Po czym poznać, że Twoja firma potrzebuje zmian?

Po czym poznać, że Twoja firma potrzebuje zmian?

Dla większości przedsiębiorców oraz właścicieli małych firm przychodzi moment, w którym muszą oni odpowiedzieć sobie na jedno, bardzo ważne pytanie: „kiedy nadejdzie czas, aby zrezygnować ze swojej działalności?”.

Może jednak nie będzie trzeba wywieszać białej flagi? Zamiast tego, prawdopodobne firma potrzebuje zmian. W tym wpisie przedstawię Ci sygnały, na które musisz zwrócić szczególną uwagę, jeżeli pojawiają się w Twojej firmie.

Zmiana usług lub produktów

Po rozpoczęciu działalności gospodarczej każda firma próbuje wypełnić swoją niszę jak najlepiej. Na przykład, firma zaczęła od świadczenia usług cateringowych dla korporacji budowlanych, ale z biegiem czasu rozwój biznesu został zahamowany, ponieważ korporacje zmieniły siedzibę. Czy należy kontynuować świadczenie usług na tym rynku, czy może trzeba zmienić biznes i się dostosować? Chęć przejścia na inny typ usług zawsze jest wskaźnikiem tego, że firma potrzebuje zmian.

Nikt nie wie, co robi Twoja firma

Czy da się krótko wyjaśnić, co robi Twoja firma? Czy przedstawienie przykładowej oferty powoduje zdezorientowanie na twarzach klientów? Jeżeli nie można wyjaśnić dokładnie i zwięźle, co Twoja firma robi, to może jej oferta jest zbyt skomplikowana dla klientów i inwestorów? Jest to bardzo ważny znak, po którym poznasz, że Twoja firma potrzebuje zmian.

Nazwa Twojej firmy nie pasuje do jej działalności

Jeżeli firma nazywa się „Studio Firan Bartek”, to czy jej nowi klienci będą wiedzieć, że firma handluje również pościelami i kołdrami? Upewnij się, że nazwa firmy odzwierciedla produkty i usługi, które oferuje, aby klient tuż po przeczytaniu nazwy wiedział, co może tutaj kupić.

Produkcja Twoich wyrobów nie jest efektywna

Czy masz pewność, że Twój produkt jest tworzony w najbardziej efektywny sposób? Możliwe, że konkurencja posiada już najnowszą dostępną technologię, co sprawia, że jej produkty są tańsze, szybciej wytwarzane i bardziej wydajne. Jeżeli nadal używasz przestarzałych technologii, to jest to znak, że Twoja firma potrzebuje zmian. Staraj się być na bieżąco z nowymi technologiami, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów wytwarzania produktów i uczynić je lepszymi, a co najważniejsze dla przedsiębiorcy oraz klienta – tańszymi.

Opóźnienia w projektach i zleceniach

Twoja firma nie jest w stanie nadążyć z wykonywaniem ważnych zleceń czy projektów? Zwołaj zebranie całego zespołu i zdiagnozuj problem, ponieważ wyraźnie firma potrzebuje zmian. Burza mózgów na temat najlepszych sposobów wrócenia na właściwy tor będzie dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli będzie wymagało to zmian w Twoim biznesie.

Nie posiadasz skutecznego systemu rachunkowości

Arkusz kalkulacyjny to przeszłość. Jeśli chodzi o rachunkowość, istnieje nawet więcej narzędzi, niż potrzeba. Jedne oparte są o chmurę, drugie z kolei o statyczną bazę danych. Przejrzyj dokładnie dostępne rozwiązania. Możliwe, że tańsze programy czy aplikacje internetowe w zupełności wystarczą w małej firmie.

Przykłady:

Niekontrolowany wzrost Twojej firmy

Wzrost jest ważny dla każdej firmy i jest miarą jej sukcesu – musisz przygotować się na taką ewentualność. Jeżeli nie jesteś, to może to przynieść więcej szkód niż pożytku. Należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Czy firma sprosta wszystkim wymaganiom klientów? Czy Twoja strona internetowa, wytrzyma tak dużą liczbę odwiedzających ją użytkowników? Czy Twój zespół do zarządzania firmą podoła wszystkim zadaniom?

Firma potrzebuje zmian na stronie internetowej

Z jednym możemy się od razu zgodzić. Strona internetowa jest absolutnie niezbędna dla każdej firmy. Jednakże, musi nie tylko istnieć, ale i być dobrze zaprojektowana oraz posiadać intuicyjną i łatwą nawigację. Badania naukowców ze Stanford mówią o tym, że 75% ludzi będzie oceniać wiarygodność firmy na podstawie wyglądu i funkcjonalności właśnie jej witryny internetowej!

Oto kilka pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, jeżeli już posiadasz stronę internetową:

  • Czy jest responsywna?
  • Czy jest aktualizowana regularnie?
  • Czy jest łatwa w zarządzaniu jej zawartością?

Jeżeli odpowiedź na powyższe pytania jest negatywna, to Twoja firma potrzebuje zmian na stronie internetowej. Sprawdź naszą ofertę dotyczącą audytu stron www – na pewno będziemy w stanie Ci pomóc.

Brak kont w mediach społecznościowych

Chcesz czy nie, musisz posiadać takie konta. Jeżeli ich nie masz, to jest to sygnał, że Twoja firma potrzebuje zmian w tym kierunku. Co można zyskać dzięki mediom społecznościowym? Zapraszam Cię do przeczytania naszych wcześniejszych wpisów na temat zasad budowania strategii marketingowej w social media oraz o skutecznej reklamie na Facebooku.

Lojalni klienci odwracają się od Twojej firmy

Jeżeli lojalni klienci odwracają się od Twojej firmy, to masz poważny problem, który nie może być ciągle odkładany na bok. Czy jakość produktów i usług jest odpowiednia? Czy brakuje Twojej firmie działu obsługi klienta? Czy Twoja oferta jest aktualizowana? Jeżeli odpowiesz na te pytania, uzyskasz wskazówkę na temat tego, dlaczego lojalni klienci nie chcą dalej współpracować z Twoją firmą. Ponadto dowiesz się, czy Twoja firma potrzebuje zmian, czy nie.

Lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja

Jeżeli Twoja firma posiada fizyczną lokalizację, to musisz się upewnić, że znajduje się w odpowiednim miejscu. Jeżeli prowadzisz sklep z wypożyczalnią sprzętu do nurkowania gdzieś na Śląsku, to jest to trochę bez sensu, prawda? Nawet jeżeli prowadzisz biznes w internecie w formie sklepu internetowego, lokalizacja jest również ważnym czynnikiem. Czy Twoje przesyłki dochodzą na czas? Czy przez duże koszty związane z transportem, Twój dochód jest zbyt mały? Są to trudne pytania, ale jakże ważne dla rozwoju każdej firmy działającej w internecie.

Twoje logo jest przestarzałe

Logo to twarz Twojej firmy. Jeżeli nie trafia do nowoczesnych mediów, to czas zastanowić się nad tym, czy stare logo zastąpić nowym – bardziej atrakcyjnym i dopasowanym do panujących trendów. Jeżeli Twoja firma potrzebuje zmian w logo czy szacie graficznej, zwróć się do firmy MobileTry z Olsztyna. Posiadamy wielu wykwalifikowanych grafików z głowami pełnymi pomysłów.

  • Po czym poznać, że Twoja firma potrzebuje zmian?
    5 (100%) głosów: 6

  • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub OzorowskiJakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

5 dni temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Co zrobić, by treść konwertowała? – 7 sprawdzonych wskazówek

Czym jest konwersja treści? Dlaczego jest istotna dla generowania zysku? Co należy zrobić, by treść konwertowała? W tym wpisie odpowiadamy na te pytania.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

2 tygodnie temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy
Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

3 tygodnie temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.