Masz nową stronę internetową na WordPressie? Oto co musisz wiedzieć

Masz nową stronę internetową na WordPressie? Oto co musisz wiedzieć

Czy zamawiając nową stronę internetową na WordPressie, pomyślałeś o tym, jak przygotować się do jej obsługi oraz sprawdzenia, czy wszystkie jej aspekty są dobrze zaprojektowane?

Jeżeli spotka Cię taka sytuacja, to musisz wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Zwłaszcza wtedy, gdy w Twojej umowie są szczegółowo opisane aspekty techniczne nowej witryny, a Ty nie masz bladego pojęcia, jak to wszystko sprawdzić.

Przejdźmy do rzeczy.

Istnieje wiele zagadnień, na które musisz uważać, zamawiając nową stronę internetową na WordPressie. Od bezpieczeństwa witryny, aż do optymalizacji jej pod kątem SEO.

W tym artykule dowiesz się kilku podstawowych rzeczy, które musisz wykonać po tym, jak dostaniesz w swoje ręce nową stronę internetową na WordPressie.

Na co zwrócić uwagę, mając nową stronę internetową na WordPressie?

Jest to dosyć delikatna sprawa. Kiedy dostajesz od wykonawcy pełny dostęp do strony internetowej, musisz spojrzeć nie tylko na jej wygląd, ale również na tekst, wynik szybkości oraz same SEO.

Oto kilka naprawdę ważnych rzeczy, które dobrze jest wykonać.

1. Zbierz wszystkie dane do strony internetowej.

Odbierając swoją nową stronę internetową na WordPressie, musisz zebrać do niej wszystkie dane.

 • Dane do hostingu oraz domeny.
 • Dane dostępowe do panelu administracyjnego.
 • Dane dostępowe do FTP.
 • Dane dostępowe wszelkich zakupionych wtyczek i integracji np. MailChimp, SumoMe itp.

Jest to bardzo ważne, ponieważ przy kolejnych poprawkach czy nowych wdrożeniach jakichś funkcji na stronie internetowej, stracisz tylko czas na pozyskiwanie danych od wykonawcy.

Dodatkowo ważne jest to, aby przechowywać je w bezpieczny sposób.

2. Zmień wszystkie hasła.

Teraz to Ty jesteś właścicielem i administratorem strony internetowej. Jeżeli dopiąłeś z wykonawcą wszystko na ostatni guzik, zmień wszelkie hasła dostępowe. W razie potrzeby poprawek i rozwoju witryny stworzysz nowe konto dla wykonawcy, które po wykonaniu zlecenia będziesz mógł usunąć.

Pamiętaj, że konto administratora w WordPressie nie jest najważniejsze. Zmień hasło dostępu również do hostingu oraz FTP, ponieważ tam są przechowywane wszystkie Twoje pliki oraz baza danych, które są najbardziej newralgiczne.

3. Sprawdź uprawnienia użytkowników.

W panelu administratora w WordPressie możesz zmieniać uprawnienia jego użytkowników.

Mogą być to uprawnienia do przesyłania obrazków, dodawania nowych wpisów, produktów, nowych wtyczek itd.

Często się zdarza, że wykonawca z wielu powodów nie chce nadać Ci pełnych uprawnień. Jednym z nich jest prewencja przed „grzebaniem” w strukturze strony, co może spowodować jej nieprawidłowe działanie.

Jako deweloper stron internetowych w WordPressie popieram takie działania. Jednak jeżeli klient poprosi o taki dostęp, nadaję go, ale jednocześnie ostrzegam, że od tego momentu już nie ręczę za poprawne działanie witryny.

Wobec tego, po co Ci pełny dostęp?

Jeżeli czujesz się na siłach i masz pewną wiedzę techniczną, to będziesz umieć naprawiać błędy, które popełniłeś, a wiele dodatkowych wtyczek oraz ustawień po prostu wymaga dostępu administratora.

4. Sprawdź ustawienia SEO.

Ustawienia SEO są jednymi z najważniejszych aspektów strony internetowej. Musisz sprawdzić wszystkie ustawienia, strukturę linków, bezpośrednich odnośników, mapę witryny itd.

W większości przypadków wykonawca instaluje wtyczkę Yoast SEO, która sporo rzeczy powinna ładnie za Ciebie zrobić. Jednakże ona też wymaga sprawdzenia poprawności ustawień.

Kilka miesięcy temu opublikowaliśmy wpis o SEO dla WordPress, tam znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

5. Zaktualizuj wszystkie wtyczki i przeskanuj nową stronę internetową na WordPressie.

Każdego roku miliony stron internetowych jest infekowanych złośliwym kodem. Dlatego w dzisiejszych czasach warto przeskanować swoją witrynę pod kątem tzw. malware.

Istnieje wiele darmowych i płatnych wtyczek czy usług, które pomogą Ci ocenić, czy strona jest bezpieczna.

Pamiętać musisz również o tym, że należy aktualizować wszystkie wtyczki oraz sam rdzeń WordPressa. Mimo że popularne pluginy są wolne od złośliwego kodu, to wszystkie są podatne na ataki hakerskie.

Przed atakami możesz się ustrzec, aktualizując na bieżąco wszystkie wtyczki i WordPressa.

Co więcej, aby zminimalizować podatność na ataki, zawsze radzimy, żeby zmienić adres logowania do panelu na niestandardowy oraz nazwę użytkownika na inną niż „admin”. Takie zabiegi powinny zmniejszyć ryzyko ataków typu brute-force.

6. Sprawdź działanie Google Analytics.

Kolejną sprawą, która nie może czekać, jest Google Analytics. Sprawdź, czy Twoja nowa witryna jest zintegrowana z tą usługą oraz poproś wykonawcę o pełen dostęp do statystyk.

Jeżeli Twoja witryna nie posiada takiej integracji, możesz skorzystać z bezpłatnej wtyczki Google Analytics lub samemu spróbować dokleić w części HEAD odpowiedni skrypt.

7. Usuń niepotrzebną treść.

Gdy wykonawca ukończy Twoją nową stronę internetową na WordPressie, często zdarza się, że zapomina usunąć różne przykładowe podstrony, wpisy lub niewykorzystywane już wtyczki.

O ile niewykorzystywane wtyczki nie powinny sprawiać problemów (chyba że są dziurawe, co czyni je podatnymi na ataki), o tyle stare i tymczasowe podstrony lub wpisy z tekstem w rodzaju „lorem ipsum” mogą dostać się do indeksu, a co za tym idzie – pojawią się w wyszukiwarce Google pod szyldem Twojej domeny.

8. Zrób kopię zapasową strony internetowej.

Zaraz przed zapoznaniem się z WordPressem, naszym klientom radzimy utworzenie kopii zapasowej witryny oraz bazy danych. Często zdarza się, że brak umiejętności technicznych klienta z czasem doprowadza stronę do wyświetlania błędów lub nieprawidłowego działania.

Dlatego też zalecamy tworzenie kopii zapasowych. Pamiętaj również, że Twój hosting robi takie kopie codziennie bez Twojej wiedzy z myślą o tym, że być może będziesz ich potrzebować w przyszłości. Niestety są to kopie robione w godzinach nocnych i przetrzymywane maksymalnie przez kilka do kilkunastu dni.

Brak takich kopii zapasowych może pociągnąć za sobą koszty naprawy strony internetowej.

9. Sprawdź mapę witryny oraz plik robots.txt.

Dla każdej strony internetowej – nie tylko w WordPressie – ważna jest mapa strony oraz plik robots.txt. Mapa strony pomaga robotom wyszukiwarek w zapoznaniu się ze strukturą Twojego serwisu.

Jeżeli chodzi o plik robots.txt, to zapraszam do obszernego wpisu na ten temat – co to jest plik robots i jak go poprawnie używać.

10. Sprawdź ogólną kondycję strony internetowej.

Tutaj mam na myśli taki mini audyt we własnych zakresie. Sprawdź swoją nową stronę internetową na WordPressie pod kątem:

 • Niedziałających linków. Narzędzie: Free broken link checker.
 • Prędkości. Narzędziami: Google Page Speed Insight oraz Pingdom Website Speed Test. W razie niskich wyników należy zlecić dodatkową optymalizację witryny.
 • Mapy strony. Jeżeli używasz wtyczki Yoast SEO, mapa strony powinna być dostępna pod linkiem „domena.pl/sitemap_index.xml”. Sprawdź dokładnie, czy odpowiednie podstrony serwisu są w mapie strony.
 • Kondycji SEO podstron i wpisów. Jeżeli używasz jakiejkolwiek wtyczki SEO, sprawdź kondycję wszystkich swoich podstron i wpisów. Z całego serca polecam poradnik do wtyczki Yoast, czyli optymalizacja SEO wpisu (wpisy od podstron nie różnią się w WordPressie prawie niczym) oraz ogólny poradnik SEO dla WordPress.
 • Pliku .htaccess. Co to jest za plik i jak powinien wyglądać, dowiesz się z tego poradnika o .htaccess.
 • Pliku robots.txt oraz ustawień w WordPressie. Zwykłe zaniedbanie i krótka linijka tekst w pliku robots.txt może miesiącami nie pozwalać zaindeksować strony w wyszukiwarkach. W ustawieniach (Ustawienia -> Czytanie) w WordPressie sprawdź, czy nie jest zaznaczone pole „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny” oraz przejrzyj swój robots.txt w poszukiwaniu frazy „Disallow: /”, która blokuje dostęp robotom do całej witryny.

Co musisz wiedzieć, kupując nową stronę internetową na WordPressie?

Jak sam widzisz, lista jest dosyć długa (dodatkowo pokrywa tylko kilka wybranych aspektów) i wymaga pewnej technicznej wiedzy, bez której nie można się obejść, obsługując nową stronę internetową na WordPressie.

Jeżeli przeszedłeś już przez proces obsługi WordPressa i masz już jakieś doświadczenia z nim związane, napisz w sekcji komentarzy, o czym jeszcze należy pamiętać, gdy ma się już nową stronę internetową na WordPressie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Marcin

  Witam. Wpis bardzo ciekawy, ale nie działa link

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Marcinie, dzięki za czujność! 🙂 Już go poprawiliśmy.

 2. Katarzyna Baranowska

  tytuł pkt 6 i 7 jest identyczny :p
  Całość jest fajną checklistą
  Odnośnie 7 – chyba podręcznikowym błędem jest pozostawianie stron typu hello-world z których później chętnie korzystają spamerzy.
  Warto też zwrócić uwagę na szablon – jego domyśle ustawienia takie jak m.in linki wychodzące 🙂

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Faktycznie, coś nie tak się zadziało przy formatowaniu. 😉 Poprawione.

   Co do punktu siódmego – zgadza się, jest to podręcznikowy błąd. Jednak bardzo często spotykamy tego typu treści na stronach, w których musimy dokonać jakichś zmian lub poprawek po poprzednich ekipach.

 3. Wojtek

  ciekawy artykuł. Zleciłem wykonanie sklepu internetowego u freelancera. Nad wszystkim muszę czuwać i proponować zmiany do widoku, układu i opcji itd. Z drugiej strony nie dostaję żadnych istotnych informacji i propozycji. Umowę podpisałem i klapa. Brakuje w necie informacji jak powinna wyglądać specyfikacja do takiej umowy i czego należy dopilnować. Jak się nie jest informatykiem i nie ma się pojęcia o wielu sprawach to trudno wymagać od wykonawcy wielu przydatnych funkcjonalności:-( czy ktoś ma taką checklistę??

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za opinię, Wojtku!

   Wiesz, Twój problem jest nieco złożony. Pierwsza kwestia dotyczy odpowiedniego doboru wykonawcy – trzeba stawiać na takich, którzy mogą pochwalić się jakimiś dobrymi realizacjami lub mają dobre opinie w sieci. Jeżeli takie problemy występują z freelancerem, który tworzy Ci sklep, to mamy wątpliwości, czy jest on odpowiednią osobą.

   Z drugiej jednak strony absolutnie nie musisz mieć żadnej wiedzy informatycznej, aby zlecić komuś budowę sklepu. Tak na dobrą sprawę nie jesteś też w stanie odpowiednio stwierdzić, czy dana funkcjonalność czy też dany element (oraz jego pozycja po lewej stronie, prawej stronie, niżej czy wyżej od innego elementu) są przydatne. Od tego są testy, które powinno się przeprowadzać na Twojej grupie docelowej. Dodatkowo wymagane funkcjonalności sklepu powinny wynikać bezpośrednio z Twojego modelu biznesowego, który takowe musi uwzględniać (np. dobór właściwej bramki płatności, uwzględnienie marży za transakcje itp. itd.). Oczywiście profesjonalne firmy mogą zrobić to za Ciebie i przedstawić Ci wszystkie za i przeciw przed rozpoczęciem prac, jednak takie analizy są oczywiście usługami płatnymi.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Analiza stron internetowych – do czego służy oraz ją wykonać?

Do czego służy analiza stron internetowych? Co można dzięki niej osiągnąć? Sprawdź, które rzeczy na stronie www warto poprawić, by podnieść jej poziom.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!