Po co prowadzić bloga? – wady i zalety blogowania

Po co prowadzić bloga? - wady i zalety blogowania

Pytanie „po co prowadzić bloga?” otrzymujemy naprawdę często. Zarówno od czytelników, jak i od naszych klientów. Przedstawiamy wtedy przeróżne wady i zalety blogowania, które pomagają podjąć decyzję na temat tego, czy warto w bloga inwestować.

Inwestować? Tak jest. Blogowanie jak najbardziej wiąże się z inwestycjami. Zarówno czasowymi, jak i finansowymi.

Czas na blogowanie potrzebny jest zawsze. Nierzadko w dużych ilościach. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o finansowanie blogowej aktywności, jednakże jest to swoisty temat rzeka, na który poświęcę odrębny wpis. Wiedz jednak, że istnieją darmowe sposoby promowania bloga.

A więc… po co prowadzić bloga? Poniżej przedstawiam wybrane zalety blogowania, które dotyczą w szczególności blogów firmowych. Tak jest, wielu właścicieli przeróżnych biznesów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele korzyści może przynieść blogowanie.

O jakich korzyściach mowa? Sprawdź poniższą listę.

Po co prowadzić bloga? – zalety bloga firmowego

1. Budowanie zaufania.

Zaufanie na stronach internetowych jest elementem, o który powinno się dbać szczególnie. Zwłaszcza teraz, gdy każdy z nas używa wyszukiwarki Google’a i potrafi porównać między sobą różne strony internetowe. Nierzadko to właśnie zaufanie jest tym czynnikiem, który decyduje o wyborze konkretnej firmy, nie zaś jej konkurencji.

Blog potrafi doskonale budować zaufanie.

Może być on znakomitym rozszerzeniem treści zawartych na danej stronie internetowej. Pozwala na dodanie „czegoś od siebie” do nierzadko bardzo oszczędnych i ogólnikowych podstron ofertowych.

Użytkownicy zdecydowanie większym zaufaniem obdarzają te sytuacje, w których wiedzą, że mają do czynienia z człowiekiem. Z ludzkim podejściem. Z kimś, kto jest przedstawiony z imienia i nazwiska, ma wizerunek oraz potrafi przekazać swoje zdanie na konkretny, specyficzny i potrzebny w danej sytuacji temat.

W sieci można natknąć się na wiele stron firmowych, które ograniczają się do przedstawienia swojej oferty w bardzo lakoniczny i niedbały wręcz sposób. Do tego też często dochodzi do sytuacji, w których dane kontaktowe i informacje na temat firmy nie są odpowiednio wyeksponowane.

To właśnie blog jest fantastycznym miejscem na to, aby wzbudzić zaufanie. Autorskie wpisy pozwalają na ujawnienie osobowości oraz przekonanie użytkownika do tego, że wspomniany człowiek poniekąd znajduje się właśnie przed nim.

Pamiętaj też o jeszcze jednej, bardzo ważnej zalecie budowania zaufania z wykorzystaniem bloga.

Przypuśćmy, że znajdujesz stronę firmy, która jest producentem różnych narzędzi. Na swojej stronie pokazują swój asortyment. Serwis jest bardzo prosty, wręcz toporny z racji tematyki i wcale nie przekonuje, że to właśnie ich narzędzia są odpowiednie do celu, który chcesz osiągnąć. W jaki sposób właściciel firmy może to przełamać?

Tak jest, za pomocą bloga.

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby cyklicznie dodawać wpisy ukazujące, jakie cudeńka można by było wyczyniać za pomocą tych narzędzi. Jakie wspaniałe konstrukcje mogłyby powstawać z ich użyciem. Oczywiście wszystko opakowane odpowiednimi zdjęciami wysokiej jakości, tak aby każdy potencjalny klient mógł wyobrazić sobie efekt, który chciałby uzyskać w swoim domu.

Zaufanie to słowo-klucz, jeśli zastanawiasz się nad tym, po co prowadzić bloga.

2. Promocja marki.

Kolejna zaleta posiadania bloga dotyczy tego, iż jest on doskonałym narzędziem do promowania własnej działalności.

Blog firmowy, tak jak wspomniałem w poprzednim punkcie, może stanowić rozszerzenie oferty.

Obecnie panuje trend zawierania jedynie najważniejszych informacji na temat danych usług, bez zbędnego rozpisywania się. Oczywiście z bardzo mocnym podkreśleniem korzyści, które potencjalny klient mógłby mieć poprzez wybranie właśnie tej, a nie innej firmy.

Dlatego też często nie ma wręcz możliwości rozwinięcia informacji na temat danych usług wśród podstron typowo ofertowych.

W tym miejscu ujawnia się zaleta blogowania, która pozwala na używanie nieco mniej formalnego języka na stronie firmowej. Oczywiście nadal jest to oficjalna część serwisu, więc pewien poziom trzeba – jak zawsze – trzymać, jednak można też pozwolić sobie na nieco więcej.

Jaki ma to wszystko związek z promocją marki?

Cóż, na podstronach ofertowych musisz ściśle trzymać się informacji na temat firmy. We wpisie blogowym już tego przymusu nie ma. Tematykę masz więc absolutnie dowolną.

Oczywiście najlepiej jest wtedy, gdy wpis blogowy traktuje np. o jakimś problemie. Problemie, który jest rozwiązywalny z wykorzystaniem właśnie Twoich usług lub produktów.

  • Najlepsze buty do biegania zimą (dla sklepu z obuwiem sportowym)
  • 10 prostych przepisów na wyjątkowe azjatyckie dania (dla sklepu sprzedającego oryginalne azjatyckie produkty spożywcze)
  • Jak ćwiczyć, aby zbudować fantastyczną sylwetkę na lato? (dla siłowni)
  • Najczęściej wykorzystywane luki w zabezpieczeniach naszych komputerów (dla serwisu komputerowego)
  • Który grill jest lepszy – węglowy czy elektryczny? (dla firmy sprzedającej grille)

Zobacz, jak wiele tematów na bloga można wymyślić. Jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę tylko i wyłącznie wyobraźnia. Ofertę w niemal każdej branży można rozszerzyć przy pomocy ww. technik i przykładów.

3. Powiększanie zasięgu strony internetowej.

Dylemat typu „po co prowadzić bloga?” łatwo rozwiać właśnie tym argumentem:

Statystykami dotyczącymi wejść na stronę internetową.

Jest to zdecydowanie jedna z największych zalet blogowania.

Strony internetowe są widoczne w wyszukiwarkach dla pewnych konkretnych słów. W dużym uproszczeniu – im więcej takowych słów zawiera dana strona internetowa, tym jej widoczność jest większa. Można to ukazać w inny sposób: jeśli dany serwis rozszerzasz o kolejne podstrony (a przez to o kolejne słowa), wtedy masz więcej szans na to, że użytkownicy znajdą ten serwis w wyszukiwarce.

Właśnie tak działa blog.

Siłą rzeczy generuje kolejne podstrony i dodaje treść do indeksu wyszukiwarek. „Pajęczyna” słów, po których można trafić na dany serwis, po prostu rośnie.

Skutkuje to tym, iż użytkownicy mają więcej szans na odnalezienie takiej strony. Wpływa to pozytywnie na statystyki wejść, a na tym przecież Tobie zależy, prawda?

4. Kontakt z klientami.

Blog przyczynia się do wielu dodatkowych możliwości kontaktu z klientami.

Jedna z kwestii dotyczy chociażby tego, iż wspomniane wpisy opisujące problemy mogą powodować wątpliwości wśród potencjalnych klientów. Z jednej strony jest to sytuacja zła, ponieważ wpis powinien odpowiadać na wszelkie możliwe pytania. Jednak z drugiej strony wątpliwości mogą prowadzić do nawiązania kontaktu z autorem wpisu, czyli nierzadko z pracownikiem danej firmy. Taką okazję można – przy odrobinie szczęścia i umiejętności – zamienić na pozyskanie nowego klienta.

Kolejna kwestia dotyczy po prostu budowania zainteresowania. Użytkownik może (nawet przypadkiem) trafić na dany wpis blogowy. Tekst jest na tyle interesujący, że użytkownik postanawia skorzystać z oferty firmy. Proste. Następuje zamiana odwiedzającego w kupującego.

Pamiętaj też o systemach komentarzy, które często wykorzystywane są na blogach. Formularze w nich zawarte są kolejnym miejscem, poprzez które czytelnik może nawiązać kontakt z firmą. To również może prowadzić do pozyskania nowego klienta.

5. Tworzenie więzi.

Po co prowadzić bloga, jeśli nie myśli się o użytkownikach? To właśnie oni są fundamentem każdego dobrze funkcjonującego bloga. Wspominałem o tym w tekście o blogowych błędach, które denerwują odwiedzających.

Wiele osób ma w zwyczaju zbieranie adresów do swoich ulubionych blogów. Są one przechowywane w zakładkach przeglądarki lub też gromadzone we wszelkich agregatorach treści.

Jeżeli ktoś dodaje dany adres do ulubionych, to robi to z zamiarem dalszego odwiedzenia tej strony internetowej. Jednorazowo lub wielokrotnie.

Właśnie wtedy istnieje szansa na powstanie więzi. Naprawdę wielu czytelników ma swoich ulubionych blogerów lub strony, które są przez nich cyklicznie śledzone.

Jeśli Twoja strona internetowa będzie posiadała własnego bloga, wtedy masz szansę na to, iż zyskasz stałych czytelników. Blog jest swoistym gwarantem świeżości (o ile jest regularnie aktualizowany), a to właśnie ciekawość przyciąga nas najbardziej i powoduje, że ponownie odwiedzamy dany serwis.

6. Zbieranie opinii.

W jaki sposób możesz się dowiedzieć, czy Twój blog jest przyjazny użytkownikom?

Istnieją dwa sposoby. Pierwszy to instalacja odpowiedniego narzędzia statystycznego (np. Google Analytics), zbieranie danych, analizowanie ich oraz wyciąganie odpowiednich wniosków. Jednak nie wszystko da się w prosty sposób zmierzyć z użyciem różnych wskaźników i zmiennych. Z pomocą przychodzi więc drugi sposób.

Jest nim prośba o opinię.

Opinie na stronach internetowych odgrywają niezwykle ważną rolę. Pozwalają na wyrażenie swojego zdania przez użytkowników. To właśnie ich opinie są najważniejsze.

Można gromadzić je na wiele różnych sposobów. Może dziać się to z użyciem wspomnianych w jednym z wcześniejszych punktów komentarzy.

Alternatywą jest też pozyskiwanie adresów e-mailowych. Jest to taktyka wykorzystywana często właśnie na blogach. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby po uzyskaniu satysfakcjonującej liczby subskrybentów rozesłać mailing z prośbą o opinię na temat bloga. W zamian można zaproponować choćby rabat na wybraną usługę.

Wszystko po to, aby wiedzieć więcej na temat własnej strony internetowej. Często jest tak, że funkcjonuje i wygląda ona zupełnie inaczej w oczach większości użytkowników, niż nas samych.

7. Inwestycja na przyszłość.

Po co prowadzić bloga, jeśli jest to wymagające i czasochłonne?

Z myślą o przyszłości.

Blogowanie (zwłaszcza jeśli jest to blog firmowy) bardzo często na początku wiąże się z dużą pracą i znikomym wręcz zyskiem w zamian. Ba, taki stan może się utrzymywać naprawdę bardzo długo. Jednak wszystko to ma swój cel, który osiąga się po pewnym czasie – o ile oczywiście jest się systematycznym.

Treści blogowe mają edukować, zabawiać oraz informować. To powinny być ich trzy główne cechy.

W trakcie blogowania można zbudować sobie autorytet w danej branży. Z każdym kolejnym tekstem, z każdą promocją i z każdym upływającym miesiącem baza wpisów rośnie. Jeśli są one na dobrym poziomie, to siłą rzeczy przy odrobinie promocji zostaną zauważone.

Właśnie dlatego bloga należy traktować jako swoistą inwestycję. Wszystko to naprawdę się opłaca, jednak potrzeba czasu i cierpliwości.

Po co prowadzić bloga? – wady bloga firmowego

Istnieją pewne wady, poprzez które wiele osób solidnie zastanawia się nad tym, po co prowadzić bloga.

Warto jednak zauważyć, że są one dość powszechne – z racji tego nie będę poświęcał im tak wiele uwagi, jak oczywistym zaletom blogowania.

Jako wadę można z pewnością uznać czasochłonność. Sukces niestety nie przyjdzie sam, trzeba „nieco” mu w tym dopomóc.

Przyjmijmy, że porządny wpis powstaje od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. W tym czasie trzeba wpaść na pomysł, przygotować materiały, oczywiście napisać tekst, a następnie zrewidować go w poszukiwaniu błędów czy też potrzeby wprowadzenia poprawek.

Czy to koniec? Niestety nie, jest to dopiero początek. Nawet najlepsze teksty mogą zostać niezauważone bez odpowiedniego informowania świata o ich istnieniu.

Jak promować swojego bloga? Nie ma na to skutecznej recepty, gdyż wszystko zależy od Twojej branży. Dla pewnych środowisk najlepszym wyjściem będą media społecznościowe z nastawieniem na cały kraj. Z kolei w innym przypadku odpowiednie będzie kierowanie informacji i reklam poprzez ścisłe nakierowane na lokalność i bardzo wąskie grupy odbiorców.

Jednak pamiętaj o tym, iż wszystko to jest normalne. Tak ma być, taka jest kolej rzeczy. W tekście wspomniałem już o tym, iż blogowanie często na samym początku wymaga wielkiego wkładu pracy przy znikomych zyskach. Jednak z czasem tworzenie treści idzie Ci coraz sprawniej, poprzednie teksty zdobywają pozycje w wyszukiwarce, znajdujesz coraz nowsze kanały promocji oraz umiesz lepiej docierać do swoich odbiorców. Wszystko z czasem procentuje, o ile jesteś wytrwały i umiesz wyciągać wnioski.

Czy już wiesz, po co prowadzić bloga?

Mam nadzieję, że ten tekst nieco przybliżył Ci pewne wady i zalety blogowania.

Jednak nie będę ukrywał, że nie jestem bezstronny – liczba zalet zdecydowanie przyćmiewa liczbę wad. Opłacalność blogowania wynika przede wszystkim z działań, które podejmujesz. Bez odpowiedniego planu niestety ani rusz. Jednak jeżeli już się w takowy zaopatrzysz – generowanie coraz większej popularności bloga stoi przed Tobą otworem.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.