Logo, marka czy identyfikacja graficzna?

"Proszę pana - logo, marka czy identyfikacja graficzna? O co w tym wszystkim chodzi, co wybrać? Może wystarczy logo?" - czas rozwiać tego typu wątpliwości.

Ten wpis, w przeciwieństwie do innych tekstów (w znacznej większości poradnikowych), jest swego rodzaju rozważaniem. Chętne osoby zapraszam do późniejszej dyskusji w komentarzach.

Często spotykam się z osobami, które stawiają tego typu dylematy: logo, marka czy identyfikacja graficzna? A może trzy naraz? Należy pamiętać, że marka to nie tylko logo czy identyfikacja. Każda z tych części uzupełnia się, razem tworzy markę. Jednak czy rzeczywiście rozwiewa to wszystkie wątpliwości na temat wszystkich tych pojęć?

Standardowo przy wielu projektach klienci proszą mnie tylko o logo. Ot tak po prostu, na swoją stronę internetową. Później są zaskoczeni, że otrzymują dokładnie to, o co prosili… Czyli jeden obrazek (co prawda w kilku wariantach kolorystycznych), który będzie reprezentował ich firmę. Skąd to zaskoczenie?

Jeżeli Twoją funkcją w pracy jest dbanie o marketing i wizerunek w sieci lub po prostu dopiero założyłeś firmę, to musisz wiedzieć, na czym polegają różnicę między tymi pojęciami.

Logo

Jest to obrazek, ikona. Po prostu symbol. Identyfikuje Twój biznes w najprostszej postaci.

Identyfikacja graficzna

Są to wszystkie kluczowe aspekty wizualne, które razem będą tworzyć markę.

Marka

Jest to całościowy wizerunek firmy postrzegany przez nas – odbiorców.

Logo, marka czy identyfikacja graficzna? – znaczenie

Logo

Czym jest tak naprawdę logo i jaki ma cel? Logo jest po to, aby pokazać światu, kim jesteś. Prezentuje także Twoją firmę za pomocą jakiegoś znaku, ikony, flagi, godła, symbolu lub po prostu napisu. Logo nie jest marką samą w sobie. Logo to nie jest USP. Prawdziwe logo uosabia jakość tego, co prezentuje – nie na odwrót. Ludzie zbyt często myślą, że dzięki dobremu i ładnemu logo sprzedadzą kiepskiej jakości produkt czy usługę. Niestety, dzięki takiemu połączeniu można zyskać jedynie negatywny odbiór i wrogów, a w najgorszym razie zaprzepaścić wizerunek własnej marki i pogrzebać ją.

Uwaga! Nie oczekuj, że dzięki wspaniałemu logo Twój biznes zostanie od razu rozpoznawalny. Dopiero kiedy zapracujesz na taki wizerunek, to właśnie wtedy logo będzie pracowało dla Ciebie.

Identyfikacja graficzna, wizualna

Czyli tożsamość firmy. Składa się z wizualnych aspektów, które razem współdziałają i tworzą markę. Są to zazwyczaj wytyczne lub pomysły sformułowane na początku tworzenia firmy. Zawierają takie elementy jak: paleta kolorów, układy, fonty itp. Określenie takich aspektów zapewnia marce spójny i płynny wzorzec, w jaki jest reprezentowana.

Tożsamość składa się z wielu wizualnych aspektów. Może to być logo, jakieś materiały biurowe lub marketingowe, projekt odzieży, opakowań, wygląd motywu wysyłanych e-maili itp.

Wszystkie powyższe aspekty stanowią ogólną definicję tożsamości marki. Oczywiście logo ma podjąć pierwsze miejsce, dlatego że dzięki niemu cała siła marki jest skupiona w jednym obiekcie.

Marka

Niestety, nie da się jednogłośnie rozstrzygnąć tak naprawdę, co to jest marka. Setki książek, napisanych przez setki różnych autorów i projektantów zostały już opublikowane na ten temat i każda zawiera inną, różniącą się mniej lub bardziej, definicję. W mojej ocenie – bardzo słusznie! Jest to temat rzeka, a zagłębienie się w niego owocowałoby kolejną publikacją o kwestiach typu logo, marka czy identyfikacja graficzna.

Według mnie markę najlepiej opisuje to określenie: osobowość firmy. Nie taka, którą stworzyłeś sam jako właściciel, ale osobowość firmy tworzona przez odbiorców. Wiele agencji interaktywnych lubi się nazywać specjalistami ds. marek. Jednakże to nie agencja tworzy markę, ona pomaga jedynie zbudować podstawowy szkielet, na którym zostanie marka wykreowana.

Marka to nie logo, kilka kolorów, parę fontów i świetny slogan. Marka to wszystko to, co jest postrzegane przez odbiorców, do których jest skierowana. Nie zrozum mnie źle. Logo, fonty… Tak, wszystko to w zasadzie pomaga i w jakiś sposób kształtuje tę markę. Jednak ostateczny sukces marki zależy od tego, w jaki sposób będzie postrzegana i czy zdobędzie uznanie Twojej grupy docelowej.

Podsumowanie

Musisz mieć plan odnośnie do tego, gdzie Twoja firma ma znaleźć się za kilka lat. Nie teraz, a po dłuższym okresie. Zwłaszcza gdy zaczynasz swój biznes. Jeżeli dopiero co wystartowałeś z firmą i masz już zaprojektowane to całe nowe logo, to tylko dlatego, aby klienci brali Cię na poważnie. Później okaże się, że w przyszłości logo będzie ewoluować kilkukrotnie i trzeba będzie wydać znacznie więcej pieniędzy na ewolucję (a może nawet rewolucję?). Co więcej, jestem pewien, że w ciągu tych kilku lat Twoja firma będzie przechodziła tzw. rebranding, który pozwoli na późniejsze ustatkowanie się marki. Jeżeli masz na starcie więcej środków i czasu, to przeznacz kilka wieczorów na to, aby dobrze przeanalizować to, co tak naprawdę chcesz osiągnąć, zakładając biznes. Zbadaj grupę docelową i wybierz odpowiednie logo, kolory, fonty itp.

Poza tym, jeżeli masz już logo (które jest naprawdę świetne), ale dopiero co zaczynasz biznes, to nie pozwól klientom na poczucie zawodu. Logo mówi więcej niż tysiąc słów i może wprowadzić w błąd klientów, którzy oczekują czegoś więcej, niż możesz im zapewnić jako świeży biznesmen. Musisz być realistą. Wobec tego logo, marka czy identyfikacja graficzna? Zdecydowanie marka, ona jest kluczem do sukcesu!

Pamiętaj! To Twoi klienci i odbiorcy budują markę. Ty, jako szef swojej firmy, musisz przemyśleć sposób jej odbierania. Twoim zadaniem jest sprawić, aby klienci poczuli, że Twoja firma potrafi coś zmienić na rynku. W związku z tym dylematy typu logo, marka czy identyfikacja graficzna powinny zostać rozwiane jak najskuteczniej. Niekoniecznie najszybciej.

Logo, marka czy identyfikacja graficzna?
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 6)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: