Optymalizacja kampanii AdWords – 6 skutecznych sposobów

Optymalizacja kampanii AdWords

Na pierwszy rzut oka kampania Google AdWords wydaje się stosunkowo łatwa. Wystarczy wybrać słowa kluczowe, stworzyć kilka reklam tekstowych, a potem już tylko czekać na efekty i nowych klientów. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Optymalizacja kampanii AdWords to całkiem trudne przedsięwzięcie.

Można w bardzo szybki i łatwy sposób wyczerpać środki na koncie, a nowych klientów jak nie było, tak nie będzie. Dlatego kluczem jest odpowiednia wiedza osoby prowadzącej usługę oraz efektywna optymalizacja kampanii AdWords.

Aby kampania była skuteczna, należy o nią dbać, dostosowywać, usprawniać i nadzorować. Dziś przedstawię Ci kilka rad na temat tego, jak efektywniej reklamować się dzięki tej usłudze, a to za sprawą optymalizacji kampanii AdWords.

Optymalizacja kampanii AdWords – 6 sposobów:

1. Rozszerzenia objaśnień.

Optymalizacja kampanii AdWords - rozszerzenia objaśnień

Na początek, optymalizacja kampanii AdWords może sprowadzać się do dodania tak zwanego rozszerzenia objaśnień. Jest to, najprościej mówiąc, darmowa linijka tekstu w wyświetlanej reklamie. Zyskujesz więc dodatkowe 25 znaków do wykorzystania! W tej sposób możesz jeszcze bardziej nakłonić użytkowników do skorzystania z Twojej oferty. W związku z tym odwiedzający dostanie więcej informacji o Twojej reklamie, a Ty jesteś w stanie lepiej ją zaprezentować.

Kolejną korzyścią ze stosowania rozszerzeń objaśnień jest fakt, że reklama staję się większa (rozmiar w pikselach), co niewątpliwie może wyróżnić ją na tle innych ofert.

Obecnie nadal bardzo wiele firm czy osób prowadzących kampanie AdWords nie korzysta z tej funkcjonalności. Warto już teraz o nią zadbać, gdyż niedługo liczba reklam wykorzystujących rozszerzenia objaśnień może zacząć stale wzrastać.

Jak dodać rozszerzenia objaśnień AdWords

Dodania rozszerzenia dokonujemy poprzez zakładkę „Rozszerzenia reklam”, a następnie wybieramy rodzaj rozszerzenia. Potem wystarczy kliknąć duży, czerwony przycisk z napisem „+Rozszerzenie” i wpisać zachęcający, dodatkowy tekst.

2. Stosowanie słów kluczowych w reklamie.

Optymalizacja kampanii Google AdWords może również sprowadzać się do oczywistych wskazówek. Jednak patrząc na kampanie reklamowe, można stwierdzić, że tę wskazówkę wielu reklamodawców wręcz pomija. Mowa tu o odpowiednim dopasowaniu słowa kluczowego. Najprościej będzie to wyjaśnić na przykładzie.

Jeśli użytkownik szuka butów do biegania Nike, to chce, aby reklamy, które mu się pojawiają, zawierały szukaną frazę oraz aby strona docelowa po kliknięciu również odsyłała do zakładki poświęconej butom do biegania firmy Nike.

To, czego nie chce użytkownik, to reklamy butów firmy innej niż Nike. Skoro szuka on konkretnej marki obuwia, to z pewnością nie interesują go buty innej marki.

Tak więc optymalizacja kampanii AdWords również polega na dbaniu o użytkownika i oferowania mu tego, czego szuka. Musisz przedstawiać reklamy ściśle dopasowane do szukanej frazy, a szukana fraza winna wystąpić w reklamie oraz na stronie docelowej.

Optymalizacja kampanii AdWords - stosowanie słów kluczowych

Przykład poprawnego stosowania słów kluczowych. Szukana fraza występuje w tekście reklamy oraz w linku do podstrony.

3. Reklamuj się pod nazwą firmy.

Dużym błędem reklamodawców AdWords jest brak reklamowania się pod frazą nazwy firmy.

W tym momencie myślisz pewnie, że po co mam się reklamować pod frazą swojej własnej marki? Przecież i tak jestem pierwszy w rankingu, gdy wpiszę nazwę własnej firmy w wyszukiwarkę. Otóż jest kilka powodów do tego, aby reklamować się właśnie w ten sposób:

  • stawki są bardzo małe, w granicach kilku groszy
  • konkurencja może reklamować się pod nazwą Twojej marki, aby „skraść” Ci w ten sposób klientów
  • dzięki reklamom możesz odsyłać klientów do specjalnych zakładek z promocjami
  • wysoki współczynnik kliknięć reklamy, który przekłada się na większy ruch na stronie

Ważne jest zatem, aby optymalizacja kampanii AdWords również skupiała się na reklamie własnej firmy podczas trwania kampanii. Koszty będą niewielkie, a skuteczność z pewnością wzrośnie.

4. Zbuduj listę słów wykluczających.

W moim odczuciu, jeśli mówimy o optymalizacji kampanii AdWords, nie może zabraknąć tematu listy słów wykluczających. To absolutna podstawa skutecznej optymalizacji.

Słowa wykluczające to niechciane frazy, na które nie chcesz, aby Twoja reklama się pojawiała. Zazwyczaj w każdej branży można już na stracie kampanii określić trafne słowa wykluczające. Jednak optymalizacja kampanii AdWords sprowadza się do ciągłego nadzorowania usługi.

Możesz w łatwy sposób wykluczyć niechciane frazy. Wystarczy, że odwiedzisz zakładkę „Słowa kluczowe”, a następnie klikniesz przycisk „Wyszukiwane hasła”. Otrzymasz w ten sposób listę fraz, pod które wyświetla się Twoja reklama AdWords. Przeglądając ją, masz przed sobą wszelkie statystki dotyczące fraz oraz możesz w łatwy sposób wyeliminować te, które odbiegają od Twojej strategii.

Jest to klucz skutecznej optymalizacji kampanii AdWords. Bez ingerowania w słowa wykluczające pozyskujesz niepotrzebny ruch oraz tracisz środki na koncie, które można przeznaczyć na bardziej wartościowe frazy.

Optymalizacja kampanii AdWords - słowa wykluczające

Na wyświetlanej liście wystarczy zaznaczyć daną frazę, a następnie kliknąć przycisk „Dodaj jako wykluczające słowo kluczowe”.

5. Stosuj rozszerzenia linków do podstron.

Rozszerzenia linków podstron w Google AdWords

Podobnie jak w podpunkcie nr 1, możesz rozszerzyć swoją reklamę. Tym razem o linki do podstron. Jest to dodatkowa linijka tekstu z odnośnikami do wybranych podstron strony internetowej. Optymalizacja kampanii AdWords może być skuteczniejsza, jeśli dodasz to rozszerzenie.

Optymalizacja AdWords rozszerzenia linków

Po wybraniu powyższych opcji klikamy „+Rozszerzenie”. Następnie pozostaje jedynie wskazać nazwę kampanii oraz wybrać linki do podstron.

6. Dostosuj stawki do lokalizacji.

Efektywna optymalizacja kampanii AdWords sprowadza się też do dostosowania stawek według lokalizacji. Możesz zmieniać stawkę w zależności od miasta, regionu czy kraju, który najlepiej konwertuje. Możesz więc optymalizować kampanię w następujący sposób: skoro np. we Wrocławiu Twoje reklamy osiągają lepsze wyniki, to możesz zwiększyć stawki za kliknięcie w tej lokalizacji. W innej natomiast, mniej skutecznej, możesz te stawki pomniejszyć lub nawet całkowicie wykluczyć daną lokalizację.

Optymalizacja AdWords wyświetlanie lokalizacji

Wybierając powyższe opcje, otrzymasz listę miast wraz ze statystykami, jakie osiągają. W ten sposób możesz wybrać dane miasto i zwiększyć bądź zmniejszyć stawki dla wybranej lokalizacji. Dokonasz tego poprzez zaznaczenie miasta i wybranie opcji „Edytuj”, a następnie „Dodaj cele i ustaw dostosowanie stawek”.

7. Remarketing.

Ostatnim krokiem na dziś jest optymalizacja kampanii AdWords poprzez remarketing. Najprościej mówiąc, jest to wyświetlanie reklamy dla osób, które już kiedyś miały styczność z Twoją reklamą. Dzięki temu trafiasz do tych samych odbiorców ponownie. Jest to skuteczna metoda, gdyż po jednej wizycie na stronie użytkownik może np. nie dokonać zakupu, a z każdą kolejną wizytą „oswaja” się z Twoją marką i stroną. Może to bardziej nakłonić go do skorzystania z Twoich usług.

Aby zacząć korzystać z remarketingu, musisz wprowadzić na każdą podstronę serwisu tag remarketingowy. Następnie możesz stworzyć listy remarketingowe, przypisując odbiorców do konkretnych grup.

Podsumowując, optymalizacja kampanii AdWords jest podstawą do tego, aby skutecznie reklamować się w wyszukiwarce Google. Usługa reklamowa tylko z początku wydaje się łatwym narzędziem. Rzeczywistość jednak szybko weryfikuje błędy i brak kontroli kampanii. W efekcie masz przed sobą kampanię, której środki na koncie zostają wyczerpane, a efektów po niej nie widać.

Optymalizacja kampanii AdWords to ciągły proces. Mam nadzieję, że moje rady poprawią Twoje wyniki i przełożą się na wzrost klientów! Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Monika

    Wartościowy tekst 😉

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!