Personalizacja strony internetowej – 9 kwestii wartych rozważenia

Personalizacja strony internetowej

Nikt z nas nie lubi, gdy traktuje się nas w ten sam sposób, jak wszystkich innych dookoła. Lubimy czuć się jakkolwiek wyróżnieni. Mamy wtedy poczucie, że nas zauważono oraz zrobiono coś specjalnie pod nas.

Dlatego też personalizacja strony internetowej jest zagadnieniem, które spotyka się coraz częściej już od dobrych kilku lat. Chodzi nie tylko o personalizowanie sklepów internetowych, lecz ogółem o sprawianie, aby witryny były skrojone pod nasze indywidualne potrzeby.

W tym tekście publikujemy dziewięć zagadnień, które warto jest wziąć pod uwagę podczas rozważań nad uczynieniem własnego serwisu dostosowanego do potrzeb odwiedzających w sposób jeszcze bardziej precyzyjny.

Personalizacja strony internetowej – co warto przemyśleć?

1. Weź pod uwagę kwestie geograficzne i demograficzne.

Nie każdy biznes stara się dotrzeć „do wszystkich”. Ba, zresztą nawet nie powinno się mieć takiego założenia, gdyż – jak to się mówi – jeśli coś jest dla wszystkich, to tak naprawdę jest dla nikogo.

Jeżeli Twoja działalność opiera się jakkolwiek o pewien obszar czy też rejon, to oczywiste jest, aby treści na Twojej stronie internetowej skupione były wokół danej lokalizacji. Odpowiednie teksty, mapa, być może nawet zdjęcia związane z pewnym rejonem będą jak najbardziej wskazane.

Tak samo z demografią. Rzecz jasna określone produkty czy też usługi mogą być przeznaczone w szczególności (lub wyłącznie) dla konkretnej płci, grup wiekowych itp. Jeśli tak jest, to fakt ten musi mieć odzwierciedlenie w wyglądzie witryny.

2. Zastanów się nad wartością, którą chcesz dostarczyć odwiedzającym.

Personalizacja strony internetowej skupia się także wokół pojęcia „wartości”. Jako „wartość” można rozumieć pewien zbiór zalet czy też dóbr, jakie dana osoba może uzyskać poprzez skorzystanie z Twojej usługi lub kupno Twojego produktu.

Dobrze jest wyłonić w swoim biznesie USP, czyli unikalną propozycję sprzedaży. Jest to coś, co wyróżnia Cię na tle konkurencji – pewna niespotykana nigdzie indziej cecha.

To właśnie wokół niej warto jest tworzyć narrację na stronie internetowej, aby podkreślać tę odrębność. Fakt ten sprawia, że Twój biznes jest zdecydowanie bardziej zauważalny w stosunku do Twoich rywali. Ma pewną wartość dodaną, która decyduje o tym, czy skorzystać z Twoich usług, czy jednak lepiej jest zaufać konkurencji.

3. Poznaj dokładnie zachowania, które dotyczą Twojej grupy docelowej.

Skoro zdecydowałeś się na prowadzenie własnego biznesu, to z pewnością określiłeś swoją grupę docelową, czyli wymarzony zbiór typów osób, które potencjalnie mogłyby być najbardziej zainteresowane Twoimi usługami.

Zakładam, że wyróżniają się pewnymi cechami, na których najbardziej Ci zależy. Zastanów się, czy możesz je wykorzystać w kontekście własnej strony internetowej.

Jeżeli charakteryzują się dużym niezdecydowaniem, to dodanie sekcji z produktami czy też usługami rekomendowanymi będzie dobrym rozwiązaniem.

Rozważ także wykorzystanie technik cross-selling i up-selling.

4. Stosuj język dopasowany do potrzeb użytkowników.

Każda branża ma swój własny żargon, czyli zbiór pewnych rozumianych tylko przez nią zwrotów. To całkiem normalne – takie określenia pozwalają na szybszą i dokładniejszą, bardziej precyzyjną komunikację.

Jeżeli osoby, które odwiedzają Twoją stronę internetową, są zaznajomione z pewnymi typowymi dla branży zwrotami, wykorzystaj to.

Ogółem zasada jest taka, aby dostosować narrację w obrębie całej strony internetowej do tego, kim są Twoi odwiedzający. Będą wtedy zdecydowanie lepiej czuli się na stronie internetowej, która „mówi” do nich ich własnym językiem.

5. Pamiętaj, że responsywność to nie zawsze wierna (tylko że mniejsza) kopia „normalnej” wersji strony.

Personalizacja strony internetowej jak najbardziej powinna dotyczyć też wersji responsywnej Twojej witryny.

Otóż wiele osób sądzi, że responsywność polega tylko i wyłącznie na zeskalowaniu elementów w taki sposób, by na mniejszych ekranach nie „wyjeżdżały” poza ekran, mieściły się w określonych miejscach oraz by wykorzystywane fonty miały dostatecznie duże rozmiary.

Pod kątem stricte technicznym być może jest to prawda, jednak względy użytkowe nakazują iść o krok dalej.

Mianowicie nie wszystkie treści, które są dostępne na desktopach, powinny być wyświetlane na smartfonach. Zdecydowanie lepiej jest różnicować treść (teksty, grafiki) na mniejszych urządzeniach, aby przeglądanie witryny i zapoznawanie się z treścią było po prostu możliwie najbardziej wygodne.

6. Spróbuj różnicować tzw. sekcję hero.

Sekcję hero omówiłem dokładnie w tekście na temat elementów, jakie warto zamieścić na stronie głównej.

W skrócie jest to ten największy i najbardziej rzucający się obszar, jaki widzimy od razu po wejściu na stronę główną. Zawiera przykuwające uwagę grafiki, a także hasła, które mają nas zaznajomić z celem danej strony internetowej oraz wskazać nam konkretne korzyści.

Istnieje wiele możliwości personalizowania sekcji hero w taki sposób, aby pojawiająca się tam treść była dopasowana do użytkownika charakteryzującego się konkretnymi cechami.

Dzięki temu odnosi on wrażenie, że cała strona internetowa została skrojona właśnie pod niego.

7. Wprowadzaj sezonową treść.

Personalizacja strony internetowej tuż przed istotnymi świętami i wydarzeniami, a także w trakcie trwania określonego sezonu to podstawa m.in. dla branży modowej.

Jednak takie działania absolutnie nie muszą ograniczać się do sklepów internetowych, tym bardziej tych, które zajmują się sprzedażą odzieży.

Jestem przekonany, że i w swojej działalności udałoby Ci się znaleźć takie okresy w kalendarzu, gdzie użytkownicy mogliby widzieć np. na Twojej stronie internetowej specjalną, dostosowaną do danej okazji treść.

Jest to także świetna sposobność do utworzenia dedykowanej strony typu landing page, która mogłaby generować wartościowy ruch chociażby poprzez reklamy.

8. Zmodyfikuj dowody społeczne, aby były jeszcze bardziej spersonalizowane.

O tym, że dowody społeczne są fantastycznymi elementami stron internetowych, wspominaliśmy w swoich tekstach wielokrotnie.

Chciałbym jednak zwrócić Twoją uwagę na coś innego, bardziej sprecyzowanego.

Owszem, wszystkie realne polecenia są przydatne, lecz jeszcze lepiej na osoby należące do Twojej grupy docelowej działają takie elementy social proof, pod którymi podpisują się znane im postacie lub firmy.

W ten sposób użytkownicy widzą, że Twoja firma rekomendowana jest przez kogoś rozpoznawalnego. Daje to kolejny plus i sprawia, że Twoja działalność jest dodatkowo legitymizowana.

9. Dopasuj treść w zależności od źródła, z którego odwiedzono Twoją stronę.

Ostatnia wskazówka wydaje się dość oczywista.

Personalizacja strony internetowej z uwagi na miejsce pozyskania danego użytkownika (np. newsletter, Facebook itp.) to kolejny sposób na to, aby zaprezentować odwiedzającemu coś skrojonego do danej okazji czy też sytuacji.

W jaki sposób to wykorzystać? Wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej oraz od tego, jakie ewentualne korzyści biznesowe mógłbyś z tego odnieść.

Dlaczego personalizacja strony internetowej jest dla nas, użytkowników, tak istotna?

Tak jak wspomniałem na początku tego tekstu, personalizowanie przekazu sprawia, że czujemy się wyróżnieni.

Mamy wrażenie, że dostrzeżono nas spośród tłumu innych.

Rodzi to w nas pozytywne emocje. Niejednokrotnie przyczynia się do tego, że zdecydowanie bardziej ufamy danej stronie internetowej, a stąd dużo krótsza droga do zakupienia jakiegoś produktu czy też skorzystania z oferowanej usługi.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.