Plusy i minusy marketingu w social media

Plusy i minusy marketingu w social media

Rola social media rośnie cały czas. Wiążą się z tym ogromne korzyści, lecz nie można zapominać o wadach. Poznaj plusy i minusy marketingu w social media.

Plusy marketingu w social media

Stawiając sprawę szczerze, już z miejsca mogę stwierdzić, że waga korzyści przewyższa potencjalne wady. Klucz to odpowiednie ich wykorzystanie. Można je mnożyć niemal bez końca, jednak przywołam trzy najważniejsze. Poznaj plusy marketingu w social media.

Zyskujesz szerokie grono odbiorców

To jest fakt, który marketingowcy wykorzystują najchętniej. Bez różnicy czy prowadzisz firmę, czy piszesz teksty na swoim blogu dla czystej satysfakcji – Twoim celem jest dotarcie do jak największej ilości odbiorców. Social media to przecież dodatkowy kanał komunikacyjny. Prowadząc sklep stacjonarny, możesz oczywiście polegać na przekazywaniu sobie opinii przez klientów w sposób naturalny, podczas rozmowy w cztery oczy. Jednak nie zapominaj, że pojedynczy pochlebny post na Facebooku na temat Twojej działalności potrafi przykuć uwagę setek osób w jednej chwili. Odbiorcy z kolei mogą przekazać informację kolejnym osobom – i pajęczynka rozrasta się coraz bardziej. Właśnie tak działa mechanizm przekazywania informacji w social media – na zasadzie kuli śniegowej.

Szybko informujesz i równie szybko obserwujesz efekty

Dodajesz nowy produkt do swojego sklepu. Masz już gotowe fotki oraz ciekawy opis. Zasiadasz przy komputerze, tworzysz nowy post o Twoim produkcie. Publikujesz. W ciągu kilku minut masz pierwszy odzew – komentarze z pytaniami o szczegóły, opinie zaciekawionych osób, może również pierwsze sprzedaże. Fantastyczny scenariusz, prawda? To wszystko jest możliwe dzięki sprawnemu marketingowi w mediach społecznościowych. Zarówno Facebook, jak i Twitter oraz inne portale umożliwiają nam błyskawiczne działanie. Jesteś w stanie bardzo szybko poinformować swoich odbiorców o nowościach czy zmianach.

Jeszcze lepsze efekty daje synchronizacja Twoich działań w social media z publikacją treści na stronie internetowej. W przypadku korzystania np. z systemu zarządzania treścią WordPress masz do dyspozycji wiele wtyczek automatyzujących dodawanie nowych informacji na portale społecznościowe. Aczkolwiek warto jest różnicować nieco treść dodawanych nowości. Dzięki temu osoba, która przeczytała o czymś na stronie internetowej, może odnaleźć również ciekawe informacje na Twoim profilu na portalu społecznościowym. Jest to dziś fundament udanego marketingu w social media.

Umożliwiasz tworzenie się więzi

Punkt ten można właściwie rozbić na dwie kategorie. Po pierwsze, możesz zdecydowanie lepiej zajmować się swoimi klientami. Często na profilach różnych firm telekomunikacyjnych obserwuje się wpisy z pytaniami o konkretne usługi lub zgłoszenia błędów i usterek. Pod dane posty podpinają się inne osoby mające podobne problemy. Co robi wtedy rzetelna firma? Dokonuje działań zapleczowych, a klientów informuje o podejmowanych krokach i ich efektach. Pozwala to na zdecydowanie lepszą komunikację na linii firma – klient.

Więzi dotyczą również lojalności w stosunku do danej marki. Klient, który widzi, że dana firma dobrze nim się zajmuje, jest po prostu zadowolony. Zadowolenie generuje przywiązanie do firmy, zwiększa szanse na podzielenie się dobrą opinią z innymi osobami i budzi zaufanie. Pamiętaj, że jeden zadowolony klient, który często korzysta z Twoich usług, jest cenniejszym nabytkiem niż kilka innych osób, które z Twojej oferty skorzystały jednorazowo. Fakt, może przyniosły Ci dochód – ale co z tego, skoro nie planują powrotu? Nieco więcej na ten temat możesz przeczytać w moim innym wpisie dotyczącym planowania marketingowego i efektywnego budowania marki w sieci.

Minusy marketingu w social media

Zdążyłem już wcześniej wysnuć tezę, że plusy przewyższają minusy. Ta zasada sprawdza się tylko wtedy, gdy marketingiem zajmują się odpowiednie osoby. Niewłaściwe działania mogą przysporzyć Ci kłopotów. Zerknijmy więc, jakie są minusy marketingu w social media.

Możesz zyskać nieprzychylnych Tobie odbiorców

Każdy, kto prowadzi swój biznes, musi liczyć się z tym, że mogą pojawić się osoby niezadowolone z jego usług. Jeżeli ich argumenty są właściwe, to właściciel może winić tylko samego siebie, ponieważ standard jego usług był w pewnym momencie za niski. Jednak akurat ten fakt jest rzeczą naturalną, a co w przypadku gdy mamy do czynienia z użytkownikami negatywnymi? Zaliczają się do nich wszelkiej maści spamerzy, tzw. trolle czy inne osoby, które chcą nadszarpnąć Twoją reputację. Niestety, ale dość często obserwuje się różne szkodliwe działania wymierzone ewidentnie w określone firmy. Rozrost znaczenia mediów społecznościowych tylko pogarsza tę sytuację, bo dodatkowy kanał komunikacyjny, jakim są social media, potrafi działać niczym miecz obosieczny.

Spędzasz dużo czasu w social media

Jak to mówią, czas to pieniądz. Podejmując jakiekolwiek działania, liczysz na zwrot zainwestowanego czasu. Należy spożytkować go w jak najlepszy sposób, aby każda dodatkowa godzina przyczyniała się do zwiększenia szansy poszerzenia Twoich wpływów czy zysku. Jednak nie jest to takie proste. Jeżeli działania marketingowe podejmowane są przez osoby niekompetentne, czas jest po prostu stracony. Taka osoba może co prawda np. zwiększyć ruch na Twojej stronie, jednak co z tego, jeżeli nie przełoży się to na wzrost sprzedaży? W takich chwilach wyciągamy pomocną dłoń do właścicieli profili na portalach społecznościowych, ponieważ w swojej ofercie posiadamy prowadzenie kampanii w social media. Dzięki nam masz pewność, że będziemy w stanie osiągnąć lepsze niż dotychczasowe rezultaty.

Możesz stracić kontrolę

Ten punkt dotyczy właściwie całej przestrzeni internetowej, nie tylko social media. Istnieje możliwość wystąpienia sytuacji, w której zamieszczona przez nas w internecie informacja nie tylko będzie niemożliwa do usunięcia, ale i również rozprzestrzeni się jeszcze bardziej. Internet potrafi działać na zasadzie wirusa, a dobitnie przekonała się o tym np. Barbra Streisand, znana aktorka i piosenkarka. W 2003 roku pozwała pewnego fotografa za to, że opublikował publicznie zdjęcie przedstawiające m.in. jej dom. Zamiast wyciszenia sprawy uzyskała odwrotny efekt, gdyż wydarzeniem tym mocno zaczęli interesować się internauci. Mamy również podobną sytuację na naszym krajowym podwórku. Kto z nas nie słyszał o słynnym już Rurku i ekhm… brudnym stole? Również i tutaj mamy ten sam schemat – próbę bezskutecznego usunięcia informacji, która skutkuje tylko jeszcze większym jej rozprzestrzenieniem.

Podsumowując – jak widać, marketing w social media to nie tylko oczywiste zalety, ale również wady. Należy liczyć się zarówno z jednym, jak i drugim faktem podczas prowadzenia działań marketingowych w internecie. Jeżeli chcesz rozpocząć tego typu działania, możesz zwrócić się do nas.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.