Personalizacja wiadomości e-mail wysyłanych klientom – 4 sposoby

Personalizacja wiadomości e-mail wysyłanych klientom

Czy Twoja strategia marketingowa opiera się na wysyłaniu wiadomości e-mail do dużej bazy klientów? Jeżeli tak, to musisz wiedzieć, że kluczem do sukcesu i zwiększenia np. konwersji w sklepie internetowym jest personalizacja wiadomości e-mail.

Wiele badań wskazuje na to, że spersonalizowane e-maile są zdecydowanie częściej czytane i odbierane, co bezpośrednio przekłada się na sprzedaż oraz zadowolenie klientów.

Jeżeli chodzi o wprowadzenie „osobowości” do wiadomości e-mail, istnieje na to wiele sposobów. Jedne są proste, a inne wymagają głębokiej analizy zebranych danych.

W tym wpisie prezentuję cztery proste sposoby na personalizację wiadomości e-mail, które będą angażować klientów i napędzać Twój e-mail marketing.

Co to jest personalizacja wiadomości e-mail?

Personalizacja w kontekście wysyłania wiadomości e-mail jest prostym zabiegiem, który polega na napisaniu tekstu w taki sposób, aby zwracał się bezpośrednio do konkretnego odbiorcy, wykorzystując wszystkie zebrane informacje na jego temat.

Podstawową personalizacją może być użycie imiona i nazwiska danego odbiorcy, zaawansowane użycie jego geolokalizacji lub nawet płci.

Jest to sprawdzony sposób na zwiększenie procentu otwieranych e-maili oraz klikalności zawartych w nich wezwań do działania.

Dzieje się tak, ponieważ personalizacja wiadomości e-mail jest w zasadzie osobistym listem do wielu klientów, którzy mają dość odbierania jednoosobowych ofert, wysłanych hurtem do zdobytej gdzieś bazy e-maili.

Często zdarza się, że takie e-maile nie tylko zawierają imię i nazwisko potencjalnego klienta, ale i ofertę, która jest specjalnie dostosowana do jego potrzeb, a informacje w treści są istotne.

W jaki sposób spersonalizować wiadomości e-mail?

Korzystając z profesjonalnych narzędzi oraz aplikacji do e-mail marketingu typu MailChimp, niemal każda część kampanii może zostać spersonalizowana.

1. Personalizacja pola „Od”.

Personalizacja tego pola jest jednym z najbardziej widocznych elementów wiadomości, gdy pojawia się w skrzynce odbiorczej Twojego odbiorcy.

W wielu aplikacjach desktopowych oraz mobilnych, pole „Od” jest wyświetlane większą lub pogrubioną czcionką, co przykuwa wzrok odbiorcy i pomaga mu natychmiastowo określić, skąd pochodzi e-mail.

Przykładowo, częstym użyciem pola „Od” jest wysyłanie wiadomości e-mail od indywidualnego przedstawiciela handlowego lub menadżera, który aktualnie rozmawia z klientem i pracuje nad jego sprawą.

2. Personalizacja tematu wiadomości.

Zaraz po polu „Od”, temat jest drugim najbardziej widocznym elementem wiadomości w skrzynce odbiorczej.

Biorąc pod uwagę, że zanim wyświetlimy treść e-maila, prawdopodobnie najpierw przeczytamy jego temat, to nieuniknione jest, że to krótkie zdanie będzie miało znaczący wpływ na to, czy nasz odbiorca w ogóle obejrzy nasz e-mail.

Tutaj możemy wykorzystać imię czy też nazwisko naszego subskrybenta.

Przykładowo:

  • Jakubie, oto najlepiej sprzedające się produkty dla graczy w naszym sklepie internetowym.
  • Z okazji Twoich imienin, przygotowaliśmy dla Ciebie rabat na cały koszyk! Wypij nasze zdrowie, Jakubie.
  • Panie Jakubie, zapraszamy do naszego nowego sklepu przy ulicy Czekoladowej. Rabat gwarantowany!

Tak spersonalizowana wiadomość odnosi się indywidualnie do klienta, a nie do kolejnego anonimowego użytkownika skrzynki pocztowej.

3. Personalizacja treści wiadomości.

Poza najprostszymi polami istnieje jeszcze wiele sposobów, żeby personalizacja wiadomości e-mail do klientów przyniosła korzyści.

Jeżeli Twoja baza klientów zawiera imię i nazwisko, adres firmy, czy nawet rozmiar butów, które ktoś kupił w Twoim sklepie, możesz łatwo wykorzystać te informacje w trakcie personalizacji tekstu wiadomości.

Najczęstszym przykładem jest dodawanie do e-maila imienia odbiorcy, żeby oferta była bezpośrednio do niego skierowana:

Przykład personalizacji wiadomości

Źródło: newsletter x-kom.

4. Personalizacja zdjęć i grafik w wiadomości.

Oprócz zwykłego tekstu możemy przecież dodawać do treści e-maila różne zdjęcia oraz grafiki.

Jeżeli dysponujesz lokalizacją lub zainteresowaniami subskrybentów, to jest to doskonała technika, żeby przyciągnąć uwagę do swojej oferty.

Przykładowo, możesz dopasować znane zdjęcie jakiegoś miejsca w lokalizacji klienta i dodać na jego tle kod rabatowy lub ofertę promocyjną. Wtedy istnieje duża szansa, że odbiorca zechce nawet udostępnić taki e-mail swoim znajomym.

Kolejny przykład. Klient przy rejestracji zaznaczył, że interesuje go literatura fantasy. Znając takie informacje, można odpowiednio przystroić szablon wiadomości, żeby np. kojarzył się bezpośrednio z „Grą o Tron” i zyskać uwagę klienta, a jednocześnie aprobatę, że ktoś postarał się na tyle, żeby spersonalizować e-mail pod jego zainteresowania.

Jak pozyskać dane do spersonalizowania wiadomości e-mail?

Jeżeli chcesz personalizować swoje e-maile do klientów, najpierw musisz zdobyć o nich najważniejsze informacje oraz dane.

Oto kilka prostych sposobów:

1. Formularz subskrypcji.

Jest to najszybsza i chyba najprostsza metoda, żeby zdobyć jedne z najważniejszych informacji do personalizacji wiadomości e-mail.

Stwórz formularz do zapisania się na newsletter, który będzie prosił nie tylko o adres e-mail, ale i o imię lub inne dane odnoszące się do subskrybenta.

Przykład formularza do subskrypcji

2. Ankieta.

Żeby dowiedzieć się więcej o swoich klientach, możesz wysłać im wiadomość z prośbą o wypełnienie ankiety, która w przyszłości pozwoli Ci jeszcze lepiej dopasować i spersonalizować wszystkie treści swoich e-maili.

Pamiętaj, że ankieta powinna być bardzo przemyślana. Nie pytaj o dokładną lokalizację czy nazwisko, ponieważ odbiorcy nie będą chcieli wprost ujawniać swoich danych.

Ankieta musi być bardzo ogólna. Wtedy rośnie szansa, że klient ją rzetelnie wypełni i odeśle.

3. Rejestracja w sklepie lub na forum.

Korzystając z tego sposobu na zdobycie danych o kliencie, mamy szerokie pole do popisu.

Podczas rejestracji możemy poprosić o wypełnienie szeregu nieobowiązkowych pól, z których możemy skorzystać podczas personalizacji wiadomości e-mail.

Zdobywając informacje o prywatnej stronie internetowej klienta, możemy być pewni, że prowadzi firmę lub blog.

Jeżeli prowadzimy sklep internetowy, to klient musi wpisać swoje dane osobowe, wobec tego znamy jego dokładną lokalizację oraz imię i nazwisko.

Kolejny przykład. Prowadząc forum, bardzo często jest ono monotematyczne, dlatego z góry możemy założyć, że użytkownik interesuje się tym, o czym toczą się dyskusje w wątkach forum.

Pamiętaj, że przesłane informacje na temat odbiorcy przyszłych e-maili muszą być zdobyte legalnie, dlatego uczulam, żeby w widocznym miejscu umieścić zgodę na przetwarzanie danych.

Personalizacja wiadomości e-mail do klientów – podsumowanie

Personalizacja wiadomości e-mail jest już od lat sprawdzonym sposobem na zwiększenie wartości wskaźnika otwierania poczty elektronicznej przez potencjalnych klientów.

Teraz gdy automatyzacja i zbieranie danych są coraz łatwiejsze, możesz we własnym zakresie stworzyć treści e-maili, które bezpośrednio są skierowane do klienta, a ich zawartość dopasować pod kątem wielu wytycznych.

Jeżeli dysponujesz pokaźną bazą danych klientów, ale nie masz pomysłu, w jaki sposób możesz te dane wykorzystać, zobacz nasz poprzedni wpis o tym, jak posortować bazę e-maili.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.