Nie lubię – co oznacza ten przycisk dla firm na Facebooku?

Nie lubię - co oznacza ten przycisk dla firm na Facebooku?

Dzisiaj Facebook jest przyjaznym miejscem dla wielu marek oraz firm. Każdy klient czy konsument może wyrazić swoje niezadowolenie w największej sieci społecznościowej. Jednak jeżeli chodzi o to, co można zrobić za pomocą myszki, to użytkownicy są ograniczeni tylko do wszechobecnego „lajka”. Jednakże wkrótce może się to diametralnie zmienić dzięki przyciskowi „nie lubię”.

Kilka tygodni temu założyciel popularnego Facebooka, czyli Mark Zuckerberg, ujawnił, że jego firma pracuje nad nowym sposobem wyrażania różnych emocji (w tym negatywnych) przez użytkowników. Jest to bardzo ważna kwestia. Użytkownicy nierzadko są zakłopotani w momencie, gdy któryś ze znajomych obwieszcza wszystkim jakąś smutną wieść. Przycisk „lubię to” nie musi przecież oznaczać, że ktoś jest zadowolony z powodu np. utraty pracy przez znajomego lub zakończenia przez niego wieloletniego związku. Wiele osób przez to wyraża solidarność z osobą publikującą taką wiadomość lub po prostu chce się przyczynić do zwiększenia zasięgu takiego posta. Jednak mimo wszystko nierzadko „lubię to” obok niektórych wydarzeń może budzić niesmak.

Przycisk „nie lubię” odmieni Facebooka

Facebook, w którym użytkownicy mogą robić zdecydowanie więcej, niż tylko lubić treść postu, stworzy zupełnie nowe i nieznane środowiska dla marek i firm. Odnosi się to do tych przedsiębiorstw, które korzystają z tego kanału do komunikacji z klientami oraz do dzielenia się swoimi treściami.

Jeżeli intencją Facebooka jest to, aby przycisk „nie lubię” był nowym mechanizmem do wyrażania emocji użytkowników, to wiele firm będzie musiało gruntownie przemyśleć strategię zarządzania swoim profilem. Jedno jest pewne, Zuckerberg już teraz zmusił wiele firm do przeanalizowania dodawanych treści.

Inaczej tworzone treści

Przycisk „nie lubię” może skomplikować kampanie content marketingowe na Facebooku. Firmy muszą teraz wziąć pod uwagę pewną możliwość. Użytkownicy Facebooka, którzy nie lubią danej marki, mogą (i na pewno będą) wykorzystywać nowy przycisk „nie lubię” po to, aby wyrazić swoje negatywne emocje.

Teraz użytkownicy mogą to zrobić, zamieszczając komentarz, ale to wymaga pewnego wysiłku. Poza tym nie skutkuje to żadnymi widocznymi efektami w kampaniach content marketingowych. Co się stanie, jeżeli Facebook będzie pokazywał ilość negatywnych komentarzy oraz łapek w dół dodanych przy użyciu nowego przycisku „nie lubię”? Dowiemy się tego w najbliższym czasie.

Wpływ na statystyki

Nowy przycisk „nie lubię” może być wykorzystywany jako mechanizm negatywnego głosowania. Może się też w praktyce okazać, że tak naprawdę będzie to kolejne narzędzie do zbierania informacji. Przykładowo, firmy będą miały możliwość zrozumienia, dlaczego ich treść czy kampania reklamowa generuje dużą liczbę kliknięć w przycisk „nie lubię”.

Zagrożenie konfliktami

Jestem pewien, że Facebook jest świadom potencjalnych problemów z nowymi zmianami w wyrażaniu emocji użytkowników. Bardzo możliwym scenariuszem może być to, że zarządzający firmowym profilem będą mieli możliwość decydowania o tym, czy wstawione posty będą miały przycisk „nie lubię”, czy też po prostu jedynie zwykłego „lajka”.

Co sądzisz o nowym mechanizmie wyrażania emocji na Facebooku? Czy przycisk „nie lubię” może być ogromnym problemem dla firm?

 • Nie lubię – co oznacza ten przycisk dla firm na Facebooku?
  5 (100%) głosów: 5

 • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Avatar
  Magda Grzybowska

  Z tego co mi wiadomo, przycisk „nie lubię” nie ma służyć do hejtowania. Ma być pomocny w sytuacjach, gdy powiadamiamy o jakimś smutnym wydarzeniu – śmierci, katastrofie, wypadku. Jeśli chcesz mogę poszukać źródeł, w których znalazłam tę informację 🙂

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Słuszna uwaga, wiem o tym. 😉 Przycisk „nie lubię” ma mieć zastosowanie w sytuacjach, gdy nadal chcemy „podbić” dany post, jednak bez sugerowania, że dane wydarzenie nam się podoba. Tak jak wspomniałaś, ma się odnosić w szczególności do sytuacji trudnych, czyli tam, gdzie polubienie czegoś może być niestosowne.

   W tym wpisie zastanawiam się przede wszystkim nad tym, jak duży wpływ może mieć ten przycisk dla firm prowadzących swoje profile na Facebooku. Niewykluczone, że strategie content marketingowe będą musiały ulec zmianom.

  • Avatar
   Magda Grzybowska

   Ok, wybacz że tak wyjechałam z tą uwagą, po prostu zabrakło mi zaznaczenia tej informacji 🙂

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Nie, nie – właśnie bardzo dobrze! 🙂 Faktycznie brakuje o tym informacji w tekście, spieszę więc z edycją i uzupełnieniem.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub OzorowskiJakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

3 miesiące temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Bartłomiej Kiljan

3 miesiące temu
Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?
Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

3 miesiące temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

4 miesiące temu

Po co firmie profil na Facebooku? – 10 korzyści i zalet

Po co firmie profil na Facebooku? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Sprawdźmy, jakie korzyści można mieć poprzez obecność na tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

4 miesiące temu

Poznaj korzyści reklamy na Facebooku – oto 9 zalet

Sprawdźmy, czy są jakieś konkretne korzyści reklamy na Facebooku i czy warto w ogóle rozważać reklamę w tym serwisie. Poznaj kilka zalet tego rozwiązania.

Bartłomiej Kiljan

4 miesiące temu
Poznaj korzyści reklamy na Facebooku – oto 9 zalet
Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

5 miesięcy temu

Co konkurencja robi, żeby być wysoko w Google? – 6 sposobów na szpiegowanie

Czy myślałeś kiedyś o tym, co konkurencja robi, żeby być wysoko w Google? Dlaczego ich strony są zawsze wyżej? Oto triki na wyszpiegowanie ich sposobów.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Pół roku temu

Jak we własnym zakresie promować stronę internetową? – 7 porad

Chcesz poznać sposoby na to, aby we własnym zakresie promować stronę www? Koniecznie zapoznaj się z naszą listą porad, a zwiększysz widoczność strony.