Lokalne SEO – 8 pomocnych wskazówek

Lokalne SEO

Rola lokalnych wyszukiwań stale rośnie. Nic więc dziwnego, że lokalne SEO spędza sen z powiek wielu właścicielom stron internetowych. Każdy przecież chce wycisnąć jak najwięcej z wyników serwowanych dla miejsc, które są jednoznacznie skojarzone z terenem prowadzenia działalności.

Nie ma co tworzyć długiego wstępu. Do rzeczy. W tym wpisie znajdziesz kilka wskazówek na temat tego, jak można pozytywnie wpłynąć na lokalne SEO własnego serwisu.

Co robić, prowadząc lokalne SEO?

1. Stwórz dedykowane podstrony.

Jeśli Twoja firma działa w konkretnym rejonie, w którym można wyróżnić dodatkowo pomniejsze strefy – wykorzystaj to.

Stwórz kilka landing pages, które będą skierowane do klientów z poszczególnych miejscowości lub nawet dzielnic (w przypadku większych miast). Zadbaj wtedy koniecznie o właściwe meta-tagi, które będą zawierały najczęstsze zapytania użytkowników i zachęcą do odwiedzenia serwisu. Nie zapomnij również o odpowiednim linkowaniu wewnętrznym, tak aby podstrony skierowane do konkretnych rejonów były ze sobą logicznie powiązane.

Warto jest dbać o różnicowanie treści w takich przypadkach. Wiadomo, że pewne elementy podstron (typu adres, numer telefonu, nazwa firmy) oraz ogólna rama treści mogą się powtarzać. Jednak koniecznie zróżnicuj content, tak aby landing pages różniły się od siebie w pewien sposób.

W niektórych przypadkach sprawdzą się także zdjęcia z danego rejonu, które pozwolą potencjalnemu klientowi szybciej skojarzyć sobie Twoją lokalną ofertę z miejscem, które go interesuje. Nie zapomnij oczywiście o odpowiednio skonstruowanych atrybutach ALT.

Więcej na temat stron wzywających do podjęcia konkretnej akcji wspomniałem w poradniku na temat tego, jak stworzyć skuteczny landing page. Jeżeli chcesz zgłębić tę kwestię jeszcze bardziej, koniecznie zajrzyj do tego wpisu.

2. Zdobywaj recenzje.

Nie jest niczym odkrywczym fakt, iż większość z nas jeszcze zanim dokona wyboru związanego z lokalnym miejscem, czyta recenzje na temat lokacji znajdujących się w pobliżu. Tyczy się to np. wyboru restauracji na piątkowy wieczór czy też dobrego hotelu na weekendowy wypad do innego miasta.

Opinie i referencje są niezwykle ważne. Pomagają nam w podjęciu wyboru. Mimo wszystko sugerujemy się zdaniem innych, nawet jeżeli na co dzień wmawiamy sobie, że jesteśmy absolutnie niezależni i w każdej okazji kierujemy się tylko i wyłącznie własnym zdaniem. Trzeba to wykorzystać, troszcząc się o lokalne SEO.

Z jednej strony dobrze jest dbać o dobry wizerunek na zewnątrz. Facebook, Google, TripAdvisor – są to tylko przykłady serwisów, w których użytkownicy mogą zamieszczać opinie dotyczące konkretnych miejsc lub firm. Proś swoich klientów o pozostawienie recenzji po wykonanej usłudze. Warto o tym pamiętać. Tym bardziej że opinie dodawane za pomocą Google Moja Firma widoczne są w samej wyszukiwarce.

Istotne są również wypowiedzi klientów korzystających z usług Twojej firmy, które możesz zamieścić na własnej stronie internetowej. Mają one na celu przede wszystkim uwiarygodnienie Twojej działalności w oczach innych osób. Jednak jeżeli recenzje te nawiązują do lokalnych miejsc – tym lepiej, zawsze są to dodatkowe kwestie powiązane z miejscowymi frazami.

3. Użyj lokalnych danych strukturalnych.

Dane strukturalne, rich snippets, schema markup – pod kilkoma nazwami można odnaleźć w sieci to, o czym traktuje ten podpunkt. Są to informacje rozszerzone, z których skorzystać mogą m.in. lokalne firmy. Jeden z typów danych strukturalnych dotyczy biznesu lokalnego – nosi on (niezwykle zaskakującą) nazwę LocalBusiness. Zestaw danych rozszerzonych w formacie JSON-LD wygląda np. w ten sposób:

<script type="application/ld+json">
{
"@context": "http://schema.org",
"@type": "LocalBusiness",
"address": {
"@type": "PostalAddress",
"addressLocality": "Mexico Beach",
"addressRegion": "FL",
"streetAddress": "3102 Highway 98"
},
"description": "A superb collection of fine gifts and clothing to accent your stay in Mexico Beach.",
"name": "Beachwalk Beachwear & Giftware",
"telephone": "850-648-4200"
}
</script>

Lokalne SEO, wykorzystujące dane strukturalne, dotyczy wielu rodzajów biznesu: hoteli, restauracji, sklepów i wielu, wielu innych. Rzuć okiem na poniższą grafikę:

Dane strukturalne - przykład lokalne SEO

Widnieją tutaj różne niestandardowe dane: ocena, liczba opinii, zakres cen, a także tzw. okruszki (przedstawienie struktury podstron w bardziej przyjazny dla oka sposób).

No dobrze, tylko jaka jest rola danych strukturalnych i co ma do tego lokalne SEO? Otóż dane strukturalne pozwalają robotom w lepszym zrozumieniu treści na Twojej stronie internetowej. Tym samym zwiększasz szanse na to, że informacje dotyczące Twojego serwisu będą pokazane w wynikach wyszukiwania w inny, bardziej przyjazny sposób (przykład na wcześniejszej grafice).

Jeżeli chcesz wdrożyć dane strukturalne na swojej stronie, zajrzyj pod ten adres. Odnajdziesz tam wiele informacji na temat tego, jak je zastosować. Przydatny będzie także tester poprawności danych strukturalnych, ponieważ nietrudno jest o popełnienie jakiegoś błędu podczas procesu ich wdrażania.

4. Zdobywaj lokalne linki zwrotne.

Jeśli chcesz wspomóc swój biznes i postawić bardziej na lokalne SEO, to odnośniki do Twojej strony skojarzone z miejscem wykonywania działalności powinny być podstawą. Musisz zacząć je zdobywać. Jednak skąd czerpać takie linki? Sposobów jest kilka.

Pierwszy z nich to sponsoring. Wiele firm realizuje różne usługi niekoniecznie w zamian za gratyfikację finansową. Możesz pójść tą drogą i zrobić coś, oczekując linka zwrotnego. Niejednokrotnie zdobycie odnośników z wartościowych domen przynosi więcej korzyści, niż „odklepanie” kilku zleceń, za które otrzymasz jednorazowe wynagrodzenie. Lokalne SEO oraz skojarzone z tym regionalne linki zwrotne to, bądź co bądź, inwestycja w przyszłość.

Drugi sposób to lokalne wydarzenie. Zaangażowanie się w jakiś event (lub utworzenie takowego od zera) może wzbudzić zainteresowanie okolicznych mediów oraz przede wszystkim samych użytkowników. Istnieje wtedy spora szansa, że adres Twojej strony internetowej pojawi się w kilku lokalnych serwisach. Masz więc darmowe linki zwrotne.

Kolejna kwestia to współpraca. Wiele firm posiada lokalnych partnerów, z którymi współpracują przy różnego rodzaju zleceniach. Jeżeli wpisujesz się w tę sytuację – skorzystaj z tego. Porozmawiaj ze swoimi partnerami i poproś o linki zwrotne lub wymień się nimi na określonych zasadach.

5. Wykonuj dobrze swoją pracę.

Punkt ten nieco różni się od poprzednich, ponieważ nie nawiązuje do lokalnego SEO wprost pod względem technicznym. Jednakże czy na pewno?

Jeżeli Twoi klienci są zadowoleni z Twoich usług, wtedy są bardziej skłonni do podzielenia się informacją na ten temat. Może to wpłynąć na przyrost pozytywnych recenzji, o których istocie wspomniałem już w tym tekście.

Idziemy do zakładu fryzjerskiego pana Nowaka, ponieważ wiemy, że dobrze nam przystrzyże włosy. Robi to od lat, ufamy mu. Wybieramy dobrą knajpę dwie ulice stąd, bo serwują tam dobre jedzenie. Z kolei pan Kowalski, który jest mechanikiem mającym nieopodal swój zakład, sprawnie upora się z usterką i na dodatek nie zedrze z nas zbyt wiele. Czy rozumiesz, na czym to polega?

Lokalny biznes opiera się przede wszystkim na zaufaniu. Wybieramy dane firmy, ponieważ wiemy, że dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków. Warto jest podążać tą drogą.

6. Pamiętaj o roli Google Maps.

Mapy Google również stanowią miejsce, w którym masz dość spore pole do popisu. Jednak, zamiast omawiać ten temat po raz kolejny, skieruję Cię do wpisu autorstwa Jakuba Ozorowskiego. Napisał on kilka miesięcy temu tekst na temat marketingu w Google Maps. Przeczytaj go, a poznasz wiele przykładów w kwestii tego, jak można oddziaływać na lokalne SEO przy pomocy Map Google.

7. Angażuj lokalną społeczność.

Lokalne SEO to również związki z content marketingiem przeprowadzanym dla danego regionu.

Jeżeli prowadzisz bloga, skorzystaj z tego. Utwórz wpis, który będzie nawiązywał do danej lokalizacji. Przykład? „5 faktów o Krakowie, które nie dadzą Ci zasnąć” lub „Tajemnica warszawska, czyli nierozwiązana zagadka sprzed wieków”. Zaopatrz tekst w interesujące informacje, dorzuć do tego ciekawe grafiki i kto wie – być może stworzysz viral, który rozniesie się po social media. Nie zapomnij oczywiście o chwytliwym obrazku, towarzyszącym wpisowi, który stanowił będzie swoisty clickbait.

8. Zadbaj o wrażenia użytkowników mobilnych.

Tak, wiem – wałkowane tysiące razy aż do przejedzenia. Tylko że tym razem nie jest to optymalizacja dla samej optymalizacji, bo wymaga tego gigant z Mountain View, a wzięcie pod uwagę członków lokalnej społeczności.

Ilość zapytań kierowanych do wyszukiwarki Google na urządzeniach mobilnych stale rośnie. W niektórych krajach nawet przewyższa liczbę wyszukiwań na desktopach. Co ma do tego lokalne SEO?

Otóż to, że Twoja strona internetowa ma łamać efekt pogo:

  1. lista wyników wyszukiwania Google
  2. pierwsza strona na liście
  3. powrót do listy wyników
  4. druga strona na liście
  5. powrót do listy wyników
  6. i tak dalej, i tak dalej…

Jeżeli Twój serwis będzie tak skonstruowany, aby zapewnić użytkownikowi (zwłaszcza mobilnemu) to, czego szuka – jesteś u celu. Twoja strona internetowa będzie stanowiła wtedy wyjątek od wyżej wspomnianego schematu, gdyż użytkownik zatrzyma się właśnie na niej.

Zasady dbania o osoby korzystające ze smartfonów czy tabletów są proste: duży rozmiar fontów, intuicyjna nawigacja, szybkie wczytywanie się informacji – to właśnie te elementy stanowią swoiste must-have.

Jednak czy to wszystko? Nie. Wykorzystaj atuty urządzeń mobilnych. Jeżeli stworzysz kilka landing pages skierowanych do obsługi danych rejonów, możesz zamieścić na nich np. indywidualnie dobrane przyciski CTA. Każdy przycisk może zawierać tekst typu „Wciśnij przycisk, aby połączyć się z oddziałem w Wilanowie” (lub w innej, odpowiedniej lokalizacji). Odnośnik z przedrostkiem „tel:” zamiast „http://” spowoduje wybranie następującego po nim numeru, dzięki czemu użytkownik łatwo i szybko nawiąże połączenie. Takich przykładów można znaleźć więcej, grunt to odpowiednie przemyślenie konstrukcji strony dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych.

Lokalne SEO i jego rola – podsumowanie

Jak widać, istnieje sporo różnego rodzaju kwestii, o których należy pamiętać podczas optymalizowania strony internetowej pod kątem zapytań lokalnych. Ich rola jest niezwykle ważna – myślę, iż nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Warto jest więc zadbać o to, aby Twoi potencjalni klienci mogli Cię odnaleźć – a jak już odnajdą, to aby nie opuścili Twojej strony po kilku sekundach. Mam nadzieję, że wspomniane w tym tekście porady przyczynią się do uzyskiwania przez Ciebie większej liczby wejść z zapytań lokalnych.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.