Linki do Twojej witryny – 10 metod na zwiększenie ich liczby

Dlaczego linki do Twojej witryny są tak ważne? Jaki wpływ na Twój serwis mają odnośniki znajdujące się na innych stronach internetowych? Skąd pozyskiwać wartościowe linki? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury oraz do dyskusji w komentarzach.

Linki do Twojej witryny są z pewnością jednym z najistotniejszych czynników rankingowych, jakie wpływają na nadawanie poszczególnym stronom internetowym pozycji wśród wyników wyszukiwania.

Owszem, wspomnianych czynników jest cała masa, lecz nie da się ukryć, że to właśnie liczba oraz jakość odnośników odgrywają w tym wszystkim jedną z głównych ról.

Niektórzy porównują linki do „głosów”, jakie na Twoją stronę internetową oddają inne witryny. Im więcej takich „głosów” (czyli odnośników), tym Twój serwis jest bardziej godny zaufania. To z kolei powinno wiązać się z nagrodzeniem go wyższymi pozycjami na określone słowa kluczowe w SERP-ach.

Nie bez powodu wspomniałem też o jakości. Linki do Twojej witryny powinny być możliwie najbardziej wartościowe. Jakość takiego odnośnika wyznaczają w szczególności powiązanie tematyczne stron internetowych, autorytet domeny linkującej oraz wartość i przydatność linka dla użytkowników.

Skąd powinieneś pozyskiwać linki do Twojej witryny?

Sposobów na zdobywanie linków zwrotnych jest cała masa. Przyjrzyjmy się tym, które mają sens w obecnych czasach:

1. Przyjrzyj się linkom konkurencji.

Swego czasu na łamach naszego bloga Jakub Ozorowski opublikował tekst o analizie słów kluczowych konkurencji. We wspomnianym wpisie znajduje się również punkt dotyczący linków zwrotnych konkurentów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić, jakie strony linkują do witryn Twoich rywali. Być może znajdziesz wśród nich wskazówki na temat tego, z których miejsc pozyskiwać odnośniki do własnej strony internetowej.

Aby zebrać niezbędne informacje, możesz użyć narzędzi typu SEMrush, Ahrefs czy też Majestic. Koniecznie sprawdź wszystkie możliwości wspomnianych usług, gdyż jest ich o wiele więcej, aniżeli tylko analiza linków konkurencji.

2. Skorzystaj z sygnaturek na forach internetowych.

Linki do Twojej witryny możesz pozyskiwać również z forów internetowych. Co prawda ich znaczenie nie jest już tak duże, jak kiedyś (na wielu z nich prowadzona jest zaostrzona polityka antyspamowa, dodatkowo linki wychodzące najczęściej opatrzone są wartością atrybutu rel w postaci „nofollow”), lecz odnośnik z wartościowego forum internetowego na pewno będzie cenny.

Sprawdź, które fora internetowe zezwalają na zamieszczanie linków nie tylko w sygnaturkach, ale też w treści. Jeśli założysz nowe konto, najczęściej zostanie Ci przypięta łatka spamera, lecz wejście w posiadanie konta z pewną historią zmienia postać rzeczy.

3. Dodawaj wpisy gościnne.

Nie ukrywajmy – wpisy gościnne publikuje się głównie po to, by zdobyć nowe linki oraz dotrzeć do szerszej publiczności.

Jeśli prowadzisz bloga, masz dość łatwe zadanie. Znajdź pokrewne blogi, które poruszają tematy znajdujące się w Twojej niszy tematycznej. Nawiąż współpracę z właścicielami takich stron i ustal warunki publikacji Twojego wpisu wraz z odnośnikiem do Twojej witryny.

Dzięki temu nie tylko poprawisz ekspozycję swoich treści i najpewniej zyskasz nowych odwiedzających, lecz przede wszystkim zwiększysz liczbę linków prowadzących do Twojego serwisu. W dodatku będą to odnośniki w miarę jakościowe, gdyż będą pochodziły z podobnych tematycznie stron.

4. Publikuj komentarze.

Komentarze na stronach www to kolejne okazje na to, by pozyskać nowe linki do Twojej witryny.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś cyklicznie publikował komentarze do wpisów na różnych, powiązanych tematycznie z Twoją, stronach internetowych. Pamiętaj tylko o:

  • pisaniu na temat
  • dodawaniu komentarzy wnoszących realną wartość
  • nieeksponowaniu odnośników w pierwszej kolejności

Większość blogów i tak nie zezwala na dodanie odnośnika typu „dofollow”, jednak zawsze jest to jakaś metoda na zmianę profilu linków.

5. Przeprowadź wywiad z kimś znanym w Twojej niszy tematycznej.

Oczywiście nie jest to uniwersalna wskazówka, gdyż kierowana jest raczej do blogerów publikujących content tego typu, lecz nie można o niej zapomnieć.

Miej na uwadze to, iż osoby popularne w danej niszy tematycznej mają szeroką publikę. Jeśli na swojej stronie internetowej opublikujesz wywiad z taką personą, istnieje spora szansa na to, że wspomni ona o tym fakcie – przede wszystkim w mediach społecznościowych, ale również być może na swojej własnej witrynie.

Przyniesie Ci to nie tylko kolejny odnośnik, lecz głównie nowych odwiedzających.

6. Wesprzyj organizację charytatywną.

Linki do Twojej witryny mogą również prowadzić ze stron internetowych należących do organizacji non-profit.

Można spotkać witryny organizacji charytatywnych, które wspominają o swoich darczyńcach, np. publikując ich nazwy czy też logo, nierzadko podlinkowane do ich stron internetowych.

Odrębną kwestią jest etyczność takiego postępowania, gdyż występuje tu ewidentnie interesowny aspekt, aczkolwiek zostawiam go pod indywidualne rozważenie.

7. Stwórz wysokiej jakości treść, aby użytkownicy sami ją udostępniali.

Jest to metoda na linki do Twojej witryny, która jest zarazem możliwie najbardziej naturalna.

Polega na tym, iż tworzysz coś wartościowego – poradnik, instrukcję, jakieś kompendium wiedzy. Jeżeli będzie to materiał naprawdę przydatny określonej grupie docelowej, to osoby do niej należące siłą rzeczy będą tego typu treści podawały dalej. Nie tylko poprzez media społecznościowe, lecz także m.in. dodając linki na swoich blogach.

Nie ma tutaj ani grama sztuczności. Występuje tu po prostu typowo ludzkie zachowanie, gdyż wielu z nas – widząc coś naprawdę wartościowego – dzieli się tym z innymi.

8. Zrecenzuj jakiś produkt.

Niektóre firmy monitorują wzmianki w sieci – zarówno o nazwie przedsiębiorstwa, jak i o poszczególnych produktach.

Jeżeli prowadzisz blog, za którego pośrednictwem mógłbyś opublikować jakąś recenzję produktu, również i tego typu działanie może przynieść Ci linki zwrotne.

Wystarczy, że stworzysz naprawdę porządną recenzję – wymienisz zarówno wady, jak i zalety produktu (choć podejrzewam, że te drugie będą zdecydowanie milej widziane), a także dodasz kilka interesujących fotografii. Być może zostanie to zauważone przez firmę, a Twoja recenzja zostanie nie tylko wspomniana w mediach społecznościowych, lecz także zostaniesz zapytany o możliwość zamieszczenia fragmentu Twojej opinii na stronie internetowej producenta.

9. Stwórz infografikę.

Infografika jest popularnym typem treści z uwagi na to, iż łączy w sobie zarówno twarde dane, jak i przyjemne dla oka „opakowanie” graficzne.

Wiele stron internetowych (głównie blogów) publikuje tego typu materiały na swoich łamach, dodając czasem link zwrotny do serwisu autora.

Jeżeli masz pomysł na przydatną infografikę, która mogłaby zdobyć odpowiednie uznanie w Twojej branży, pomyśl nad jej zaprojektowaniem. Możesz zlecić to komuś z zewnątrz lub próbować samodzielnie, np. przy użyciu tych narzędzi do tworzenia infografik.

10. Napisz tekst podsumowujący.

W tekście zawierającym porady dla blogerów wspomniałem o istocie tzw. wpisów zbiorczych.

Ich zadaniem jest agregowanie przydatnych treści w jednym miejscu. Może być to np. szerokie kompendium wiedzy, które będzie zawierało odnośniki do artykułów wyjaśniających szczegółowo jakiś temat. Z drugiej strony wpisem zbiorczym może być także zebranie w jedno miejsce opinii wielu ekspertów w danej dziedzinie, wypowiadających się o jakimś problemie.

Osoby biorące udział w takim przedsięwzięciu bardzo często chwalą się tym faktem przede wszystkim w social media i niewykluczone, że zamieszczą także link do Twojej strony internetowej np. na swoich blogach.

Dlaczego linki do Twojej witryny są tak ważne?

Pamiętasz, jak na początku tego tekstu wspomniałem o „głosach”? Mniej więcej tak działa ten system.

Im więcej „dobrych” odnośników prowadzi do Twojej strony internetowej, tym lepiej. Choć czynników wpływających na pozycje witryn jest wiele, to jednak jakość oraz liczba linków nadal są bardzo istotne.

Spróbuj zatem stale pozyskiwać wartościowe odnośniki do swojego serwisu. Najlepiej, jeśli będą pochodziły z domen charakteryzujących się możliwie największym autorytetem.

Linki do Twojej witryny – 10 metod na zwiększenie ich liczby
Artykuł oceniono na: 4.4 (głosy: 7)

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: