Panel informacyjny Google Analytics dla blogerów

Panel informacyjny Google Analytics jest miejscem, w którym prosto i szybko możesz sprawdzić statystyki swojej strony internetowej. Jak to zrobić? Zobacz!

Prowadząc bloga, z pewnością jest się ciekawym sprawdzenia statystyk dotyczących prowadzonego serwisu. Z pomocą przychodzi nam usługa o nazwie Google Analytics. Jednak sprawne przeglądanie interesujących nas zdarzeń może okazać się trudne dla osób, które nie znają do końca zakładek usługi. Z tego też względu przygotowałem dla takich właśnie osób panel informacyjny Google Analytics dla blogerów.

Panel ten to swego rodzaju ułatwienie, gdyż właściwie jednym kliknięciem można uzyskać widok, na którym znajdują się informacje przedstawiające dane z kilku różnych zakładek usługi. Tak więc, w łatwy sposób można sprawdzić statystyki bloga, mając wszystko na jednym widoku.

Przygotowany przeze mnie panel informacyjny Google Analytics został stworzony z myślą o blogerach. Skupiłem się na trzech dziedzinach, aby dostarczyć Ci w prosty sposób najważniejszych danych, bez konieczności zagłębiania się w struktury narzędzia. Co można na nim odczytać?

 • Linki. Kto umieszcza linki do Twoich wpisów oraz jakie zakładki z wyników wyszukiwań Google są najczęściej czytane?
 • Odbiorcy. Kim są odwiedzający, skąd do Ciebie trafiają i z jakich urządzeń czytają Twój blog?
 • Treść. Co najchętniej czytają użytkownicy oraz ile czasu średnio spędzają na stronie?

Panel informacyjny Google Analytics

Przyjrzyjmy się panelowi bardziej szczegółowo:

1. Linki.

Skąd pochodzi ruch na stronie?

To podstawa, którą każdy bloger musi znać. Które medium przynosi największy ruch na stronie? Czy jest to wyszukiwarka Google, czy może media społecznościowe? Wiedza ta pozwoli zaobserwować, które medium radzi sobie najlepiej, a nad którym trzeba popracować. Źródła mogą być następujące:

 • Social – media społecznościowe
 • Organic Search – ruch z wyszukiwarki Google
 • Referral – linki pochodzące z innych stron internetowych
 • Direct – bezpośrednie wejście na stronę
 • E-mail – ruch pochodzący z kampanii mailingowych

Które strony linkują do Ciebie?

Z tego raportu dowiesz się, które serwisy internetowe zamieszczają link do Twojego bloga. Ułatwi to ogólną orientację w tym, gdzie docierają Twoje treści blogowe. To również świetna okazja na kontakt ze stroną linkujaca. Zwykłe dziękuję pozwoli zbudować relację, która może zaowocować w przyszłości.

Które frazy wpisywane są w Google?

Panel informacyjny Google Analytics wyposażyłem również w raport dotyczący wyszukiwanych haseł. W ten sposób dowiesz się, czego użytkownicy szukają oraz na jakie słowa kluczowe pojawia się Twój blog w wynikach organicznych Google. Raport ten działa tylko i wyłącznie wtedy, jeśli usługa Google Analytics zostanie połączona z Google Search Console.

2. Odbiorcy.

Ilu jest użytkowników na stronie?

Podgląd na żywo, który wyświetla ilość czytelników przebywających aktualnie na blogu.

Ilu użytkowników czyta blog?

Są trzy możliwości sprawdzenia tego, czy liczba czytelników rośnie. Można to sprawdzić poprzez następujące wartości:

 • Odsłony – ilość wejść na stronę, w których zlicza się każdą odsłonę jakiekolwiek podstrony. Jeden użytkownik może spowodować wiele odsłon
 • Unikalni użytkownicy – jak wyżej, ale jeden użytkownik zliczany jest tylko raz
 • Sesje – jest to liczba określająca, ilu użytkowników podjęło interakcję z witryną, czyli przeczytało wpis, odwiedziło kilka podstron itp.

Tę właśnie opcję zliczam w tym raporcie. Natomiast dane są liczone na podstawie ostatniego miesiąca.

Skąd pochodzą odwiedziny?

Mapa świata przedstawiająca ilość czytelników z podziałem na kraje. Przydatna opcja, jeśli dodatkowo mamy bloga w kilku wersjach językowych.

Z jakiego urządzenia korzystają czytelnicy?

Wykres kołowy, na którym widać procent sesji według rodzaju urządzenia, na którym Twój blog został wyświetlony. Znajdą się tam najprawdopodobniej takie wartości:

 • desktop, czyli komputer PC/laptop
 • tablet
 • mobile, czyli wszelkiego rodzaju smartfony

Na tym wykresie warto sprawdzić, jak dużo jest użytkowników mobilnych. W przypadku dużej liczby odwiedzin właśnie ze smartfonów warto zwrócić uwagę na to, czy Twój blog jest responsywny. Jeśli nie, to znacząco utrudniasz swoim widzom odbiór Twoich treści.

Stosunek powracających czytelników do nowych

Kolejny wykres, pokazujący rodzaj czytelników – czy są to stali bywalcy, czy też nowi goście. Idealny wynik to 50% na 50%, co oznacza, że połowa odwiedzających jest kompletnie nowa, a druga połowa to wierni fani. W takim scenariuszu posiada się grupkę fanów oraz stale przychodzą nowi odbiorcy.

W przypadku znacznie przeważającej liczby powracających czytelników oznacza to, że posiadasz grono czytelników, jednak jesteś w fazie stagnacji, ponieważ przyrost nowych osób jest zbyt wolny. W takiej sytuacji warto zdobyć nowych odbiorców np. poprzez reklamę w internecie lub kampanię na Facebooku.

3. Treść.

Które podstrony są najczęściej odwiedzane?

To okienko dostarczy Ci cennych informacji na temat tego, które podstrony serwisu cieszą się największą popularnością. Dzięki temu dowiesz się, co najchętniej jest czytane na Twoim blogu. Będziesz też wiedzieć, jaka tematyka powinna być przeważająca.

Które podstrony powodują wyjście?

Tutaj z kolei można sprawdzić strony wyjścia, czyli zapisywane są podstrony, z których użytkownik najczęściej opuszcza Twoją stronę. W ten sposób wiemy, które wpisy usprawnić, aby były bardziej przyjazne użytkownikowi.

Średni czas spędzony na stronie

Ważny czynnik. Jeśli tworzysz wpisy, których przeczytanie powinno zająć około pięciu minut, natomiast średnia długość spędzona na stronie oscyluje w granicach np. jednej minuty, to pojawia się problem. W najgorszym przypadku oznacza to po prostu, że użytkownicy nie docierają do końca Twojego wpisu, co oczywiście nie jest pożądanym efektem.

Panel jest w pełni edytowalny!

Stworzony panel informacyjny Google Analytics jest stworzony z ukierunkowaniem na blogerów. To są moje propozycje, jakie powinny znaleźć się w całym widoku. Panel jest jednak w pełni edytowalny, więc właściwie możesz go dowolnie edytować. Jest to świetna alternatywa w przypadku, gdy chcemy mieć szybki wgląd do statystyk i zależy nam na czasie.

Warto zaznaczyć, że dane w tym widoku są dość ogólne, więc nie warto wysnuwać zbyt pochopnych wniosków. Służą one tylko i wyłącznie do podstawowej analizy bloga, natomiast do bardziej szczegółowych analiz należy zagłębić się w poszczególne funkcje usługi Google Analytics.

Panel informacyjny Google Analytics dla blogerów
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 5)

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: