Mobilna strona internetowa, responsywna czy aplikacja?

Ostatnie aktualizacje algorytmu Google namieszały w świecie mobilności. Wobec tego, co wybrać? Mobilna strona internetowa, responsywna, a może aplikację?

Nie ma wątpliwości, że ruch z urządzeń mobilnych wzrasta z dnia na dzień. Google wprowadza coraz nowsze aktualizacje do swoich algorytmów, które uwzględniają to, czy strona internetowa może się wyświetlać na urządzeniach przenośnych. Wszystko to spowodowało, że dziś każdy właściciel witryny musi rozważyć wybór: mobilna strona internetowa, responsywna czy aplikacja na telefon.

Ponieważ urządzenia mobilne różnią się wielkością wyświetlacza oraz możliwościami, to wydaje się, że warto stworzyć oddzielną mobilną stronę internetową. W jakim celu? Po to, aby uniknąć ewentualnych problemów z wyświetlaniem jej treści, ale w rzeczywistości mamy kilka dodatkowych opcji.

Jeżeli chodzi o smartfony oraz tablety, możesz skorzystać z tzw. technologii RWD – responsive web design, jak i również zlecić napisanie odpowiedniej aplikacji.

Wobec tego może po prostu zrobić wszystkie trzy? YouTube ma każdą, dlaczego Ty nie miałbyś mieć? Zanim zaczniesz myśleć o trzech wersjach swojej strony internetowej, rzućmy okiem na każdą z nich. Postaram się wytłumaczyć, która z nich jest dla Ciebie najbardziej opłacalna.

Mobilna strona internetowa

Jeżeli spojrzysz na niektóre adresy URL odwiedzanych witryn z poziomu smartfona, to zauważysz, że adresy posiadają przedrostek „m” lub „mobile” przed domeną odwiedzanej strony www. Przykładem może być portal Onet. Taka mobilna strona internetowa zazwyczaj jest przechowywana w zupełnie oddzielnych katalogach i jest podpinana pod subdomenę.

Mobilna strona www

Ponieważ użytkownicy nie korzystają z urządzeń mobilnych tak, jak ze swoich komputerów osobistych, to taki sposób wydaję się idealny. Jednakże istnieje sporo wad takiego rozwiązania, które w większości przypadków przewyższają plusy.

Dlaczego nie wdrażać mobilnej strony internetowej?

Odpowiedź jest krótka: Google. Gigant z Mountain View najprawdopodobniej nie będzie wysoko indeksował Twojej witryny.

Podczas rozwijania swojej przyjaznej strony www dla urządzeń mobilnych z osobnym adresem URL, Twoje SEO zostaje „rozcieńczane”. Zamiast pozwolić swojej stronie internetowej zyskać całą wartość SEO, rozdzielasz ją na kolejny adres, a do tego Twoja treść jest duplikowana. Powoduje to, że roboty Google muszą „przeczołgać się” przez każdy nowy adres Twojej witryny.

Jeżeli udało Ci się przetrzymać google’owski mobilegeddon i Twoje statystki odwiedzin nie poleciały na łeb na szyję, to można pomyśleć, że mobilna strona internetowa nie jest taka zła. Jednakże musisz wiedzieć, że Google preferuje elastyczne rozwiązania w kwestii projektowania stron internetowych, czyli responsywność. Nie wiadomo, czy w kolejnych aktualizacjach algorytmu mobilne strony nie zostaną odsunięte od topowych pozycji w wyszukiwarce.

Jednakże, zanim całkowicie przebudujesz swoją nową stronę internetową (co wiąże się np. z zadbaniem o odpowiednie linki), może jednak bezpieczniej będzie pozostać przy starej wersji strony internetowej – mobilnej.

Wysoki koszt utrzymania i konserwacji

Mobilne strony internetowe zabierają projektantom oraz webmasterom sporo czasu. Nowa witryna potrzebuje całkowicie nowego kodu HTML, CSS oraz JavaScript wraz z treścią, a czasami nawet nowych efektów wizualnych.

Może być to koszmarem nie tylko w fazie projektowania, ale i aktualizacji, zwłaszcza gdy dodajesz nowe opcje strony internetowej na zwykłe komputery. Nie zawsze będzie to działało na urządzeniach mobilnych.

Te dodatkowe nakłady pracy sprawiają, że Twoja strona www będzie bardziej podatna na różne błędy wynikające z czynnika ludzkiego. Jeżeli takie problemy stają się coraz bardziej widoczne, to Google rzeczywiście może ukarać Twoją stronę.

Ubogie UX (doświadczenia użytkowników)

Użytkownicy nie chcą ugrzęznąć w niezgrabnych mobilnych interfejsach pozbawionych treści, które może mieć ich stacjonarny odpowiednik. Jeżeli Twoja mobilna strona internetowa nie jest w stanie wyświetlić podobnej treści do wersji desktopowej, to musisz się zastanowić nad przeprojektowaniem jej. Wszystko po to, aby doświadczenia użytkownika z interakcji z komputerową wersją były płynne, zrozumiałe i podobne na urządzeniach mobilnych.

Piętą achillesową mobilnych stron internetowych jest trudność w udostępnianiu treści. Przykładowo, udostępniasz przyjacielowi jakiś ciekawy link, ale przeczytałeś go w mobilnej wersji witryny. Jeżeli ktoś spróbuje otworzyć link i zrobi to na komputerze stacjonarnym czy laptopie, może otworzyć mobilną wersję serwisu (pomimo wielu przekierowań URL na desktopową wersję). Dlatego też istnieje duże ryzyko wzrostu współczynnika odrzuceń.

Kiedy rozważyć budowę mobilnej wersji strony internetowej?

Jeżeli funkcjonalność witryny mobilnej bardzo różni się od tej desktopowej. Wtedy też oddzielna strona w subdomenie wydaje się jak najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Jednym z przykładów, gdzie taka opcja będzie idealna, są strony mające na celu gromadzenie opinii o różnych miejscach czy produktach. W tym przypadku komputerowy układ Twojej strony może się źle skalować wraz ze zmniejszaniem się ekranu. Rozdzielenie tych dwóch wersji pozwala także na większą swobodę w projektowaniu mobilnej strony internetowej oraz sprawia, że mamy większą możliwość dbania o szczegóły w każdej z platform.

Pomimo tych zalet, nadal sugeruję unikania mobilnych stron internetowych i skupienie się na elastycznych rozwiązaniach.

Responsywna strona internetowa

Każdy, kto śledzi na bieżąco temat najlepszych praktyk optymalizacji stron internetowych, wie, że musi być ona elastyczna. Responsywna strona internetowa to taka, która reaguje odpowiednio na każdy rodzaj ekranu i ma możliwość dostosowania wielkości oraz rozłożenia elementów dla każdej z rozdzielczości.

Responsywna strona internetowa

Schemat zmiany układu elementów na stronie responsywnej.

Wielkim atutem responsywnej strony internetowej jest brak zupełnie oddzielnej witryny. Zamiast tego, designerzy muszą po prostu tak ją zaprojektować, aby pewne funkcjonalności strony www prawidłowo reagowały na konkretne wymiary przeglądarki internetowej.

Google lubi responsywne strony internetowe

Zamiast dwóch oddzielnych witryn, które walczą o moc SEO-wą, masz tylko jedną, która dostaje wszystko. Posiadanie jednego adresu URL pozwala robotom Google na szybką i bezproblemową indeksację.

Lepsze zarządzanie

Projektanci oraz programiści nie muszą tworzyć zupełnie nowej treści, widoków oraz układów za każdym razem, kiedy trzeba coś zaktualizować na Twojej stronie internetowej. Co więcej, webmaster nie będzie musiał tworzyć tysięcy przekierowań, ponieważ adres strony jest tylko jeden.

Spójność

Opracowanie responsywnej strony internetowej zmusza projektantów do uwzględnienia wszystkich urządzeń mobilnych oraz większych ekranów. Tak więc grupa specjalistów najprawdopodobniej stworzy witrynę, która będzie dobrze się skalowała zarówno na malutkich ekranach, jak i na ekranach typu retina.

Ponadto, utrzymując wszystko na jednej domenie, wyeliminujesz problemy z udostępnianiem treści. Wobec tego nie musisz bać się o współczynnik odrzuceń (ale tylko wtedy, jeżeli Twoja strona wyświetla się w odpowiedni sposób na wszystkich rozdzielczościach ekranu).

Aplikacja mobilna

Zanim zaczniesz myśleć, że aplikacja mobilna jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, trzeba zadać sobie jedno, bardzo ważne pytanie: czy jest to naprawdę konieczne oraz czy mnie na to stać?

Mobilna aplikacja MC Donald's

Mobilna strona internetowa e-commerce oraz natywna aplikacja są warte rozważenia. Zwłaszcza że analitycy przewidują do 2017 roku wzrost o 25% transakcji sprzedaży detalicznej z poziomu mobilnych urządzeń.

Mobilne aplikacje to ogromne inwestycje i są realizowane wtedy, gdy ich celem jest rozwiązywanie pewnych problemów, z którymi borykają się użytkownicy podczas przeglądania danej strony internetowej na swoim telefonie.

Jeżeli nie masz pewności, spytaj się bezpośrednio swoich użytkowników o ich doświadczenia i przeanalizuj problemy, które napotykają na Twojej witrynie podczas użytkowania. Dopiero wtedy podejmij decyzję, czy warto budować aplikację, która wyeliminuje te problemy.

Kiedy rozważyć rozwijanie aplikacji mobilnej?

Jeżeli Twoja strona internetowa ma funkcję logowania i jest to problemowa czynność na urządzeniach mobilnych. Innym powodem może być serwis e-commerce, a celem aplikacji jest ułatwienie zakupów. Kolejną przesłanką na budowę aplikacje mobilnej są pewne funkcjonalności Twojej strony internetowej, które zmuszają użytkowników do używania kamery w telefonie czy synchronizacji kontaktów.

Spójrzmy na aplikację Dulux Visualizer. Dzięki niej użytkownicy mogą zobaczyć, jak będzie wyglądała ich ściana przed pomalowaniem na dany kolor. W takich przypadkach jest to idealna sytuacja, gdzie należy zbudować aplikację mobilną. Użytkownicy mają ciekawą funkcję, która ułatwia im podejmować decyzję o zakupie odpowiedniej farby np. w sklepie internetowym.

A więc, mobilna strona internetowa, responsywna czy aplikacja?

Jeżeli dopiero co zacząłeś rozważania na ten temat, co jest najlepszym rozwiązaniem dla optymalizacji mobilności Twojej strony internetowej, należy rozpocząć od przemyślenia celu tej operacji. Jeżeli użytkownicy nieustannie odwiedzają Twoją witrynę z różnych urządzeń mobilnych, to dobrym wyborem będzie responsywna strona internetowa. Jeżeli użytkownicy potrzebują bardziej wygodnego sposobu na wykorzystywanie Twojego produktu lub oprogramowania, a strona internetowa nie umożliwia tego, to trzeba zastanowić się nad aplikacją mobilną.

Jeśli obie powyższe opcje są odpowiednie do potrzeb, ponieważ trzeba usprawnić serwis dla małych urządzeń, to mobilna strona internetowa byłaby najlepsza. Niezależnie od tego, co wybierzesz, upewnij się, że stworzenie najlepszej mobilnej wersji będzie usprawniać i ułatwiać interakcję z użytkownikiem. Tak długo, jak tego nie zrobisz, będziesz się cofać.

Mobilna strona internetowa, responsywna czy aplikacja?
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 7)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: