Odśwież stare wpisy i zwiększ ruch na blogu – 5 porad

Odśwież stare wpisy i zwiększ ruch na blogu – 5 porad

Prowadząc bloga, z czasem zauważasz rosnącą liczbę Twoich postów. Regularnie blogując, Twoja sieć wpisów rozrasta się do coraz większych rozmiarów. Duża liczba postów niewątpliwie cieszy oko, jednak nie możesz dopuścić do tego, by po pewnym czasie zostały one zapomniane. Nie po to przecież poświęcasz czas, aby po dniu publikacji zapomniano o nim. Dlatego prezentuję Ci 5 strategii na skuteczne odświeżenie starych postów na blogu.

1. Wykorzystaj media społecznościowe oraz newsletter.

Wykorzystaj potencjał newslettera. Do każdego maila – czy to wysyłanego automatycznie (np. powiadomienie dla nowych subskrybentów), czy w kampanii, możesz w stopce zamieścić link do wpisu. Najlepiej do takiego, który uważasz za najważniejszy na Twoim blogu lub taki, który ma na nowo generować ruch.

Rada dla firm: każdemu subskrybentowi możesz wysłać paczkę, przyjmijmy pięciu artykułów, które wprowadzą go w Twoją działalność i dadzą mu szerszy ogląd na Twoje produkty i całą ofertę.

Jedną z najprostszych metod dzielenia się z czytelnikami starszymi artykułami jest ich ponowna publikacja na serwisach społecznościowych. Jeśli nie masz w danym momencie pomysłu na nowy wpis, to przypomnij swoim odbiorcom jeden ze swoich starszych artykułów. Być może masz nowych fanów, do których dany tekst jeszcze nie dotarł. Przy regularnie prowadzonych działaniach w mediach społecznościowych taka taktyka działa zawsze. Odśwież stare wpisy z użyciem social media.

2. Buduj sieć linków wewnętrznych.

To absolutna podstawa generowania ruchu wśród starych wpisów blogowych. Pomijam aspekty pozycjonowania SEO, gdzie budowanie linków wewnętrznych jest jak najbardziej korzystne pod kątem wyszukiwarki Google. Choć powoli ten trend ulega zmianie, to na razie ciągle miej go na uwadze. Linkowanie pozwoli czytelnikowi na dotarcie do kolejnego artykułu, który może być dla niego przydatny. Jeśli Twoja lista wpisów na blogu jest długa, z pewnością znajdziesz temat, który z łatwością możesz podlinkować. Zwiększasz w ten sposób szansę na to, że użytkownik czytający konkretny wpis, na który trafił, odwiedzi powiązany z nim starszy wpis blogowy.

Wskazówka: wstawiaj linki do nowych artykułów wewnątrz tych archiwalnych.

Twoje pierwsze wpisy nie miały prawa mieć zaplecza do linkowania wewnętrznego, jednak z wraz z rozrostem bloga zaplecze siłą rzeczy się pojawia. Właśnie dlatego koniecznie odśwież stare wpisy na blogu.

3. Sprawdź ponownie słowa kluczowe.

Pisząc artykuł, z pewnością chcesz generować ruch z wyszukiwarki Google. Starasz się więc wplatać w treść słowa kluczowe. W wypadku odległej daty publikacji warto na nowo przejrzeć słowa kluczowe. Może się okazać, że warto coś w nich usprawnić.

Sprawdź więc, na jakie frazy Twoja strona internetowa wyświetla się w wynikach wyszukiwania. Możesz użyć darmowych narzędzi Google Webmaster Tools lub Google Analytics. Po zbadaniu wyników niektóre frazy możesz zastosować w swoich artykułach, zmieniając odpowiednio tytuł strony, nagłówki czy po prostu samą treść. W ten sposób Twój stary artykuł zyska na wartości i zwiększy szanse na wyższą pozycję w wyszukiwarce. Właśnie dlatego odśwież stare wpisy na swoim blogu.

4. Popraw nawigację strony internetowej.

Usprawnij nawigację strony internetowej. Przyznasz, że sama lista wpisów to za mało. Dodanie paginacji (czyli wyliczenia wszystkich podstron, spotykana jest przeważnie w dolnej części ekranu) również nie wystarczy. Lepiej zastosować kilka usprawnień w nawigacji. Moje sprawdzone porady:

 • W bocznym menu możesz umieścić przeróżne zakładki nawigujące. Na przykład: najczęściej czytane wpisy, najpopularniejsze, z największą liczbą komentarzy, udostępnień czy też po prostu polecane przez Ciebie.
 • Stwórz widoczne menu nawigujące po kategoriach artykułów, co znacząco przyczynia się do łatwego znalezienia starszych wpisów.
 • Znajdź miejsce w stopce swojej strony, aby i tam zamieścić najciekawsze lub najnowsze wpisy.
 • Pod samym wpisem możesz zamieścić powiązane lub podobne do siebie artykuły.

5. Jeśli nic nie pomaga, przepisz artykuł na nowo.

Dobrą strategią jest przebudowanie wpisu. Swój stary artykuł możesz uzupełnić o nowe, bardziej aktualne dane. A może coś się zmieniło od czasu ostatniej publikacji? Warto więc uzupełnić lub poprawić swój wpis. Odświeżony post również jest wartościowy. Data publikacji nie jest istotna tak bardzo jak wartość, którą przekazuje artykuł.

Ostatnią radą, jaką dla Ciebie przygotowałem, jest stworzenie nowego wpisu na bazie starego. Temat stworzony w 2012 roku kiepsko odnosi się do tego, co się dzieje w roku obecnym. Dla przykładu: czy warto dziś przeczytać wpis o tytule „Skuteczne sposoby na promocję bloga w 2012 roku”? Oczywiście, że nie. A gdyby odnosił się on do roku 2015? No właśnie. Warto więc stworzyć nowy artykuł na temat, który poruszany był już przez Ciebie w przeszłości, jednak traktujący o aktualnej problematyce.

Wskazówka: aktualizacja starszych wpisów poza dołożeniem nowej treści ma jeszcze jeden plus. Google lubi, gdy strony są aktualizowane. Wyszukiwarka wie wtedy, że coś się na nich dzieje – sprzyja to walce o dobrą pozycję w rankingu.

Mam nadzieję, że spośród rad dotyczących generowania ruchu wśród starych wpisów na blogu znajdziesz coś dla siebie i zastosujesz którąś z powyższych wskazówek. Napisz nam w komentarzach, jakie przyjmujesz strategie odnośnie do obchodzenia się z archiwalnymi wpisami. Odśwież stare wpisy i daj nam znać!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Artur M.

  Dzięki za artykuł. Ja dopiero raczkuję, ale na przyszłość, jak mi starczy chęci do pisania, z pewnością skorzystam. W końcu jaka to oszczędność czasu. Kwestia linkowania wew. też bardzo przydatna.
  Dzięki

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.