Newsletter w e-commerce – 11 porad na zwiększenie jego skuteczności

Newsletter w e-commerce

Pomimo tego, że właściciele sklepów internetowych coraz chętniej stawiają na inne formy komunikacji z klientami, to jednak newsletter w e-commerce nadal cieszy się popularnością.

Wszystko dlatego, że z poczty elektronicznej korzystamy codziennie i na razie nic nie zanosi się na to, że w niedalekiej przyszłości przestaniemy to robić.

Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że nasze zaufanie do maili spada głównie z winy spamu. Nie zmienia to jednak faktu, że newsletter w e-commerce ma potencjał i to naprawdę spory.

Sprawdź zatem, co można uczynić, aby subskrybenci chętniej otwierali wiadomości od Ciebie, a także realizowali zamierzone przez Ciebie cele.

Jak usprawnić newsletter w e-commerce?

1. Witaj nowych subskrybentów.

Wiadomość powitalna tuż po zapisaniu się na listę subskrybentów jest niezwykle istotna.

Niestety w wielu przypadkach sklepy ograniczają się jedynie do suchego powitania. Ba, niekiedy nawet na to nie ma co liczyć.

Pamiętaj, że poza sklepem internetowym jest to pierwsze „inne” miejsce, za którego pośrednictwem nawiązujesz kontakt z odbiorcą.

Wypada więc po prostu podziękować za subskrypcję, wskazać konkretne, płynące z niej korzyści i być może nawet zaproponować coś dobrego na start. Na miły początek – miejmy nadzieję – długofalowej współpracy.

2. Personalizuj tytuł e-maila.

Nie lubimy, gdy traktuje się nas tak samo, jak innych. Każdy z nas chce czuć się wyróżniony.

Dlatego też nawet najdrobniejsze aspekty personalizacji potrafią wywołać uśmiech na naszych twarzach.

Wystarczy, że w tytule maila (lub w jakimkolwiek innym miejscu, które również wyda Ci się odpowiednie) wykorzystasz imię odbiorcy.

„Michał, zobacz, jaką świetną promocję przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie” – narzędzia do obsługi mailingu bez problemu mogą stworzyć taki szablon tytułu.

Po prostu postaraj się, aby Twój newsletter w e-commerce jakkolwiek wyróżniał się spośród ogółu.

Ponadto rzuć okiem na nasz tekst dedykowany właśnie temu zagadnieniu: tytuł maila metodą na większy open rate newslettera.

3. Informuj o promocjach.

Podstawową funkcją newslettera jest cykliczne informowanie odbiorców o nowych promocjach.

To właśnie głównie z tego powodu użytkownicy decydują się na zapisanie się na listę.

Jeżeli wprowadziłeś do swojego sklepu jakąś nową promocję, bez wahania daj o tym znać wszystkim osobom, które zapisane są do Twojego newslettera.

Dzięki temu masz szansę wygenerowania dość pokaźnego pojedynczego zastrzyku wejść na stronę internetową, a także – rzecz jasna – całkiem konkretnej porcji nowych zamówień.

4. Odpowiednio segmentuj odbiorców.

To całkiem logiczne, że odbiorca odbiorcy nierówny. Wszyscy charakteryzujemy się cechami, które sprawiają, że kierowany do nas przekaz jest całkiem różnorodnie odbierany.

Wiek, płeć, historia dotychczasowych zakupów – m.in. te informacje przyczyniają się do tego stanu rzeczy.

Sklep internetowy dysponuje bazą informacji o swoich dotychczasowych klientach. Jeśli wyrazili oni zgodę na otrzymywanie Twojego newslettera, możesz wykorzystać te dane do tego, aby serwować im odpowiednio spersonalizowane wiadomości.

Staraj się kierować właściwy przekaz adekwatnie do celów biznesowych, jakie w danym momencie sobie zaplanowałeś.

5. Stosuj ciekawą narrację.

To, w jaki sposób przemawiasz do odbiorców newslettera, ma niebagatelne znaczenie w kontekście oceniania przez nich stopnia atrakcyjności Twoich maili.

Skup się przede wszystkim na języku korzyści.

Skoro ktoś zgodził się subskrybować Twój newsletter, zrobił to, oczekując czegoś w zamian.

Wskazuj zatem swoim subskrybentom w bardzo konkretny sposób, jakie plusy zyskają poprzez interakcję z daną wiadomością.

Być może Twój sklep internetowy ma swój specyficzny klimat, zatem nie omieszkaj wykorzystywać tego również w mailach kierowanych do klientów.

6. Precyzuj.

Newslettera nie wysyła się bez konkretnego celu.

Każda wiadomość musi być skierowana do konkretnych odbiorców oraz w określonym celu.

Masz nową promocję? Podaj wszelkie jej szczegóły w klarowny i zwięzły sposób. Nowy asortyment? Wymień najciekawsze produkty, które potencjalnie mogą zainteresować odbiorców.

Chodzi po prostu o to, aby możliwie najszybciej przechodzić do sedna.

7. Dbaj o wygląd e-maili.

Newsletter w e-commerce nie może być nudny.

Kiepsko wyglądające wiadomości w żaden sposób nie zachęcają do tego, by zagłębiać się w ich treść.

Zakładam, że Twój sklep internetowy ma określoną szatę graficzną oraz ogólnie jakąś sprecyzowaną filozofię w kontekście wyglądu i wywoływanego wrażenia estetycznego.

Zatem największym możliwym błędem jest wysyłanie newslettera nijak współgrającego z designem Twojego sklepu.

Spraw, aby wiadomości mailowe kierowane do odbiorców były po prostu atrakcyjne wizualnie, a także wyglądem odpowiadały temu, co subskrybenci znajdą na stronie sklepu po jej odwiedzeniu.

8. Wykorzystuj sezonowość.

Newsletter w e-commerce doskonale sprawdza się przed wszelkimi cyklicznymi wydarzeniami (święta, pory roku).

Wszystko dlatego, że wiele sklepów internetowych zmienia swój asortyment adekwatnie do zbliżającej się okazji.

Produkcja koszulek ze wzorami nawiązującymi do jakichś świąt, wymiana obuwia z letniego na zimowe – takie przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Staraj się zatem wysyłać spersonalizowane wiadomości tuż przed pewnymi istotnymi wydarzeniami. Ludzie są wtedy nakierowani na dane okazje, myślą o nich, zatem tym samym wpiszesz się w ten klimat.

Więcej na ten temat dowiesz się z naszego tekstu o przygotowaniu sklepu internetowego na Święta.

9. Nagradzaj lojalność.

Ci, którzy robią zakupy cyklicznie w Twoim sklepie internetowym, są Twoimi najwierniejszymi klientami. Warto zatem o nich dbać.

Co pewien czas zaopatruję się w soczewki kontaktowe w jednym ze sklepów online. Z uwagi na to, że złożyłem u nich dziesiątki zamówień, co jakiś czas otrzymuję z tego tytułu różnego rodzaju bonusy (kody promocyjne, drobne upominki dodawane do paczek).

Dzięki temu nie dość, że utwierdzam się w moich wyborach, to dodatkowo stałem się tzw. ambasadorem marki. Gdy tylko ktoś pyta się mnie o dobry sklep z soczewkami, zawsze polecam ten, z którego usług sam korzystam.

Sam widzisz, w jaki sposób to działa. Po prostu warto jest być miłym dla stałych klientów i oferować raz na jakiś czas coś, co sprawia, że są oni jeszcze bardziej związani z danym sklepem.

10. Rozważ stosowanie kodów polecających.

Kontynuując temat rozpoczęty w poprzednim punkcie, możesz także wprowadzić kody polecające.

Chodzi o to, że jeśli dana osoba namówi inną do skorzystania z Twojej oferty, wtedy oboje mogą otrzymać jakiś bonus. W takiej sytuacji wszystkie strony mają korzyść.

Pamiętaj tylko o tym, aby dobrze przemyśleć tę kwestię. Z jednej strony musisz zaoferować coś naprawdę atrakcyjnego, lecz z drugiej strony musi się to także opłacać Tobie.

11. Wykorzystuj wyraziste CTA.

Każdy newsletter w e-commerce musi mieć jakiś cel.

Innymi słowy, wiadomość musi być wysłana po coś – najczęściej po to, aby odbiorca kliknął przesłany mu link, na którym Ci zależy.

Staraj się zatem komponować design maila tak, aby link ten był właściwie wyeksponowany.

Powinien wyróżniać się kolorem i rozmiarem, a także charakteryzować się przemyślanym umiejscowieniem.

Więcej dowiesz się z naszego tekstu o tym, jak tworzyć skuteczne CTA.

Skuteczny newsletter w e-commerce – podsumowanie

Aby Twój newsletter w e-commerce był skuteczny, strategia jego komponowania i rozsyłania musi być przemyślana.

Nie chodzi w tym o to, aby słać maile na lewo i prawo bez większego zastanowienia.

Sęk w tym, aby tzw. open rate (czyli współczynnik otwieralności) był możliwie najwyższy. Jak najwięcej osób ma otworzyć Twoją wiadomość oraz zrealizować cel, jaki w niej założyłeś.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci to osiągnąć.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.