Mobilegeddon w Polsce – krótki wywiad

Mobilegeddon w Polsce

Mobilegeddon spędza sen z powiek wielu tysiącom osób. Niektóre serwisy, takie jak np. Washington Post, nazywają go wręcz apokalipsą. O co właściwie chodzi w tym wszystkim? Przyjrzyjmy się samej konstrukcji słowa mobilegeddon. Mobile pochodzi od mobilności, czyli od wszystkiego, co kojarzy się nam z tabletami i smartfonami. Końcówka -geddon to z kolei oczywiste nawiązanie do słowa armageddon. Skąd więc ta panika i tak mocne określenia?

Wszystko zaczęło się od Google, a dokładniej rzecz biorąc – od aktualizacji algorytmu wyszukiwarki. Zamysłem Google było sprawienie, aby wyszukiwanie słów w wyszukiwarce Google, przeprowadzane przy pomocy urządzeń mobilnych, było możliwie najłatwiejsze. Dodatkowo operacja ta powinna dawać możliwie najlepsze rezultaty w postaci dopasowanych stron internetowych. W tym celu:

  • twórcom stron odradza się stosowanie technik, które nie są obsługiwane na urządzeniach mobilnych (np. animacje Flash)
  • każda strona internetowa powinna być responsywna
  • z wyników wyszukiwarki, na urządzeniach mobilnych, mają zniknąć strony nieprzystosowane do wyświetlania się na smartfonach i tabletach

Idea, która przyświeca Google, jest jak najbardziej słuszna. W końcu wszyscy chcielibyśmy dostawać możliwie najbardziej trafne wyniki, gdy szukamy czegoś w wyszukiwarce Google. Po co nam strony internetowe, które sprawiają duży kłopot podczas przeglądania ich na urządzeniach mobilnych? Obecne techniki tworzenia stron internetowych umożliwiają stuprocentowe dostosowanie serwisu do każdego urządzenia. Pisząc dostosowanie, mam na myśli np. odpowiedniej wielkości tekst, szybkie działanie, brak zbyt małych grafik. Niestety, nadal można natrafić w internecie na strony stworzone np. przed rokiem 2010. Z reguły otrzymujemy wtedy serwis, który nastręcza zbyt dużo problemów podczas przeglądania go na komórce.

Efekty wprowadzonych zmian są różne. Jedni nie widzą niczego szczególnego, z kolei inni notują wyraźne spadki pozycji swojej strony internetowej w wyszukiwarce Google. Jak mobilegeddon przeżyły serwisy w Polsce?

Mobilegeddon w Polsce

Przemysław Ćwik z serwisu Rynek domen poprosił nas o komentarz w tej sprawie. Zainteresowanych serdecznie zapraszam do przeczytania krótkiego miniwywiadu z moim udziałem.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał ZiółkowskiMichał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 tygodnie temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

3 tygodnie temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Miesiąc temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Miesiąc temu

Analiza stron internetowych – do czego służy oraz ją wykonać?

Do czego służy analiza stron internetowych? Co można dzięki niej osiągnąć? Sprawdź, które rzeczy na stronie www warto poprawić, by podnieść jej poziom.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Miesiąc temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Miesiąc temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.