Jak stworzyć opis produktu w sklepie internetowym, aby nie był nudny

Jak stworzyć opis produktu w sklepie internetowym

Opis produktu w sklepie internetowym ma przede wszystkim zachęcić do zakupu i tym samym go sprzedać. Tyle w teorii. Praktyka pokazuje, jak wiele sklepów internetowych podchodzi pobieżnie do tego aspektu, tworząc dwu- lub trzyzdaniowe opisy. Jest to niestety duży błąd i poniekąd strzał w stopę.

W realnym świecie, gdy przykładowo kupujesz produkt, jest szansa, że podejdzie do Ciebie ekspedientka lub właścicielka sklepu i podpowie w doborze produktów, coś poleci lub po prostu pomoże. Nie inaczej jest w sklepie online, gdzie opis produktu stanowi sam dla siebie reklamę i zachęca użytkownika do zakupu. Oczywiście są branże, w których opis produktu nie ma większego znaczenia, jednak w zdecydowanej wieczności można śmiało go potraktować niczym miejsce na dodatkową reklamę produktu.

Sprawdźmy zatem, co zrobić, aby opis produktu w sklepie internetowym nie był nudny i szablonowy, a tym samym stał się skutecznym wyzwalaczem do podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie towaru.

Zaczynamy!

5 szybkich porad w kontekście tego, aby opis produktu w sklepie internetowym nie był nudny

Zanim przedstawię wspomniane wskazówki, spójrzmy chwilę na to, czy warto w ogóle angażować swój czas lub budżet na poprawę i optymalizację opisów. Moim zdaniem warto. Spójrz:

 • Szansa na wyższe pozycje w wyszukiwarce Google. Dlaczego? Ponieważ ilość treści przekłada się na pozycje. Trudno trzyzdaniowym opisem walczyć o jakąkolwiek lepszą pozycję w rankingu. Dopisana treść będzie więc dodatkowym wsparciem w działaniach SEO.
 • Przekształcenie odwiedzającego w kupującego. Wspominałem o tym na początku. Dobry opis produktu potrafi zachęcić i nakłonić do zakupu. Może być skutecznym wabikiem do podjęcia decyzji zakupowej.
 • Mniejsza szansa na zwrot. Unikamy sytuacji, w której klient zwraca zakupiony towar. Zazwyczaj dzieje się to w przypadku niedoinformowania klienta, a skuteczny opis to również komplet informacji dla nabywcy.

1. Urozmaić suche fakty i dane techniczne.

Można generalizować, że właściciel sklepu, słysząc hasło „trzeba zrobić opisy produktów”, zacznie zamieszczać techniczne informacje o produkcie, skupiając się na podaniu gabarytów, parametrów itd. Zgadza się. Taki opisów również jest potrzebny. Jednak należy go uzupełnić tekstem stworzonym typowo pod klienta, aby suche fakty nie były nudne.

Jak do tego podejść? Uniwersalną wskazówką jest język korzyści. Taki sposób pisania wychodzi naprzeciw potrzebom użytkownika. Pokazuje mu, co otrzyma w zamian, kupując produkt. Co zyska, jaka część jego życia się polepszy lub w czym pomoże zakup. Widząc korzyści, odbiorca może przychylniej odbierać produkt i łatwiej z nim się utożsamić. Tym samym jest bardziej skłonny do finalnego zakupu.

Luźne przykłady języka korzyści:

 • Sklep rowerowy: „nowoczesne amortyzatory marki X podnoszą znacząco komfort jazdy w terenie” – przyjemniejsza jazda i mniej bolący „tyłek”.
 • Sklep komputerowy: „zyskasz nawet trzykrotnie większą szybkość przenoszenia danych dzięki technologii SSD” – zaoszczędzę trochę czasu w codziennej pracy.
 • Odzież: „specjalnie wycięcie z tyłu talii podkreśla budowę ciała, dodatkowo wyszczuplając sylwetkę” – będę wyglądać szczuplej!
 • Obuwie: „system ABC zapewnia stopie dodatkową wentylację, tym samym zapobiegając jej poceniu” – uniknę nadmiernego pocenia.
 • itd.

2. Zwróć uwagę na prezencję treści i sposób pisania.

Aby opis produktu nie był nudny i zachęcał przede wszystkim do przeczytania, nie może to być typowy blok tekstu. Taki stan rzeczy oznacza właśnie nudę.

Zniwelować to można w następujący sposób:

 • Ogranicz się do krótkich zdań, które są łatwiej i szybciej przyswajalne.
 • Zadbaj o krótkie akapity, przestrzeń pomiędzy nimi daje odpocząć oczom oraz wygląda korzystniej. Treść nabiera oddechu i przestrzeni, co przekłada się na jakość czytania.
 • Jeśli produkt nie jest bardzo wymagający, stosuj prosty język, trafiający skuteczniej do użytkownika. Unikaj skomplikowanych, słownikowych zwrotów.
 • Wspomniane powyżej korzyści przedstaw w atrakcyjny sposób, np. pogrub, wyróżnij, wypunktuj, zaprezentuj razem z ikonami. Po prostu wyeksponuj je, bo to one działają na uczucia odbiorców, więc muszą być dostatecznie zauważone.
 • Dodawaj smaczki językowe. W opisach produktu można stosować wiele epitetów, które dodatkowo wyostrzą przekaz i podkreślą dane cechy produktu, np. ręcznie robiony, wyjątkowy, unikalny, skuteczny, trwały, przyciągający uwagę, idealny, perfekcyjny, niespotykany itd.

3. Odpowiadaj na pytania.

Zachęcający opis produktu w sklepie internetowym odpowiada na potrzeby odbiorców. Musi więc zdradzać w odpowiedzi na to, czego potencjalny klient oczekuje. Im więcej odpowiedzi w treści opisu zamieścisz, tym bardziej odbiorcy są doinformowani, a to działa na Twoją korzyść.

Jak podejść do takich pytań? Spójrz na poniższe przykłady i odpowiedz użytkownikom na następujące pytania:

 • Co otrzymam w zamian jako klient?
 • Jak działa produkt?
 • Czym się wyróżnia na tle konkurencji?
 • Dla kogo jest skierowany produkt?
 • Dlaczego warto go kupić?
 • Jak pomoże mi w codziennych problemach?

Zawarcie odpowiedzi na powyższe pytania już stanowi bardzo solidną podstawę do wartościowego opisu, który nie będzie nudny i oklepany. Ta część przykładowych pytań pozwoli zaspokoić wiedzę potencjalnego klienta oraz wyjaśni mu wiele spraw.

Mało tego. Niektóre pytania są typowo nastawione na jego potrzeby, co przekłada się na pozytywny odbiór treści.

4. Zdjęcie produktu idące w parze z opisem.

Widok strony produktu to w głównej mierze opis oraz zdjęcie. Nie wolno jednak traktować obu tych rzeczy oddzielnie. Opis i zdjęcie muszą się uzupełniać oraz stanowić jedność. Zaniedbanie którejkolwiek z tych rzeczy rzutuje negatywnie na cały odbiór produktu.

Co zatem można poprawić w zdjęciach?

Warto przełamać już standardowe i dość powszechne zdjęcia produktów na białym tle. Owszem, wyglądają profesjonalnie, czysto i widać na nich wszelkie szczegóły. Jednak co zaczyna być mocno popularne, zaczyna być również nudne.

Obecny trend sugeruje pokazywanie zdjęć produktu w codziennym zastosowaniu. Jest to o wiele większy bodziec dla odbiorcy, który może wyobrazić sobie lepiej produkt oraz zobaczyć go w faktycznym użytku. Zresztą niektóre branże są wręcz stworzone do tego typu rozwiązań – odzież, obuwie, dodatki do domu.

Przyznaj, że świeczka do domu bardziej zachęca do zakupu, jak jest zaprezentowana w zaaranżowanym wnętrzu na stoliku, aniżeli na białym tle.

5. A może modne teraz wideo?

Idąc za trendem oraz wiedzą, że treść wizualna lepiej do nas trafia w porównaniu do tekstu, warto postawić na wideo. Filmiki coraz częściej widywane są na stronach internetowych. Zazwyczaj jako urozmaicenie tła.

Jednak ten trend się rozwija, a zamieszczenie wideo w opisie produktu stanowić może świetne uzupełnienie opisu. Ba, może go nawet zdominować i użytkownicy częściej po niego sięgną, niż po czytany tekst. Warto o tym wiedzieć i mieć świadomość, w jakim kierunku wszystko to zmierza.

Już teraz można coraz częściej spotkać animowane gify, które w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie będą zastępować statyczne zdjęcia produktów. To z pewnością będzie skutecznie niwelować nudę.

Opis produktu w sklepie internetowym, który nie jest nudny – podsumowanie

Jak można zauważyć, opis produktu w sklepie internetowym może mieć kolosalne znaczenie w kwestii decyzji o zakupie.

Już samo poinformowanie klienta o korzyściach lub odpowiedź na przykładowe pytania z punktu trzeciego, daje niesamowity zastrzyk w jakości. Dodatkowe wsparcie w postaci adekwatnych zdjęć daje podwójnego „kopa”.

Postaraj się zresztą samemu postawić w sytuacji klienta. Czy zainteresowałbyś się produktem, którego nie znasz, a który ma trzy zdania opisu? Z pewnością byłoby to ciężkie. Dlatego opis produktu to cenna broń w zaciętej walce o klienta, o którego trzeba należycie zadbać.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.