System CMS WordPress jest bardzo elastycznym systemem zarządzania treścią. Oprócz ogromnej ilości dostępnych motywów zapewniających odpowiedni wygląd strony istnieje równie dużo wtyczek, które rozszerzają funkcjonalność danej witryny. Oferowanych rozwiązań jest bardzo dużo i niemal każdy jest w stanie znaleźć coś dopasowanego do swoich potrzeb.
Najlepsze wtyczki WordPress, które zgromadziłem w tym wpisie, mają różne zastosowania. Mogą przyczynić się do wzrostu odwiedzin strony, pozwolą też na zbudowanie listy mailingowej czy dodadzą nowe funkcjonalności. Sprawdź listę polecanych wtyczek i zobacz, jak możesz zmodernizować własną witrynę.
Warto również dodać, że coraz większa ilość wtyczek wpływa negatywnie na szybkość ładowania strony. W związku z tym instaluj tylko te, których faktycznie potrzebuje Twoja witryna. Zaczynamy!
Najlepsze wtyczki WordPress:
1. Yoast SEO – optymalizacja działań SEO.
Yoast SEO to jedna z najpopularniejszych wtyczek do zadań SEO. Pozwala wprowadzić podstawowe, jak i bardziej zaawansowane ustawienia dotyczące optymalizacji strony pod kątem pozycjonowania. Jest to jedna z obowiązkowych wtyczek do WordPressa. O jej skuteczności i zadowoleniu niech świadczy fakt ponad miliona pobrań tego rozszerzenia. Jest to kolosalna liczba.
Co najważniejsze, wtyczka ta umożliwia zoptymalizowanie podstrony lub wpisu na blogu pod kątem danego słowa kluczowego. Na dodatek, wszelkie uwagi czy spostrzeżenia, o których mamy pamiętać, są przedstawione w intuicyjny sposób poprzez odpowiednie „diody” – sygnalizujące jakość zoptymalizowania danej podstrony lub wpisu.
Przeczytaj więcej o Yoast SEO w naszym poradniku na temat optymalizacji wpisu na blogu.
2. P3 – sprawdź raport szybkości strony.
Jak wspomniałem na początku, przeładowanie WordPressa dużą ilością wtyczek może spowolnić witrynę. Mając zainstalowanych kilka wtyczek, warto sprawdzić, czy ich ilość wpływa na szybkość działania strony. Do takich celów można wykorzystać wtyczkę P3 (Plugin Performance Profiler).
Wtyczka pokazuje raport z procentowym wynikiem wpływu wtyczek na szybkość ładowania się strony. Ponadto pokazuje, które wtyczki najbardziej obciążają witrynę, a wszystko przedstawione na przejrzystym wykresie.
Na podstawie raportu można wyłonić najbardziej newralgiczną wtyczkę i podjąć decyzję o konieczności dalszego jej używania lub usunięcia.
3. Disqus – system komentarzy.
Najlepsze wtyczki WordPress mają usprawniać działanie pewnych elementów systemu CMS. Tak jest w przypadku Disqusa, który po zainstalowaniu podmienia domyślny system komentarzy WordPress.
Disqus jest zewnętrzną usługą, która ułatwia i usprawnia komentowanie wpisów blogowych. Ponad 200 tys. aktywnych instalacji pluginu mówi samo za siebie. Główną zaletą systemu jest posiadanie konta, dzięki czemu możemy komentować wiele stron internetowych podpisanych własnym profilem. Poprzez tę możliwość, komentując artykuły na różnych witrynach, użytkownicy widzą nas podpisanych tak samo. Nie jesteśmy tak anonimowi, jak w domyślnym systemie komentarzy WordPressa. Pozwala to budować własną postać w wirtualnym świecie.
4. Welcome Mat – budowanie listy mailingowej.
Welcome Mat przedstawia sposób na budowanie bazy adresów e-mail poprzez swego rodzaju popup. Jego działania wyróżnia się przede wszystkim formą wyskakującego okienka. Pokazuje się ono dość niestandardowo. Ponieważ wysuwa się z góry ekranu, na całą szerokość i wysokość strony.
Jest to idealne miejsce na umieszczenie formularza newslettera z zachęcającym nagłówkiem oraz przyciskiem wzywającym do działania.
Omawianą funkcjonalność przedstawiłem w poradniku na temat skutecznej budowy newsletterowych popupów.
5. CoSchedule – kalendarz usprawniający działania.
CoSchedule to wtyczka umożliwiająca zarządzanie kalendarzem dotyczącym działań content marketingowych oraz wszelkich akcji w social media. Pozwala organizować własną pracę, jak i prace pozostałych członków zespołu zarządzającego stroną. Ułatwia działania przede wszystkim blogerom, którzy potrzebują narzędzia na zarządzanie publikowaną treścią.
6. BackUp WordPress – automatyczne kopie zapasowe.
Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy wykonują kopie zapasowe oraz tych, którzy będą je wykonywać.
O tym, jak ważna jest utrata danych, wie każdy, kto tego doświadczył. BackUp WordPress pozwala na wykonywanie automatycznych kopii zapasowych według ustalonego harmonogramu. Można więc proces tworzenia kopii zautomatyzować, co zaoszczędza czas.
Ponadto wtyczka ta nie jest „zasobożerna”, a tworzone kopie mogą zostać opcjonalnie wysyłane na wskazany przez Ciebie adres e-mail.
7. List Builder – pozyskiwanie adresów e-mail.
List Builder to kolejna wtyczka oferująca budowanie bazy mailingowej. W odróżnieniu od wtyczki Welcome Mat, wyświetla standardowe okienko popup. Jednak najlepsze wtyczki WordPress muszą cechować się czymś więcej. W odróżnieniu od innych tego rodzaju wtyczek, List Builder zasłużył na znalezienie się na liście ze względu na mnogość opcji konfiguracyjnych. Ponadto okienko jest dopasowane do urządzeń mobilnych oraz może być dodatkowo rozszerzone o inne funkcje.
Jedną z nich jest Click Trigger, który umożliwia tworzenie interaktywnych elementów (link, obraz, przycisk itd.), które po kliknięciu wywołają okienko. Jest to metoda dla wszystkich tych osób, które mają obawy przed używaniem wyskakującego okienka i wolą postawić na bezpieczniejszą formę.
8. Rename WP Login – podstawowe zabezpieczenie.
Użytkownicy posługujący się systemem WordPress na co dzień wiedzą, że aby zalogować się na daną witrynę, należy wpisać na końcu adresu URL /wp-admin. Niestety wiedzą to również osoby chcące złamać zabezpieczenia strony.
W celu podstawowego zabezpieczenia strony warto zmienić ten adres na własny, który będziesz znał tylko Ty. Uchroni Cię to przed niechcianymi atakami, dlatego też wypróbuj Rename WP Login.
Zresztą, jeśli włamywacz zna adres Twojego domu, to będzie mógł łatwiej się do niego włamać. To samo jest z adresem URL.
9. Wufoo Shortcode Plugin – budowanie ankiet.
Najlepsze wtyczki WordPress do tworzenia ankiet powinny być intuicyjne i łatwe w implementacji na stronie. Korzystając z Wufoo jesteś w stanie stworzyć ankietę z pytaniami dla odbiorców strony, np. w celu poznania grupy docelowej. Stosując shortcode można umieścić stworzoną wcześniej ankietę na dowolnej podstronie.
Skoro znasz WordPressa, to zapewne wiesz, co to jest sidebar oraz widget. Przedstawiona wtyczka, Display Widgets, umożliwia zarządzanie sidebarem z widgetami. Domyślnie zazwyczaj dany motyw ma przypisane, na jakich podstronach pojawia się sidebar z widgetami. Co jednak, jeśli nie jesteś na tyle obeznany w plikach tworzących motyw i nie wiesz, jak zmienić rozlokowanie sidebarów? Właśnie dzięki Display Widgets. Możesz decydować, na jakich podstronach pokazuje się dany sidebar, a na jakich jest niewidoczny. Jest to korzystne rozwiązanie, którego WordPress domyślnie nie oferuje.
11. Relevanssi – rozszerzona funkcjonalność wyszukiwarki.
Wbudowana wyszukiwarka w systemie WordPress nie do końca trafnie wyświetla użytkownikom treści. Jej główną bolączką jest wyświetlanie wyników wyszukiwania według daty. Nie zaś według znaczenia wyszukiwanej frazy. Jeżeli chcemy coś zmienić, to z pomocą przychodzi nam Relevanssi.
Wtyczka posiada wiele opcji konfiguracyjnych, a jej główną zaletą jest dopasowanie wyników pod znaczenie wyrażenia. Wtyczka posiada również opcje dla bardziej zaawansowanych użytkowników, np. wsparcie dla WPML, dopasowanie wagi dla nagłówków lub tytułu czy wyświetlanie sugestii dla użytkowników.
12. Broken Link Checker – detekcja niedziałających linków.
W celu lepszego odbioru strony przez użytkownika nie chcesz, aby ktokolwiek odwiedzał podstrony, które przestały być aktywne. Usunięte posty czy podstrony pozostawiają adres URL, który po odwiedzeniu przez użytkownika zwraca nam błąd 404. Takich sytuacji należy unikać.
Broken Link Checker potrafi rozpoznać nie tylko wadliwy link, ale również brakującą grafikę czy złe przekierowanie. Ponadto poinformuje nas o tym poprzez e-mail lub kokpit WordPressa. Posiada również wiele opcji konfiguracyjnych.
13. Click to Tweet – dzielenie się treścią przez Twitter.
Click to Tweet to ciekawa wtyczka, której głównym zadaniem jest tworzenie swego rodzaju boxów, zawierających cytat lub krótką treść. Następnie użytkownik może jednym kliknięciem udostępnić wspomniany tekst za pośrednictwem Twittera.
14. ManageWP – zarządzanie wieloma stronami.
ManageWP to idealna wtyczka dla osób zarządzających wieloma instalacjami WordPressa. Wtyczka umożliwia zarządzanie w jednym miejscu wszystkimi najważniejszymi kwestiami wielu stron jednocześnie. Dzięki temu unikniesz logowania się na wiele serwisów.
Kokpit wtyczki pozwala na aktualizacje pluginów, motywów, tworzenie backupów, nadzorowanie i sprawdzanie ruchu oraz umożliwia przypisywanie ról użytkownikom. Ponadto jednym kliknięciem usuniesz niechciane komentarze lub zdalnie włączysz tryb „w budowie” danej witryny. To tylko część z możliwości, jakie daje Ci wtyczka.
15. Beacon – generowanie PDF na podstawie wpisów.
Najlepsze wtyczki WordPress muszą wyróżniać się spośród innych. Tak jest w przypadku Beacon. Jest to wtyczka oferująca tworzenie plików PDF (np. jako zachęta do zapisania się na listę mailingową). Opcji konfiguracyjnych jest cała masa. Możemy decydować, jakie wpisy mają znaleźć się w pliku PDF, dostosowywać wygląd layoutu pliku, dodawać własne zdjęcia czy decydować o stylach nagłówków i wiele, wiele więcej. Ponadto całość oparta jest o bardzo intuicyjny i przyjazny w użyciu kreator.
16. User Role Editor – przypisywanie ról wielu użytkownikom.
Ostatnią na naszej liście najlepszych wtyczek do WordPressa jest wtyczka, która pozwala na przypisywanie uprawnień użytkownikom. Standardowo najpopularniejszy CMS posiada taką funkcjonalność. Jednak User Role Editor pozwala na bardziej szczegółowe przypisywanie uprawnień, niż oferuje to domyślna możliwość.
Jest to idealna wtyczka dla witryn, na których jest wielu użytkowników, a każdy ma różne zadania do wykonania. Pewne opcje kokpitu WordPressa powinny interesować tłumacza, który tłumaczy tylko treść stron, zaś inne osobę tworzącą artykuły na bloga, a jeszcze inne osobę, która zajmuje się modernizacją witryny. Spytasz pewnie, po co bawić się w takie przypisywanie uprawnień. Otóż wynika to z założeń funkcjonowania systemów informatycznych oraz po prostu z bezpieczeństwa i uniknięcia sytuacji typu „ja chciałem tylko coś sprawdzić”.
Najlepsze wtyczki WordPress – podsumowanie omówionych pluginów
Jak widać, każda z zaprezentowanych wtyczek oferuje różne funkcjonalności. Wszystko zależy od tego, czego akurat potrzebuje dana strona internetowa. Niektóre są konieczne, inne zaś tylko opcjonalne. Wszystkie mogą usprawnić Twoją witrynę pod różnymi kątami. Wypróbuj powyższe propozycje i przekonaj się, dlaczego znalazły się na liście najlepszych wtyczek WordPress.
Przedstawione propozycje na najlepsze wtyczki WordPress z pewnością zostaną zaktualizowane za jakiś czas. A tymczasem podziel się z nami w komentarzach własnymi odczuciami w kwestii najlepszych wtyczek, jakie warto posiadać na swojej stronie.
Źródło grafik: wordpress.org.
Nie pomyliłeś wtyczki? Bo wedle opisu na jej stronie to wtyczka tylko do wstawiania do wpisów widgetów via shortcodes.
====
ManageWP to obecnie troszkę nieaktualne narzędzie odkąd odpalili nowe wcielenie pod nazwą chyba Orion.
Dzięki za słuszną uwagę! Chodziło mi o Display Widgets, zamiast Turbo Widgets.
Bardzo fajne zestawienie, niektórych wtyczek nie znałem. Do powyższych dodałbym plugin do keszowania, np WP Super Cache i do ochrony przed atakami np Sucuri Security. Sama zmiana adresu logowania to jakby nie było, słabe zabezpieczenie, które może nas ochronić przed ciekawskimi użytkownikami, natomiast prawdziwą plagą są boty. A te nie korzystają ze stron logowania 🙂
Witam, mam pytanie – jak uruchomić/dodać taką opcję w Disqus, która znajduje się tuż pod komentarzami „TAKŻE NA MOBILETRY”
Pozdrawiam
Tomaszu, jest to funkcja Discovery.
Piękne dzięki 🙂
Pozdrawiam
Bardzo proszę, również pozdrawiamy. 🙂