Marker danych Google – co to jest i jak go używać?

Marker danych Google - co to jest i jak go używać?

Niezależnie od tego, jaką stronę prowadzisz w internecie – czy jest to blog hobbystyczny, czy niezwykle ważna witryna dla Twojego biznesu – chcesz, żeby znalazła się jak najwyżej w rezultatach wyszukiwania, a w tym może pomóc Ci marker danych Google.

Wspomniana wcześniej wysoka pozycja w rezultatach wyszukiwania to klucz do sukcesu, ponieważ zwiększa ruch organiczny, któremu mogą towarzyszyć bezpośrednie lub pośrednie dochody ze strony internetowej.

Pomimo że czuwasz nad swoją stroną internetową, utrzymujesz jakość treści oraz dbasz o UI / UX, to musisz zwrócić szczególną uwagę na marker danych Google.

Co to jest marker danych Google?

Jak już pewnie wiesz, znaczniki danych strukturalnych (zwanych także uporządkowanymi) są bardzo ważne dla SEO Twojej strony internetowej, ponieważ pomagają wyszukiwarce Google lepiej ją zrozumieć.

Oznaczając główne elementy strony internetowej tj. słowa kluczowe, logo, adres, godziny otwarcia, ceny itd. możesz zwiększyć ranking witryny w SERP-ach.

Żeby ułatwić tę procedurę, Google stworzyło marker danych.

Jest to jedno z głównych narzędzie w Google Search Console, które pozwala uporządkować dane strukturalne bez konieczności ingerencji w kod źródłowy witryny.

Mówiąc prostym językiem, marker danych Google uczy wyszukiwarkę, gdzie ma szukać najważniejszych danych zawartych na Twojej stronie internetowej.

Brzmi to niezwykle zachęcająco i prosto, prawda?

Marker danych Google nie jest jednak idealnym narzędziem do ulepszenia danych strukturalnych.

Marker danych Google – wady i zalety

Następująca lista korzyści i wad pomoże Ci podjąć szybką decyzję, czy warto korzystać z usługi, czy nie.

Zalety:

 • Marker danych Google jest bezpłatnym narzędziem.
 • Umożliwia błyskawiczne oznaczenie np. wydarzeń, produktów, cen itd.
 • Jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie masz dodatkowego budżetu, żeby wdrożyć ręcznie dane strukturalne na swojej witrynie internetowej.
 • Narzędzie marker danych Google jest stosunkowo łatwe w obsłudze i może być wykorzystywane nawet przez początkujących użytkowników.

Wady:

 • Zajmie to trochę czasu, żeby wyszukiwarka Google w pełni zrozumiała strukturę danych Twojej strony internetowej.
 • Jeżeli wprowadzisz jakieś zmiany w dowolnym aspekcie strony internetowej, spowoduje to wyzerowania znacznika. W takim przypadku, po każdej aktualizacji, należy również nanieść zmiany w narzędziu marker danych Google.
 • Marker danych Google – jak sama nazwa wskazuje – jest tylko ważny w przypadku wyszukiwarki internetowej Google. Inne wyszukiwarki takie jak Bing, czy Yahoo nie mogą korzystać z danych markera.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady tego narzędzia, możesz szybko zdecydować, czy jest ono dla Ciebie wartościowe do oznaczania danych strukturalnych, czy jednak należy postawić na ręczne ich wdrożenie.

Jeżeli masz możliwość i budżet, sugerujemy ręczną implementację danych strukturalnych, z których korzysta wiele wyszukiwarek – nie tylko Google.

Marker danych Google – obsługiwane typy danych

Oto typy zaznaczanych danych strukturalnych, które są obsługiwane przez marker danych:

 • Aplikacje. Jeżeli prowadzisz stronę np. o aplikacji na Androida, możesz oznaczać jej nazwę, kategorię, adres pobrania, system operacyjny, wersję itd.
 • Artykuły. Możemy tutaj oznaczyć autora, tytuł, ocenę, datę opublikowania, kategorię itd.
 • Filmy. Jeżeli prowadzisz blog o filmach, to wybierając ten typ danych, możesz oznaczyć tytuł filmu, reżysera, recenzję i ocenę widowni, aktorów itd.
 • Lokalne firmy. Marker danych potrafi również zaznaczyć dane na temat Twojego biznesu lokalnego. Można tutaj zaznaczyć nazwę firmy, adres, telefon, godziny otwarcia itd.
 • Produkty. Szybko oznaczysz tutaj cenę, kategorię, markę itd.
 • Restauracje. Ten typ danych pomoże Ci określić znaczniki tj. nazwa, adres, recenzje i oceny, telefon, rodzaj kuchni, adres rezerwacji, menu itd.
 • Seriale telewizyjne. Przedostatni typ zawiera znaczniki, które odnoszą się do seriali telewizyjnych tj. tytuł, reżyser, opinie, oceny, oficjalny adres URL itd.
 • Wydarzenia. Za pomocą markera danych oznaczymy wydarzenia tj. koncerty, pokazy filmowe, festiwale itd.

Jak używać markera danych Google?

Jak sama nazwa wskazuje, marker danych Google zaznacza konkretne dane na Twojej stronie internetowej w taki sposób, żeby wyszukiwarka i użytkownik mogli szybko uzyskać interesujące informacje.

Podczas korzystania z narzędzia, należy zaznaczyć konkretne dane i opisać je jak najdokładniej. Poprawne oznaczenia mogą spowodować, że dane pojawią się w rezultatach wyszukiwania, gdy użytkownik będzie chciał je wyszukać.

Marker danych jest umieszczony w kokpicie Twojej strony internetowej w Google Search Console.

Zobaczmy teraz krok po kroku, w jaki sposób korzystać z markera danych.

Krok pierwszy

Żeby uzyskać dostęp do tego narzędzia, należy najpierw założyć konto w Google Search Console. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, to zapraszam do tego poradnika o konfiguracji narzędzia.

Jeżeli jesteś już posiadaczem takiego konta, przejdź do swojego kokpitu Google Search Console.

Krok drugi

W lewym bocznym pasku rozwiń Wygląd w wyszukiwarce i wybierz narzędzie Marker danych oraz kliknij niebieski przycisk Rozpocznij wyróżnianie.

Marker danych Google

Krok trzeci

W następnym kroku wyskoczy małe okienko pop-up, jak na poniższym obrazku.

Należy podać w nim szczegóły strony tj. adres URL (dokładny adres, czyli należy mieć na uwadze, czy strona ma przedrostek www oraz https / http) i jej charakter.

Klikamy OK i przechodzimy do kolejnego kroku, czyli wyróżnienia oraz zaznaczenia odpowiednich danych strukturalnych.

Oznaczenie danych strukturalnych

Krok czwarty

W tym okienku możemy zobaczyć dwie różne sekcje.

Po lewej stronie znajduje się podgląd Twojej strony internetowej, a z prawej jest niewielka tablica.

Przykładowo, możesz odszukać na stronie nazwę swojej firmy i oznaczyć ją jako Nazwa, tak samo postępuj z polami Adres, Telefon, Godziny otwarcia, Grafika itd.

Marker danych - tabela

Krok piąty

Po zaznaczeniu tych elementów, zostaną wyświetlone w lewej tabelce.

Jeżeli zaznaczyłeś wszystkie już informacje, możesz kliknąć czerwony przycisk Gotowe.

W kolejnej sekcji możesz wybrać proponowany zestaw podobnych podstron lub utworzyć własne, po czym klikamy niebieski przycisk Utwórz zestaw stron.

Dodanie zestawu stron

Krok szósty

Na tym etapie marker danych Google proponuje dodanie kolejnych danych do podobnych podstron.

Krok siódmy

W ostatnim kroku możesz przejrzeć wszystkie oznaczenia i opublikować je na swojej stronie internetowej.

Jeżeli uważasz, że są one prawidłowe, śmiało można kliknąć czerwony przycisk Publikuj.

Jeżeli chcesz coś poprawić lub dodać, możesz powrócić do poprzednich kroków.

Opublikowany zestaw podobnych stron pojawi się teraz w Twoim kokpicie. Jeżeli chcesz stworzyć kolejne, wystarczy kliknąć czerwony przycisk Rozpocznij wyróżnianie.

Pamiętaj, że im lepiej i więcej naniesiesz oznaczeń, tym lepszą widoczność może uzyskać Twoja strona internetowa w SERP-ach.

Marker danych Google – podsumowanie

Pamiętaj, że marker danych nie dodaje żadnego dodatkowego kodu do Twojej strony internetowej.

Jest to narzędzie, które pomaga uczyć się wyszukiwarce Google oraz zrozumieć strukturę i ideę witryn.

Jeżeli masz czas oraz budżet, żeby ręcznie dodać do kodu źródłowego strony wszystkie potrzebne znaczniki, będzie to prawdopodobnie najlepszy wybór oraz sposób działania.

Jeśli jednak dopiero zaczynasz, to oczywiście marker danych jest świetnym i łatwym w obsłudze narzędziem.

Początkowo narzędzie może być odrobinę toporne i nudne ze względu na powtarzalność czynności, ale bez trudu oznaczysz autora wpisu, artykuł, wydarzenia, kontakt, adres itd.

Korzystałeś już wcześniej z markera danych?

Jeżeli tak, to podziel się z nami swoim doświadczeniem w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!