Pisanie tekstów na blogu – 9 technicznych wskazówek

Pisanie tekstów na blogu - kilka technicznych wskazówek

Wielu czytelników zwraca się do nas z prośbami dotyczącymi przeróżnych aspektów blogowania. Niemniej jednak zdecydowana większość pytań sprowadza się do jednego – chęci stworzenia swojego własnego schematu pracy, który pozwoliłby tworzyć po prostu skuteczniej.

Co oznacza „skuteczniej”?

 • według ściśle określonego planu
 • bez pominięcia jakichś bardzo istotnych szczegółów
 • starając się nie popełniać błędów
 • tworząc teksty przyjemniejsze dla oka

Wpis ten zawiera dziewięć porad, których wdrożenie w życie sprawi, że Twoje pisanie tekstów stanie się procesem łatwiejszym do wykonania. Trzymając się konsekwencji we wszystkich swoich działaniach, osiągnięcie czterech powyższych aspektów będzie jak najbardziej realne.

Zatem jeżeli masz jakiekolwiek problemy ze sprawnym pisaniem nowych tekstów na swoim blogu, zapraszam do lektury.

Skuteczne pisanie tekstów na blogu – 9 porad

1. Dobierz temat, w którym dobrze się czujesz.

Cóż, jeżeli ktoś za bardzo nie „czuje” danego tematu, to nie ma takiej możliwości, aby stworzył o nim naprawdę dobry tekst.

Choć można tę sprawę ująć w jeszcze inny sposób. Wpis być może powstanie, nawet całkiem znośny, jednak proces jego tworzenia na pewno nie będzie należał do najprzyjemniejszych.

Nie jest żadnym odkryciem Ameryki fakt, że – w przypadku pracy twórczej – wykonywanie jakichś czynności, do których nie mamy drygu, bywa po prostu męczące.

Staraj się zatem znaleźć złoty środek pomiędzy oczekiwaniami czytelników a tematami, które znasz od podszewki. Idealne ich połączenie pozwoli Ci na napisanie tekstu, którego stworzenie będzie samą przyjemnością.

2. Stwórz szkic wpisu.

Dobry plan to podstawa. Zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o pisanie tekstów na blogu.

Zaczątkiem jest temat. Ogólny, w powijakach, lecz zawsze jakiś temat.

Następnie przychodzi czas na wypunktowanie najistotniejszych jego elementów. To właśnie one pozwolą Ci np. na stworzenie listy punktów (tak jak w tym tekście) lub kilku nagłówków, do których przyporządkujesz „tekst właściwy”.

Jeżeli zamierzasz korzystać np. z jakichś danych statystycznych lub innych ukazanych gdzieś faktów, w międzyczasie zaopatrz się w nie.

Później… po prostu pisz, rozwijając każdy z ogólnych punktów, jakie wcześniej sobie wypisałeś. Pozwoli Ci to na stworzenie bardzo dobrej bazy – tekstu, który będzie podzielony na odrębne myśli, gdzie każda z nich będzie miała swoje rozwinięcie pod spodem.

3. Dobierz atrakcyjny i jednocześnie zawierający odpowiednie informacje nagłówek.

Idealny nagłówek jest połączeniem:

 • możliwie najbardziej atrakcyjnego słownictwa, które być może bardziej przekona czytelników do zapoznania się z całym tekstem
 • faktów
 • oraz swego rodzaju obietnicy, którą postarasz się spełnić w dalszej części wpisu

Najważniejsza jest ostatnia kwestia spośród trzech powyższych punktów.

Jeżeli obiecasz coś (np. „Oto najlepszy sposób na to, by skutecznie schudnąć w miesiąc!”), to niestety nie masz wyboru. Taką obietnicę należy spełnić.

Wszystko dlatego, że czytelnicy (a dokładniej ich odczucia) są najważniejsi. Jeżeli odwiedzą dany link, to zrobią to dlatego, że dany temat wyda się im interesujący. Jeśli wewnątrz nie znajdą tego, co obiecano im w tytule, najpewniej poczują się zawiedzeni i być może nie odwiedzą już z tego powodu Twojego bloga w przyszłości.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się zdecydowanie na ten temat, polecam Ci nasze dwa archiwalne artykuły:

4. Twórz zdania różnej długości.

Pisanie w jednolitym stylu bywa dla odbiorców męczące.

Dlatego też – w miarę możliwości – staraj się różnicować poszczególne zdania. Niech jedne będą krótkie (dosłownie kilkuwyrazowe), z kolei inne uczyń dłuższymi.

Taka różnorodność będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Wprowadzi swoistą dynamikę, która powinna skutkować o wiele lepszym odbiorem Twojego wpisu.

5. Trzymaj się krótkich akapitów.

Podstawą tego, by pisanie tekstów na blogu przynosiło zamierzony skutek, jest trzymanie się jednej myśli na akapit.

Dzięki temu powstaje swego rodzaju optyczny podział treści na poszczególne – nazwijmy to – „podtematy”.

Czytelnik nie zgubi się w takim tekście. Mogłoby się to wydarzyć wtedy, gdybyś mieszał kilka różnych wątków w jednym akapicie. Taki blok tekstu byłby po prostu trudny do przebrnięcia.

Co więcej, pamiętaj o tym, że szerokość przestrzeni roboczej jest zdecydowanie mniejsza na urządzeniach mobilnych. Tam tekst zdecydowanie „szybciej” zbija się w spore bloki, które po prostu trzeba przełamywać, aby czytanie danego artykułu było możliwie najbardziej wygodne.

6. Urozmaić wpis obrazami.

Pisanie tekstów na blogu jest o tyle wdzięcznym zajęciem, że tylko od Ciebie zależy forma danego wpisu.

Może być on stuprocentowo tekstowy. Może również zawierać jakieś tabelki, wykresy itp. Może także posiadać obrazy – dopowiadające kontekst, humorystyczne, wzbogacające wpis o nowe informacje. Możliwości masz całą masę.

Oczywiście nie rób tego na siłę, lecz gdzie się da (lub wręcz wypada), dodawaj grafiki. Sprawią one, że wpis będzie o wiele bardziej atrakcyjny.

7. Zadbaj również o zróżnicowanie wyglądu tekstu.

Czy pisanie tekstów na blogu sprowadza się jedynie do pisania standardowych zdań? Oczywiście, że nie!

 • pogrubienie, podkreślenie i pochylenie jakiegoś fragmentu tekstu
 • dzielenie tekstu na akapity
 • stosowanie różnych kolorów
 • wprowadzanie cytatów
 • tworzenie list punktowanych i numerowanych
 • wprowadzanie nagłówków, które mają większy rozmiar fontu (lub nawet ogólnie cały styl)

Zobacz, jak wiele czynności można wykonać wokół samego tekstu. Nie musi być on zupełnie zwyczajny, bez żadnych „dekoracji”.

Wszystko to stosuje się w celu wprowadzania urozmaiceń, kilkukrotnie wspominanych już przeze mnie w tym wpisie. Urozmaicenia te czynią artykuł dynamicznym, zróżnicowanym i przyjemniejszym w odbiorze.

8. Znajdź i popraw ewentualne błędy.

Każdy twórca powinien wystrzegać się wszelkiego rodzaju błędów. A tych jest sporo:

 • ortograficzne
 • interpunkcyjne
 • leksykalne
 • frazeologiczne
 • fonetyczne
 • typograficzne itd.

Język polski jest bardzo rozbudowany. Wielu błędów nawet nie dostrzegamy na pierwszy rzut oka (np. zwroty „inna strona medalu” lub „bajońskie ceny” są niepoprawne, podczas gdy wiele osób nie zauważyłoby w nich niczego złego). Warto jednak zadbać o te najbardziej oczywiste kwestie.

Podstawowym sposobem na wyłapywanie i poprawianie błędów jest korzystanie z tego, co dostarcza nam przeglądarka – ze słownika i autokorekty.

Jednak o ile są one dobre we wskazywaniu literówek, o tyle nie radzą sobie ze wszystkim.

LanguageTool – jest to narzędzie, z którym wręcz musisz się zaznajomić. Odwiedź wspomnianą stronę i zapoznaj się ze wszystkimi jego możliwościami, by o wiele lepiej panować nad naszym – jakże pięknym – językiem.

9. Przeczytaj tekst od początku do końca.

Skuteczne pisanie tekstów na blogu zawsze wieńczy sprawdzenie tego, co się napisało.

Zawsze po ukończeniu każdego wpisu blogowego zapoznaj się z nim dokładnie – od deski do deski.

Zobaczysz, że i na tym etapie nierzadko przyjdzie Ci do głowy jakaś nowa myśl lub też poprawisz coś, na co wcześniej nie zwróciłeś uwagi.

Pisanie tekstów na blogu – podsumowanie tekstu

Mam nadzieję, że dziewięć powyższych porad pozwoli Ci usprawnić proces tworzenia treści na własnego bloga.

Najważniejsze jest to, aby wypracować sobie własny plan działania. Jeżeli będziesz trzymać się jego kroków, wtedy pisanie wejdzie Ci w krew.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.