Najczęstsze błędy użytkowników WordPressa

Najczęstsze błędy użytkowników WordPressa

WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS – co do tego nie ma wątpliwości. To właśnie dlatego stanowi on doskonałe rozwiązanie w kwestii systemu CMS dla biznesu. O możliwościach WordPressa można rozprawiać wręcz godzinami.

Jednak z racji tego, iż jest on tak popularny i prosty w obsłudze, łatwo jest też popełnić sporo zupełnie niepotrzebnych błędów, które ostatecznie mogą znacząco wpływać na całokształt funkcjonowania strony internetowej. O jakich gafach mowa? Dowiesz się tego, czytając tekst omawiający najczęstsze błędy użytkowników WordPressa. Poznasz też sposoby na to, jak ich unikać.

Najczęstsze błędy użytkowników WordPressa – 8 przypadków:

1. Instalowanie zbyt wielu wtyczek.

Wtyczki do WordPressa stanowią jedną z najważniejszych cech systemu. Wiele osób stwierdzi, że jest ona wręcz kluczową sprawą, bez której strona internetowa oparta o system WordPress nie może się obejść.

Wtyczki wykorzystujemy po to, aby w prosty i szybki sposób rozszerzyć funkcjonalności serwisu. Niektóre z nich są bardzo lekkie i nie ingerują niemal w ogóle w architekturę strony internetowej. Z kolei inne potrafią bardzo obciążać serwis i wpływać negatywnie np. na ogólny czas ładowania strony internetowej.

Nikt nie lubi czekać, gdy serwis ładuje się zbyt długo. Dlatego też powinno się unikać instalowania niepotrzebnych wtyczek. To właśnie z nimi związane są najczęstsze błędy użytkowników WordPressa. Przejrzyj więc listę zainstalowanych rozszerzeń i pozbądź się tych, które są nieaktywne. Co więcej – sprawdź również wszystkie wtyczki pod kątem sensu ich używania. Jeżeli któraś z nich jest nieprzydatna – dezaktywuj ją lub całkowicie usuń.

2. Brak dbałości o aktualizacje.

WordPress składa się z wielu części składowych, gdzie każda z nich może być oddzielnie aktualizowana przez developerów. Własne aktualizacje otrzymują zarówno wtyczki, jak i motywy, a także sam „rdzeń” WordPressa.

Panel administracyjny WordPressa w kilku miejscach zawiera informacje na temat dostępności ewentualnych aktualizacji. Nie ignoruj tych powiadomień – jeżeli aktualizacja jest dostępna, wykonaj ją. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele. Przede wszystkim chodzi tutaj o bezpieczeństwo strony internetowej, ponieważ przestarzałe rozszerzenia powodują, iż serwisy są bardziej narażone na ataki. Istotna jest też kwestia najnowszych funkcjonalności, gdyż aktualizacje z reguły udoskonalają wtyczkę i wprowadzają poprawki błędów.

Muszę jednak dodać, iż przed dokonaniem aktualizacji istotnej dla Ciebie wtyczki warto jest sprawdzić opinie na temat jej najnowszej wersji. Zdarza się, że użytkownicy na krótko po udostępnieniu aktualizacji zgłaszają jakieś krytyczne błędy lub po prostu wyrażają niezadowolenie z przeprowadzonych zmian. Wtedy można wstrzymać się z instalowaniem najnowszej wersji wtyczki.

Co robić w przypadku motywów, na które naniosło się zmiany? Aktualizacja powoduje przecież, że zmodyfikowane samodzielnie pliki zastępowane są przez te, które wydają developerzy w formie aktualizacji. Cóż, jak to się mówi – „musztarda po obiedzie”. W takich przypadkach należy korzystać z motywów potomnych, aby w razie aktualizacji nie tracić naniesionych przez siebie zmian.

Tak, tak – niewłaściwe obchodzenie się z motywami to zdecydowanie najczęstsze błędy użytkowników WordPressa.

3. Ignorowanie SEO.

Jeżeli poświęciło się dużą ilość czasu na stworzenie strony internetowej oraz dalszy jej rozwój, to dlaczego ma ona okupować dalekie pozycje w wyszukiwarkach na istotne słowa kluczowe? Najczęstsze błędy użytkowników WordPressa dotyczą w szczególności kwestii związanych z pozycjonowaniem, a dokładniej – z ich brakiem.

Zdecydowanie najpopularniejszą wtyczką, która umożliwia podstawową konfigurację w tym zakresie jest wielokrotnie wspominana na naszych łamach Yoast SEO. Z jej pomocą można zadbać przede wszystkim o meta tagi, a także o odpowiednią konstrukcję mapy strony i ewentualne dyrektywy typu noindex czy nofollow.

Yoast SEO wspomaga też tworzenie treści pod kątem ustalonych słów kluczowych. Wyświetla wskazówki na temat zagęszczenia słowa kluczowego, jego obecności w obrazach, nagłówkach itp. Pamiętać jednak trzeba o tym, że podpowiedzi wtyczki są radami, do których nie należy stosować się w 100%. Niektóre ze wskazówek nie zawsze mają zastosowanie. Warto jest przede wszystkim różnicować treść pod kątem słowa kluczowego i stosować jego różne odmiany, a nawet synonimy.

Wtyczka ta może też nieźle namieszać, jeżeli nie jest skonfigurowana prawidłowo. Przy pomocy kilku kliknięć można np. usunąć istotne części serwisu z mapy strony. Trzeba pamiętać o tym, aby wszelkie zmiany przeprowadzać z głową, a jeżeli dana funkcja nie jest Ci do końca znana – najlepiej zostaw ją w spokoju.

4. Niezmienianie widoczności dla wyszukiwarek.

Gdy powstaje nowy serwis oparty o system WordPress, developerzy „odcinają” jego widoczność dla robotów Google’a do czasu, gdy zostanie on w pełni ukończony. Nawet nie wiesz, jak często najczęstsze błędy użytkowników WordPressa związane są z nieodhaczaniem pola odpowiedzialnego za blokadę:

Widoczność dla wyszukiwarek

Tę opcję znajdziesz w panelu administratora na karcie „Ustawienia”, a następnie „Czytanie”. Jeżeli Twoja strona internetowa jest już gotowa i chcesz, aby świat się o niej dowiedział, koniecznie miej ten kwadracik odznaczony.

5. Pozostawianie domyślnych wartości.

Sprawa wręcz oczywista, a bardzo często zapominana. Jeżeli tworzysz stronę internetową opartą o WordPressa, koniecznie zmieniaj podstawowe, domyślne wartości.

Pierwszą z nich jest nazwa użytkownika. Bardzo często na samym początku tworzy się konto o loginie „admin”. O ile w fazie projektowania ma to jeszcze jakiś sens (głównie chodzi o prostotę danych i szybkość logowania się), o tyle w momencie działania serwisu jest to bardzo ryzykowne. Koniecznie zmieniaj login na zdecydowanie trudniejszy do odgadnięcia.

Druga kwestia związana jest z domyślną kategorią wpisów. W panelu administratora (karta „Ustawienia” > „Czytanie”) masz możliwość zmiany tej opcji. Chcesz przecież, aby Twoje wpisy zawsze były podporządkowane do jakiejś kategorii. Ustal więc jedną z nich jako domyślną. Zawsze lepiej to wygląda niż „Bez kategorii”, prawda?

6. Chaos w tagach i kategoriach.

Użytkownicy uwielbiają WordPressa za prostotę tworzenia wygodnej nawigacji w serwisie przy użyciu wielu kategorii oraz tagów. To właśnie ta prostota jest też czynnikiem powodującym najczęstsze błędy użytkowników WordPressa.

Kategorie wpisów ogranicz do minimum. Stanowią one główny podział treści na Twojej stronie internetowej. Nieco inaczej sprawa ma się z tagami. Kwestią dyskusyjną jest to, czy mają być one wyłączone z indeksacji, czy też powinny być indeksowane przez roboty Google’a. Niezmienne jednak jest to, aby tworzyć tagi z głową. Mają one przede wszystkim ułatwiać użytkownikom nawigację w serwisie. Nie ma sensu więc tworzenie np. trzech tagów: „samochodowe”, „samochodowa” oraz „samochodowy”, jeżeli wszystkie odnoszą się do tego samego pojęcia. SEO-wo takie rozwiązanie jest oczywiście totalną klapą, ale pamiętaj też o tym, że użytkownicy również nie uznają takiego podziału za sensowny. Będzie on powodował tylko niepotrzebną irytację i równie zbędną fragmentację pojęcia.

7. Brak kopii zapasowych.

Istnieje wiele powodów, dla których ze stroną internetową może stać się coś złego. Pamiętaj więc o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych serwisu. Wielu dostawców hostingowych robi je cyklicznie za Ciebie, jednak co wtedy, gdy nieoczekiwana awaria przydarzy się po ich stronie? No właśnie…

8. Używanie domyślnej struktury adresów URL.

Spójrz na poniższy obrazek:

Bezpośrednie odnośniki - konfiguracja

W górnej jego części znajduje się domyślny schemat bezpośrednich odnośników. Zawiera on numer identyfikacyjny wpisu, do którego się odnosi. Czy wygląda on lepiej od tego, który przedstawiony jest niżej? Nie. W ten sposób odpowiedzą zarówno roboty wyszukiwarek, jak i sami użytkownicy.

Koniecznie korzystaj z innej formy linków. Powinny one być przede wszystkim zrozumiałe dla użytkowników (są dodatkowo pogrubione w wynikach wyszukiwania Google, jeżeli proponowana strona zawiera w adresie URL frazę, której szukamy), ale i również dla robotów wyszukiwarek.

O te kwestie możesz zadbać na karcie „Ustawienia” > „Bezpośrednie odnośniki” w panelu administracyjnym.

Najczęstsze błędy użytkowników WordPressa – podsumowanie

Użytkownicy WordPressa popełniają wiele błędów, jednak ten fakt nie może dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę popularność tego systemu zarządzania treścią. Z jego pomocą dosłownie każdy może stworzyć stronę internetową skrojoną idealnie pod własne potrzeby. Warto jednak unikać podstawowych (i często wręcz banalnych) błędów podczas użytkowania tego CMS-a.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. DMati

  9. Olanie tłumaczenia motywu oraz wtyczek

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Również. Ogółem rzecz biorąc, lista spokojnie mogłaby być dwukrotnie dłuższa i to też planujemy z czasem zrobić.

  • DMati

   Mogłaby ale nie co rozdrabniać. To co wimieniliście + brak tłumaczenia to najczęściej spotykane pominięcia.

 2. Reklamasosnowiec

  Świetny artykuł, nie tylko dla właściciela strony na WordPressie ale każdego, który zastanawia się nad przejściem pod wordpressa.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.