Nagłówek strony internetowej – jak go zaprojektować, by był skuteczny?

Nagłówek strony internetowej

Wszyscy dobrze wiemy, jak istotną rolę wśród stron www odgrywa nagłówek strony internetowej.

Jest pierwszą rzeczą, jaką użytkownicy widzą po wejściu na daną witrynę.

Zawiera wiele ważnych elementów – od logo, poprzez menu i inne obiekty nawigacyjne, aż po mającą robić wrażenie tzw. sekcję hero.

Oczywiście nie każdy nagłówek strony internetowej wygląda tak samo. Jego konstrukcja oraz przeznaczenie ściśle zależne są od tego, o czym traktuje dany serwis. Da się jednak wyodrębnić kilka uniwersalnych porad, które możesz u siebie wykorzystać.

Sprawdź zatem poniższą listę wskazówek, które pomogą Ci uczynić nagłówek strony internetowej przede wszystkim bardziej funkcjonalnym.

Jak powinien wyglądać skuteczny nagłówek strony internetowej? – 8 porad

1. Postaw na prostotę.

We wpisie zawierającym wskazówki dla web designerów wspomniałem, że użytkownicy internetu niezbyt przepadają za nowinkami.

Powodem takiego stanu rzeczy są nasze przyzwyczajenia. Zazwyczaj spodziewamy się, że:

  • logo znajduje się w lewym górnym rogu strony
  • menu przedstawione jest w poziomym ułożeniu
  • przycisk „Kontaktu” znajduje się pod koniec menu
  • gdzieś w górnej części strony internetowej można znaleźć wyszukiwarkę

Zmierzam do tego, że jeśli na własnej stronie internetowej planujesz jakieś wyłamanie się spośród przyjętych standardów, to zrób to z głową.

Kieruj się przede wszystkim dobrem użytkowników oraz użytecznością danego rozwiązania, nie zaś własnymi, subiektywnymi preferencjami.

2. Rozważ wykorzystanie dodatkowych elementów.

W pierwszej części tego wpisu wspomniałem, że nagłówek nagłówkowi nierówny.

Jest to tak ogólny i podatny na zmiany obszar, że każda strona internetowa może z powodzeniem stosować własne, skrojone pod siebie rozwiązania.

Realne zdjęcie, czy też przyjemna dla oka grafika w stylu flat? Obecność wyszukiwarki, czy też jej brak? Prosta, wręcz szczątkowa nawigacja, czy też tzw. mega-menu?

Niestety na powyższe pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Nagłówek musi zawierać takie elementy, które będą przydatne dla danego rodzaju i przeznaczenia strony internetowej.

Jeśli szukasz dobrych i sprawdzonych pomysłów, najlepiej będzie, jeśli przejrzysz strony konkurencji. Zorientuj się, które funkcje są zbędne, a które są na tyle przydatne, że mógłbyś z powodzeniem zaadaptować je u siebie.

3. Wykorzystaj czytelne fonty.

W artykule zawierającym typograficzne porady dla web designerów zamieściłem kilka wskazówek, które śmiało możesz wykorzystać.

Nagłówek najczęściej zawiera tzw. sekcję hero, czyli duży obszar, na którym można znaleźć:

  • wyraźne hasło (stylizowane dużą czcionką)
  • jakieś dodatkowe, dopowiadające zdanie (stylizowane mniejszym fontem)
  • przycisk kierujący do wykonania jakiejś akcji
  • grafikę (zarówno w formie tła, jak i np. jako pojedynczy obraz znajdujący się obok napisów)

Bez dwóch zdań to właśnie główne hasło jest najistotniejsze.

To właśnie przy jego pomocy definiuje się przeznaczenie danej strony internetowej.

Z kolei mniejsze, dopowiadające zdanie, najczęściej zaznacza korzyści, jakie odwiedzający wyniesie z użytkowania danej strony www.

Pamiętaj zatem, aby nagłówek strony internetowej wykorzystywał przede wszystkim wyraziste i czytelne fonty. Wszystko po to, aby przekaz był możliwie najbardziej klarowny.

4. Pamiętaj, że obrazy potrafią zrobić wrażenie.

Swego czasu na łamach naszego bloga opublikowaliśmy tekst o tym, jak obrazy mogą wpłynąć na CTR.

Mowa o takim wykorzystywaniu i optymalizowaniu grafik, aby współczynnik klikalności istotnych dla Ciebie elementów miał możliwie najwyższą wartość.

Obrazy są pewnego rodzaju przekazem podprogowym. W przeciwieństwie do tekstu budują kontekst nie wprost.

Właściwy ich dobór może wytworzyć odpowiedni klimat dla Twojej działalności, którą realizujesz pomocy swojej strony internetowej.

Nagłówek strony internetowej zazwyczaj posiada co najmniej jedną grafikę, zatem spraw, aby nie była ona przypadkowa, lecz by realizowała powierzone jej zadanie.

5. Dokładnie przemyśl budowę i rolę menu.

Menu jest głównym elementem nawigacyjnym na stronie internetowej, gdyż to właśnie ono w dużej mierze rozprowadza ruch po serwisie.

Jak powinno wyglądać menu na Twojej stronie internetowej?

Pierwszym krokiem powinno być rozpisanie sobie mapy strony. Chodzi po prostu o stworzenie swoistej sieci powiązań między podstronami, które są już gotowe lub które zamierzasz dopiero stworzyć.

Drugi krok to wyodrębnienie najważniejszych z nich. To właśnie one powinny znaleźć się w menu głównym.

Dalej następuje przyporządkowanie hierarchii wszystkim opcjom. Te, które są najważniejsze, powinny znajdować się na początku oraz na końcu menu.

Pamiętaj również o tym, iż etykiety (czyli poszczególne pozycje menu, jeśli chodzi o ich nazewnictwo) muszą być klarowne oraz w pełni zrozumiałe dla Twojej grupy docelowej.

Te oraz wiele innych wskazówek znajdziesz w naszym tekście o tym, jak zaprojektować menu strony internetowej.

6. Spraw, aby nagłówek miał jakiś konkretny cel.

Nagłówek strony internetowej zazwyczaj zawiera wyróżniający się spośród innych element.

Robi się to po to, aby skupić uwagę użytkowników na pewnym zadaniu, którego realizacja może przynieść Ci (jako właścicielowi witryny) wymierne korzyści.

Mowa chociażby o przycisku CTA – zazwyczaj większym, wyraźniejszym oraz bardziej rzucającym się w oczy w stosunku do innych obiektów widocznych w nagłówku.

Koniecznie umieść tego typu przycisk na własnej stronie internetowej, by poniekąd podpowiadać odwiedzającym, jaką akcję powinni wykonać.

Temat ten świetnie omówił Bartłomiej Kiljan w swoim wpisie zawierającym przykłady stron typu landing page wraz z ich analizą.

7. Niech Twój przekaz będzie oczywisty.

Nie ma nic gorszego, niż nagłówek strony internetowej, który nic nie mówi.

Ktoś, kto odwiedza daną stronę internetową, powinien możliwie najszybciej zorientować się, czego dana witryna dotyczy.

Oczywiście najlepiej jest to zrobić w taki sposób, by z jednej strony wytworzyć odpowiednio efektowne wrażenie, zaś z drugiej wyraźnie zaznaczyć ewentualne korzyści wynikające ze skorzystania z Twojej oferty.

Reasumując, przekaz witryny musi być w 100% klarowny. Jak to uczynić?

Przede wszystkim używaj takiego słownictwa, które rozumieją osoby potencjalnie zainteresowane Twoją ofertą.

Ponadto postaw na szczerość. Nie ukrywaj nigdzie jakichś kruczków czy też informacji, które w ostatecznym rozrachunku mogą spowodować w odwiedzających poczucie frustracji czy też zawodu.

Liczy się przede wszystkim klarowność oraz umożliwienie w miarę szybkiego dowiedzenia się wszystkiego, co dla członków Twojej grupy docelowej powinno być najważniejsze.

8. Cyklicznie modyfikuj nagłówek.

Skuteczność nagłówka śmiało może być testowana przy użyciu testów A/B.

Dołożenie, zabranie lub zmodyfikowanie jakichś elementów należących do tak newralgicznej części strony internetowej może drastycznie wpłynąć na sposób odbierania danej strony internetowej przez użytkowników.

Dobrze jest zatem wszelkie znaczące zmiany podpierać wynikami testów, a wspomniane testy A/B są w stanie dać Ci odpowiedź w kwestii tego, który wariant jest najlepszy.

Zresztą cykliczne udoskonalanie strony internetowej sprawia, że Twój biznes w sieci staje się coraz bardziej dopasowany do potrzeb odwiedzających.

Jak ważny jest nagłówek strony internetowej?

Jako obszar od razu rzucający się w oczy oraz składający się z wielu pomniejszych elementów, bez wątpienia jest jedną z najważniejszych części strony internetowej.

Od jego wyglądu oraz funkcjonowania w dużej mierze zależy skuteczność całego przedsięwzięcia w sieci.

Nie dopuść zatem do tego, by pod jakimkolwiek względem odbiegał od oczekiwań osób należących do Twojej grupy docelowej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.