Optymalizacja wpisu WordPress pod kątem SEO

Optymalizacja wpisu WordPress pod kątem SEO

Dziennie do internetu trafia cała masa nowych treści. Stale rośnie liczba aktywnych blogów oraz ciągle pojawiają się nowe. Wyszukiwarka Google jest w każdej sekundzie wręcz bombardowana ilością zapytań, jakie wykonują użytkownicy.

Wyobraź sobie, że w każdej sekundzie wywoływanych jest… 40 000 zapytań, co w ciągu dnia daje łącznie ponad 3,5 miliarda. Zresztą odwiedź tę stronę i przekonaj się samodzielnie o potędze tych liczb. Jeszcze wczoraj, przed północą, licznik wskazywał 4,5 miliarda wykonanych zapytań. I pomyśleć, że na pierwszej stronie wyszukiwarki Google mieści się tylko 10 stron internetowych – z czego praktycznie tylko 3 pierwsze wyniki liczą się najbardziej.

Jak można przypuszczać, toczy się olbrzymia walka o te pozycje. Jak zatem przybliżyć się do topowych wyników, prowadząc własnego bloga? Poprzez optymalizację wpisu pod kątem SEO.

Optymalizacja wpisu WordPress – wskazówki wstępne

Przedstawię Ci skuteczny sposób na wykonanie kilku pomocnych trików, które przyczynią się do wzrostu Twojej widoczności w sieci. Jako że najbardziej lubujemy się w systemie WordPress, toteż na nim oparte będą wskazówki dotyczące optymalizacji wpisu. Samego systemu CMS WordPress przedstawiać nie trzeba, wystarczy rzucić okiem, ile jest możliwości wykorzystania tego systemu. Jak widać, nie tylko są na nim tworzone blogi, ale również strony dla biznesu.

Zanim jednak rozpocznie się właściwe prace nad poprawą widoczności wpisu w sieci, warto przed przystąpieniem do pisania zastanowić się nad słowami kluczowymi, jakie w nim powinny się znaleźć. Oczywiście Twoim głównym celem powinno być pisanie pod czytelników, czyli prosto, zrozumiale i zwięźle. Jednak mimo tego gdzieś w pamięci powinno się mieć frazy kluczowe. Pamiętaj, że nie musisz naszpikować nimi treści. Takie działania tylko szkodzą, jednak o tym będzie później.

Wybór frazy głównej również nie powinien być przypadkowy. W celu lepszego dobrania frazy można posłużyć się Google Trends, który podpowie nam, jakie tematy są najbardziej popularne w danej chwili. Możesz również przeanalizować słowa kluczowe, a nawet zgłębić wiedzę na temat semantycznych słów kluczowych. Jak widać, jest z czego korzystać, wybierając trafne frazy.

W porządku. Przyjmijmy teraz, że Twój nowy wpis na blogu właśnie został ukończony. Teraz czas spojrzeć, jak odbywa się optymalizacja wpisu WordPress dzięki podstawowej wiedzy oraz pomocnej wtyczce!

Jak wygląda optymalizacja wpisu WordPress pod kątem SEO?

Przedstawiona poniżej optymalizacja oparta będzie o wtyczkę Yoast SEO. Wtyczka w prosty i intuicyjny sposób podpowiada użytkownikowi, na co ma zwrócić uwagę podczas pisania wpisu oraz wskazuje aspekty wymagające poprawy.

Prawdę mówiąc, podobnych wtyczek jest cała masa. Właściwie wszystkie działają bardzo podobnie. Przedstawione aspekty będą przydatne nawet wtedy, gdy posługujesz się innym narzędziem tego typu. Ważne jest to, na jakie elementy warto zwracać uwagę.

Zanim zaczniemy wprowadzać konkretne wskazówki w życie, w pierwszej kolejności oczywiście należy zainstalować omawianą wtyczkę. Wykonuje się to standardowo, tak jak wszystkie inne dodatki instalowane z poziomu kokpitu WordPressa. Po instalacji w widoku wpisu (pod sekcją, gdzie wprowadza i redaguje się treść) pojawi się okienko wtyczki Yoast SEO.

Uwaga! Może wystąpić sytuacja, w której okienko nie pojawi się od samego początku. W takim wypadku należy je włączyć. W górnej części ekranu, po prawej stronie, widnieje przycisk „Opcje ekranu” – klikamy, a następnie zaznaczamy opcję „Yoast SEO”.

Optymalizacja wpisu WordPress - aktywacja Yoast

Mając tak przygotowaną wtyczkę, można rozpocząć właściwą pracę. Przekonasz się sam, że optymalizacja wpisu WordPress pod kątem SEO wcale nie jest trudnym zadaniem. Do dzieła!

1. Wpisanie frazy kluczowej.

Pierwszym krokiem, jaki sugerujemy, jest wprowadzenie frazy kluczowej. Po jej wstawieniu wtyczka przetworzy treść napisanego artykułu, a Ty w zamian otrzymasz wyniki w postaci kolorowych kropek. Można je porównać do sygnalizacji świetlnej na drodze, gdzie otrzymujemy trzy komunikaty świetlne. Oczywiście w początkowej fazie może nie być wszystko „na zielono”, więc wprowadzamy resztę zmian. Zielone lampki pokazują, w jakim stanie jest aktualna optymalizacja wpisu WordPress.

Wskazówka: daną frazę powinno się użyć tylko raz. W przeciwnym wypadku te same artykuły będą teoretycznie walczyć ze sobą o pozycję, czego przecież nie chcesz.

Optymalizacja wpisu WordPress - fraza kluczowa

2. Meta opis, tytuł oraz adres URL.

Ostatnio na naszym blogu poruszaliśmy kwestię meta opisu, więc nie ma potrzeby omawiania tego na nowo.

Wprowadzić go można na dwa sposoby. Po kliknięciu przycisku „Edit snippet” rozwiną się dodatkowe opcje, w tym „Opis”. Wprowadzamy treść opisu, pamiętając o jego długości. O jego stanie informować Cię będzie pasek zieleni, zapełniany do końca. Ważne, aby wykorzystać w pełni dostępną przestrzeń oraz jednocześnie jej nie przekraczać. Kolejna ważna uwaga to wykorzystanie opisu strony do zachęcenia użytkownika do wejścia na Twój serwis. Odnośnie do tego, rzuć okiem na wskazówki zawarte w linku powyżej.

Drugim sposobem dodania meta opisu jest pole zajawki. Wszystko zależy od tego, czy ją stosujesz w obecnym motywie WordPressa na stronie, czy też nie.

Teraz czas na tytuł, czyli „SEO title”. Tutaj również masz limity w ilości od 50 do 60 znaków. Tytuł powinien zawierać przede wszystkim frazę kluczową oraz być jednocześnie zachęcający i intrygujący – taki, aby użytkownicy chętnie go klikali. Po raz kolejny odsyłam Cię do poradnika poruszającego szerzej kwestię pisania skutecznych nagłówków.

Wskazówka! Istnieją dwie możliwości wpisania tytułu. W polu podanym powyżej albo w polu znajdującym się tuż pod tytułem wpisu kokpitu WordPress. Oba pola posiadają pewną zależność. Pole z pierwszego sposobu jest stosowane tylko pod kątem SEO i widnieje tylko w wynikach wyszukiwania, drugie z kolei stosowane jest jednakowo pod kątem SEO oraz jako tytuł artykułu na stronie. Lepiej jest stosować tę drugą metodę.

Teraz kolej na nazwę linku. Wprowadzamy ją w pole „Slug” wtyczki Yoast. Ważna jest znowu długość (50-70 znaków) oraz to, aby był on łatwy w odbiorze dla czytelnika. Nie stosuj żadnych cyfr czy znaków specjalnych, tylko postaw na jak najlepsze odczucia użytkownika. Dobrą metodą jest stosowanie tego samego tytułu oraz adresu URL (choć to również nie jest regułą).

Optymalizacja wpisu WordPress - tytuł, meta opis oraz adres URL

3. Treść wpisu.

Następnie, optymalizacja wpisu WordPress skupia się na treści. Jak już pewnie zdążyłeś zauważyć, po wpisaniu frazy kluczowej jedna z kolorowych „lampek” informuje o zagęszczeniu frazy w stosunku do całego tekstu. Optymalna wartość wskaźnika to od 0,5% do 1%. Miej na uwadze, żeby nie przeładować treści frazą (tzw. keyword stuffing), gdyż nie jest to mile widziane ze strony Google.

Wskazówka: można optymalizować treść pod wiele fraz jednocześnie w Yoast SEO, jednak jest to płatne rozwiązanie. Jeśli chcesz sprawdzić zagęszczenie innej frazy, wystarczy podmienić aktualną. Potem wystarczy znowu wpisać tę główną.

Kolejne, na co powinieneś zwrócić uwagę, to umieszczenie frazy w pierwszym akapicie tekstu, dzięki czemu temat wpisu jest przedstawiony od początku treści.

Ważnym aspektem jest również stosowanie nagłówków: H1, H2 itd. Nie jest to aktualnie najważniejszy czynnik rankingowy, ale warto o niego stale dbać. Poprawia czytelność strony oraz pozwala ją zeskanować wzrokowo. Tak więc jest to skuteczne pod kątem czytelnika, co jest bardzo ważne. Stosowanie go również powinno być odpowiednie. Zapamiętaj, że H1 używa się tylko raz na stronie, a stosując każdy kolejny stopień nagłówka, tworzyć powinno się logiczną strukturę. Stosuj je tak, jak byś sporządzał spis treści w książce i tworzył kolejne rozdziały, podrozdziały itd.

 • Zły schemat nagłówków: H2 -> H1 -> H4 -> H3 -> H5 -> H6
 • Poprawny schemat: H1 -> H2 -> H3 -> H3 -> H2 -> H3 -> H4 -> H4

Z Twojej treści powinny również wychodzić linki zewnętrzne. Linkowanie innych stron jest dobrze widziane pod kątem SEO-wym.

Dobrze jest również zamieszczać obrazy w treści. Treść wizualna jest łatwiej przez nas przyswajana, wiec tym bardziej powinna być stosowana. Ważny jest atrybut ALT grafiki, po którym wyszukiwarka Google wyszukuje obrazy. Pamiętaj o wpisaniu w to miejsce treści, na jaką chcesz widzieć swój obraz w Google Grafika. Dodatkowo pamiętaj też o optymalizacji wagi obrazu (polecam TinyPNG) oraz jego wymiarów. Nie zawsze największa możliwa rozdzielczość jest dobrym wyjściem, ponieważ może się okazać, że Twój obszar bloga i tak jest węższy od rozmiaru zdjęcia, przez co zostanie ono pomniejszone. Wpływa to negatywnie na ciężar obrazu, a to z kolei na szybkość wczytywania się strony, na którą również należy zwracać uwagę.

Kilka słów na koniec w kwestii optymalizacji wpisu w WordPressie

Jak widać, optymalizacja wpisu WordPress nie jest czymś, czego nie jesteś w stanie samodzielnie zrobić. Stosując powyższe wskazówki, Twój wpis powinien „świecić na zielono”.

Jeśli coś jest nie tak, czytaj wskazówki, jakie sugeruje wtyczka. Warto również dodać, że przedstawiona wtyczka to tylko narzędzie i nie jest ono pozbawione wad (np. brak rozróżniania wielkości liter wpisanej frazy głównej). Nie powinno się na ślepo sugerować sugestiami, jakie podpowiada nam Yoast SEO. Daje nam ono ogólne rozegnanie odnośnie do tego, nad czym warto popracować.

Patrząc ogólnie, jest to dobre narzędzie dla każdego, kto chce samodzielnie poprawić swoje wpisy pod kątem SEO. Pozwala zadbać o podstawowe kwestie, które są niezbędne do prawidłowego pozycjonowania wpisu. Pamiętaj również, że pisany tekst powinien być przede wszystkim praktyczny oraz przyjazny pod kątem użytkownika.

Tak więc, optymalizacja wpisu WordPress pod kątem SEO powinna być tworzona z myślą o następujących kwestiach, zebranych w skrócie w jedną całość:

Lista kontrolna – optymalizacja wpisu WordPress pod kątem SEO

Ogólne sprawy przed optymalizacją:

 • Chwytliwy temat wraz z nagłówkiem zachęcającym do kliknięcia.
 • Zbadanie najlepszych słów kluczowych i wybranie 2-3 z nich.
 • Wybranie zdjęcia wpisu, które również intryguje i nie pozwala przejść obok niego obojętnie.
 • Treść wpisu powinna posiadać więcej niż 300 znaków.

Kwestie optymalizacyjne:

 • Tytuł:
  • 50-60 znaków długości
  • zawiera frazę kluczową
 • Opis:
  • 150-160 znaków długości
  • opcjonalnie posiadający frazę kluczową
  • opisujący i zachęcający użytkownika do kliknięcia
 • Poprawny adres URL:
  • możliwie najkrótszy, 50-70 znaków
  • łatwy w odbiorze przez użytkownika (bez dziwnych znaków typu „id=22”)
  • w miarę możliwości zawierający frazę kluczową
 • Nagłówki:
  • użycie H1 wraz z umieszczeniem frazy kluczowej
  • poprawnie stosowanie niższych stopni w miarę potrzeb, z opcjonalnie umieszczoną frazą
 • Obraz(y) z atrybutem ALT:
  • ALT powinien opisywać obraz
  • zawiera frazy, na które powinien widnieć w wyszukiwarce obrazów
  • kompresja
 • Linki:
  • w miarę możliwości należy stosować linki wychodzące oraz linkowanie wewnętrzne pomiędzy podstronami czy artykułami

Informacja na zakończenie: optymalizacja wpisu WordPress pod kątem SEO jest procesem, którego wtyczka nie przeprowadzi w pełni za Ciebie. Plugin stanowi jedynie szereg wskazówek. Nie można kierować się nimi zupełnie na ślepo.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. TerazTop

  Świetnie opisane podstawy optymalizacji. Swego czasu kilku Klientów zwracając się z pytaniem dlaczego ich wpisy nie są dobrze widoczne w wynikach organicznych zapewniało, że dbają o optymalizację. Ta optymalizacja sprowadzała się do zainstalowania wtyczki i… nic więcej. Nie konfigurowali, nie uzupełniali meta tagów, nawet nie dbali o zoptymalizowaną treść. Dlatego jak widać nadal wiele osób potrzebuje konkretnych, prostych objaśnień.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!