O czym pamiętać zatrudniając freelancera? – infografika

O czym pamiętać zatrudniając freelancera? - infografika

Ten wpis jest dedykowany zarówno freelancerom, jak i osobom pragnącym znaleźć właściwego specjalistę do pracy w firmie. Zatrudniając freelancera, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich są typowe kwestie ogólne. Poruszają zagadnienia przede wszystkim doświadczenia i umiejętności. Druga, bardzo ważna sprawa, to kwestie dotyczące zarobków. Należy ustalić m.in. stawkę oraz formę zapłaty. Zatrudniając freelancera, musimy jeszcze pamiętać o sprawach projektowych, czyli takich, które dotyczyć mają konkretnego przedsięwzięcia, do którego właśnie szukamy freelancera.

Do omówienia pozostają jeszcze oczywiście szczegóły kierunkowe, dotyczące funkcji, jaką freelancer ma pełnić. Inne wymogi obowiązują przecież web developera, inne copywritera, a jeszcze inne designera.

Co z dołączonej do wpisu infografiki (lub checklisty, można potraktować załącznik dwojako) wyniesie sam freelancer? Przede wszystkim dowie się, na jakie szczegóły zwracają uwagę rekruterzy i specjaliści od HR.

O czym pamiętać zatrudniając freelancera?

Kwestie ogólne:

 • Umiejętności, czyli podstawa podstaw. Jakie umiejętności posiada kandydat? Czym może się pochwalić?
 • Portfolio. Przyjrzyj się przykładowym pracom freelancera. Oceń przede wszystkim ich jakość, styl, poziom. Czy mają taki standard, jakiego oczekujesz?
 • Oprogramowanie. Z wykorzystaniem jakich narzędzi pracował dotychczas freelancer? Czy umie posługiwać się tymi, które są wymagane w Twojej firmie?
 • Podejście. Zatrudniając freelancera, musisz koniecznie „wyczuć” jego podejście do pracy. Jak ono wygląda? Czy uważasz, że wpasuje się w zespół, z którym przyjdzie mu współpracować?
 • Wynagrodzenie. W jaki sposób freelancer chce być wynagradzany oraz jaką ofertę możesz mu przedstawić?
 • Kreatywność. To jedna z kluczowych kwestii, o których musisz pamiętać, zatrudniając freelancera. Czy jest on w stanie pracować samodzielnie? Czy potrzebuje jednak korzystać z gotowych rozwiązań?

Szczegóły dotyczące wynagrodzenia:

 • Stawka, czyli podstawa rozmów. Ile? Przez jaki okres?
 • Wypłata oraz wszystkie kwestie dotyczące jej terminu. Po jakim czasie się odbywa? Konkretnego dnia miesiąca czy może jednak po zakończeniu danego etapu projektu?
 • Bonusy i kary. Poinformuj freelancera o wszelkich aspektach, które mogą wpłynąć na wysokość wypłaty. Mam tu na myśli takie czynniki jak szybsza praca, opóźnienia czy nieukończenie zadania.
 • Autorstwo. Jakie prawa ma posiadać freelancer do projektu, który ma tworzyć? Zatrudniając freelancera, musisz go o tym poinformować. Portfolio jest dla freelancerów szczególnie ważne.

Sprawy projektowe:

 • Styl i charakter. Dobrze jest je ocenić. To ważne w określeniu tego, czy między zespołem a freelancerem wystąpi chemia. Czy freelancer pasuje do danego projektu?
 • Poprawki i zmiany, które są nieodłączną częścią każdego bardziej rozbudowanego projektu. W jaki sposób freelancer ma je wdrażać?
 • Określona wiedza dotycząca danego projektu. Czy freelancer obeznany jest w dotyczącym go temacie?
 • Powiadomienia. Czy freelancer wie, w jaki sposób ma otrzymywać nowe instrukcje i powiadomienia na temat projektu?
 • Postęp prac. Zatrudniając freelancera, musisz wyjaśnić mu, gdzie i w jaki sposób ma udostępniać tworzone czy też modyfikowane przez niego pliki.
 • Współpraca. W jaki sposób freelancer ma komunikować się z innymi osobami biorącymi udział w projekcie? Jakich narzędzi czy sposobów ma używać?

Powyżej znajduje się spis wszystkich tych aspektów, które należy uwzględnić podczas rozmowy z freelancerem bez znaczenia, jaką ma profesję. Przyjrzyjmy się teraz szczegółom dotyczącym danej specjalizacji.

Web developer

Języki webowe – jakie języki webowe zna kandydat? Na jakim poziomie?

Responsive Web Design – czy freelancer zna zasady RWD? W jakim stopniu?

UI & UX – User Interface i User Experience – czy freelancer zna te pojęcia?

SEO – czy są mu znane, choćby podstawowe, zasady SEO?

Komunikacja – w jaki sposób będą przekazywane informacje? Przy pomocy briefów czy może werbalnie?

Designer

Narzędzia – jakie oprogramowanie jest wymagane? Photoshop? Illustrator? Sketch?

Źródła – czy freelancer będzie miał zapewnione dodatkowe materiały, zdjęcia, grafiki stockowe?

Pliki – w jaki sposób mają być przesyłane i udostępniane pliki graficzne? Zatrudniając freelancera, musisz o tym pamiętać, ponieważ z reguły zajmują one sporo miejsca.

Prawa – czy grafik będzie posiadał prawa do publikowania swoich prac?

Dokładność – zatrudniając freelancera, zwróć uwagę na jego dokładność i dbałość o detale. W końcu ma być grafikiem, prawda?

Copywriter

Styl – czyli kluczowa sprawa, jeżeli chodzi o osobę piszącą teksty.

Upodobania – czy znasz zainteresowania freelancera? Z jakich dziedzin posiada on swoją wiedzę?

Prawa – kto i na jakiej zasadzie ma mieć prawo do tekstów copywritera?

Rzetelność – krótszy, ale jakościowy tekst jest lepszy od długiego, ale kiepskiego. Zatrudniając freelancera, miej to na uwadze. Nie zawsze pogoń za jak największą ilością znaków jest pożądana.

Typ tekstu – jakie teksty ma pisać copywriter? Artykuły, wpisy blogowe czy może innego typu?

Infografika / checklista

Wszystkie powyższe informacje zebrałem w formie infografiki. Możesz ją także wykorzystać jako checklistę. Na wydrukowanej grafice możesz oznaczać te aspekty, które już wiesz, jak poruszyć w trakcie rozmowy. Każda z poruszonych przeze mnie kwestii posiada odpowiadający jej kwadracik, którego zakreślenie nie przesłania treści.

Źródła informacji: Quick Sprout, Content Harmony, MobileTry.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Andrzej Kidaj

  Jeśli chodzi o prawa autorskie to jest to dosyć delikatny temat i wiele osób się w nim gubi. Bo tak:
  – Prawa autorskie osobiste są niezbywalne i zawsze należą do autora. W związku z tym freelancer ma ZAWSZE prawo do umieszczenia go w portfolio, oczywiście z informacją, co wykonywał, na czyje zlecenie i kto posiada prawa majątkowe.
  – Prawa autorskie majątkowe należą do tego, kto dane dzieło kupił, czyli w tym wypadku do zleceniodawcy. I tu już zleceniodawca może dysponować dziełem, odsprzedawać, wykorzystywać komercyjnie itp. Freelancer poza dodaniem do portfolio nic więcej zrobić nie może.

  To taki standard. Ale oczywiście zleceniodawca może sobie nie życzyć, żeby freelancer umieszczał projekt w portfolio, z różnych względów. Jest to sytuacja szczególna, którą należy dokładnie omówić, doprecyzować i obowiązkowo umieścić w umowie, ponieważ domyślnie jest jak napisałem wyżej.

  Rezygnując z tego prawa freelancer oczywiście może zażądać wyższego honorarium i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w pewnym sensie będzie to naruszanie jego praw osobistych. A te, jak wiemy, są niezbywalne i póki co żadne prawo nie ma mocy tego zmienić. To coś jak uznanie ojcostwa 🙂

  Sam przez to przechodziłem po tym, jak po odejściu z pracy zamieściłem w portfolio kilka projektów. Były szef nawet nie fatygował się, żeby o tym ze mną porozmawiać tylko od razu wezwał mnie do kancelarii prawnej. No i tam okazało się, że nie mieliśmy odpowiedniej umowy i mogę trzymać w portfolio projekty, które wykonałem podczas pracy w agencji, tylko muszę wyraźnie je opisać, dla kogo zostały wykonane i do kogo należą prawa majątkowe.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Zgadza się, Andrzeju. Kwestia praw autorskich jest bardzo delikatna i w wielu przypadkach może nastręczać wielu wątpliwości czy problemów. W razie jakichkolwiek kwestii spornych, polecam Macieja Rodackiego z http://rodacki.pl – z pewnością pomoże w niejednej zagwozdce prawnej.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.