Płatna reklama strony internetowej w social media – kiedy skorzystać?

Płatna reklama strony internetowej w social media

Czy kiedykolwiek używałeś płatnych reklam np. na Facebooku? Znam takich ludzi, którzy całkowicie ich unikają.

Dlaczego?

Myślą, że to jest tylko strata czasu, a czasami nawet płatna reklama strony internetowej w social media to dla nich forma oszustwa i mówią, że wolą wybić się sami.

Jednakże w moim przekonaniu reklama strony internetowej w social media to doskonałe przedsięwzięcie.

Oczywiście nie mówię tutaj o kupowaniu polubień i udostępnień, z których wejścia na Twoją witrynę internetową będą bezwartościowe.

Płatna reklama strony internetowej w social media, która jest używana poprawnie, potrafi niesamowicie zwiększyć liczbę Twoich odwiedzin oraz świadomość marki, a co za tym idzie – przychody.

Jednakże w przypadku pierwszego spotkania z płatnymi reklamami bez uprzedniego dokształcenia się, może doprowadzić to do ogromnych strat finansowych.

Wobec tego, kiedy płatna reklama w social media powinna być przez Ciebie rozważana? Chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej, a może zwiększyć konwersje lub liczbę polubień?

Jeżeli chodzi o płatny ruch z social media, to podobnie jak dla wielu aspektów biznesu, liczy się czas.

Dzisiaj pomogę Ci podjąć świadomą decyzję o tym, czy powinieneś skorzystać z płatnych reklam, czy nie.

Płatna reklama strony internetowej w social media – definicja

Zanim wejdziemy na głęboką wodę i omówimy tajniki płatnego ruchu do stron internetowych, musimy zacząć od definicji.

Kiedy mówię o płatnym ruchu z social media, nie mówię o kupowaniu polubień lub nieprawdziwych zwolenników.

Jest to bezwartościowa strategia i nic absolutnie nie wniesie do Twojego biznesu.

Kupowanie polubień zwiększy ruch do witryny, ale będą to ludzie, którzy nie mają żadnego interesu, wchodząc na Twoją stronę internetową. Spowoduje to Twoje rozczarowanie oraz dużą liczbę odwiedzających, którzy nie pomogą Ci w rozwoju biznesu.

Płatna reklama strony internetowej w social media to przede wszystkim praktyka inwestowania w celu dostarczenia treści do odpowiednich odbiorców, którzy są naprawdę zainteresowani tym, co sprzedajesz.

Wobec tego, zamiast płacić za reklamę, która trafia np. do jakiegoś dziecka z komputerem w obcym kraju, w rzeczywistości płacisz za możliwość dotarcia do użytkowników, których interesy są zbieżne z tym, co oferujesz.

Pozwól mi teraz przedstawić cztery punkty. Jeżeli którakolwiek z poniższych sytuacji jest prawdziwa dla Twojego biznesu, wtedy płatna reklama strony internetowej w social media może być najlepszym rozwiązaniem.

1. Budowanie grupy odbiorców od zera.

Jednym z pierwszych przypadków, w których można użyć płatnych reklam za ruch z mediów społecznościowych, jest budowanie publiczności od podstaw.

Jeżeli dopiero co wystartowałeś ze swoim biznesem, to social media są punktem krytycznym.

Spójrz na to w ten sposób.

  • Jeśli nie masz publiczności, nikt nie będzie wiedział o Twoich świetnych artykułach na blogu.
  • Jeśli nikt czyta Twoich treści, nikt się nimi nie podzieli z innymi.
  • Jeśli nikt nie udostępnia Twojego contentu, liczba odbiorców się nie powiększa.
  • Jeżeli liczba odbiorców się nie powiększa, wysiłki w mediach społecznościowych są zupełnie bez znaczenia dla Twojej firmy.

Taka jest rzeczywistość dla początkujących w social media.

Czy jest możliwe, aby rozwijać swoje konta w mediach społecznościowych tylko organicznie i zaczynając od zera?

Oczywiście.

Można dotrzeć do innych podobnych marek, połączyć swój kanał YouTube z blogiem, zwrócić się do rodziny i przyjaciół, aby udostępniali Twoje treści itd.

Jednakże jest to podróż powolną kolejką turystyczną.

Używając metod organicznych, można oczekiwać (no, powiedzmy) od 3000 do 5000 obserwujących profil w ciągu roku czy dwóch, a są to realia dla profili anglojęzycznych i międzynarodowych. W Polsce musisz uciąć jedno zero.

W przypadku skorzystania z płatnego ruchu z mediów społecznościowych można skrócić ten czas o połowę przy jednoczesnym podwojeniu liczby obserwujących.

2. Kiedy pojawi się zróżnicowanie demograficzne w Twojej grupie docelowej.

Ogromnym problemem wielu marek jest to, że dają się „złapać w nieskończonej pętli”, czyli ich reklamy w social media są kierowane nieustannie do tego samego rodzaju publiczności i tak w koło Macieju.

Przykładowo:

Załóżmy, że jesteś właścicielem lokalnego biznesu.

Właśnie uruchomiłeś niekonwencjonalną siłownię na Mazurach.

Od wielu lat prowadzisz siłownię oraz kampanie marketingowe w Warszawie. Z biegiem lat zbudowałeś renomę, opierając się o profil na Facebooku, ale obserwujący są z Warszawy lub okolic.

Teraz otworzyłeś siłownię w innej lokalizacji, a jednym z problemów jest to, że wszyscy odbiorcy są prawie 300 km od nowego fitnessu.

Dodatkowo ludzie z Warszawy i Mazur nieco różną się mentalnością.

Sam widzisz, że stara grupa odbiorców nie do końca pasuje dla nowej bazy klientów, prawda? Dlatego reklama strony internetowej w social media nowej siłowni, ale ze starą konfiguracją nie przyniesie klientów na Mazurach.

Należy przemyśleć reklamę od nowa.

Każde narzędzie, które pozwala na płatną reklamę w social media, jest w stanie kierować treści do danej grupy demograficznej, tak abyś mógł promować swoją markę w nowych lokalizacjach.

Skorzystanie z takich reklam jest szczególnie przydatne dla lokalnych biznesów, a także internetowych, gdzie geolokalizacja jest niezwykle ważna.

3. Nowe możliwości reklam, które nadal kierowane są do tej samej grupy odbiorców.

Jeżeli masz już zbudowaną odpowiednią grupę odbiorców, która zaczyna przynosić profity, warto zainteresować się mediami społecznościowymi, aby uzyskać jeszcze więcej płatnego i wartościowego ruchu.

Podczas gdy ruch organiczny jest świetnym źródłem, to na ogół nie działa dobrze na dużą liczbę obserwujących.

Dlaczego tak jest?

Wynika to z prawa malejących przychodów.

Pozwól mi wyjaśnić.

Wyobraź sobie, że jesteś początkującym kulturystą, który dopiero zaczyna podnosić ciężary. Po pierwszych kilku miesiącach zobaczysz ogromne postępy.

Twoje mięśnie rosną, tkanka tłuszczowa maleje, a wyniki się poprawiają z miesiąca na miesiąc. Jednakże po 6 – 12 miesiącach ten proces zaczyna zwalniać.

Nadal Twoje mięśnie będą się rozrastały, a tkanka tłuszczowa malała, ale nie będzie to już tak widoczne, jak kiedyś.

Następnie zaczynasz trenować już regularnie i dochodzisz do takiego momentu, gdzie marginalne postępy są bardzo trudne do osiągnięcia. Dochodzisz do kresu swoich genetycznych możliwości.

Wtedy możesz wybrać jedną z dwóch opcji:

  • Możesz kontynuować treningi i zrozumieć swoje możliwości, a każde osiągnięcie będzie trudne do zrealizowania.
  • Możesz zdecydować się na sterydy lub inny środek, który pokona Twoje genetyczne granice i osiągnąć jeszcze więcej.

Patrząc dosłownie na tę sytuację, taka strategia wydaje się bardzo nieetyczna i niezdrowa, ale można zauważyć pewną analogię – płatna reklama strony internetowej w social media. Tak jest.

Za każdym razem, gdy po raz pierwszy zdecydujesz się na kampanię reklamową w social media, prawdopodobnie będzie ona bardzo efektywna.

Pokładając nadzieje tylko w ruchu organicznym, po pierwszym roku będziesz mieć kilka tysięcy obserwujących z różnych kanałów.

W drugim roku wzrost grupy odbiorców będzie kontynuowany w jeszcze szybszym tempie.

Jednakże w końcu możesz trafić na ścianę.

Nadal będziesz widział przyrost odbiorców, ale osiągnięcie coraz nowszych celów będzie trwało lata.

Dlatego warto wtedy zdecydować się na inwestycję: płatny ruch do Twojej strony internetowej. Możesz pokonać prawo malejących przychodów tak, jak sterydy możliwości Twojego organizmu.

Na szczęście dla biznesu nie ma takiego czegoś jak etyka lub problemy zdrowotne.

Mało do stracenia, a wiele do zyskania.

4. Zwiększenie ruchu organicznego.

Wiem, że zwiększenie ruchu organicznego za pomocą płatnych reklam w social media brzmi jak oksymoron.

Faktycznie tak jest, ale wysłuchaj mnie jeszcze.

Tylko dlatego, że ktoś polubił Twoją stronę, nie oznacza, że jej zawartość będzie pojawiała się na ich tablicy newsów.

Użytkownicy mediów społecznościowych po prostu lubią zbyt wiele marek i mają zbyt wielu znajomych, przez co ich tablice zawierają tylko wybrane posty.

Jeżeli więc chcesz rozwijać swój organiczny ruch i przypomnieć się dla wartościowych odbiorców, którzy już lubią Twoja stronę, musisz zainwestować w płatny ruch.

Pozwoli to na zwiększenie częstotliwości, z jaką pojawiają się Twoje treści dla każdego organicznego odbiorcy. Dzięki takiej reklamie zwiększysz prawdopodobieństwo, że zainteresowani użytkownicy otrzymają Twoją ofertę.

Kiedy nie należy inwestować w reklamę w social media?

Ok, omówiliśmy niektóre sytuacje, kiedy należy kupić płatną reklamę, ale chcę poruszyć jeszcze jeden powód, dla którego nie powinno płacić się za ruch z social media.

Chodzi o jakość.

Jeżeli szukasz bardzo wartościowego ruchu, płatne reklamy mogą być nie najlepszym rozwiązaniem.

Obecny etap rozwoju Twojej firmy powinien zdeterminować, kogo potrzebujesz.

Dla tych z Was, którzy dopiero zaczynają, najważniejszą rzeczą jest po prostu generowanie ruchu i pozyskanie coraz nowszych odbiorców.

Dla starych wyjadaczy z silną pozycją w internecie powinno zależeć na wysokiej jakości ruchu.

Jakość grupy odbiorców zbudowana z płatnych reklam będzie zdecydowanie niższa niż z ruchu organicznego.

Jest to spowodowane wieloma czynnikami.

Po pierwsze, musimy spojrzeć prawdzie w oczy. W social media istnieje wiele fałszywych kont.

Wobec tego Twoje płatne reklamy mogą właśnie trafić do kont, które są fałszywe i nie będą generowały żadnych przychodów.

Drugim czynnikiem jest to, że użytkownicy, którzy znaleźli Twoją stronę w wyszukiwarce internetowej, będą bardziej skłonni do zakupu niż ci, którzy znaleźli Twoją stroną poprzez płatną reklamę np. na telefonie.

Płatna reklama strony internetowej w social media – podsumowanie

Reklama za pośrednictwem mediów społecznościowych jest fenomenalnym narzędziem.

Jeżeli używamy jej w odpowiednich sytuacjach i we właściwy sposób, może przynieść szybki wzrost Twojej firmy i biznesu.

Kluczowym czynnikiem jest odpowiedni czas.

Gdy płatny ruch z social media jest stosowany w niewłaściwych sytuacjach, może się skończyć utratą pieniędzy i pozycji marki w internecie.

Płaciłeś kiedyś za ruch do swojej strony internetowej w mediach społecznościowych? Czy wyniki były zadowalające?

Pochwal się w komentarzach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.