Podstrona prezentująca zespół – jak ją ciekawie wykonać?

Podstrona prezentująca zespół

Istnieje wiele nazw na tego typu podstronę:

  • Zespół
  • O nas
  • O mnie
  • Ekipa
  • Pracownicy
  • Kim jesteśmy?

Obrana nazwa jest tylko i wyłącznie etykietą. Dużo ważniejsze jest to, co konkretnie znajduje się wewnątrz.

Rola, jaką ma podstrona prezentująca zespół, jest bardzo prosta – przedstawienie informacji o tych, którzy tworzą np. daną firmę.

Szczerze mówiąc, to nie ma ona żadnego znaczenia dla wielu użytkowników. Jednak mimo tego są tacy, którzy lubią zaznajomić się z osobami stanowiącymi o kształcie danego przedsięwzięcia. Zwłaszcza wtedy, gdy potencjalnie chce się oddać im lwią część swojego budżetu na jakieś działania.

Jak zatem sprawić, aby podstrona prezentująca zespół była zarazem ciekawa, a także przydatna? Poniżej znajdziesz aż 11 wskazówek na ten temat.

Zapraszam do lektury.

Podstrona prezentująca zespół – 11 kwestii, które musisz mieć na uwadze

1. Wiedz, że wbrew pozorom, podstrona o zespole nie traktuje o Tobie.

Można zadziałać na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to pójście stricte w jednym kierunku i stworzenie narracji, która mówi ciągle „ja” oraz „my”. Po prostu dana osoba lub firma przedstawia tylko i wyłącznie siebie.

Drugim sposobem jest takie opracowanie narracji, która co prawda będzie prezentowała daną osobę lub firmę, lecz pomimo tego informacje te będą przedstawione w kontekście użytkowników, czyli potencjalnych klientów:

  • dlaczego robię to, co robię i w jaki sposób możesz z tego skorzystać
  • czym dokładnie się zajmuję i – tym samym – jaki zakres usług jestem w stanie Ci zaoferować
  • jak wygląda mój rozwój oraz jakie usługi będę Ci w stanie zapewnić w przyszłości
  • czy moja osoba podoba Ci się na tyle, że zechciałbyś nawiązać ze mną współpracę

Podczas opracowywania podstrony traktującej o sobie samym lub też o zespole można skorzystać z powyższych schematów. Tak naprawdę nikt nie chce czytać stricte o kimś, woli nawet z takiej sytuacji wyciągnąć potencjalne korzyści dla siebie. Trzeba zatem w tym użytkownikowi dopomóc.

2. Opowiedz historię.

W tekście o tym, skąd czerpać inspirację do pisania, wspomniałem, iż czytelnicy lubią się zagłębiać w osobiste historie.

Chodzi po prostu o to, że w każdym człowieku można znaleźć coś wyjątkowego – tym bardziej wtedy, gdy zdecyduje się on podzielić jakąś niebanalną historią z całym światem.

Jeśli masz tego typu wspomnienia lub u podstaw działalności Twojej firmy zadziało się coś niezwykłego, śmiało to opisz.

3. Wesprzyj się tzw. social proof.

Podstrona prezentująca zespół może także zawierać treści, które będą go przedstawiać, jednak z innej perspektywy.

Jaka perspektywa jest najlepsza?

Taka, gdy dobrze mówią o Tobie inni. Warunek musi być tylko taki, aby robili to szczerze.

Dlatego też koniecznie zainteresuj się tematem dowodów społecznych, gdyż ich obecność na stronie internetowej jest w stanie znacznie wzmocnić sposób postrzegania danej osoby lub firmy.

4. Uczyń tę podstronę łatwo skanowalną.

Skanowanie treści strony internetowej to proces, w którym nie zapoznajemy się z całą treścią od deski do deski, a jedynie rzucamy okiem na poszczególne jej części.

Podstawowe elementy, które służą skanowaniu, to nagłówki (odróżniające się innym fontem) i wszelkie dodatki, które jakkolwiek wyróżniają się swoim wyglądem spośród tekstu zwykłego (typu obrazy, ikony).

Nie każ użytkownikom brnąć przez ogromne bloki tekstu pisanego maczkiem. Przedstaw wszystko tak, aby mogli wyodrębnić spośród treści elementy dla nich istotne.

5. Być może wykorzystaj też humor.

Humor na stronach internetowych jest czymś, czego szukamy w sieci najchętniej – tuż obok rzeczowych faktów i rozwiązań dotyczących naszych problemów.

Podstrona prezentująca zespół to perfekcyjne miejsce na „wrzucenie na luz” oraz zaprezentowanie narracji innej niż na pozostałych podstronach.

Swobodny język, może jakieś zabawne zdjęcia – wszystko to właśnie w tym miejscu będzie bardzo w cenie.

6. Postaw na kilka typów treści.

Nie musisz ograniczać się tylko i wyłącznie do czystego tekstu.

Zdjęcia? Proszę bardzo, w tym miejscu są one wręcz wskazane.

Oś czasu, która prezentuje poszczególne etapy z życia firmy? Też świetna opcja, coraz częściej spotykana ostatnimi laty.

Zabawny film? Docenią go niemal wszyscy.

Zauważ, że pole do popisu jest w tym wypadku naprawdę szerokie. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Twojej wyobraźni.

7. Opisz wartości, na jakich Tobie zależy.

Jeśli dobrze znasz swoją grupę docelową, to równie dobrze powinieneś wiedzieć, na jakich wartościach zależy jej przedstawicielom.

Jeżeli są one zbieżne z Twoimi, wtedy jesteś u celu.

Przedstaw w jakiś sposób konkretne wartości, które są istotne dla Ciebie lub Twojej firmy. Ci, którzy będą się z nimi utożsamiali, zaufają Ci zdecydowanie bardziej.

8. Nie rozwlekaj się.

Owszem, wiele osób uważa, że podstrona prezentująca zespół jest miejscem, w którym można popuścić wodze fantazji i nieco „popłynąć” z tekstem.

Wydawałoby się, że jest to dobre myślenie, lecz mimo wszystko nie zachęcałbym do tego nikogo. Wszystko dlatego, że czytelnicy wolą skupiać się na konkretach.

Raczej nikogo nie zainteresuje to, że w danym momencie liczba biurek w biurze zmieniła się z sześciu na siedem. Ewentualnie to, że wymieniliście Windowsa na macOS. Są to szczegóły, które niemal zawsze będą nieistotne.

Co innego, gdy Twój zespół zasiliła jakaś osoba, która ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie firmy – takie fakty z kolei warto odnotowywać.

W każdym razie chodzi o to, aby wyłapywać tylko te najistotniejsze momenty.

9. Postaw na szczerość.

Podstrona prezentująca zespół to perfekcyjne wręcz miejsce na luźny, ale „ludzki” przekaz.

Szczery, spokojny i wywołujący pozytywne wrażenia.

Postaraj się tak poprowadzić narrację, aby zawierała te cechy.

10. Używaj języka swoich odwiedzających.

Nikt nie lubi, gdy widzi przed sobą szereg zwrotów, których nie rozumie.

Takie coś powoduje jedynie frustrację i sprawia, że nie do końca utożsamiamy się z treścią, którą mamy w danym momencie przed oczami.

Odpuść zatem slang i inne branżowe zwroty. Używaj takiego języka, jakim posługują się ci, którzy odwiedzają Twoją stronę internetową.

11. Dołącz dane kontaktowe.

Skoro już mówisz o sobie, to wykorzystaj to w jakiś sposób.

Każda podstrona musi mieć jakiś cel. W tym przypadku przykładowym celem może być np. zachęcenie do kontaktu na zasadzie: „jeżeli sądzisz, że jesteśmy warci zaufania, nawiąż z nami współpracę”.

Zamieść właściwe dane kontaktowe i spraw, aby odwiedzenie takiej podstrony nie było „puste” i kończyło się jakąś istotną dla Ciebie akcją.

Dlaczego podstrona prezentująca zespół jest tak ważna?

To, że na stronach internetowych wszyscy starają się być profesjonalni oraz dopięci na ostatni guzik, nikogo nie dziwi.

Warto jednak czasem zmienić nieco ton i być bardziej ludzkim.

Najlepsze do tego miejsca to blog (który pozwala na swobodne wyrażanie myśli) oraz podstrona prezentująca zespół, która może przybierać ostatecznie dowolną formę.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.