Logo, marka czy identyfikacja graficzna?

Logo, marka czy identyfikacja graficzna?

Ten wpis, w przeciwieństwie do innych tekstów (w znacznej większości poradnikowych), jest swego rodzaju rozważaniem. Chętne osoby zapraszam do późniejszej dyskusji w komentarzach.

Często spotykam się z osobami, które stawiają tego typu dylematy: logo, marka czy identyfikacja graficzna? A może trzy naraz? Należy pamiętać, że marka to nie tylko logo czy identyfikacja. Każda z tych części uzupełnia się, razem tworzy markę. Jednak czy rzeczywiście rozwiewa to wszystkie wątpliwości na temat wszystkich tych pojęć?

Standardowo przy wielu projektach klienci proszą mnie tylko o logo. Ot tak po prostu, na swoją stronę internetową. Później są zaskoczeni, że otrzymują dokładnie to, o co prosili… Czyli jeden obrazek (co prawda w kilku wariantach kolorystycznych), który będzie reprezentował ich firmę. Skąd to zaskoczenie?

Jeżeli Twoją funkcją w pracy jest dbanie o marketing i wizerunek w sieci lub po prostu dopiero założyłeś firmę, to musisz wiedzieć, na czym polegają różnicę między tymi pojęciami.

Jest to obrazek, ikona. Po prostu symbol. Identyfikuje Twój biznes w najprostszej postaci.

Identyfikacja graficzna

Są to wszystkie kluczowe aspekty wizualne, które razem będą tworzyć markę.

Marka

Jest to całościowy wizerunek firmy postrzegany przez nas – odbiorców.

Logo, marka czy identyfikacja graficzna? – znaczenie

Logo

Czym jest tak naprawdę logo i jaki ma cel? Logo jest po to, aby pokazać światu, kim jesteś. Prezentuje także Twoją firmę za pomocą jakiegoś znaku, ikony, flagi, godła, symbolu lub po prostu napisu. Logo nie jest marką samą w sobie. Logo to nie jest USP. Prawdziwe logo uosabia jakość tego, co prezentuje – nie na odwrót. Ludzie zbyt często myślą, że dzięki dobremu i ładnemu logo sprzedadzą kiepskiej jakości produkt czy usługę. Niestety, dzięki takiemu połączeniu można zyskać jedynie negatywny odbiór i wrogów, a w najgorszym razie zaprzepaścić wizerunek własnej marki i pogrzebać ją.

Uwaga! Nie oczekuj, że dzięki wspaniałemu logo Twój biznes zostanie od razu rozpoznawalny. Dopiero kiedy zapracujesz na taki wizerunek, to właśnie wtedy logo będzie pracowało dla Ciebie.

Identyfikacja graficzna, wizualna

Czyli tożsamość firmy. Składa się z wizualnych aspektów, które razem współdziałają i tworzą markę. Są to zazwyczaj wytyczne lub pomysły sformułowane na początku tworzenia firmy. Zawierają takie elementy jak: paleta kolorów, układy, fonty itp. Określenie takich aspektów zapewnia marce spójny i płynny wzorzec, w jaki jest reprezentowana.

Tożsamość składa się z wielu wizualnych aspektów. Może to być logo, jakieś materiały biurowe lub marketingowe, projekt odzieży, opakowań, wygląd motywu wysyłanych e-maili itp.

Wszystkie powyższe aspekty stanowią ogólną definicję tożsamości marki. Oczywiście logo ma podjąć pierwsze miejsce, dlatego że dzięki niemu cała siła marki jest skupiona w jednym obiekcie.

Marka

Niestety, nie da się jednogłośnie rozstrzygnąć tak naprawdę, co to jest marka. Setki książek, napisanych przez setki różnych autorów i projektantów zostały już opublikowane na ten temat i każda zawiera inną, różniącą się mniej lub bardziej, definicję. W mojej ocenie – bardzo słusznie! Jest to temat rzeka, a zagłębienie się w niego owocowałoby kolejną publikacją o kwestiach typu logo, marka czy identyfikacja graficzna.

Według mnie markę najlepiej opisuje to określenie: osobowość firmy. Nie taka, którą stworzyłeś sam jako właściciel, ale osobowość firmy tworzona przez odbiorców. Wiele agencji interaktywnych lubi się nazywać specjalistami ds. marek. Jednakże to nie agencja tworzy markę, ona pomaga jedynie zbudować podstawowy szkielet, na którym zostanie marka wykreowana.

Marka to nie logo, kilka kolorów, parę fontów i świetny slogan. Marka to wszystko to, co jest postrzegane przez odbiorców, do których jest skierowana. Nie zrozum mnie źle. Logo, fonty… Tak, wszystko to w zasadzie pomaga i w jakiś sposób kształtuje tę markę. Jednak ostateczny sukces marki zależy od tego, w jaki sposób będzie postrzegana i czy zdobędzie uznanie Twojej grupy docelowej.

Podsumowanie

Musisz mieć plan odnośnie do tego, gdzie Twoja firma ma znaleźć się za kilka lat. Nie teraz, a po dłuższym okresie. Zwłaszcza gdy zaczynasz swój biznes. Jeżeli dopiero co wystartowałeś z firmą i masz już zaprojektowane to całe nowe logo, to tylko dlatego, aby klienci brali Cię na poważnie. Później okaże się, że w przyszłości logo będzie ewoluować kilkukrotnie i trzeba będzie wydać znacznie więcej pieniędzy na ewolucję (a może nawet rewolucję?). Co więcej, jestem pewien, że w ciągu tych kilku lat Twoja firma będzie przechodziła tzw. rebranding, który pozwoli na późniejsze ustatkowanie się marki. Jeżeli masz na starcie więcej środków i czasu, to przeznacz kilka wieczorów na to, aby dobrze przeanalizować to, co tak naprawdę chcesz osiągnąć, zakładając biznes. Zbadaj grupę docelową i wybierz odpowiednie logo, kolory, fonty itp.

Poza tym, jeżeli masz już logo (które jest naprawdę świetne), ale dopiero co zaczynasz biznes, to nie pozwól klientom na poczucie zawodu. Logo mówi więcej niż tysiąc słów i może wprowadzić w błąd klientów, którzy oczekują czegoś więcej, niż możesz im zapewnić jako świeży biznesmen. Musisz być realistą. Wobec tego logo, marka czy identyfikacja graficzna? Zdecydowanie marka, ona jest kluczem do sukcesu!

Pamiętaj! To Twoi klienci i odbiorcy budują markę. Ty, jako szef swojej firmy, musisz przemyśleć sposób jej odbierania. Twoim zadaniem jest sprawić, aby klienci poczuli, że Twoja firma potrafi coś zmienić na rynku. W związku z tym dylematy typu logo, marka czy identyfikacja graficzna powinny zostać rozwiane jak najskuteczniej. Niekoniecznie najszybciej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Jakie elementy powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz? Na co projektanci powinni zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

5 lat temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy