Nie lubię – co oznacza ten przycisk dla firm na Facebooku?

Nie lubię - co oznacza ten przycisk dla firm na Facebooku?

Dzisiaj Facebook jest przyjaznym miejscem dla wielu marek oraz firm. Każdy klient czy konsument może wyrazić swoje niezadowolenie w największej sieci społecznościowej. Jednak jeżeli chodzi o to, co można zrobić za pomocą myszki, to użytkownicy są ograniczeni tylko do wszechobecnego „lajka”. Jednakże wkrótce może się to diametralnie zmienić dzięki przyciskowi „nie lubię”.

Kilka tygodni temu założyciel popularnego Facebooka, czyli Mark Zuckerberg, ujawnił, że jego firma pracuje nad nowym sposobem wyrażania różnych emocji (w tym negatywnych) przez użytkowników. Jest to bardzo ważna kwestia. Użytkownicy nierzadko są zakłopotani w momencie, gdy któryś ze znajomych obwieszcza wszystkim jakąś smutną wieść. Przycisk „lubię to” nie musi przecież oznaczać, że ktoś jest zadowolony z powodu np. utraty pracy przez znajomego lub zakończenia przez niego wieloletniego związku. Wiele osób przez to wyraża solidarność z osobą publikującą taką wiadomość lub po prostu chce się przyczynić do zwiększenia zasięgu takiego posta. Jednak mimo wszystko nierzadko „lubię to” obok niektórych wydarzeń może budzić niesmak.

Przycisk „nie lubię” odmieni Facebooka

Facebook, w którym użytkownicy mogą robić zdecydowanie więcej, niż tylko lubić treść postu, stworzy zupełnie nowe i nieznane środowiska dla marek i firm. Odnosi się to do tych przedsiębiorstw, które korzystają z tego kanału do komunikacji z klientami oraz do dzielenia się swoimi treściami.

Jeżeli intencją Facebooka jest to, aby przycisk „nie lubię” był nowym mechanizmem do wyrażania emocji użytkowników, to wiele firm będzie musiało gruntownie przemyśleć strategię zarządzania swoim profilem. Jedno jest pewne, Zuckerberg już teraz zmusił wiele firm do przeanalizowania dodawanych treści.

Inaczej tworzone treści

Przycisk „nie lubię” może skomplikować kampanie content marketingowe na Facebooku. Firmy muszą teraz wziąć pod uwagę pewną możliwość. Użytkownicy Facebooka, którzy nie lubią danej marki, mogą (i na pewno będą) wykorzystywać nowy przycisk „nie lubię” po to, aby wyrazić swoje negatywne emocje.

Teraz użytkownicy mogą to zrobić, zamieszczając komentarz, ale to wymaga pewnego wysiłku. Poza tym nie skutkuje to żadnymi widocznymi efektami w kampaniach content marketingowych. Co się stanie, jeżeli Facebook będzie pokazywał ilość negatywnych komentarzy oraz łapek w dół dodanych przy użyciu nowego przycisku „nie lubię”? Dowiemy się tego w najbliższym czasie.

Wpływ na statystyki

Nowy przycisk „nie lubię” może być wykorzystywany jako mechanizm negatywnego głosowania. Może się też w praktyce okazać, że tak naprawdę będzie to kolejne narzędzie do zbierania informacji. Przykładowo, firmy będą miały możliwość zrozumienia, dlaczego ich treść czy kampania reklamowa generuje dużą liczbę kliknięć w przycisk „nie lubię”.

Zagrożenie konfliktami

Jestem pewien, że Facebook jest świadom potencjalnych problemów z nowymi zmianami w wyrażaniu emocji użytkowników. Bardzo możliwym scenariuszem może być to, że zarządzający firmowym profilem będą mieli możliwość decydowania o tym, czy wstawione posty będą miały przycisk „nie lubię”, czy też po prostu jedynie zwykłego „lajka”.

Co sądzisz o nowym mechanizmie wyrażania emocji na Facebooku? Czy przycisk „nie lubię” może być ogromnym problemem dla firm?

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Magda Grzybowska

  Z tego co mi wiadomo, przycisk „nie lubię” nie ma służyć do hejtowania. Ma być pomocny w sytuacjach, gdy powiadamiamy o jakimś smutnym wydarzeniu – śmierci, katastrofie, wypadku. Jeśli chcesz mogę poszukać źródeł, w których znalazłam tę informację 🙂

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Słuszna uwaga, wiem o tym. 😉 Przycisk „nie lubię” ma mieć zastosowanie w sytuacjach, gdy nadal chcemy „podbić” dany post, jednak bez sugerowania, że dane wydarzenie nam się podoba. Tak jak wspomniałaś, ma się odnosić w szczególności do sytuacji trudnych, czyli tam, gdzie polubienie czegoś może być niestosowne.

   W tym wpisie zastanawiam się przede wszystkim nad tym, jak duży wpływ może mieć ten przycisk dla firm prowadzących swoje profile na Facebooku. Niewykluczone, że strategie content marketingowe będą musiały ulec zmianom.

  • Magda Grzybowska

   Ok, wybacz że tak wyjechałam z tą uwagą, po prostu zabrakło mi zaznaczenia tej informacji 🙂

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Nie, nie – właśnie bardzo dobrze! 🙂 Faktycznie brakuje o tym informacji w tekście, spieszę więc z edycją i uzupełnieniem.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.