują się grubo po czasie. Zazwyczaj wtedy, gdy na pewne zmiany jest już za późno lub w momencie, w którym ich wprowadzenie w życie byłoby niezwykle czasochłonne.

Można zaliczyć do nich chociażby wybór właściwego adresu bloga, oparcie go o odpowiednią platformę, czy też opracowanie strategii publikacji treści.

Takich spraw jest jednak sporo więcej.

W tym tekście znajdziesz osiem niezwykle ważnych kwestii do rozważenia przed założeniem bloga. Zapoznaj się z nimi, aby wiedzieć, jakie sprawy warto mieć poukładane przed pełnym zaangażowaniem się w blogowanie.

Lista kwestii do rozważenia przed założeniem bloga – 8 propozycji

1. Postaw na właściwy adres bloga.

Adres strony internetowej, zwany także domeną, to jeden z absolutnie kluczowych atrybutów każdej witryny.

Zasada jest taka, że musi on możliwie najbardziej zapadać w pamięć. Dlatego też wskazane jest to, aby był:

 • możliwie najkrótszy
 • łatwy do wymówienia
 • z odpowiednią „końcówką”
 • najlepiej bez liczb wewnątrz

Musisz jednak wiedzieć, że operacja zmiany adresu na inny jest oczywiście możliwa w każdej chwili. Jednakże pamiętaj, że może nieść to za sobą ogrom konsekwencji.

Po pierwsze nie daje [zmiana adresu – przyp. aut.] użytkownikom szans na to, by dany adres zapadł im w pamięć. Zmiana adresu po prostu uniemożliwia im przyzwyczajenie się do jednej, konkretnej nazwy strony.

Po drugie rodzi to komplikacje pod kątem SEO. Oczywiście istnieje w Google Search Console możliwość powiadomienia robotów wyszukiwarek o zmianie adresu, lecz mimo wszystko tak nagminne operacje nie są na tyle standardowe, aby mogły być uznawane za coś normalnego.

A co w przypadku, kiedy ktoś zainwestuje sporą sumę pieniędzy we wszelkiego rodzaju reklamy, banery, ulotki i inne materiały drukowane, w których występuje dany adres? Jakikolwiek rebranding w takich sytuacjach generuje dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Powyższy fragment pochodzi z mojego innego tekstu na temat tego, jak wybrać domenę. Gorąco zachęcam Cię do lektury wspomnianego artykułu, gdyż temat doboru domeny jest w nim omówiony zdecydowanie bardziej szczegółowo.

2. Oprzyj bloga o solidną platformę.

Jestem niemal w stu procentach przekonany, że obiła Ci się kiedyś o uszy nazwa „WordPress”.

Nie będzie żadnym przełomowym odkryciem to, że nie bez powodu jest on najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią na świecie.

WordPress ma przyjazny panel administracyjny, a także w każdej chwili może być rozszerzany o kolejne funkcje przy pomocy tzw. wtyczek.

W zasadzie zalety WordPressa można wymieniać niemal bez końca, dlatego w celu zapoznania się z ich zdecydowanie większą liczbą ponownie zapraszam Cię do archiwalnego tekstu: strona firmowa na WordPress, czyli CMS dla biznesu.

Po jego lekturze będziesz wiedział, dlaczego postawienie na WordPressa właściwie zawsze będzie dobrym wyborem.

3. Dobierz rzetelny hosting.

Jednym z najczęstszych zapytań, jakie otrzymujemy, jest prośba o pomoc w przenoszeniu strony z jednego hostingu na drugi. Zazwyczaj chodzi po prostu o przejście ze wszystkimi usługami do innego dostawcy.

Jakie są powody takich decyzji? Przede wszystkim poziom wsparcia oraz ponoszone koszty.

Niektórzy dostawcy nie świadczą niestety swoich usług na zadowalającym poziomie. Wiele operacji jest celowo utrudnianych lub też żąda się za nie horrendalnych sum, podczas gdy u innych dostawców niektóre z tych usług można zrealizować zupełnie za darmo.

Początkujący blogerzy bardzo często wpadają w swego rodzaju pułapkę, decydując się na oferty bardzo korzystne np. w pierwszym roku funkcjonowania hostingu i domeny. Schody zaczynają się w następnym roku, gdzie koszty przedłużenia wspomnianych usług bywają wręcz kosmiczne (jak na obecnie panujące standardy).

Pamiętaj zatem, aby zrobić rozeznanie. Nie decyduj się na pierwszego lepszego dostawcę, na którego natkniesz się w wyszukiwarce.

Krąż po facebookowych grupach, pozadawaj nieco pytań, pozbieraj rzetelne opinie. Dopiero wtedy będziesz wiedzieć, na jakiego konkretnie dostawcę postawić.

4. Nadaj blogowi właściwy wygląd.

Czytelnicy blogów bardzo często są zżyci z danym serwisem. Czują się jego społecznością, identyfikują się zarówno ze stroną, jak i z jej właścicielem.

Wpływ na to ma także szata graficzna strony internetowej, która buduje niekiedy pewien specyficzny klimat bloga.

Wspomniałem już, że dobrą platformą do blogowania jest WordPress. Jedną z podstawowych funkcji tego systemu jest możliwość łatwej zmiany tzw. motywu (a nie szablonu, jak błędnie nazywa go wielu użytkowników) z jednego na drugi. Niektóre z nich są darmowe, inne płatne. Opcji w każdym razie jest sporo.

Zmierzam do tego, że pomimo wielu możliwości, najlepiej jest zawczasu postawić na jeden, konkretny motyw i trzymać się go możliwie najdłużej. Dobrze jest po prostu wytworzyć pewną spójność w wyglądzie i ogólnej prezencji w sieci.

Ponadto w trakcie funkcjonowania bloga wielokrotnie będziesz nanosić różnego rodzaju zmiany do motywu, które po jego zmianie – siłą rzeczy – odejdą w niepamięć lub będą musiały zostać przeniesione do nowego.

5. Od samego początku zwracaj uwagę na podstawowe SEO.

Bloga można porównać do sieci korzeni. Im więcej tekstów ma w swoich zasobach, tym wspomniane korzenie coraz bardziej rozrastają się i zagłębiają się w podłożu.

Dzięki sukcesywnemu dodawaniu wpisów wedle – nazwijmy to – dobrych praktyk google’owskich, Twój blog po kilku miesiącach zacznie generować ruch z wyszukiwarki.

Za jej pomocą użytkownicy podczas wyszukiwania różnych fraz będą siłą rzeczy natrafiać na Twoją stronę.

Im więcej słów będzie wchodzić w skład Twojej domeny, tym większa szansa na to, że ktoś odwiedzi Twoją stronę właśnie poprzez wyszukiwarkę.

Tak w skrócie można opisać główną zaletę sukcesywnego, regularnego blogowania.

Wyżej znajdują się trzy nasze teksty, w których znajdziesz sporo konkretnych (zdecydowanie bardziej praktycznych niż teoretycznych) porad na ten właśnie temat.

6. Linkuj teksty między sobą.

Wśród kwestii do rozważenia przed założeniem bloga warto wymienić linkowanie wpisów między sobą.

Lepiej jest mieć to na uwadze od samego początku, gdyż późniejsze cofanie się do archiwalnych tekstów będzie po prostu czasochłonne.

Przykład takiego procederu masz np. w tym właśnie wpisie. Tu i ówdzie podrzucam Ci odnośniki do artykułów powiązanych z tematem omawianym w danym momencie.

Niesie to za sobą dwie korzyści. Pierwszą z nich jest po prostu przydatność dla czytelników. Z kolei druga to aspekty związane z SEO.

7. Dodawaj obrazy zgodnie ze sztuką.

Wracasz ze spaceru w parku, zamierzasz napisać na swoim blogu o tym, co Cię w jego trakcie spotkało. Chcesz też wrzucić kilkanaście fotek wykonanych komórką. Dodajesz zatem „luzem” do tekstu zdjęcia bezpośrednio ze smartfona…

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie.

Owszem, w teorii jest to bardzo dobre działanie, ponieważ urozmaicanie treści blogowych obrazami jest zazwyczaj świetnym pomysłem. Jednakże w praktyce wielu blogerów robi to zupełnie niepoprawnie, popełniając przy tej okazji mnóstwo technicznych błędów. Oto niektóre z nich:

 • zostawianie domyślnych nazw plików
 • używanie polskich znaków w nazwach plików
 • brak skalowania zdjęć do mniejszych wymiarów
 • nieuzupełnianie wartości tzw. atrybutu ALT
 • brak wiedzy o możliwości kompresji dodawanych obrazów

Ponownie korzystam z okazji i podrzucam Ci dwa teksty zdecydowanie szerzej rozwijające ten temat: optymalizacja SEO obrazów a Google Grafika oraz jak dobrać odpowiednie zdjęcia na stronę internetową?

8. Nie zrażaj się niepowodzeniami.

Tej porady nie mogło zabraknąć wśród kwestii do rozważenia przed założeniem bloga.

Otóż prędzej czy później ktoś:

 • napisze Ci, że Twój tekst jest beznadziejny (i tylko tyle, nie dodając żadnych sensownych argumentów)
 • rzuci w Twoją stronę serią wyzwisk
 • zacznie wchodzić z Tobą w polemikę, będąc wyraźnie negatywnie nastawionym i chcąc ewidentnie wyprowadzić Cię z równowagi

Niestety, lecz toksyczne i hejterskie zachowania są w sieci absolutną codziennością. Co więcej, jeśli prowadzisz w internecie bloga firmowego lub po prostu wypowiadasz się jako ogólnie rozumiana marka, musisz umieć sobie z tym radzić możliwie najbardziej profesjonalnie.

Po raz ostatni w tym wpisie podrzucam linka do innego tekstu, jednak tym razem szczególnie polecam Ci jego lekturę. Wszystko dlatego, że pomimo upływu lat wpis ten jest jednym z najpopularniejszych artykułów na naszym blogu. Jak widać, zawarte w nim porady odnośnie do radzenia sobie z hejtem i toksycznością nie uległy przedawnieniu.

Mowa o tym tekście: negatywne komentarze w social media – strategie działania.

Zestaw kwestii do rozważenia przed założeniem bloga – podsumowanie tekstu

Lista kwestii do rozważenia przed założeniem bloga powstała głównie z tego powodu, że wiele spośród wyżej wymienionych spraw zaczyna blogerom po kilku latach przeszkadzać.

 • „A może jednak powinienem postawić na inny adres bloga…”
 • „W sumie nie podoba mi się ten motyw WordPressa, a przecież tyle czasu włożyłem w jego rozbudowę.”
 • „Jakim cudem mam zoptymalizować ponad dwieście wpisów pod kątem SEO?”
 • „To ja od tylu lat przepłacam za hosting?!”
 • „Gdybym od razu postawił na WordPressa, nie miałbym takich problemów.”
 • „Przecież dodanie sensownych atrybutów ALT do kilku tysięcy zdjęć zajmie mi wieki!”

Uwierz mi, ale powyższe sytuacje mają miejsce na porządku dziennym. Tylko (lub w sumie aż) dlatego, że bloger na starcie nie miał świadomości na temat ww. kwestii.

Mam zatem nadzieję, że zestawienie tych ośmiu porad pozwoli chociażby Tobie na uniknięcie błędów, jakich mocno żałuje się po kilku latach blogowania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.