Mobilegeddon w Polsce – krótki wywiad

Mobilegeddon w Polsce

Mobilegeddon spędza sen z powiek wielu tysiącom osób. Niektóre serwisy, takie jak np. Washington Post, nazywają go wręcz apokalipsą. O co właściwie chodzi w tym wszystkim? Przyjrzyjmy się samej konstrukcji słowa mobilegeddon. Mobile pochodzi od mobilności, czyli od wszystkiego, co kojarzy się nam z tabletami i smartfonami. Końcówka -geddon to z kolei oczywiste nawiązanie do słowa armageddon. Skąd więc ta panika i tak mocne określenia?

Wszystko zaczęło się od Google, a dokładniej rzecz biorąc – od aktualizacji algorytmu wyszukiwarki. Zamysłem Google było sprawienie, aby wyszukiwanie słów w wyszukiwarce Google, przeprowadzane przy pomocy urządzeń mobilnych, było możliwie najłatwiejsze. Dodatkowo operacja ta powinna dawać możliwie najlepsze rezultaty w postaci dopasowanych stron internetowych. W tym celu:

  • twórcom stron odradza się stosowanie technik, które nie są obsługiwane na urządzeniach mobilnych (np. animacje Flash)
  • każda strona internetowa powinna być responsywna
  • z wyników wyszukiwarki, na urządzeniach mobilnych, mają zniknąć strony nieprzystosowane do wyświetlania się na smartfonach i tabletach

Idea, która przyświeca Google, jest jak najbardziej słuszna. W końcu wszyscy chcielibyśmy dostawać możliwie najbardziej trafne wyniki, gdy szukamy czegoś w wyszukiwarce Google. Po co nam strony internetowe, które sprawiają duży kłopot podczas przeglądania ich na urządzeniach mobilnych? Obecne techniki tworzenia stron internetowych umożliwiają stuprocentowe dostosowanie serwisu do każdego urządzenia. Pisząc dostosowanie, mam na myśli np. odpowiedniej wielkości tekst, szybkie działanie, brak zbyt małych grafik. Niestety, nadal można natrafić w internecie na strony stworzone np. przed rokiem 2010. Z reguły otrzymujemy wtedy serwis, który nastręcza zbyt dużo problemów podczas przeglądania go na komórce.

Efekty wprowadzonych zmian są różne. Jedni nie widzą niczego szczególnego, z kolei inni notują wyraźne spadki pozycji swojej strony internetowej w wyszukiwarce Google. Jak mobilegeddon przeżyły serwisy w Polsce?

Mobilegeddon w Polsce

Przemysław Ćwik z serwisu Rynek domen poprosił nas o komentarz w tej sprawie. Zainteresowanych serdecznie zapraszam do przeczytania krótkiego miniwywiadu z moim udziałem.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.