Optymalizacja formularza na stronie jako sposób na większy zysk

Optymalizacja formularza na stronie

Wszelkie formularze na stronie często są niezbędne, aby pozyskać klienta. Dzięki formularzom możemy złożyć zamówienie w sklepie internetowym lub wysłać zapytanie w celu nawiązania współpracy. Jest to swego rodzaju most łączący użytkownika ze stroną.

Warto więc mieć pewność, że ten element będzie nie tylko prawidłowo działał, ale również nie będzie zniechęcał do jego wypełnienia. Pomocna okazać się może optymalizacja formularza na stronie, która usprawni mankamenty oraz newralgiczne jego miejsca. W ten sposób otrzymamy standardową funkcjonalność strony wyniesioną na wyższy poziom. Oczywiście w celu zwiększenia potencjalnego zysku, a jak wiadomo, bez zapytań czy zamówień strona przestanie spełniać założone cele i stanie się bezwartościowa.

Sprawdź więc, co można poprawić w formularzu na stronie i jakie czynniki pomogą usprawnić jego działanie.

Zaczynamy!

Optymalizacja formularza na stronie – 6 skutecznych wskazówek

1. Przywiąż wagę do wyglądu.

„Jemy oczami” – to określenie idealnie wpisuje się w pierwszą wskazówkę. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy mało chętni, aby wypełniać przeróżne formularze i udzielać odpowiedzi. Formularz musi zachęcać, a jego prezencja to podstawa. Mało kto zechce wypełniać niechlujny, mało atrakcyjny, a zarazem niepasujący stylem do reszty elementów formularz.

Warto sprawdzić, jakie są aktualnie trendy, które prezentują wygląd formularzy. Cechuje je przede wszystkim minimalizm. Są proste, zgrabne i zarazem bardzo estetyczne. Upodobnij więc własny formularz do panujących standardów.

Będąc przy wyglądzie, warto również zadbać o takie drobnostki, jak chociażby nadawanie wyróżnienia aktywnym polom. Jest to mała rzecz, a z pewnością podnosi komfort i czytelność formularza. O to w gruncie rzeczy chodzi, aby formularz zachęcał użytkownika. Wygląd odgrywa w tej kwestii niebywale dużą rolę.

Warto również zastosować swego rodzaju separatory wizualne do pól z różnych grup, np. jedna grupa pól to dane kontaktowe, a druga to kwestie związane z zapytaniem.

2. Rozbij formularz na etapy.

Pewnie zastanawiasz się, jakim cudem użytkownicy będą chcieli wypełniać więcej kroków? Być może dlatego, że pierwsze wrażenie dla użytkownika jest ważniejsze niż faktyczna długość tego formularza.

Podział na kroki daje nam przede wszystkim mniej widocznych pól za jednym razem. To już działa mobilizująco. Dodatkowo dobrze jest również na początku umieszczać „łatwiejsze” pola, mniej absorbujące, co również wpłynie pozytywne na nasze pierwsze wrażenie. Na końcu z kolei najlepiej jest zamieścić dane personalne do uzupełnienia. Proszenie o nie na samym początku jest nie dość, że mało intuicyjne, to również stawia formularz od razu w złym świetle.

Dlatego najpierw informacje związane z zapytaniem, a dopiero później dane osobowe.

Taka optymalizacja formularza na stronie poprzez wprowadzenie kroków może przełożyć się na większą szansę na pozytywne wypełnienie pól. Warto również podkreślić, że nawet kilka pól w formularzu można z powodzeniem podzielić na kroki. Ta wskazówka sprawdzi się zarówno dla 20 pól, jak i dobrze wyjdzie podział 6-8 pól na 3 kroki.

3. Stosuj logiczne rozwiązania.

Logiczne rozwiązania w formularzu to przede wszystkim ułatwienie wypełniania treści przez użytkownika. Na przykład wybór danej wartości z jednego pola formularza może pociągać za sobą zmianę kolejnych pól. Podsuwamy wtedy użytkownikowi adekwatne pola na podstawie jego wcześniejszego wyboru. Jest to efektywny sposób na podnoszenie skuteczności formularza i polepszenie odczuć użytkowników. W ten sposób mogą poczuć się wyjątkowo i personalnie potraktowani. Coś jak indywidualne podejście.

Kolejny plus to możliwość segmentacji i kategoryzacji zapytań w zależności od wyboru. Dostarczamy więc sobie cennych danych do analizy na przyszłość. Poznajemy odbiorców i możemy wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość.

4. Przemyśl uporządkowanie i rodzaj pól.

Optymalizacja formularza na stronie to również stosowanie adekwatnych rodzajów pól do konkretnego pytania. Pod kątem szybkości i łatwości uzupełnienia, łatwiej jest nam kliknąć dane pole z listy możliwych opcji, aniżeli wpisać coś ręcznie.

Zwróć zresztą uwagę na to, gdy sam musisz wypełnić jakąkolwiek ankietę online. Pytania „klikane” nie stanowią problemu i są wypełniane szybko i sprawnie. Jednak jeżeli pojawi się pytanie do wpisania treści samodzielnie, zaczynają się schody.

Chodzi – jak zawsze – o czas. Mało kto ma ochotę cokolwiek pisać, wyrażać zdanie czy podzielić się nim bez potrzeby. Łatwiej i przede wszystkim szybciej jest kliknąć jakąś opcję z listy gotowych pozycji, aniżeli samodzielnie wpisywać odpowiedź. Pamiętaj o tym w formularzu na stronie.

Na przykład w polu „Temat zapytania”, służącym do wpisania treści, warto zastosować pole do wyboru np. z takiej listy: „Problemy techniczne”, „Zapytanie ofertowe”, „Współpraca” itd.

Innym sposobem na optymalizację formularza na stronie jest konsekwentny podział pól, które są zależne między sobą. Logiczna jest kolejność taka jak: imię, nazwisko, ulica, numer mieszkania, miejscowość i kod pocztowy. To samo dotyczy „pozostałych” pól. One również muszą być logicznie uporządkowane i stanowić swego rodzaju uzupełnienie. Grupujemy i porządkujemy pytania z tej samej rodziny, aby zachować płynność i ciągłość uzupełniania danych.

5. Testy jako klucz do sukcesu.

Można znać wiele wskazówek oraz podpowiedzi na temat optymalizacji elementów na stronie internetowej, jednak większości z nich nie można traktować niczym złotego środka. W przeciwnym razie wszyscy mieliby idealne strony, które tylko by generowały klientów. Co działa u jednego, nie oznacza, że będzie działać u Ciebie. Wskazówki należy odczytywać jako kierunkowskaz i ogólny kierunek, nie zaś jako receptę.

By faktycznie przekonać się, czy optymalizacja formularza przynosi rezultaty, należy to przetestować. Pomocne okażą się testy A/B, które  pozwolą określić, który wariant sprawdza się lepiej. Dobrze trzymać się takich założeń, ponieważ w przeciwnym razie możemy tylko domyślać się, czy faktycznie zmiany są trafne. Ponadto testy pozwolą na większe eksperymenty i ocenę, które wersje zmian najlepiej trafiają do użytkowników, a które okazały się katastrofą.

Nawet najmniejsze detale, takie jak np. kolor przycisku, można testować. Jest w tej kwestii szerokie pole do popisu.

6. Zastosuj CTA kierujące na formularz.

Ostatnia rada będzie zgoła odmienna, gdyż nie odnosi się bezpośrednio do optymalizacji formularza, a do przycisków CTA, które nawołują do wypełnienia formularza. Ten punkt wspomina o tym, aby pamiętać, że przejście do formularza kontaktowego, złożenia zapytania, czy nawiązania współpracy musi być poprzedzone trafieniem na ścieżkę prowadzącą do owego formularza. Sama pozycja w menu o nazwie „Kontakt” nie stanowi gwarancji dużej liczby odwiedzin tej zakładki. Trzeba użytkownika zatem nakierować na tę zakładkę i umieszczać przyciski lub sekcje, które to zrobią.

Jestem niemal pewien, że dodanie i wyróżnienie takich sekcji przekierowujących do formularza już okaże się sporym zastrzykiem co do liczby wejść w zakładkę kontaktu, a to przełoży się oczywiście na więcej zapytań. Tym bardziej że wspominam tu o przyciskach CTA, których działanie opiera się z założenia właśnie o wywieranie wpływu na użytkowników i ostateczne zachęcenie ich do kliknięcia.

Optymalizacja formularza na stronie – jak jest ważna?

Istotną rolą w kwestii optymalizacji formularza na stronie internetowej jest postawienie się w roli odbiorcy takiego formularza. Jeśli mamy do czynienia z typowym formularzem zawierającym cztery standardowe pola, to za wiele nie ma co eksperymentować. Co najwyżej przydadzą się kwestie czysto wizualne.

Jednak jeśli w grę wchodzą coraz bardziej skomplikowane założenia, to przyda się znajomość zagadnień, które pozwolą stwierdzić, co można poprawić i ulepszyć, aby ostatecznie zwiększyć szansę na otrzymanie kolejnego zapytania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.