Optymalizacja procesu rejestracji na stronie internetowej

Optymalizacja procesu rejestracji na stronie internetowej

Rejestracja nowego użytkownika na stronie internetowej – jak często tego doświadczasz? Pewnie często. Szczególnie przy zakupach online jest to konieczny wymóg do finalizacji transakcji. W sklepach internetowych konieczna jest optymalizacja procesu rejestracji nowego użytkownika. Dlaczego?

Otóż każdy nowo zarejestrowany użytkownik to szansa dla Twojego biznesu na dodatkowe zyski. Posiadając dane użytkownika, takie jak adres e-mail czy telefon, mamy dodatkowe drogi marketingu – np. newsletter. W związku z tym rejestracja powinna być możliwie jak najszybsza i nieodstraszająca potencjalnego klienta.

Poznaj sześć kroków do budowana skuteczniejszych formularzy rejestrujących.

Optymalizacja procesu rejestracji – na co zwrócić uwagę?

1. Spraw, aby rejestracja była łatwa w znalezieniu.

Patrząc pod kątem tworzenia stron internetowych, oczywiste jest to, aby przycisk czy link do rejestracji online był umieszczony w widocznym miejscu. Na pewno nie powinien być ukryty czy niedostępny.

Pierwsze miejsce, które przychodzi nam do głowy w kwestii szukania miejsca służącego do rejestracji, to zazwyczaj prawy górny róg strony. Oczywiście nie jest to reguła. Ważne, aby był zamieszczony w pasku nawigacyjnym. Jest to idealne miejsce.

Prócz tego, przyciski rejestracyjne można wplatać w treść strony, w jej stopkę czy z boku w tak zwanym sidebarze. Warto wiedzieć, że zamiast używania nazwy przycisku typu „zarejestruj się”, można skorzystać z przycisków CTA, które służą do nawoływania użytkownika do interakcji ze stroną. Zamiast zwykłego, standardowego „zarejestruj się”, dobrym rozwiązaniem może być „zarejestruj się za darmo”. Szerzej na ten temat poczytasz we wpisie o przyciskach CTA.

Optymalizacja procesu rejestracji - umiejscowienie przycisków

Przykład umiejscowienia linku kierującego do rejestracji online. Zazwyczaj jest to prawy górny róg serwisu. Źródło: Militaria.pl.

2. Skorzystaj z profili społecznościowych.

Jednym z ostatnich trendów jest integracja z mediami społecznościowymi, bez których w dzisiejszych czasach trudno się obejść. W związku z tym można wykorzystać je do szybkiej i łatwej rejestracji użytkownika. Optymalizacja procesu rejestracji w tym wypadku sprowadza się do kilku kliknięć. Nie trzeba wypełniać żadnych pól formularza. Jedyne, co jest wymagane, to wtyczka obsługująca rejestrację. Dzięki takim zabiegom można oszczędzić czas rejestrującym się odbiorcom oraz pozbawić ich kłopotów z kolejnym hasłem czy loginem do zapamiętania.

Optymalizacja procesu rejestracji w sklepie internetowym

Przykład integracji rejestracji online z portalem społecznościowym. Wystarczy jeden klik i omijamy proces wypełniania pól formularza rejestrującego. Źródło: Answer.com.

3. Ogranicz do minimum ilość pól formularza.

Optymalizacja procesu rejestracji online sprowadza się również w dużej mierze do maksymalnego zmniejszenia ilości pól w formularzu rejestracyjnym. W dzisiejszych czasach, gdzie każdy jest zabiegany, nawet długość formularza wpływa na jego ostateczną finalizację. W przypadku długich formularzy istnieje duża szansa na to, że użytkownik po prostu zrezygnuje w trakcie wypełniania i nie skorzysta z Twojej usługi. Tego oczywiście należy unikać.

Powinno się używać tylko i wyłącznie wymaganych pól. W przypadku sklepu wystarczą dane adresowe, adres e-mail oraz numer telefonu. Większa ilość może negatywnie wpłynąć na odbiór formularza.

Według różnych źródeł, krótsze formularze przyczyniają się do zwiększenia ilości osób rejestrujących się w serwisie nawet o 20%. Warto więc przemyśleć ich ilość na własnej stronie.

4. Odpowiednie komunikaty formularza.

Optymalizacja procesu rejestracji na stronie internetowej to nie tylko skrócenie do minimum ilości pól formularza. To również jego łatwe uzupełnienie.

O ile dbanie o poprawne nazwy pól jest trudne do zepsucia, tak komunikaty walidacyjne – owszem. Dlaczego? Ponieważ czasami są one niejasne lub zbyt ogólne. Komunikat o występującym błędzie powinien być szczegółowy, a nie w postaci zwrotu ogólnego „wystąpił błąd w formularzu”. Lepiej jest wskazać, które pole jest błędnie wypełnione wraz z wyjaśnieniem, jak je poprawić. Można to rozwiązać np. w ten sposób:

 • wyjaśnić, ile wymaganych jest znaków bądź cyfr
 • czy wymagane są jakieś specjalne znaki
 • czy konieczne jest użycie wielkich liter

W celu dbania o jak najlepsze zaprojektowanie formularza online trzeba mieć również na uwadze kilka ważnych elementów, takich jak:

 • podświetlanie na wyraźny kolor błędnego pola formularzu
 • dodanie wyskakującego okienka pod, nad lub obok formularza
 • tak właściwie, to najlepiej jest użyć obu powyższych reguł

Optymalizacja procesu rejestracji - walidacja formularza

Walidacja pól w formularzu rejestrującym użytkownika. W przypadku pominięcia wymaganego pola zostaje ono podświetlone – wraz z krótką informacją o tym, co należy wykonać.

5. Brak rozpraszających elementów.

W jednym z moich poprzednich wpisów stwierdziłem, że każda strona internetowa musi posiadać swój cel. Nie inaczej jest z podstroną rejestracyjną.

Tutaj celem jest udana rejestracja nowego użytkownika. W związku z tym, na takiej podstronie nie mogą znajdować się inne elementy, dodatkowo rozpraszające użytkownika. Dlatego też nie najlepszym pomysłem jest umieszczanie obok formularza rejestracyjnego wszelkich elementów rozpraszających, nawołujących do kliknięcia. Zapomnij więc o banerach, reklamach produktu ze sklepu czy o wszelkiej maści obrazach. Od tego są inne podstrony serwisu internetowego.

6. Końcowe dopracowanie.

Kiedy wprowadzono już wszystkie powyższe punkty w życie strony, zwiększa się szansa na pozytywne zrealizowanie procesu rejestracji. Co następuje później? Naturalnie, przyjście maila z powiadomieniem o pozytywnej rejestracji nowego użytkownika. Czy tutaj też można coś zaproponować w kwestii optymalizacji procesu rejestracji na stronie internetowej? Jasne!

Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, to zignorować ten wstępny mail. Jest to pierwsza wiadomość, którą użytkownik dostaje od Ciebie. Masz więc tylko jedną szansę na zrobienie pozytywnego wrażenia. Otwierający mail możesz zoptymalizować następująco:

 1. Zwracaj się bezpośrednio do użytkownika. Zwrot „dzień dobry Andrzeju!” jest znacznie lepszy od „dzień dobry, użytkowniku #32465”.
 2. Użyj wysokiej jakości obrazów, np. produktów, które sprzedajesz w swoim sklepie internetowym. Pamiętaj o optymalizacji obrazów na stronie.
 3. Wykorzystaj powitalny mail do przedstawienia oferty. Skoro masz już adres e-mail potencjalnego klienta, wykorzystaj to już na początku. Przyznanie rabatu za zarejestrowanie się jest również chwytliwym sposobem. Może się to przełożyć bezpośrednio na sprzedaż.

Tych sześć prostych sposobów powinno się przełożyć na większą ilość rejestrujących się użytkowników np. w sklepie internetowym. Nawet w tak z pozoru błahej sprawie, jak formularz rejestrujący, można popełnić kilka błędów. Na szczęście ich szybka weryfikacja, jak i późniejsze wdrożenie, nie są czasochłonne i skomplikowane. Każdy może sprawdzić, w jakim stanie jest jego formularz rejestrujący nowych użytkowników.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Michał Repliński

  Bardzo dobre rady aby zwiększyć ilość rejestrowanych użytkowników. Dzięki!

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.