Marketingowe trendy w 2017 roku – lista 17 wskazówek

Marketingowe trendy w 2017 roku

W tym tekście znajdziesz listę zasad, które kreują marketingowe trendy w 2017 roku. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość z nich wykorzystywana jest już od kilku lat, jednak można znaleźć także stosunkowo nowe pomysły.

Dotyczą one wielu aspektów – począwszy od dokładniejszej personalizacji treści, poprzez stawianie na konkretne rodzaje contentu, aż po ustawiczne udoskonalanie świadczonych usług.

Bez zbędnego przedłużania, przejdźmy do meritum.

Marketingowe trendy w 2017 roku – spis 17 porad

1. Wyjątkowa treść.

Już od pewnego czasu mówi się, że istotna jest treść o wysokiej jakości. Bogata w tekst, sugestywne grafiki, łatwa do przebrnięcia przez nią i przede wszystkim przyswajalna.

W internecie można znaleźć tysiące artykułów na dany temat, jednak tylko te najbardziej potrzebne dotrą do wielu osób. Upewnij się, że tekst, który tworzysz w swojej niszy tematycznej, będzie po prostu odpowiadał potrzebom Twoich odbiorców. Jeżeli tak się stanie, istnieje szansa na to, że użytkownicy będą przekazywali go sobie dalej np. za pośrednictwem mediów społecznościowych.

2. Personalizacja przekazu.

Marketingowe trendy w 2017 roku jasno wskazują, że nie da się tworzyć produktów i usług dla wszystkich. Istotna jest grupa docelowa, do której chce się dotrzeć. Poprawnie określona pozwala budować lepsze relacje z klientami.

Spraw, aby Twój przekaz docierał do tych osób, na których najbardziej Tobie zależy. Poznaj swoich odbiorców i kieruj reklamę za pomocą właściwych kanałów. Przede wszystkim poznaj potrzeby i problemy, dopiero później sprzedawaj.

3. Teksty wysokiej jakości.

Treść składa się w większości przypadków z czystego tekstu. Jeżeli Twój przekaz opiera się o typowo tekstowe informacje, za których pośrednictwem chcesz dotrzeć do swoich odbiorców, nie rób tego bez odpowiedniego przygotowania.

Tekst musi być przystosowany do osób, które mają stanowić jego grupę docelową. Liczą się styl, zawartość merytoryczna oraz poprawność językowa. Upewnij się, że osoba, która zajmuje się tym w Twojej firmie, robi to po prostu dobrze. Wbrew pozorom pisanie dobrych jakościowo tekstów, dopasowanych do konkretnej grupy osób, nie jest łatwą sztuką.

4. Filtrowanie treści.

Łatwe wyszukiwanie i znajdowanie informacji – jest to kwestia, o której marketingowe trendy w 2017 roku absolutnie nie mogą zapomnieć.

Jeśli dostarczasz swoim klientom wiele treści, które da się przyporządkować do różnych kategorii, spraw, aby mogli oni łatwo się w tym wszystkim poruszać. Istnieje wiele sposobów na rozwiązanie tej kwestii. Wyszukiwarka, kategorie, tagi – konkretne sposoby zależne są przede wszystkim od Twojej branży oraz typu dostarczanych usług lub produktów. Cel jest jednak wspólny, a jest nim oczywiście intuicyjność.

5. Informacje od stałych klientów.

Warto jest utrzymywać stały kontakt z klientami nie tylko na poziomie czystej wymiany usług. Są to osoby lub firmy, które po prostu Ci ufają, więc odwdzięcz się tym samym. W jaki sposób?

To proste – pytaj się o ich potrzeby. Konsultuj zmiany wśród dostarczanych usług. Zadawaj pytania na temat potencjalnych usprawnień. Swój biznes prowadzisz przecież pod kątem klientów, więc musisz reagować na ich potrzeby. W końcu kto, jak nie Ci najbardziej zaufani, może dostarczyć Ci najbardziej sprecyzowane informacje?

6. Obserwacja konkurencji.

Istnieje wiele rzeczy, których możesz nauczyć się od konkurencji. Nie mam na myśli bezrefleksyjnego powielania pomysłów – liczy się przede wszystkim umiejętność obserwacji.

Podglądaj swoją konkurencję. Obserwuj, jakie podejmują działania. Staraj się wyciągać odpowiednie wnioski na tej podstawie. Następnie próbuj zaadaptować pomysły do swojego środowiska. Pamiętaj, że kluczem jest robienie wszystkiego dwa razy lepiej od konkurencji. Z czasem klienci to zauważą i dokonają odpowiedniego wyboru.

7. Promocja.

Marketingowe trendy w 2017 roku skupiają się również wokół promocji treści, którą tworzysz. Pamiętaj, że nawet najlepsza treść pozostanie niezauważona, jeżeli nie pomożesz użytkownikom w jej odkryciu.

Rozważ różne możliwości promocji. Do wyboru masz naprawdę wiele opcji, choćby media społecznościowe (w tym zupełnie różniące się od siebie portale) czy AdWords. Dobierz odpowiednie kanały promocyjne i… działaj! Skup się tylko na najpotrzebniejszych i najbardziej skutecznych. Szkoda marnować czas i środki na te rozwiązania, które nie przynoszą zakładanych efektów.

8. Filmy i interaktywna treść.

Live reactions, filmy, widok 360 stopni, internetowe transmisje na żywo – wszystko to wydaje się już dość „oklepane”. Zauważ jednak, że tego typu treść wizualna po prostu przyciąga. Są to kwestie doskonale angażujące użytkowników, co skutecznie nakręca ich popularność.

Zdaję sobie sprawę z tego, że w wielu branżach zastosowanie tego typu treści może wydawać się trudne. Jednak – zwłaszcza w mediach społecznościowych – czasem niewiele trzeba, aby stworzyć popularny viral, który będzie „żył własnym życiem”.

9. Humor.

Nie jest to nic odkrywczego, ale nudne marki nikogo nie przyciągają. Są po prostu niewidoczne dla świata. Dlatego też firmy, które wplatają humor i ciekawe rozwiązania w swoje istnienie w sieci mają szansę na wybicie się spośród szarego tłumu.

Jak ożywić prezencję własnej firmy? Istnieje wiele sposobów. Można zaliczyć do nich chociażby prowadzenie profilu na Instagramie lub Snapchacie (ukazując proces twórczy, ciekawostki z pracy firmy, sprzedane produkty „w akcji”), a nawet wprowadzenie bardziej dynamicznego brandingu (wyraziste kolory, tworzenie przyciągających uwagę grafik w social media, wprowadzenie tzw. brand hero). Jak widać, pomysłów jest wiele – trzeba tylko zastanowić się nad tym, które spośród nich mają sens.

10. Optymalizacja treści.

Marketingowe trendy w 2017 roku jeszcze bardziej będą się skupiały wokół SEO. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: mamy coraz większą różnorodność treści. Co za tym idzie – również wyszukiwarka Google, poprzez dostosowywanie się do panujących trendów (lub nawet ich kreowanie), wyświetla nam informacje na coraz większą liczbę sposobów.

Stworzenie np. wartościowego poradnika to jedno, lecz nie można zapominać także o kwestiach technicznych. SEO musi stać na wysokim poziomie, aby dana podstrona osiągnęła sukces. Sprawdź naszą listę podstawowych błędów SEO, aby ich nie popełniać.

11. AMP i SSL.

Przyspieszone strony mobilne oraz protokół HTTPS – są to dwie kwestie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy wymieniamy marketingowe trendy w 2017 roku.

Jeżeli ruch mobilny jest dla Ciebie w szczególności ważny, wtedy AMP wydaje się idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu zwiększysz swoją skuteczność w tym sektorze. Twoi odwiedzający z pewnością docenią prędkość, jaką dostarcza technologia przyspieszonych stron mobilnych.

To samo dotyczy certyfikatu SSL – ta mała, niepozorna zielona kłódeczka będzie znaczyła coraz więcej na przestrzeni kolejnych najbliższych lat. Nie bez powodu pojawiają się sygnały, że implementacja SSL jest jednym z pozytywnych czynników rankingowych w wyszukiwarce Google.

12. Outsourcing.

Z pewnością pośród wszystkich zajęć, które wykonujesz w sieci (np. promocja, tworzenie tekstów, zdobywanie linków), da się wyróżnić pewne schematy. Czynności, które są powtarzalne i różnią się tylko drobnymi szczegółami. Jeżeli tak jest, to mam dla Ciebie dość „nudną”, ale za to skuteczną radę.

Zleć ich wykonywanie komuś innemu. Outsourcing stał się popularny nie bez powodu. Pozwala zaoszczędzić czas, który w wielu przypadkach jest o wiele cenniejszy od pieniędzy. Być może dzięki temu będziesz w stanie zyskać dużo więcej godzin w ciągu miesiąca, które można spożytkować na zdecydowanie bardziej opłacalne czynności.

13. Reagowanie na potrzeby.

W tekście na temat roli szczerości w relacjach z klientami wspomniałem, że nikogo nie interesuje sam produkt. Z kolei wszystkich interesują korzyści, które płyną z jego używania. I to powinno być podstawą poprawnego działania.

Zarówno sam produkt (lub usługa), który sprzedajesz, jak i treść, którą tworzysz wokół niego, muszą być po prostu przydatne. Użytkownicy (którzy mogą stać się Twoimi klientami) muszą widzieć w nich dostatecznie dużo korzyści oraz zalet, aby im zaufać.

Wiele firm popełnia kardynalny błąd w kwestii opisywania swoich usług. Skupiają się one na swoich osiągnięciach, umiejętnościach, opowiadają tylko o sobie. Błąd. Liczy się klient i to, co może wynieść ze współpracy właśnie z Tobą.

14. Oryginalność.

W wielu branżach da się zaobserwować swoistą stagnację. Wszystkie firmy wykorzystują te same techniki, powielają teksty poprzedników, nie tworzą niczego nowego. Zmień to!

Jest wiele sposobów na to, aby próbować wyróżnić się spośród tłumu. Taka „zagrywka” sprawia, że marka jest po prostu zapamiętywana. Jeżeli trafia do świadomości wielu osób, wtedy istnieje większa szansa na odniesienie sukcesu.

15. Live chat.

Każdy z nas jest inny. Jedni wolą rozmowy telefoniczne, drudzy preferują kontakt mailowy. Live chat na stronie internetowej jest dodatkową formą kontaktu, którą docenia coraz większa liczba osób.

Live chat umożliwia rozwiązywanie problemów na bieżąco. Dodatkowo pozwala na szybką wymianę informacji. Zastanów się nad jego wdrożeniem, gdyż dzięki takiej funkcjonalności możesz po prostu zyskać nowych klientów.

16. Jednolite oblicze.

Być może tytuł tego punktu brzmi nieco dziwnie, jednak uważam, że w pełni oddaje jego istotę. Niestety, ale marketingowe trendy w 2017 roku nie wybaczą braku jednolitości, jeżeli chodzi przekaz kierowany do użytkowników. Jest to kwestia dość ogólna, ponieważ do jednego worka wrzucam tutaj m.in. branding czy kontakt za pośrednictwem social media. Słowem – wizerunek.

Każda marka powinna mieć swoje cechy charakterystyczne. Może kojarzyć się z konkretnymi kształtami, barwami, hasłami. Potrzebna jest spójność, aby łatwiej trafiać do świadomości ludzi.

17. Po prostu ludzkie podejście.

Ostatni z punktów w tym tekście, jednak być może nawet najbardziej istotny. Dlaczego?

Cóż, z natury chcemy mieć do czynienia z innymi ludźmi. Nie zaś z firmami, zakładami czy korporacjami – takie nazewnictwo często źle się nam kojarzy. Możemy mieć wtedy przed oczami jakiś moloch, który zatrudnia wiele osób, gdzie każdy klient traktowany jest z góry i tak samo, jak tysiące innych. Nie tędy droga.

Powinno się stawiać na budowanie relacji. Znajomości, które być może zaprocentują w przyszłości.

Marketingowe trendy w 2017 roku – podsumowanie

Cóż, na pewno nie zanosi się na żadną wielką rewolucję, która miałaby diametralnie zmienić postrzeganie marketingu internetowego w 2017 roku. Jednakże da się zauważyć tendencję, która zmierza w kierunku client-first, gdzie potrzeby klientów oraz korzyści, które mają odnosić poprzez współpracę z usługodawcami, będą stawiane na pierwszym miejscu.

Wszystko dlatego, że – jak wspomniałem wcześniej – nikogo nie interesuje sam produkt (lub usługa), tylko to, co można zyskać poprzez jego użytkowanie. I tego się trzymajmy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.