Darmowe narzędzia do testowania prędkości strony oraz mobilności

Darmowe narzędzia do testowania prędkości strony oraz mobilności

Szybkość wczytywania się strony internetowej jest bardzo ważną kwestią. Jej krótki czas ładowania jest korzystny pod kątem pozycjonowania oraz pod kątem doświadczeń użytkowników. Długie oczekiwanie na załadowanie się serwisu jest frustrujące i pogarsza odbiór witryny. Użytkownicy prędzej czy później zrezygnują z jej przeglądania. Stracisz więc szanse na konwersje na stronie czy zainteresowanie czytelnika treścią.

Są to aż 3 bardzo ważne kwestie (SEO, UX, konwersja), które długo wczytująca się witryna rujnuje. Jest to więc bardzo newralgiczny punkt każdej strony i trzeba o niego odpowiednio zadbać.

W związku z tym zebrałem narzędzia do testowania prędkości strony, które pozwolą ocenić stan Twojego serwisu. Omówione narzędzia wykażą błędy, nad którymi należy popracować, aby osiągnąć lepszy wynik w teście prędkości. Dodatkowo wskażą ewentualne błędy w kwestii dostosowania serwisu do urządzeń mobilnych, czyli do kolejnej niezwykle ważnej rzeczy. Tak więc poznaj darmowe narzędzia do testowania prędkości strony.

Zaczynamy!

Polecane narzędzia do testowania prędkości strony

PageSpeed Insights

Skorzystaj z narzędzia

Na początek polecam narzędzie od Google. Po wpisaniu adresu witryny narzędzie rozpoczyna swoje działanie. Wynik dzielony jest na dwie zakładki. Jedna odnosi się do prędkości na urządzeniach mobilnych, druga do tradycyjnych urządzeń, czyli desktopów. Otrzymujemy więc dwie oceny w skali od 0 do 100 wraz z wylistowanymi regułami, podzielonymi na trzy kategorie:

 • Należy poprawić, czyli wskazówki, które mocno wpływają na ogólną ocenę i prędkość wczytywania się strony.
 • Warto poprawić, czyli wskazówki, które w mniejszym stopniu wpływają na pogorszenie prędkości strony.
 • Przestrzegane reguły, czyli lista kwestii, które są poprawnie zoptymalizowane i stosowane obecnie na stronie.

Co więcej, przy każdej z tych kategorii widnieją dodatkowe informacje „do rozwinięcia”, które w szczegółowy sposób omawiają dany problem, wraz z ewentualnym wskazaniem plików wymagających poprawy oraz odnośnikiem do szerszego i bardziej szczegółowego poradnika.

Dodatkowo obecnie narzędzie wyświetla komunikat informujący o przyszłej integracji z innym narzędziem, omówionym poniżej.

PageSpeed Insights - narzędzia do testowania prędkości strony

Test zgodności z urządzeniami mobilnymi

Skorzystaj z narzędzia

Jest to kolejne narzędzie od Google, które po wykonaniu analizy ocenia stronę pod kątem użytkowania jej na urządzeniach mobilnych. Wynikiem testu jest zakwalifikowanie strony jako przyjaznej dla użytkowników mobilnych bądź też nieprzyjaznej. Co więcej, posiadając stronę w usłudze Search Console, możemy sprawdzić historię ewentualnych problemów ze stroną, właśnie pod kątem mobile-friendly.

W przypadku niekorzystnych wyników testu wyświetlane są komunikaty zawierające kwestie wymagające poprawy. Podobnie jak w powyższym narzędziu, mamy odnośniki do bardziej szczegółowych wyjaśnień i reguł, o które należy dbać.

Test zgodności z urządzeniami mobilnymi - narzędzia do testowania prędkości strony

GTmetrix

Skorzystaj z narzędzia

Przedstawione narzędzia do testowania prędkości strony skupiają się wokół tych samych kwestii i różnią się od siebie mniejszymi lub większymi detalami. GTmetrix wyróżnia fakt, że jest to najbardziej zaawansowane narzędzie z całej puli i stosowane jest przez profesjonalistów.

Jego minusem niewątpliwie jest fakt, że na analizę strony ustawiamy się w kolejce. Czyli raz trafimy na mały ruch i po kilku sekundach będzie można przeprowadzić test, a innym razem spotkamy kolejkę i będziemy musieli poczekać tych kilka, kilkanaście minut – jak w sklepie. Jest to niewątpliwie uciążliwe. Jednak skupmy się teraz na zaletach.

GTmetrix wyróżnia się przede wszystkim tym, że oferuje dwie noty za prędkość. Jedna nota wyznaczana jest na podstawie wytycznych Google, druga zaś na podstawie wytycznych Yahoo! (YSlow Score). Dla każdej z not wylistowane są wytyczne brane pod uwagę przy ocenie prędkości strony.

Co więcej, jako smaczek dla każdej pozycji pokazywana jest średnia ocena wraz z ikonką, czy udało się nam tę wartość pokonać, czy też nie.

Ponadto mamy zakładkę Waterfall, na której w postaci wykresu pokazane są wszystkie żądania. W ten sposób możemy zdiagnozować, które zasoby najbardziej wpływają na czas ładowania.

GTmetrix - narzędzia do testowania prędkości strony

Mobile speed test

Skorzystaj z narzędzia

Kolejne narzędzie, które jest swoistą kombinacją dwóch pierwszych analizatorów. Jest niewątpliwie najświeższą propozycją spośród wszystkich narzędzi do testowania prędkości strony oraz najbardziej nowoczesną pod kątem wykonania i przyjemności z użytkowania. Całość jest dodatkowo wykonana zgodnie ze sztuką material design, co powoduje naprawdę przyjemny odbiór narzędzia.

Test ocenia stronę pod kątem:

 • wygody przeglądania jej na urządzeniu przenośnym
 • prędkości na urządzeniu mobilnym
 • prędkości na laptopie / komputerze

Każda z tych sekcji dodatkowo jest omawiana w wyskakującym okienku pop-up, a cały i szczegółowy raport otrzymywany jest na wskazany adres e-mail. Na szczegółowy raport należy poczekać do 24 godzin, aczkolwiek raport nie zawiera żadnych dodatkowych rzeczy, tylko zgrabnie w jednym mailu umieszcza wszystkie kwestie.

Mobile speed test - narzędzia do testowania prędkości strony

Pingdom Test Tool

Skorzystaj z narzędzia

W tym narzędziu do testowania prędkości wczytywania strony mamy dodatkowo wybór lokalizacji serwera, więc naturalnie powinniśmy wybrać ten, który jest nas najbliżej.

Wynik testu po raz kolejny daje nam ogólną notę wraz z listą detali, które należy poprawić. Lubię wskazane narzędzie, dlatego że dodatkowo podana jest informacja o rodzajach treści, które posiadają największy rozmiar oraz powodują najwięcej zapytań. Dalej mamy wykres z listą wszystkich żądań, podobny do tego z GTmetrix.

Pingdom - narzędzia do testowania prędkości strony

Web Page Performance Test

Skorzystaj z narzędzia

Tutaj również ustawiamy się w kolejce w celu przeprowadzenia testu. Jednak nim go przeprowadzimy, mamy naprawdę masę lokalizacji do wyboru (np. w Pingdom są tylko cztery), możemy również wybrać rodzaj przeglądarki do testu lub rodzaj urządzenia, jeśli chcemy przeprowadzić test prędkości na urządzeniu mobilnym. Są również zaawansowane opcje do wyboru, których jest naprawdę sporo.

Sama ocena składa się z sześciu osobnych not, po jednej ocenie dla danej grupy. Tutaj również mamy bardzo szczegółowy wykres wszystkich żądań, ze szczegółowymi informacjami odnośnie do każdego z nich. Także informacji narzędzie dostarcza bardzo dużo, jednak mogą wydawać się mniej przyjazne ze względu na dość przestarzały wygląd interfejsu. Niemniej jednak warto sprawdzić to narzędzie.

Web Page Performance Test - narzędzia do testowania prędkości strony

Dotcom

Skorzystaj z narzędzia

To narzędzie wyróżnia się z przedstawionych dotychczas tym, że jest bardziej nastawione na testowanie prędkości strony dla wielu lokalizacji jednocześnie, nie zaś na jednej, jak to miało miejsce wcześniej. Ponadto nie otrzymamy tutaj żadnej oceny, tylko ogólną informację o czasie załadowania się strony. Dla każdej z testowanych lokalizacji mamy standardowe wykresy, przedstawiające wszystkie żądania wraz z niezbędnymi informacjami o nich.

To narzędzie sprawdzi się najbardziej do testowania czasu wczytania serwisu dla wielu lokalizacji jednocześnie, a jeśli szukamy ewentualnych błędów w powolnej stronie, to tu ich nie znajdziemy.

Dotcom - narzędzia do testowania prędkości strony

Uptrend

Skorzystaj z narzędzia

To narzędzie nie wyróżnia się niczym spośród przedstawionych powyżej, jednak jest dość szybkie w działaniu i wyniki testu otrzymamy dość szybko. Nie znajdziemy tu wskazówek i porad, tylko otrzymamy raport przedstawiający wszystkie żądania wraz z poszczególnymi czasami wywołania każdego z nich. Sprawdzi się to bardziej w rękach profesjonalistów, aniżeli osób chcących zobaczyć jakąś ogólną ocenę własnej strony. Całość ponadto jest ładnie „opakowana” i przyjemnie prezentuje się dla oka.

Uptrends - narzędzia do testowania prędkości strony

Narzędzia do testowania prędkości strony – podsumowanie

Przedstawione narzędzia do testowania prędkości strony pozwolą na sprawną ocenę stanu własnej strony internetowej. Pokażą ich ogólną wydajność oraz wskażą mankamenty, o które trzeba zadbać, co pozwoli je wyeliminować w przyszłości.

Tak naprawdę wszystkie narzędzia oferują podobne możliwości, jedynie różnią się drobiazgami czy sposobem prezentacji danych. Więc o wyborze ulubionego narzędzia będą w większości decydować osobiste preferencje oraz to, czy chcemy przetestować stronę jako zwykły zjadacz chleba, czy jako profesjonalista, szukający przyczyny wolno działającego serwisu.

Niemniej jednak warto poznać wszystkie powyższe narzędzia do testowania prędkości strony, aby wiedzieć, że jest ich całkiem sporo.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Elmot 24

  Witam. Czy ktoś wie jak zlikwidować przekierowanie z http na https ?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Wystarczy edytować plik .htaccess, gdyż to zapewne w nim znajdują się odpowiednie dyrektywy. Pytanie tylko, dlaczego chciałbyś to zrobić?

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.