Czym charakteryzuje się nowoczesna strona internetowa?

Czym charakteryzuje się nowoczesna strona internetowa?

Nowoczesna i dostosowana do obecnych trendów strona internetowa to prawdziwy skarb, który może z sukcesem generować klientów dla Twojego biznesu. Często to właśnie prezentacja strony wpływa na to, czy chcemy nawiązać współpracę z daną marką, czy też nie.

Sprawdźmy więc, co powinna zawierać nowoczesna strona internetowa oraz jakie ma cechy wspólne, które utożsamiane są z najnowszymi trendami.

Nowoczesna strona internetowa – 12 charakterystycznych cech

1. Hero image.

Hero image to sekcja, jaką użytkownik widzi tuż po wejściu na daną stronę internetową. W tym miejscu stosowało się jeszcze do niedawna slidery z pokazem obrazów, lecz są one obecnie coraz częściej zamieniane na hero image, czyli statyczny obraz zamiast kilku się przesuwających. Można więc rzec, że jest to po prostu pojedynczy slajd.

Przeczytaj o powodach tego stanu rzeczy w naszym innym artykule – czy warto stosować slajdy na stronie głównej.

Taka sekcja charakteryzuje się kilkoma aspektami:

 • Posiada przede wszystkim jakieś hasło lub slogan, który przedstawia markę czy też korzyści.
 • W tle posiada obraz lub wideo, które jest spójne z marką oraz jej branżą.
 • Posiada przycisk CTA, który ma przyciągnąć wzrok odbiorców i przekierować do dalszej wartej uwagi sekcji na stronie.

Poniżej przykład takiego rozwiązania.

Hero -image - nowoczesna strona internetowa

2. Minimalizm.

Ważnym punktem nowoczesnej strony jest minimalizm, czyli prostota. To niewątpliwie pierwszy element, jaki utożsamiany jest z nowoczesnym podejściem do stron internetowych.

Nowocześnie, czyli z utrzymaniem strony w jednolitych barwach, z jasnym podziałem na kolor główny oraz kolor akcentujący. Z kolei same elementy są bez zbędnych ozdobników (obrysy, cienie, tekstury). Najłatwiej zaobserwować to w jakiejkolwiek usłudze Google (np. Gmail, Google Analytics, Googole Search Console) gdzie wyraźnie widać, czym właściwie jest minimalizm.

Ponadto w usługach tych dominuje styl flat, czyli kolejny wyznacznik nowoczesnego podejścia do tematu stron.

3. CTA.

Kolejna cecha nowoczesnej strony to przywiązywanie większej wagi do efektywnego pozyskiwania klientów dzięki stronie. Wszystko głównie odbywa się poprzez przyciski CTA, które mają za zadanie właśnie nakierować odbiorców do określonego celu na stronie.

Ponadto usprawniają nawigację, aby użytkownik nie zastanawiał się nad tym, gdzie ma teraz przejść, tylko płynnie podążał ścieżką zbudowaną właśnie przez przyciski.

Dodatkowo takie przyciski są przede wszystkim wyróżniające się i łatwo wpadające w oko. Dużą rolę odgrywa na nich treść, która ma dodatkowo być wabikiem. Obecnie sprawdzają się rozwiązania opisowe, gdzie zamiast np. pojedynczej frazy Kontakt, lepiej działają na nas opisowe odpowiedniki:

 • Skontaktuj się z nami
 • Nawiąż współpracę
 • Zadaj nam pytanie
 • Skorzystaj z bezpłatnej wersji
 • Porozmawiaj z nami itd.

4. Więcej analityki.

Jak już wspominałem, strony internetowe coraz częściej nastawiane są ściśle na generowanie klientów. Stąd też potrzeba głębszej analizy szeroko rozumianej analityki na stronach internetowej.

W tym celu podstawowe i niezbędne narzędzie Google Analytics okazuje się niewystarczające. Coraz częściej zachodzi potrzeba dokładniejszego śledzenia zachowań użytkowników na stronie, aby jeszcze lepiej zoptymalizować witrynę. Dlatego też rozszerza się analitykę o takie rzeczy jak:

 • nagrywanie sesji
 • rejestracja liczby kliknięć
 • testy A/B na stronach
 • śledzenie ruchu kursora myszki
 • głębokość przewijania strony
 • analiza formularzy

Mając takie dane, łatwiej podjąć decyzję o zmianę danej rzeczy, ponieważ ma się dowody na to, że dana sekcja lub kolor nie przekłada się na liczbę klientów.

5. Treść marketingowa i blog.

Nowoczesne podejście do tematu strony internetowej to również treść, jaka znajdzie się na niej. Pod tym kątem istotne jest tworzenie treści, która zachęca do skorzystania z oferty. Używa się więc tak zwanego języka korzyści oraz uwypukla się elementy w taki sposób, aby przedstawiały to, co użytkownik zyska w momencie nawiązania współpracy.

Kolejnym pomocnym elementem w tym aspekcie jest blog firmowy, który również jest dobrą cechą obecnych stron. Tworzenie treści to nie tylko otwarcie się na potrzeby użytkowników i dzielenie się potrzebnymi informacjami, ale również sposób na pozyskiwanie ruchu na stronie z wyszukiwarki.

6. Ilustracje.

Ilustracje to kolejna cecha nowoczesnej strony.

Ilustracje tworzą niesamowity klimat, ponieważ są indywidualne i ściśle dopasowane do danej sekcji na stronie. Dzięki temu wpisują się w przyjemny odbiór strony oraz wprowadzają niewątpliwie aspekt wyróżnienia się spośród innych.

Zobacz poniższy przykład zastosowania takich ilustracji.

Ilustracje - nowoczesna strona internetowa

7. Wideo.

Obok ilustracji kolejnym trendem, który się umacnia, są wszelkie wideo. Zazwyczaj są one stosowane właśnie w sekcji hero image oraz w miejscach, gdzie trzeba przestawić jakiś produkt lub funkcjonalność.

Są niewątpliwie dużym ożywieniem dla często statycznych tekstów i obrazów.

8. Animacje.

Animacje również wkraczają coraz częściej do świata stron internetowych. Zazwyczaj animowane są poszczególne elementy, aby np. pojawiały się wraz z przesuwaniem strony w dół. Zazwyczaj polega to na tym, że elementy wysuwają się z różnych stron, powodując uczucie dynamiki oraz właśnie tej nowoczesności.

9. Symetryczność i asymetryczność.

Obecnie można również zauważyć, że strony są symetryczne – jest podział, który determinuje tzw. siatka. Wszystko opiera się o kolumny, gdzie przedstawia się np. cztery korzyści w rzędzie lub opinie z podziałem na dwa rzędy po trzy pozycje.

Taki schemat ma przede wszystkim dużą moc pod kątem responsywności. Po prostu elementy można łatwo skalować do różnych rozdzielczości ekranu.

Symetryczna i nowoczesna strona internetowa

Z drugiej zaś strony, nowoczesne podejście to również łamanie tej siatki i tworzenie elementów, które są właśnie asymetryczne. W tym podejściu np. napisy nachodzą na obrazy lub po prostu gołym okiem widać, że elementy nie budują żadnego układu siatki.

10. Narzędzia do kontaktu.

Kolejny aspekt nowoczesności zahacza o narzędzia służące do kontaktu poprzez stronę. Ma to na celu zachęcenie do kontaktu oraz zwiększenie szansy na pozyskanie klienta. Dlatego też, wchodząc na nowsze strony, można zauważyć różne wyskakujące okienka, które umożliwiają kontakt inny niż ten tradycyjny – wiadomość poprzez formularz.

Są to np.:

 • live chat
 • narzędzie do zamawiania kontaktu
 • integracja strony z Messengerem Facebooka

Live chat - nowoczesna strona internetowa

11. Certyfikat SSL.

Nowoczesna strona internetowa ma również wdrożony certyfikat SSL, zwiększający bezpieczeństwo podczas wymiany danych. Jest to poniekąd wymuszona zmiana na stronach za sprawą Google, gdzie strony mające zainstalowany certyfikat zyskują dodatkowe „punkty” w rankingu wyników wyszukiwania.

Ponadto strony bez certyfikatu mają w przeglądarce budujący niepokój napis „Niezabezpieczona”.

12. Zoptymalizowane menu.

Nowoczesna strona internetowa charakteryzuje się pozycjami w menu, gdzie na głównym menu zamieszcza się tylko kluczowe podstrony, a reszta podstron chowana jest pod jednym przyciskiem lub w stopce strony. Wszystko znowu ma na celu sprzyjać konwersji.

Ponadto można zauważyć również, że czasami całe menu chowa się pod przyciskiem i dopiero po jego kliknięciu ukazują się nam poszczególne pozycje. Jest to niewątpliwie zaczerpnięte z menu w wersji mobilnej, gdzie zawsze widnieje takie rozwiązanie.

Co zatem zawiera nowoczesna strona internetowa?

Mam nadzieję, że powyższy tekst przybliżył Ci omawiany temat i już teraz z łatwością zdefiniujesz to, czym wyróżnia się nowoczesna strona internetowa.

Co według Ciebie może być jeszcze utożsamiane z nowoczesną witryną?

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.