Podstawowe błędy SEO – 9 najczęściej popełnianych błędów

Podstawowe błędy SEO - 9 najczęściej popełnianych błędów

Błędy przytrafiają się w każdej dziedzinie. To na nich najczęściej można się czegoś nauczyć i zapamiętać na dłużej. Jednak w kwestii SEO lepiej ich unikać zawczasu, ponieważ mogą pogorszyć widoczność danej strony w wynikach wyszukiwania lub spowodować spadek pozycji.

Podstawowe błędy SEO popełniane są zazwyczaj przez początkujących adeptów. Przez osoby, które na własną rękę starają się wypromować własną witrynę lub po prostu popełniane są nieświadomie. Problem w tym, że tego typu działania zwykle negatywnie odbijają się na danej stronie. Ruch z wyszukiwarki to jedno z ważniejszych źródeł ruchu, a ruch to podstawa funkcjonowania jakiejkolwiek strony internetowej. Żeby być na wysokich pozycjach, trzeba być cierpliwym i przede wszystkim perfekcyjnym w działaniach. Tutaj nie ma czasu i miejsca na podstawowe błędy SEO. Tym bardziej że sukces w sprawach SEO-wych często przekłada się na sukces danej strony.

Poznaj więc 9 nierzadko popełnianych baboli, których powinno się unikać jak ognia.

Zaczynamy!

Podstawowe błędy SEO, których należy bezwzględnie unikać

1. Przesadzanie ze słowami kluczowymi.

Można śmiało stwierdzić, że jest to najczęstszy błąd SEO. Jest on wynikiem przeszłych działań. Kiedyś upychanie słów kluczowych w tekście faktycznie przynosiło efekty. Dzisiaj nie ma to sensu.

Mało tego. Tego typu działania są źle odbierane przez wyszukiwarkę Google. Oczywiście nie ma niczego złego w umieszczaniu słów kluczowych, nawet jest to wskazane. Jednak jeśli w co drugim akapicie czytanego tekstu pojawia się powtarzająca fraza – czas się zatrzymać. Trzeba znać umiar.

Zamiast stosowania ciągle tej samej frazy, powinno się stosować synonimy i słowa pokrewne. Warto również zgłębić temat semantycznych słów kluczowych LSI.

2. Za mało treści lub jej słaba jakość.

Mała ilość tekstu to bolączka przede wszystkim sklepów internetowych, gdzie właściciele posiadają setki produktów i ciężko zadbać o unikalny, wartościowy content dla każdego produktu. Jednak strony czysto firmowe również zapominają o optymalnej ilości treści.

Treść stała się ważnym czynnikiem pod kątem widoczności w internecie. To dzięki niej m.in. Google jest w stanie wyświetlić Twoją stronę na szukaną frazę kluczową. Posiadając przykładowo jeden akapit, ciężko jest wywalczyć jakąkolwiek dobrą pozycję. Dłuższy tekst ugra w tej kwestii znacznie więcej. Chociażby z tego względu, że jest możliwość zastosowania większej liczby słów kluczowych.

Ponadto Google kładzie duży nacisk na ten element. Docenia długie formy, o ile oczywiście tekst jest dobrej jakości. No właśnie, jakości. Cóż to znaczy?

Na pewno teksty z wszelkiego rodzaju generatorów wypadają gorzej, aniżeli napisane przez eksperta w danej dziedzinie. Treść musi być przede wszystkim przyjazna dla użytkowników. Dobrze jest, gdy rozwiązuje problemy, edukuje lub jest naturalna, bez upychania słów kluczowych na siłę.

3. Powielanie treści.

Kolejne podstawowe błędy SEO dotyczą powielania tej samej treści (z ang. duplicate content) przede wszystkim w obrębie całego serwisu. W moim odczuciu wynika to z braku świadomości, że nie należy tego po prostu robić i jest to dużym błędem. Znów dodam, że z tym problemem najczęściej zmagają się posiadacze sklepów online.

Warto zadbać o unikalność i różnorodność treści każdej podstrony własnego serwisu. Jest to zabronione działanie pod kątem SEO i można je porównać do plagiatu. Plagiat np. pracy magisterskiej zostanie wykryty w systemie sprawdzającym i zostanie odrzucony – tak samo działa Google, które nałoży „ujemne punkty” na witrynę.

4. Brak inwestycji w SEO.

Następny błąd popełniany w SEO to… ignorowanie go.

Tak. Brak optymalizacji witryny i bierność w działaniach SEO to strzał w kolano. Brak jakichkolwiek działań nie pomaga osiągnąć lepszych pozycji. Bez inwestycji i bez promocji strona internetowa sama z siebie nie osiągnie topowych wyników. Należy jej pomóc i systematycznie ją promować, bo prędzej czy później konkurencja zakopie nas i spadniemy jeszcze niżej, co przełoży się na ruch, a to na liczbę klientów.

5. Działanie na własną rękę.

Powyżej stwierdziłem, że nie powinno się być biernym. Jednak nie wiem, czy prowadzenie działań „na własną rękę” nie jest jeszcze gorszym pomysłem. Tym bardziej, gdy osoba biorąca się za to nie ma dużej wiedzy, doświadczenia czy narzędzi.

Pozycjonowanie jest poniekąd śliską sprawą. Działania te często opierają się na domysłach, przypuszczaniach i analizie. Nie ma żadnej instrukcji, która krok po kroku omawia jak dostać się na sam szczyt wyników wyszukiwania. Toteż samodzielna zabawa osoby niedoświadczonej może narobić więcej problemów, niż jest to warte. W ostateczności możemy zakończyć działania z filtrem i nałożoną karą od Google. Dlatego bez odpowiedniej wiedzy lepiej powierzyć tę kwestię profesjonalistom.

6. Brak używania słów kluczowych.

Jak wspominałem na początku, nagromadzenie słów kluczowych jest złą praktyką. Jednakże ich kompletny brak również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dany wpis na blogu, strona internetowa czy produkt w sklepie pojawi się na takie hasło w wyszukiwarce, jakie znajduje się w treści (oczywiście w uproszczeniu). Więc jeśli brakuje tej frazy w tekście, Twoje szanse są nikłe. Warto więc choć raz zastosować dane słowo kluczowe.

Jeśli nie wiesz jak je wyszukiwać, polecam nasz poradnik na temat darmowego wyszukiwania słów kluczowych.

7. Uszkodzone linki.

Mowa o linkach, które prowadzą do zasobów już nieistniejących (z ang. broken links). Jest to kolejny podstawowy błąd SEO, który irytuje użytkowników, którzy trafiają na nieistniejącą stronę. Google również nie pochwala tego typu praktyk, więc tym bardziej należy dbać o działanie linków witryny. Mając ich wiele na pokładzie, utrudniamy przeglądanie strony odbiorcom i tracimy zaufanie.

Dobrze jest więc stosować przekierowania 301 tych podstron, które zostały usunięte wskutek różnych działań.

8. Brak integracji z mediami społecznościowymi.

Media społecznościowe to szybki i prosty sposób na dodatkowy ruch na stronę i szansa na promocję nowych treści. Brak integracji z co najmniej jedną platformą społecznościową to duży błąd. Tym bardziej że są przesłanki na to, iż Google odbiera pozytywnie sygnały z profili społecznościowych. Jest więc świetna szansa na pozyskiwanie ruchu oraz korzyści SEO-we.

9. Brak wersji responsywnej strony.

Na koniec zostawiłem temat, który przewija się przez dużą liczbę naszych wpisów na blogu. Jest to oczywiście fakt nieposiadania wersji responsywnej strony internetowej. Poruszając podstawowe błędy SEO nie można nie wspomnieć o tej kwestii. Urządzenia mobilne zagościły w naszym życiu na tyle dobrze, że obecnie ruch mobilny stanowi szacunkowo od 20% do 40% ruchu w zależności od branży. Jest więc to spory odsetek.

Nie posiadając responsywnej strony utrudniamy użytkownikom jej odbiór oraz notujemy gorsze wyniki w wyszukiwarce z tego względu, że Google „nie lubi” stron nieresponsywnych.

Podsumowanie najczęściej popełnianych błędów SEO

Z racji specyfikacji działań SEO lepiej unikać powyższych uwag, aby zachować co najmniej obecne pozycje w wyszukiwarce i nie narażać się niepotrzebnie na kary czy ujemne noty od Google. Tym bardziej że powyższe, dość podstawowe błędy SEO łatwo wyeliminować i oduczyć się niechcianych nawyków raz na zawsze. Więc jeśli chcesz pomóc własnej stronie, spójrz na powyższe podpunkty i wyeliminuj te błędy, które obecnie potencjalnie stosujesz.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Mr. T.

  Co do punktu 5, zatrudnienie agencji również nie gwarantuje nam wyniku, znam przypadki, że bywało wręcz odwrotnie od tego co założył sobie właściciel strony.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Pewnie, że tak. Wszystko zależy od tego, kogo się zatrudnia.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!