O czym warto pamiętać, zakładając bloga? – 8 wskazówek

O czym warto pamiętać, zakładając bloga?

Praktycznie w każdej dziedzinie jest tak, że z biegiem czasu stwierdzamy, iż czynności, które wykonywaliśmy kiedyś, teraz byśmy zrobili lepiej lub zupełnie inaczej.

Dzieje się tak, ponieważ nabieramy w danej dziedzinie doświadczenia i z czasem dostrzegamy nowe rzeczy.

Nie inaczej jest w przypadku blogowania. Dlatego też, nim zaczniesz tworzenie treści, sprawdź, o czym warto pamiętać, zakładając bloga.

Dzięki tym wskazówkom Twój start będzie nie tylko lepszy, ale z perspektywy czasu z pewnością nie popełnisz błędów, które można zauważyć dopiero po pewnym okresie.

O czym warto pamiętać, zakładając bloga? – 8 podpowiedzi

1. Na efekty trzeba czekać.

Z pewnością Twój start związany jest z ekscytacją, dużymi wyobrażeniami oraz tym, co chcesz osiągnąć. Po uruchomieniu bloga sprawdza się kilka razy statystyki odwiedzin, a całe myśli skupiają się wokół bloga. Problem jest jednak taki, że niestety, lecz nowo powstały blog jest praktycznie niewidoczny dla użytkowników.

Poza znajomymi oraz wtajemniczonymi osobami nikt więcej o Twoim dziele nie wie.

Tym bardziej Google, które nabiera zaufania do strony w znacznie, znacznie dłuższym czasie. Zanim Twoje wpisy zaczną się liczyć w wyszukiwarce, potrzeba miesięcy. Owszem, wiele zależy od strategii pozycjonowania, branży oraz konkurencji. Niemniej jednak na ruch z Google oraz pozyskanie odbiorców trzeba poczekać dość długo.

Bądź tego świadom, ponieważ wolno rosnąca liczba odwiedzin oraz mały przyrost zainteresowania z pewnością nie są czynnikami mobilizującymi. Nie warto jednak się w tym miejscu poddawać, tylko konsekwentnie dążyć do celu.

2. Jest to angażujące zajęcie.

Wbrew powszechnej opinii, blogowanie samo w sobie jest bardzo czasochłonnym oraz wymagającym zajęciem. „Z boku” może się wydawać, że osoba, która tym się zajmuje, ma lekko i przyjemnie. Jeśli Ty również masz takie podejście, to sugeruję jak najszybciej przestawić się na to, że regularne blogowanie to przede wszystkim ciężka praca, w którą musisz włożyć wysiłek.

Choćby dlatego, że:

 • efekty nie przychodzą same
 • słaby oraz bezwartościowy materiał nie będzie miał odbioru, co skutkuje zmarnowaniem czasu na jego stworzenie
 • wpisy trzeba promować
 • należy tworzyć treści, które są ciekawe dla odbiorców – aby to osiągnąć, trzeba wyjść z kreatywnym materiałem oraz przystępną formą treści

3. Poświęć więcej czasu na promocję niż na pisanie.

Blogowanie to przede wszystkim tworzenie nowej treści. Jednak bardzo istotne jest to (szczególnie na początku), że ową treść należy promować oraz reklamować.

Pomyśl sobie – skąd ktokolwiek może wiedzieć o istnieniu Twojego bloga bez promocji? To jest identyczna sytuacja do takiej, gdzie byś np. w piwnicy tworzył ręcznie strugane figurki z drewna. Oprócz sąsiada, który trafi na nie przez przypadek, nikt więcej o nich nie będzie wiedział.

Jest nawet taka niepisana reguła 80/20 co do stosunku czasu poświęconego na tworzenie materiału oraz na jego promocję. 80% czasu należy poświęcić promocji, a 20% czasu na tworzenie artykułu. Także różnica jest kolosalna i tylko uwydatnia, jak istotna jest promocja.

Wpisy możesz promować w następujący sposób:

 • poprzez wpisy gościnne
 • poprzez kanały w mediach społecznościowych (możesz również skorzystać z płatnych opcji, np. na Facebooku)
 • możesz dołączyć do agregatorów treści związanych z daną dziedziną

Więcej pomysłów znajdziesz w naszym innym artykule na temat reklamy firmy w internecie.

4. Obierz strategię przyrostową.

Na początku masz dużo pomysłów oraz celów do realizacji. To normalne, ponieważ na początku każdy jest „w gazie”. Niemniej jednak warto troszkę ochłonąć i rozplanować wszystkie cele w czasie.

Nie realizować ich jednocześnie, ponieważ nadmuchasz sobie samodzielnie balonik z oczekiwaniami, który może szybko prysnąć w związku z wolno rosnącą popularnością.

Lepiej oraz bezpieczniej jest domykać kolejne cele i wprowadzać nowe pomysły stopniowo, aby miało to odzwierciedlenie w rzeczywistości.

5. Cyklicznie wpisy.

Jednym z podstawowych błędów blogowania jest to, że treści tworzone są nieregularnie. Prowadzenie bloga na zasadzie „kiedy mam wenę, to piszę” może wydawać się na początku korzystne, ponieważ właśnie na początku weny jest bardzo dużo.

Wraz z rozwojem bloga inspiracje coraz ciężej znajdować, więc w oczekiwaniu na wenę, możemy ją przekładać i przekładać, coraz bardziej się zniechęcając. Dlatego świetnym motywatorem oraz wejściem w dobry i regularny tryb jest właśnie ustalenie sobie harmonogramu. Jest to coś, o czym warto pamiętać, zakładając bloga.

Może to być sztywny terminarz na zasadzie, że co X dni publikuje się materiał lub np. bardziej płynny, że X w ciągu tygodnia / miesiąca.

Trzymanie się takich postanowień pomaga być regularnym. Zaryzykuję nawet stwierdzeniem, że bez takich założeń nie da rady prowadzić regularnego bloga.

Warto jeszcze dodać, że to właśnie cykliczność oraz regularność są siłą napędową bloga.

6. Buduj listę e-maili.

Newsletter jest specyficzny. Są zwolennicy oraz przeciwnicy tego rozwiązania. Nieistotne, po której stronie jesteś – posiadanie newslettera od samego początku jest z perspektywy czasu korzystne.

Dzięki temu możesz zbierać adresy e-mailowe, które potem wykorzystasz np. do informowania odbiorców o nowych treściach. Jest to o tyle korzystne, że niejako przypominasz się odbiorcom. W internecie jest wiele przykładów na to, że właśnie dzięki e-mail marketingowi blogi generują oraz utrzymują ruch.

Istotne jest również zachęcenie do zapisu na listę. Bez oferowania czegoś w zamian (tzw. lead magnets), mało kto czuje potrzebę zapisu do listy. Sposób na to jest taki, że wystarczy zrobić jakiś bardziej rozbudowany, ciekawszy lub w innej formie materiał, który otrzyma każdy, kto się zapisze.

7. Próbuj różnych treści.

Ciężko jednoznacznie to stwierdzić, ale zazwyczaj blogi posiadają więcej odwiedzin od nowych użytkowników, niż od stałych odbiorców, którzy regularnie zaglądają.

W związku z tym istotne jest publikowane materiałów ponownie, lecz z zachowaniem kilku zasad. Choćby takiej, że taki materiał aktualizujemy o nowe informacje lub prezentujemy go w innej postaci.

Obecnie coraz więcej jest treści alternatywnej do czytanej. Infografiki, podcasty i wideo zyskują na popularności. Pozwalają usprawnić odbiór oraz dostosować go do odbiorców.

Istotne jest również to, że zazwyczaj łatwo przerobić materiał pisany na infografikę czy podcast. Wystarczy dysponować czasem na realizację założeń.

8. Utrzymuj treść w formie rozmowy.

Blog będzie zyskiwał na popularności tylko wtedy, jeśli będzie czytany. To oczywiste. Warto więc trzymać się kilku zasad, które zachęcą do przeczytania treści. Jedną z nich jest właśnie sposób pisania.

Na co zwrócić uwagę?

 • Zwracaj się bezpośrednio, jak byś opowiadał coś jednej lub kilku osobom. Taką treść przyjemniej się czyta i jest większa szansa, że zostanie doczytana do końca.
 • Nie pisz obszernych bloków tekstu. Upewnij się, że maksymalnie po 4-5 zdaniach jest przełamanie do nowej linii.
 • Nie bądź zbyt formalny. Zazwyczaj blog to nie czasopismo popularnonaukowe, więc trudne i wyszukane słownictwo nie zachęca do dłuższego czytania.

Tak więc o czym warto pamiętać, zakładając bloga? O odpowiednim sposobie pisania.

Zatem o czym warto pamiętać, zakładając bloga? – podsumowanie tekstu

Dzięki trzymaniu się powyższych zasad, Twój start z blogowaniem będzie bardziej udany i pozwoli Ci lepiej przygotować się do tej długiej oraz krętej podróży z tworzeniem treści.

Podsumujmy – o czym warto pamiętać, zakładając bloga?

 • Zaplanuj długofalowe działanie.
 • Wbrew pozorom jest to czasochłonne zajęcie.
 • Trzeba promować nowe treści.
 • Musisz rozłożyć działania w czasie – nie rób wszystkiego jednocześnie.
 • Regularność jest podstawą.
 • Zbieraj maile do newslettera.
 • Publikuj różne rodzaje treści.
 • Pisz w formie rozmowy.

Trzymając się powyższych zasad, zwiększysz szansę na sukces.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.