O czym pamiętać zatrudniając freelancera? – infografika

Zatrudniając freelancera, należy pamiętać o wielu ważnych kwestiach. O jakich mowa? Sprawdź naszą checklistę, aby nie przeoczyć żadnego istotnego szczegółu!

Ten wpis jest dedykowany zarówno freelancerom, jak i osobom pragnącym znaleźć właściwego specjalistę do pracy w firmie. Zatrudniając freelancera, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich są typowe kwestie ogólne. Poruszają zagadnienia przede wszystkim doświadczenia i umiejętności. Druga, bardzo ważna sprawa, to kwestie dotyczące zarobków. Należy ustalić m.in. stawkę oraz formę zapłaty. Zatrudniając freelancera, musimy jeszcze pamiętać o sprawach projektowych, czyli takich, które dotyczyć mają konkretnego przedsięwzięcia, do którego właśnie szukamy freelancera.

Do omówienia pozostają jeszcze oczywiście szczegóły kierunkowe, dotyczące funkcji, jaką freelancer ma pełnić. Inne wymogi obowiązują przecież web developera, inne copywritera, a jeszcze inne designera.

Co z dołączonej do wpisu infografiki (lub checklisty, można potraktować załącznik dwojako) wyniesie sam freelancer? Przede wszystkim dowie się, na jakie szczegóły zwracają uwagę rekruterzy i specjaliści od HR.

O czym pamiętać zatrudniając freelancera?

Kwestie ogólne:

 • Umiejętności, czyli podstawa podstaw. Jakie umiejętności posiada kandydat? Czym może się pochwalić?
 • Portfolio. Przyjrzyj się przykładowym pracom freelancera. Oceń przede wszystkim ich jakość, styl, poziom. Czy mają taki standard, jakiego oczekujesz?
 • Oprogramowanie. Z wykorzystaniem jakich narzędzi pracował dotychczas freelancer? Czy umie posługiwać się tymi, które są wymagane w Twojej firmie?
 • Podejście. Zatrudniając freelancera, musisz koniecznie „wyczuć” jego podejście do pracy. Jak ono wygląda? Czy uważasz, że wpasuje się w zespół, z którym przyjdzie mu współpracować?
 • Wynagrodzenie. W jaki sposób freelancer chce być wynagradzany oraz jaką ofertę możesz mu przedstawić?
 • Kreatywność. To jedna z kluczowych kwestii, o których musisz pamiętać, zatrudniając freelancera. Czy jest on w stanie pracować samodzielnie? Czy potrzebuje jednak korzystać z gotowych rozwiązań?

Szczegóły dotyczące wynagrodzenia:

 • Stawka, czyli podstawa rozmów. Ile? Przez jaki okres?
 • Wypłata oraz wszystkie kwestie dotyczące jej terminu. Po jakim czasie się odbywa? Konkretnego dnia miesiąca czy może jednak po zakończeniu danego etapu projektu?
 • Bonusy i kary. Poinformuj freelancera o wszelkich aspektach, które mogą wpłynąć na wysokość wypłaty. Mam tu na myśli takie czynniki jak szybsza praca, opóźnienia czy nieukończenie zadania.
 • Autorstwo. Jakie prawa ma posiadać freelancer do projektu, który ma tworzyć? Zatrudniając freelancera, musisz go o tym poinformować. Portfolio jest dla freelancerów szczególnie ważne.

Sprawy projektowe:

 • Styl i charakter. Dobrze jest je ocenić. To ważne w określeniu tego, czy między zespołem a freelancerem wystąpi chemia. Czy freelancer pasuje do danego projektu?
 • Poprawki i zmiany, które są nieodłączną częścią każdego bardziej rozbudowanego projektu. W jaki sposób freelancer ma je wdrażać?
 • Określona wiedza dotycząca danego projektu. Czy freelancer obeznany jest w dotyczącym go temacie?
 • Powiadomienia. Czy freelancer wie, w jaki sposób ma otrzymywać nowe instrukcje i powiadomienia na temat projektu?
 • Postęp prac. Zatrudniając freelancera, musisz wyjaśnić mu, gdzie i w jaki sposób ma udostępniać tworzone czy też modyfikowane przez niego pliki.
 • Współpraca. W jaki sposób freelancer ma komunikować się z innymi osobami biorącymi udział w projekcie? Jakich narzędzi czy sposobów ma używać?

Powyżej znajduje się spis wszystkich tych aspektów, które należy uwzględnić podczas rozmowy z freelancerem bez znaczenia, jaką ma profesję. Przyjrzyjmy się teraz szczegółom dotyczącym danej specjalizacji.

Infografika / checklista

Wszystkie powyższe informacje zebrałem w formie infografiki. Możesz ją także wykorzystać jako checklistę. Na wydrukowanej grafice możesz oznaczać te aspekty, które już wiesz, jak poruszyć w trakcie rozmowy. Każda z poruszonych przeze mnie kwestii posiada odpowiadający jej kwadracik, którego zakreślenie nie przesłania treści.

Źródła informacji: Quick Sprout, Content Harmony, MobileTry.

O czym pamiętać zatrudniając freelancera? – infografika
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 5)

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: